Τώρα είναι 17:00 pm 13 05 2024

Είμαι η ξένη...

Είμαι η ξένη...

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 19:15 pm 27 10 2008

Είμαι η ξένη...
Του Γκαζμέντ Καπλάνι gazikap @gmail. com
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: 27 Οκτωβρίου 2008
«Αγαπητέ “Υπάρχουμε... Συνυπάρχουμε;”. Είμαι η “Ξένη”. Όχι, το όνομά μου δεν βγαίνει από το Πολυξένη αλλά από το αλλοδαπή. Για την ακρίβεια είμαι Ελληνίδα ομογενής από την Αλβανία και τα τελευταία 15 χρόνια ζω στην Ελλάδα. Στη χώρα που οι παππούδες μου έλεγαν ότι είναι η πατρίδα μου. Όταν ήρθα στην Ελλάδα, όλοι με αντιμετώπιζαν σαν ξένη. Στην αρχή στο σχολείο, μετά στη δουλειά. Αν και με στενοχωρούσε λίγο αυτό, δεν είχα και ιδιαίτερο πρόβλημα. Στην πραγματικότητα, το πρόβλημά μου όταν ήμουν μικρή ήταν όταν σε καβγάδες μου έλεγαν: “Να πας από ΄κεί που ήρθες”. Που να πήγαινα; Δεν είχα άλλη πατρίδα... Μόλις είχαμε έρθει στην Ελλάδα, αντί για ταυτότητα είχαμε μια βεβαίωση που πιστοποιούσε ότι ήμασταν νόμιμοι στη χώρα μας. Μάλιστα, έπρεπε να πηγαίνουμε κάθε τρεις και λίγο στο αστυνομικό τίμημα να κάνουμε την ανανέωση. Δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτό που έγινε το 1994 σε ένα χωριό της Εύβοιας, όπου μέναμε τότε. Ένα βράδυ του Νοέμβρη χτύπησε η πόρτα και εγώ χωρίς να ρωτήσω άνοιξα. Ήταν δυο ψηλοί ένστολοι αστυνομικοί. Ζήτησαν να μιλήσουν στον πατέρα μου. Του ζήτησαν τα χαρτιά του. Εκείνος είχε παραμελήσει να πάει στο αστυνομικό τμήμα για να κάνει την ανανέωση. Τους είπε ότι είχε παραμελήσει το ζήτημα της ανανέωσης και ότι την επόμενη κιόλας ημέρας θα πήγαινε στο τμήμα για να την κάνει. Άλλωστε, Έλληνας ομογενής ήταν, δεν ήταν και κανένας ξένος. Περιμέναμε να μας κόψουν πρόστιμο ή κάτι αντίστοιχο αλλά, δυστυχώς για μας, δεν έγιναν έτσι τα πράγματα. Μόλις οι αστυνομικοί είδαν ότι ο πατέρας μου δεν είχε ανανεώσει τα χαρτιά του, τον συνέλαβαν. Πόσους Έλληνες έχουν συλλάβει επειδή πρέπει η ταυτότητά τους πρέπει να ανανεωθεί; Το σκηνικό που ακολούθησε το θυμάμαι λες και συνέβη χθες. Ο πατέρας μου, έχοντας αλλάξει δέκα χρώματα δεν έφερε καμία αντίρρηση, τους άφησε να τον συλλάβουν. Η μητέρα μου τράβαγε τα μαλλιά της, έκλαιγε και παρακαλούσε τους αστυνομικούς να τον αφήσουν διότι δεν ήταν εγκληματίας, δεν είχε σκοτώσει κανέναν, απλά είχε παραμελήσει να κάνει την ανανέωση. Η μικρή μου αδελφή, βλέποντας τους αστυνομικούς να παίρνουν τον πατέρα μου έκλαιγε και αυτή. Ενώ εγώ καθισμένη σε μια γωνία είχα παγώσει ολόκληρη και δεν μπορούσα να κουνηθώ. Τον πατέρα μου τον έστειλαν στην Αλβανία, λες και ήταν ξένος. Ποτέ δεν έμαθα γιατί.

Πάντα αναρωτιόμουν γιατί να συμβούν όλα αυτά. Γιατί τέτοια μεταχείριση; Η μόνη απάντηση που πήρα, όπως και σε δεκάδες άλλες ερωτήσεις, ήταν: «Είναι θέμα γραφειοκρατίας». Απ΄ ό,τι φαίνεται στην Ελλάδα όλα είναι θέμα γραφειοκρατίας. Ακόμη και οι αδικίες. Φυσικά, κάτι τέτοιο δεν θα συνέβαινε εάν ο πατέρας μου ήταν πρωταθλητής στίβου ή φορούσε φανέλα μεγάλης ομάδας ποδοσφαίρου, (τότε δεν θα προέκυπτε θέμα γραφειοκρατίας φαντάζομαι), πράγμα δύσκολο, διότι και εκείνος και εμείς ούτε μπάλα ξέρουμε, ούτε ακόντια ρίχνουμε...

Σήμερα, ύστερα από πολλές ανανεώσεις και επισκέψεις στο αστυνομικό τμήμα αποκτήσαμε επιτέλους ταυτότητα. Όχι ελληνική βέβαια. Η ταυτότητα ονομάζεται, Ειδικό Δελτίο Ταυτότητας Ομογενούς και λήγει το 2015. Εμένα δεν με χάλασε τόσο η ονομασία που αναγραφόταν πάνω, όσο το χρώμα: είναι χρώματος ροζ.

Τόσα άλλα χρώματα υπάρχουν, ρε παιδιά, γιατί το ροζ; Χάθηκε ο κόσμος να το φτιάξουν μαύρο, κόκκινο ή μπλε; Καλά, τι λέω, μπλε είναι η ταυτότητα των γνήσιων Ελλήνων... Μην είμαστε και πλεονέκτες... Ζω σε μία χώρα στην οποία πληρώνω φόρους, λογαριασμούς και είμαι απόλυτα τυπική με αυτό που λέμε κράτος. Δυστυχώς, για μένα και για όσους είναι σαν εμένα, το κράτος δεν είναι τυπικό απέναντί μου... Τους τελευταίους δυο μήνες διατηρώ δικό μου blog: “Το ημερολόγιο μιας ξένης”. Στο blog γράφω για πράγματα που έχω ζήσει και με έχουν πονέσει, για θέματα που προβληματίζουν εμένα και τους διαδικτυακούς φίλους μου, όπως τα προβλήματα της καθημερινότητας, τον ρατσισμό και φυσικά τις αδικίες που γίνονται σε εμάς και τους συμπολίτες μας σε καθημερινή βάση. Θα μου πείτε πάντα υπήρχαν αδικίες. Ναι, σίγουρα πάντα υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν αδικίες στον κόσμο. Μόνο που σήμερα αισθάνομαι ότι σε πολλούς τομείς η αδικία έχει γίνει καθεστώς...

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία Ξένη
LΙΝΚ:
http://imerologiomiasksenis.blogspot.com»
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Είμαι η ξένη...

Δημοσίευσηαπό keravnios » 20:16 pm 27 10 2008

Μου θυμίζει το Ημερολόγιο της Άννας Φρανκ, γράφτηκε λέει από μια κοπέλα η οποία χάθηκε σε κάποιο στρατόπεδο συγκέντρωσης. Μόνο που ήταν γραμμένο με στυλό διαρκείας, το οποίο χρησιμοποιήθηκε μετά τον Β'Π.Π.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Είμαι η ξένη...

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 20:45 pm 27 10 2008

Μόνο που ήταν γραμμένο με στυλό διαρκείας, το οποίο χρησιμοποιήθηκε μετά τον Β'Π.Π.


Απατη;

Στο παραπανω κειμενο που εντοπισες την απατη;
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Είμαι η ξένη...

Δημοσίευσηαπό keravnios » 21:14 pm 27 10 2008

Ο συνδυασμός του "ημερολογίου" με τον Καπλάνι δεν μπορούν παρά να φέρουν στο μυαλό σου απάτη. θυμάσαι την ιστορία με την γρια και τον μαύρο στο λεωφορείο την οποία είχε δημοσιεύσει ως αληθινή ενώ ήταν καθαρή αντιγραφή από μια ξένη ιστορία; Μου κάνει τρομερή εντύπωση πάντως που μία "ομογενής από την Αλβανία" έχει μόνο αρνητικές εντυπώσεις από την Ελλάδα.

http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Είμαι η ξένη...

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 21:20 pm 27 10 2008

Ο συνδυασμός του "ημερολογίου" με τον Καπλάνι δεν μπορούν παρά να φέρουν στο μυαλό σου απάτη. θυμάσαι την ιστορία με την γρια και τον μαύρο στο λεωφορείο την οποία είχε δημοσιεύσει ως αληθινή ενώ ήταν καθαρή αντιγραφή από μια ξένη ιστορία; Μου κάνει τρομερή εντύπωση πάντως που μία "ομογενής από την Αλβανία" έχει μόνο αρνητικές εντυπώσεις από την Ελλάδα.


Αυτο δε σημαινει οτι η ιστορια ειναι ψευτικη. Γνωριζω πολλες περιπτωσεις βορειοηπεριωτων που φορτωθηκαν στην κλουβα για Κακαβια.
Και οχι επειδη διεμεναν παρανομα στη χωρα, αλλα επειδη δεν ειχαν πανω τους (στην οικοδομη κυριως) τα απαιτουμενα εγγραφα.
Θα θυμασαι τη "χρυση εποχη" που υπουργος Δημοσιας Ταξης ηταν ο Παπαθεμελης; Πως μπαιναν στα λεωφορεια και οσοι δε μοιαζαν για ελληνες πηγαιναν κατυθειαν στο τμημα.
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Είμαι η ξένη...

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 01:35 am 28 10 2008

Ασε ρε καπλανι που θα μας λυπηθεις κιολας....Και αν ηταν βορειο/σες δεν θα ελεγαν ποτε "ομογενεις απο την αλβανια "ξυλινε....!




Φιλικα ο Παρατηρητης
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Re: Είμαι η ξένη...

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 02:19 am 28 10 2008

Και αν ηταν βορειο/σες δεν θα ελεγαν ποτε "ομογενεις απο την αλβανια "ξυλινε....!


Τι σε κανει τοσο σιγουρο;
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Είμαι η ξένη...

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 02:16 am 30 10 2008

Με οσους βορειοηπειρωτες (που αισθανονται Ελληνες) εχω συνανστραφει κανεις δεν ελεγε ομογενης απο την αλβανια.Το θεωρω προσβολη αυτο το "ομογενης απο την αλβανια",γιατι ουτε ομογενης ειμαι ,ουτε απο την αλβανια.

Και επισης ρε ξυλινε απο το blog και ολη αυτη την ιστορια κανει μπαμ αν ειναι αλβανιδα η οχι...!
Τεσπα αντε καλο βραδυ .


φιλικα ο Παρατηρητης
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Re: Είμαι η ξένη...

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 18:46 pm 30 10 2008

Με οσους βορειοηπειρωτες (που αισθανονται Ελληνες) εχω συνανστραφει κανεις δεν ελεγε ομογενης απο την αλβανια


τωρα το θεσες σωστα το ζητημα
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Είμαι η ξένη...

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 20:24 pm 30 10 2008

Φυσικα και που αισθανονται...!Εχει μεγαλη διαφορα...Ξερω κουμασια που ειναι βορειοηπειρωτες αλλα μεσα τους αισθανονται κατι αλλο..

Να υποθεσω εσυ και εισαι και αισθανεσαι οπως οι περισσοτεροι απο μας...

Καλο βραδυ..,


φιλικα ο Παρατηρητης.....
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Re: Είμαι η ξένη...

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 19:30 pm 01 11 2008

Μη βιαζεσαι να χαρακτηρισεις, δεν ειναι αυτο το ζητουμενο, το ζητουμενο ειναι το γιατι.


Να υποθεσω εσυ και εισαι και αισθανεσαι οπως οι περισσοτεροι απο μας...


Μην αφηνεις φθηνα υπονοουμενο, κινδυνευεις να χαρακτηριστεις φθηνος
Βγες απο το σκοταδι...
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Είμαι η ξένη...

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 02:36 am 02 11 2008

Να χαρακτηριστω φθηνος απο ποιον,απο σενα?

Εξαλλου στους τοσους χαρακτηρισμους ( οχι απο σενα) , ενας παραπανω..Who cares!


Και δεν με νοιαζει για ποιον λογο νιωθουν οπως νιωθουν,δικαιωμα τους!Αλλα να μην το παιζουν βορειοηπειρωτες..


Φιλικα ο Παρατηρητης
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω


Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Login Form