Τώρα είναι 11:02 am 29 03 2024

θέμα χρόνου... πόσου?

θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό caroline » 16:54 pm 30 06 2008

Καλησπέρα στο forum,
Άλλη μια ερώτηση σχετικά με την κτήση της υπηκοότητας... (Ξέρω, έχετε ίσως βαρεθεί οι γνωρίζοντες, αλλά μήπως ξέρει και κανείς άλλος να μου απαντήσει εκτός από εσάς!?) Έκανα αίτηση πριν πολλά χρόνια κλπ. Υπέβαλλα τα χαρτιά μου δις και τρις κλπ. Έκανα τελικά συνέντευξη πριν ένα μήνα, όλα καλά.

Το πρόβλημά μου είναι πως για κάποιο πολύ σημαντικό λόγο (δεν θα σας κουράσω) θέλω άμεσα το ελληνικό διαβατήριο.
Γνωρίζετε πόσος χρόνος χρειάζεται μετά την συνέντευξη για να με καλέσουν για ορκομωσία? Στην συνέχεια, ποια είναι η διαδικασία και ο απαιτούμενος χρόνος για την έκδοση ταυτότητας/διαβατηρίου?

Γνωρίζω πως κάποιοι φίλοι από εδώ έχουν περάσει απ' αυτή την διαδικασία. Σας παρακαλώ πολύ για την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Κ.
caroline
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16:35 pm 30 06 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό cafros » 01:21 am 01 07 2008

hi caroline,
αρχικα να σου πω οτι εχω ακριβως το ιδιο προβλημα! θελω να φυγω για master εξω.. και θελω να το κανω με ελληνικο διαβατηριο γιατι αν το κανω με αλβανικο
ουτε να δουλεψω δεν θα μπορω!! τεσπα.. στο θεμα..
κοιτα... ειμαστε στο ιδιο ακριβως σταδιο. δλδ εγω περασα τον απριλιο την συνεντευξη και μεσα ιουνιου ειδα δημοσιευμενη την αποφαση στο ΦΕΚ. αφου λοιπον δεις την "περιπτωση σου" διμοσιευμενη στο ΦΕΚ ( για να το τσεκαρεις κανεις αυτο--> http://www.et.gr --> ημερησια κυκλοφορια--> και κοιτας το Β τευχος καθε μερα!! ) οταν γινει αυτο, το εθνικο τυπογραφειο ειδοποιει το υπ. εσωτερικων και αυτο με τη σειρα του την νομαρχια αθηνων για να μπεις στην επομενη ορκωμοσια. σε αυτο το σημειο θα ηθελα να σου πω οτι ειμαστε αρκετα ατυχοι γιατι 22/05/2008 ηταν η τελευταια ορκωμοσια (http://www.nomarxia.gr/grafeiotypou/art ... _4589.html) και δεν ξερω ποτε ειναι η επομενη!! το κακο ειναι οτι ερχεται και καλοκαιρι .. διακοπες..
δημοσιοι υπαλληλοι.. διακοπαρες δλδ... και δεν το θεωρω πιθανο να τρεχουν με τετοια ζεστη για μας. :? ωστοσο το πολυ πολυ... καθε 4 μηνες παιζει και μια ορκωμοσια.. απο κει και περα.. εχεις τελειωσει .. σε λιγες μερες απο την ορκωμοσια εχεις την ταυτοτητα...
αυτα..
Άβαταρ μέλους
cafros
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02:24 am 27 06 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό caroline » 13:06 pm 01 07 2008

Ευχαριστω παρα πολυ.

Ναι τον εχω τον νου μου στην εφημεριδα της κυβερνησης. Περιμενω, τι να κανω? Για ταυτοτητα και διαβατηριο αρκει σαν δικαιολογητικο το χαρτι που θα παρω κατα τη διαρκεια της ορκομωσιας? Η' θελω και πιστοποιητικο γεννησης?

Αν υπαρχει κανεις που να χει περασει την διαδικασια, ισως θα μπορουσε να μας βγαλει απο την αγωνια που ισως να περασε και ο ιδιος...
caroline
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16:35 pm 30 06 2008

μεχρι να σου απαντηση το συμβουλιο

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » 14:07 pm 01 07 2008

Τα παρακατω δεν ισχυουν και για σενα απαραιτητα γιατι εδω ειναι ελλαδισταν.

Εξαρτατε και απο την νομαρχια στην οποια ανηκεις.
1 μηνα περιπου μετα την δημοσιευση στην εφημεριδα της κυβερνησης λαμβανεις συστημενο χαρτι απο την νομαρχια, ζητουν
πιστοποιητικα, φωτοτυπιες διαβατηριου και υπευθυνη δηλωση μη εγργαμενου σε μητρωα;

Τα οποια μπορει να τους τα παει ενας εκ της οικογενειας, εφοσον ειναι οικογενειακος ο φακελος.
Κανε ενα τηλ στο τμημα δεν θυμαμε πιο, για λεπτομερειες.
Αφου τα καταθεσετε σας ενημερωνουν τηλεφωνικα για την ημερομηνια ορκομωσιας;

Μετα απο την ορκομωσια, τα χαρτια σου πηγαινουν στον δημο που ανηκεις, 15-30 μερες.
Πηγαινεις για να καταχωρηθεις στα μητρωα του δημου.
Μετα απο 1 εβδομαδα; μπορεις να πας να παρεις το πιστοποιητικο για να εκδοσεις την ταυτοτητα;
Μαζι με δυο ελληνες υπηκοους πηγαινεις στο Αστυνομικο τμημα της περιοχης σου και παιρνεις την ταυτοτητα.
Εχοντας μαζι σου την αποφαση του νομαρχη, 4 φωτογραφιες τυπου ταυτοτητος, φωτοτυπια λογαριασμου Δεη;
Για το διαβατηριο ρωτα το οργανο;
Τι ξεχασα;
Α τοσα χρονια καρτερουσες, τωρα σε επιακε η αγωνια;
Η καλυτερα τι δεν μπορεις να κανεις με τα χαρτια που εχεις τωρα και θελεις και ταυτοτητα και διαβατηριο;
Επισκέπτης
 

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » 15:58 pm 01 07 2008

Αν ειναι τόσος σοβαρός ο λόγος που θέλεις την ταυτοτητα αυτό που μπορείς να κάνεις ειναι να πας στο Υπουργείο ,να βρείς τον προιστάμενο (όχι αυτές που είναι στη γραμματεια, ζήτα τους τον προιστάμενο) και να του πεις το λόγο που τη βιάζεσαι (συνήθως για θέματα σπουδών και υγείας βοηθάνε). Αυτό που μένει σε σένα ειναι να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως αλλά πρώτα πρέπει να υπογραφεί από τον Υφυπουργό. Αν αυτος σου πεί οτι δεν μπορεί να κάνει τίποτα (για να προωθήσει τον φάκελο για υπογραφή) να του ζητήσεις να δεις άλλον ανώτερό του .Επίσης μπορείς να ζητήσεις το όνομα του εισηγητή που έχει τον φάκελό σου και να πάς να τον βρεις.Αυτός προωθεί τον φάκελο για υπογραφή. Αν δημοσιευθεί, μετα θα πάει ένα χαρτί από το Υπουργείο στην Περιφέρεια του τόπου κατοικίας σου και τοτε θα σε καλέσουνε για ορκωμοσία. Από την Περιφέρεια θα ειδοποιηθεί η Νομαρχία ότι ορκίστηκες και μετά από την Νομαρχία ο Δημος για να γραφτεις στα δημοτολόγια.Απο κει θα παρεις πιστοποιητικό γέννησης και με ένα μάρτυρα (Έλληνα) πας στην αστυνομία και βγάζεις ταυτότητα.
Εννοείται πως και στην Περιφέρεια αλλά και στην Νομαρχία πρέπει ξανά να παρακαλέσεις υπαλλήλους, προισταμένους κτλ. Την ατάκα που θα ακούσεις από όλους αυτούς που προανέφερα είναι "Δεν μπορουμε να κάνουμε τίποτα, ξέρεις πόσοι είναι σαν και σενα;" Εσύ πάντα να ζητάς τον ανώτερο και να πάς σε αυτόν. Όσο ανεβάινεις την ιεραρχία τόσο πιο ελαστικοί γίνονται (σοβαρά). Αν σου πούνε π.χ σε 10 ημέρες θα ειναι έτοιμο το χαρτί, είναι σίγουρο πως δεν θα είναι. Εσύ στις 10 μέρες να πας ξανά να του βρείς.Γενικά θέλει πολύ παρακαλετό και σε πολλά άτομα μέχρι να σε βαρεθούνε. Τα έγγραφα μεταξύ των υπηρεσιών (Υπουργείο, Περιφέρεια, Νομαρχία, Δήμος) προθυμοποιήσου να τα πηγάνεις μόνη σου και όχι να πανε υπηρεσιακά για αργούνε. Αν δεν πας να παρακαλέσεις (και αν δεν εχεις μεσο) και αφησεις την κατασταση όπως ειναι (και αν μένεις και Αθηνα) ΑΠΟΚΛΕΙΤΑΙ να εχεις ταυτότητα στα χέρια σου πριν το Δεκεμβρη (σοβαρολογώ). Όλα αυτά στα λέω από προσωπική εμπειρία.Πέρσυ τέτοιον καιρό ήμουν στην ίδια κατάσταση με σένα.
Επισκέπτης
 

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό cafros » 17:04 pm 01 07 2008

guys,
χρησιμοτατα τα οσα ειπατε πιο πανω!! εχω ωστοσο 2 ακομα ερωτησεις..

1) μπορει να σου δωσει τα εγγραφα μια υπηρεσια να τα πας εσυ σε αλλη?? τοσο χυμα?? αν το εκανες εσυ και ξερεις οτι γινεται, πες λιγο απο ποια υπηρεσια σε ποια μπορουμε να το κανουμε αυτο για να εξοικονομισουμε χρονο.. (τωρα ειμαι στη φαση που το υπ. εσωτερικων εχει ενημερωσει την περιφερεια οτι δημοσιευτηκε στο ΦΕΚ η αποφαση για την πολιτογραφηση μου (σημερα εγινε αυτο )).

2) τι γινεται με το φανταριλικι?? θελω να μπω οσο το δυνατον γρηγοροτερα να ξεμπερδευω για να παω μετα για master εξωτερικο. ποσο καιρο παιρνει περιπου μεχρι να μπω??

σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

Α Α και κατι ακομα... επειδη καποιος το ρωταει πιο πανω... αυτο που μπορεις να κανεις με το ελληνικο διαβατηριο και δεν μπορεις με το αλβανικο ειναι να δουλεψεις!!!! με αλβανικο αποκλειεται να δουλεψεις καπου στην ευρωπη (νομιμα τουλαχιστον)!!! και αν παρουσιασεις την ταυτοτητα 10 ετιας (ροζ), στην καλυτερη θα πουν οτι δεν τους λεει κατι !! στη χειροτερη φυσικα θα γελασουν !! μου εχουν τυχει αυτα .. γι' αυτο και τα ξερω...
Άβαταρ μέλους
cafros
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02:24 am 27 06 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό caroline » 17:08 pm 01 07 2008

Ευχαριστω ολους...
επισκεπτη ησουν πολυ κατατοπιστικος, αν και μαλλον με απογοητευσες.

Οταν πλεον θα ανακοινωθει στην εφημεριδα της κυβερνησης, μπορω να παρω εγω η ιδια το φυλλο της κυβερνησης να το παω στο υπουργειο? Και μετα να το παρω απο κει να το παω στην περιφερεια μου? Μετα γινεται πιο ''τοπικο'' το θεμα και θα βρω πιο ευκολα ακρη. Ποιο γραφειο/τμημα του υπουργειου μεσολαβει μεταξυ εφημεριδας της κυβερνησης και περιφερειας?! Το τμημα ιθαγενειας? Δηλαδη, ξαναγυρναει στον εισηγητη του φακέλου μου?

Τωρα τουλαχιστον ξερω, περιμενω την ανακοινωση απο την εφημεριδα της κυβερνησης. Για τα αλλα ρωταω μηπως και μπορεσω να παρακολουθησω το θεμα μην το αφησω να χαθει...

Ευχαριστω και παλι
caroline
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16:35 pm 30 06 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » 17:34 pm 01 07 2008

cafros έγραψε:guys,
χρησιμοτατα τα οσα ειπατε πιο πανω!! εχω ωστοσο 2 ακομα ερωτησεις..

1) μπορει να σου δωσει τα εγγραφα μια υπηρεσια να τα πας εσυ σε αλλη?? τοσο χυμα?? αν το εκανες εσυ και ξερεις οτι γινεται, πες λιγο απο ποια υπηρεσια σε ποια μπορουμε να το κανουμε αυτο για να εξοικονομισουμε χρονο.. (τωρα ειμαι στη φαση που το υπ. εσωτερικων εχει ενημερωσει την περιφερεια οτι δημοσιευτηκε στο ΦΕΚ η αποφαση για την πολιτογραφηση μου (σημερα εγινε αυτο )).

2) τι γινεται με το φανταριλικι?? θελω να μπω οσο το δυνατον γρηγοροτερα να ξεμπερδευω για να παω μετα για master εξωτερικο. ποσο καιρο παιρνει περιπου μεχρι να μπω??

σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

Α Α και κατι ακομα... επειδη καποιος το ρωταει πιο πανω... αυτο που μπορεις να κανεις με το ελληνικο διαβατηριο και δεν μπορεις με το αλβανικο ειναι να δουλεψεις!!!! με αλβανικο αποκλειεται να δουλεψεις καπου στην ευρωπη (νομιμα τουλαχιστον)!!! και αν παρουσιασεις την ταυτοτητα 10 ετιας (ροζ), στην καλυτερη θα πουν οτι δεν τους λεει κατι !! στη χειροτερη φυσικα θα γελασουν !! μου εχουν τυχει αυτα .. γι' αυτο και τα ξερω...



Για την πρώτη ερώτηση, κανονικά δεν γίνεται αλλά αμα τους πείσεις ότι βιάζεσαι πολύ γίνεται.Βέβαια μην του κανεις καμία μ...κια και το χάσεις γιατι τοτε δεν θα παρεις ποτε υπηκοότητα... :) Εσύ που θες για master αν έχεις χαρτί που σε πηρανε να το πας να τους το δείξεις.Θα είναι πιο ευκολα μετα.Στην Περιφερεια τα πραγματα ειναι καλυτερα απο την Νομαρχια γιατι γινονται κανα δυο ορκομωσιες το μήνα.Βέβαια την Νομαρχια δεν την γλιτωνεις γιατι εκει θα πρεπέι να γραφτεις στα Μητρωα Αρρενων οποτε θελει αρκετο τρεξιμο.Αν ανηκεις στην Νομαρχια Αθηνων δυσκολα τα πραγματα.Πηγαινε κατευθειαν στην προισταμενη.

Για την δευτερη ερωτηση θα σε συμβουλευεα να κανεις πρωτα το master σου και μετα να πας στρατο.Μεχρι να τελιωσεις το master πιθανον τοτε να ειναι 3-μηνο γιατι τωρα ειναι 12-μηνο.



Για την caroline
όπως σου έγραψα πιο πάνω θα πρεπέι να το κυνηγήσεις σε κάθε βήμα ακόμα και τώρα να πας στο Υπουργείο να τους πεισεις να υπογραφεί αν δεν έχει ακόμα και να σταλεί γρήγορα για δημοσιευση.Πάρε τηλ. και στο Εθνικό Τυπογραφείο. Δεν χρειάζεται να πας εσύ το ΦΕΚ στο Υπουργείο, ενημερώνονται αυτόματα από το Τυπογραφείο μολις αυτό δημοσιευτει.Αυτό που μπορείς να κάνεις μετά ειναι να παρεις το χαρτι της απόφασης από το Υπουργέιο και να το πας στην Περιφέρεια.Θα σου πρότεινα να βρεις τον εισηγητή/τρια που έχει το φάκελο σου στο Υπουργέιο και να του μιλήσεις.
Επισκέπτης
 

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό caroline » 17:55 pm 01 07 2008

προς cafros: Αυτο ρωτησα στην αρχη ντε!!!
Ποσο σου πηρε, απο την συνέντευξη μεχρι την δημοσιευση? Κι απο την δημοσιευση μεχρι να ειδοποιηθει το Υπουργειο? Κι απο το Υπουργειο μεχρι να ειδοποιηθει η περιφερεια?! Εσυ τα εχεις και φρεσκα! Βοηθα!

προς επισκεπτη: Εννοειται πως σε ευχαριστω παααρα πολυ! Οποτε μετα το Εθνικο Τυπογραφειο το θεμα το χειριζεται και παλι ο εισηγητης, αν καταλαβα καλα, ε? Οποτε αυτος ειναι ο ''συνδεσμος'' Τυπογραφειου - Περιφερειας.
caroline
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16:35 pm 30 06 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » 18:04 pm 01 07 2008

caroline έγραψε:προς cafros: Αυτο ρωτησα στην αρχη ντε!!!
Ποσο σου πηρε, απο την συνέντευξη μεχρι την δημοσιευση? Κι απο την δημοσιευση μεχρι να ειδοποιηθει το Υπουργειο? Κι απο το Υπουργειο μεχρι να ειδοποιηθει η περιφερεια?! Εσυ τα εχεις και φρεσκα! Βοηθα!

προς επισκεπτη: Εννοειται πως σε ευχαριστω παααρα πολυ! Οποτε μετα το Εθνικο Τυπογραφειο το θεμα το χειριζεται και παλι ο εισηγητης, αν καταλαβα καλα, ε? Οποτε αυτος ειναι ο ''συνδεσμος'' Τυπογραφειου - Περιφερειας.



Η σειρά ειναι:
Εισηγητής->Υπουργός ή Υφυπουργός για υπογραφή->Εισηγητής->Τυπογραφείο->Εισηγητής->Περιφέρεια (Ορκωμοσία)->Νομαρχία(δεν ξερω αν το δικό σου θα αργήσει εδώ γιατι δεν θα γραφτείς στα Μητρώα Αρρένων αλλά όπως σου ειπα καλό ειναι να το τρέξεις σε κάθε στάδιο)->Δήμος->Αστυνομικό Τμήμα(ταυτότητα)
Επισκέπτης
 

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » 00:54 am 02 07 2008

cafros έγραψε:2) τι γινεται με το φανταριλικι?? θελω να μπω οσο το δυνατον γρηγοροτερα να ξεμπερδευω για να παω μετα για master εξωτερικο. ποσο καιρο παιρνει περιπου μεχρι να μπω??
2 μηνες μετα την ορκωμοσία υπολογισε σου ερχετε το γραμμα για να παρουσιαστεις στο στρατολογικο γραφειο.
Με αυτο το χαρτι παρουσιαζεσε, επιλογες,
αναβολη λογο πολιτογραφισης, η χρονια που την πηρες και η επομενη.
Ζητας στρατευση και απελευθερωση της πατριδας.
Κανεις το λαλακα για οσον καιρο σου πουνε.
αυτο που μπορεις να κανεις με το ελληνικο διαβατηριο και δεν μπορεις με το αλβανικο ειναι να δουλεψεις!!!! με αλβανικο αποκλειεται να δουλεψεις καπου στην ευρωπη (νομιμα τουλαχιστον)!!! και αν παρουσιασεις την ταυτοτητα 10 ετιας (ροζ), στην καλυτερη θα πουν οτι δεν τους λεει κατι !! στη χειροτερη φυσικα θα γελασουν !! μου εχουν τυχει αυτα .. γι' αυτο και τα ξερω...

Πλακα με κανεις τωρα καρντασι, ετσι :D
Εδω τοσα χρονια μας λεγανε πως τη θελουμε για να κανουμε τον καμποσο στους αλβανους συμμπολιτες μας στην Κακαβια.
Αν ειναι αληθεια αυτα που γραφεις πεφτω απο τα συνεφα.
Επισκέπτης
 

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό caroline » 12:59 pm 02 07 2008

Επισκεπτη ευχαριστω και παλι. Ειναι η πρωτη φορα που καταλαβα πως παει το πραγμα. Καμια ιδεα για το τι να πω αν παρω τηλεφωνο στο Εθνικο Τυπογραφειο? Τι? θα τους πω το ονομα μου κι αυτοι θα τρεξουνε?!
Αν δεν θες μην απαντας, ηδη με βοηθεσες αρκετα!

Cafros, εσυ σε παρακαλω απαντα, μιας που εισαι ενα βημα μπροστα απο μενα, πες μου για τα χρονικα διαστηματα που σε ρωτησα πιο πανω... οτι θυμασαι (που αν αγωνιας πολυ, ειμαι σιγουρη πως θα θυμασε!!)
caroline
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16:35 pm 30 06 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » 14:40 pm 02 07 2008

caroline έγραψε:Επισκεπτη ευχαριστω και παλι. Ειναι η πρωτη φορα που καταλαβα πως παει το πραγμα. Καμια ιδεα για το τι να πω αν παρω τηλεφωνο στο Εθνικο Τυπογραφειο? Τι? θα τους πω το ονομα μου κι αυτοι θα τρεξουνε?!
Αν δεν θες μην απαντας, ηδη με βοηθεσες αρκετα!

Στο ΕΤ αν δεν τους εχει παει η αποφαση απο το Υπουργειο δεν μπορουν να κανουν τιποτα.Αν τους εχει παει ομως ισως βοηθησουν να δημοσιευτει πιο γρηγορα.

Cafros, εσυ σε παρακαλω απαντα, μιας που εισαι ενα βημα μπροστα απο μενα, πες μου για τα χρονικα διαστηματα που σε ρωτησα πιο πανω... οτι θυμασαι (που αν αγωνιας πολυ, ειμαι σιγουρη πως θα θυμασε!!)
Επισκέπτης
 

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό cafros » 01:20 am 03 07 2008

hi guys,

λοιπον, προς caroline.. σταματα να μας αγχωνεις ολους!! ειμαστε στο τελευταιο σταδιο και πριν τα τελη του ετους θα εχουμε ξεμπερδεψει!! σιγουρα!!
αν διαβασεις τα posts θα καταλαβεις οτι πιο πολυ απο μενα δυσκολο να βιαζεσαι.. γι αυτο δεν εχει νοημα.. απλα κανε οτι μπορεις απ αυτα που μας συμβουλευουν εδω.. οσο γι αυτο που με ρωτας σ λεω οτι ... 2η βδομαδα του απριλη περασα interview.. 3η βδομαδα του ιουνη ανακοινωθηκε στο ΦΕΚ
και πριν 2 μερες εστηλαν απο το υπ εσωτερικων fax στην περιφερεια οτι εχω τελειωσει και πρεπει να με ''αναλαβουν'' αυτοι (να τους παω φωτοτυπιες, να ορκιστω και τετοια..) οποτε περιμενω τωρα γραμμα απο περιφερεια...

προς επισκεπτη,
boy, τον καμποσο φυσικα και μπορεις να τον κανεις!! ωστοσο, μονο εκει που σε παιρνει.. ελλαδα κι αλβανια δλδ.. αυτο που ειπα πιο πανω ειναι οτι το ΕΔΤΟ
σου παρεχει τη δυνατοτητα ταξιδιων σε ολη την ευρωπη (και visa για uk μπορεις να παρεις στο πι και φι!!!) αλλα τα δικαιωματα σου σταματανε εκει!!!
( για μια ακομα φορα σου λεω οτι μιλαω για ευρωπη. και οχι για uganda {δλδ ελλαδα κι αλβανια!!!}) ολα στα λεω εκ πειρας.. με το ΕΔΤΟ εχω μεινει σε κρατητηρια!!!!!!!!!!!!! στην ιταλια 6 ωρες!!! (ενω ειχα και ευρωπαικη φοιτητικη ταυτοτητα!!!!!) δεν υπαρχει κανενας λογος που τα λεω αυτα απλα και μονο για να μην τρεφεις αυταπατες!!!

μιλαμε..
Άβαταρ μέλους
cafros
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02:24 am 27 06 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό caroline » 12:41 pm 03 07 2008

Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες.

cafros ο καθενας εχει τα δικα του προβληματα - ας μην τα συζητησουμε. Θα προσπαθησω να παρω την κατασταση στα χερια μου οπως ειπε ο επισκεπτης.
Λογικα, τωρα έχει υπογραφει και το δικό μου, οποτε θα τα τρεξω ολα μεχρι την ορκομωσια!

Cafros μπορεις να μου πεις τι χαρτια σου ζητανε τωρα (για την ορκομωσια)? - αν δεν βαρεθηκες να μου απαντας βεβαια.
(καλη τυχη με τα δικα σου...)
caroline
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16:35 pm 30 06 2008

Re: μεχρι να σου απαντηση το συμβουλιο

Δημοσίευσηαπό cafros » 16:03 pm 03 07 2008

Επισκέπτης έγραψε:1 μηνα περιπου μετα την δημοσιευση στην εφημεριδα της κυβερνησης λαμβανεις συστημενο χαρτι απο την νομαρχια, ζητουν
πιστοποιητικα, φωτοτυπιες διαβατηριου και υπευθυνη δηλωση μη εγργαμενου σε μητρωα;



caroline,
δεν γνωριζω τι χαρτια σου ζητανε.. φανταζομαι οτι ειναι καποια απο αυτα που τους εχεις παει ηδη με την αιτηση πολιτογραφησης. (αλλωστε δεν εχουμε κι αλλα. μας τα ζητησαν ολα με την αιτηση. και οπως ξερουμε ολοι ηταν ουκ ολιγα!!). οποτε.. οταν λαβω γραμμα θα σας πω.. φανταζομαι ειναι αυτα που λεει ο επισκεπτης ομως...

byez..
Άβαταρ μέλους
cafros
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02:24 am 27 06 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό rojas » 16:32 pm 03 07 2008

Λοιπον,θελω να ρωτησω τους ηδη πολιτογραφηθεντες,μου ηρθε ενα χαρτι προσκομισεως πιστοπ.μη απελασης.απο την περιφερεια.Το εβγαλα στο αλλοδαπων,και καθοτι εχει 6μηνη ισχυ λεω να το παω απο βδομαδα.Μετα τι γινεται?δηλαδη ποια η διαδικασια?
rojas
 

Εγγραφα ορκομωσιας 2007

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » 16:51 pm 03 07 2008

caroline έγραψε:Cafros μπορεις να μου πεις τι χαρτια σου ζητανε τωρα (για την ορκομωσια)?

μια φωτογραφια με τα χαρτια που ζητουσανε, το 2007,
κλικ εδω
cafros έγραψε:boy, τον καμποσο φυσικα και μπορεις να τον κανεις!! ωστοσο, μονο εκει που σε παιρνει.. ελλαδα κι αλβανια δλδ.. αυτο που ειπα πιο πανω ειναι οτι το ΕΔΤΟ
σου παρεχει τη δυνατοτητα ταξιδιων σε ολη την ευρωπη (και visa για uk μπορεις να παρεις στο πι και φι!!!) αλλα τα δικαιωματα σου σταματανε εκει!!!
( για μια ακομα φορα σου λεω οτι μιλαω για ευρωπη. και οχι για uganda {δλδ ελλαδα κι αλβανια!!!}) ολα στα λεω εκ πειρας.. με το ΕΔΤΟ εχω μεινει σε κρατητηρια!!!!!!!!!!!!! στην ιταλια 6 ωρες!!! (ενω ειχα και ευρωπαικη φοιτητικη ταυτοτητα!!!!!) δεν υπαρχει κανενας λογος που τα λεω αυτα απλα και μονο για να μην τρεφεις αυταπατες!!!

Γραφτα εσυ που τα ζεις, για να τα διαβαζουν μερικα καμαρια εδω μεσα. 8)
Επισκέπτης
 

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό caroline » 11:19 am 04 07 2008

Κι αφου τα ειπαμε ολα βρε παιδια και τα καταλαβα... κοιταζοντας την εφημεριδα της κυβερνησης ειδα το ονομα μιας θειας μου να εχει εγκριθει η αιτηση της για κτηση της ελληνικης ιθαγενειας. Την πηρα τηλεφωνο σημερα κι αυτη δεν εχει περασει ουτε συνεντευξη!!!!!! Εγω γιατι περασα? (και επιπλεον περιμενω να ανακοινωθει απο την ΕΚ?). Μηπως επειδη η αιτηση της ηταν παλια (απο το '98) δεν χρειαστηκε να παει για συνεντευξη?! Θα μου στριψει πραγματικα! Πως γινεται αυτο? Ειναι κατι που δεν εχω καταλαβει?!
caroline
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16:35 pm 30 06 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 11:51 am 04 07 2008

Χαλάρωσε ρε Carolinaki.... Θα την πάρεις αυτή την υπηκοότητα... ΔΕΝ θα σου λύσει όμως ΟΛΑ σου τα προβλήματα...
Πάντως, όσοι έχουν καταθέσει χαρτιά πριν από το 2000, δεν περνούν από συνέντευξη.
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Επόμενο

Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form