Τώρα είναι 10:58 am 28 03 2024

Βουλή των εφήβων!

Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό Σπύρος » 01:32 am 26 03 2009

Γεία σας!
Είμαι ο Σπύρος και θα ήθελα να ενημερώσω οτι την ερχόμενη εβδομάδα θα λάβω συμμετοχή για την ένταξη μου στην βουλή των εφήβων και θέμα μου στην έκθεση θα ειναι βέβαιος το Βορειοηπειρωτικό ζήτημα και θεώρησα σωστό να ενημερώσω τον σύλλογο ο οποίος είναι εμπνευστής των ιδεών μου μέσα απο τα άρθρα του και την ενημέρωση που μου παρέχει για τα τρέχοντα ζητήματα που αφορούν την πατρίδα μας. Και με βάση τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στην Αλβανία θα προσπαθήσω να εμπνευστώ την κατάλληλη έκθεση!
Σπύρος
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04:13 am 25 06 2008

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 01:54 am 26 03 2009

Σπυρο, συγχαρητήρια!!!!
Ευχομαι η προσπάθειά σου αυτή να έχει αποτέλεσμα ώστε άλλη μια Β/Ητική ΝΕΑ φωνή να ακουστεί στην Ελληνική Βουλή.
Θα σου πρότεινα, η έκθεσή σου αυτή να είναι σύντομη, περιεκτική κ γεμάτη συναίσθημα. οι ιστορικές αναδρομές δεν συνιστώνται για τις απαιτήσεισ αυτών των εκθέσεων οπότε καλό είναι να τις αποφύγεις. Ακόμη και το συνηθισμένο τρίτο πρόσωπο θεωρείται ξεπερασμένο...
ελπίζω να μη σε μπέρδεψα :lol:
καλη επιτυχία!
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό lazos » 10:01 am 26 03 2009

Ασε τα ξύλινα λόγια για τους βουλευτές και όσους θέλουν με οποιοδήποτε τρόπο να γίνουν βουλευτές.
Είσαι νέος. Τάραξε λίγο τα νερά. Κανε καμιά ζημιά.
Ετσι μπορεί να σε ακούσουν και πολλοί περισσότεροι, γιατί η αλήθεια είναι ότι οι μεγαλύτεροι δεν παίρνουν στα σοβαρά την βουλή των εφήβων.
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 10:46 am 26 03 2009

Μπραβο σου μικρε..Συγχαρητηρια που θα πας στην βουλη των εφηβων.Τωρα οσο για το τι θα πεις,ειναι δικο σου θεμα.
Παντως εγω θα αφηνα τις τυπικοτητες και θα εμπαινα στο ζουμι.Θα προσπαθουσα να τους κανω να ντραπουν οσοι πολιτικοι θα βρισκονταν εκει μεσα.Μιλα απλα με συναισθημα οπως ειπε και η κυρια στην αρχη και πατριωτικα.Και αμα σου ερθει και κανα δακρυ αστο να κυλησει..

φιλικα.

Εγω θα ξεκινησουσα παντως με ενα καλημερα,ειμαι ενας β/ητης ειμαι ενας ελληνας,δν ειμαι νοτιος αλβανος οπως πολλοι απο σας (τους πολιτικους ) μας θεωρειτε..Τεσπα πες ο,τι θες.Δεν ειμαι γω για βουλες και επισημοτητες.

Ποτε ειναι η μερα που αγορευεις?
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό Σπύρος » 14:46 pm 26 03 2009

Πέμτη ή τετάρτη δεν έχει οριστεί ακόμα!
Κάπως έτσι όπως λέει και η Amarylis σκέφτομαι να συντάξω την έκθεση!
Σπύρος
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04:13 am 25 06 2008

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό Σπύρος » 15:01 pm 26 03 2009

Πάντως lazos δεν συμφωνώ καθόλου με την αποψή σου και αυτό διότι υπάρχουν παιδιά στην ηλικία μου τα οποία είναι Βορειοηπειρώτες και αναγωρίζουν τον εαυτό τους σαν Αλβανό λόγο άγνοιας με αποτέλεσμα να εμπλέκονται με παρέες Αλβανών και να δίνουν το κακό παράδειγμα στον κόσμο μέσα απο φασαρίες. Και δέν το κάνω αυτό γιάτι σκέφτομαι την πολιτική σοβαρά αλλά πιστεύω οτι ειναι μια ευκαιρία να μάθουν τα ελληνόπουλα τη εστί Βορειος Ηπειρος και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε μιας και στο σχολείο η ιστορική αναφορά που γίνεται για την πατρίδα μας είναι μηδαμινή!
Σπύρος
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04:13 am 25 06 2008

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό Skoutaras » 15:15 pm 26 03 2009

Σπυρο περιμενουμε να ανεβασεις το λογο σου και εδω..για να καμαρωσουμε!
Άβαταρ μέλους
Skoutaras
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 12:59 pm 22 10 2008

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 18:18 pm 26 03 2009

Σπυρο, ειχα παντα την απορια με ποιο τροπο γινεται η επιλογη των μαθητων που συμμετεχουν.
Μπορεις να μου πεις τι διαδικασια ακουλουθειται;
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό lazos » 18:28 pm 26 03 2009

Σπύρος έγραψε:Πάντως lazos δεν συμφωνώ καθόλου με την αποψή σου και αυτό διότι υπάρχουν παιδιά στην ηλικία μου τα οποία είναι Βορειοηπειρώτες και αναγωρίζουν τον εαυτό τους σαν Αλβανό λόγο άγνοιας με αποτέλεσμα να εμπλέκονται με παρέες Αλβανών και να δίνουν το κακό παράδειγμα στον κόσμο μέσα απο φασαρίες. Και δέν το κάνω αυτό γιάτι σκέφτομαι την πολιτική σοβαρά αλλά πιστεύω οτι ειναι μια ευκαιρία να μάθουν τα ελληνόπουλα τη εστί Βορειος Ηπειρος και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε μιας και στο σχολείο η ιστορική αναφορά που γίνεται για την πατρίδα μας είναι μηδαμινή!


Οταν λεω ζημιά δεν εννοώ να σπάσεις τα καθίσματα της βουλής.
Τα Ελληνοπουλα οπως και πολλά Βορειοηπηρωτοπουλα δεν ενδιαφέρονται για για οποιοδήποτε πρόβλημα, εκτός αν δεν δουλεύει η τηλεόραση, δεν μπορούν να μπουν στο facebook και άλλα σχετικά.


Καλη επιτυχία σου εύχομαι ότι και αν αποφασίσεις να πεις.
Η συμβουλή μου ισχυει.
Δεν θα ηθελα να ακούσω πάλι ενα καλό παιδι απλά να αναφέρει τα ίδια και τα ίδια, μόνο και μόνο για να μην τον χαρακτηρίσουν σαν ακραίο, ακρο-αριστερο-δεξιο και αλλες τέτοιες καραμελες.
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 19:59 pm 26 03 2009

Ξυλινε απο οταν θυμαμαι οταν πηγαινα σχολειο εδιναν σε ολους ενα "τετραδιο " με πολλες σελιδες και ενα θεμα για να γραψουμε μια εκθεση για αυτο.Ολα ειναι ανωνυμα ,και διαλεγουν τις καλυτερες εκθεσεις.Αυτοι πανε στην βουλη.
Νομιζω το ιδιο γινεται και στην βορειαηπειρο ,κυπρο κτλ..Αυτα θυμαμαι.Αν ξερει καποιος περισσοτερα.


ΥΓ.Μικρε προχωρα,μαρεσει το σκεπτικο σου!!!
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό Σπύρος » 21:05 pm 26 03 2009

Να 'σαι καλά lazos δεν έχω αντίρρηση χαίρομαι να ακούω συμβουλές!
Για την διαδικασία είναι όπως τα λέει ο παρατηρητής ρωτάνε ποια παιδιά θέλουν να συμμετάσχουν και σε μια ορισμένη ημ/νια γράφουν σε ένα συγκεκριμένο τετράδιο μια έκθεση με όποιο θέμα προτιμούν ειτε ειναι στην επικαιρότητα ειτε όχι.
Σπύρος
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04:13 am 25 06 2008

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 21:17 pm 26 03 2009

Καλή επιτυχία Σπύρο.
θα περιμένουμε να ακούσουμε τον λόγο σου.
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 21:19 pm 26 03 2009

ok, ευχαριστω

Μην ακους αυτα που σου λενε οι παππουδες εδω μεσα, πηγαινε και κανε οτι γουσταρεις μονο φροντησε να μην επαναλαβεις τα ιδια με τους προηγουμενους
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 03:03 am 29 03 2009

Σπύρος έγραψε:στο σχολείο η ιστορική αναφορά που γίνεται για την πατρίδα μας είναι μηδαμινή!


Το βιβλίο Ιστορίας που διδασκόταν στην Γ΄Λυκείου μέχρι πριν λίγα χρόνια περιείχε μία σελίδα (51) για τον Αυτονομιακό Αγώνα του 1914. Το σημερινό ούτε λέξη. Όσο για αναφορά στην καταγωγή των Βορειοηπειρωτών ευεργετών ουδέν σχόλιον.
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό katerinaki » 16:45 pm 30 03 2009

καλα που ζείς;;;Ποιός πλέον απο τους Β/Η αναφέρεται στην καταγωγή του.Κανείς δεν το κάνει.Ειδικά οι νέοι,
τους δικαιολογώ απόλυτα..γιατί αυτά που θα τραβήξουν μετά όλοι τα γνωρίζουμε.
Και θα πάει το επίσημο κράτος να αναφέρει στα βιβλία του εμάς;; :lol:
Για αυτούς είμαστε κάτι χειρότερο απο τους πακιστανούς
katerinaki
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16:12 pm 30 03 2009

Re: Βουλή των εφήβων!

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 00:18 am 01 04 2009

Οι Πόντιοι λένε για την αναφορά της καταγωγής τους: "Πόντιος και έναν ομάτ".
Δηλαδή να είσαι Πόντιος και να το λες κι ας έχεις κι ένα μάτι.
Αυτοί τι να πούνε που η καταγωγή τους έχει γίνει συνώνυμο της κοροϊδίας;

Δεν ξέρω τι κάνεις κατερινάκι (που το πρώτο σου ποστ στο φόρουμ ήταν για να να μου κάνεις αντίλογο) στις κοινωνικές σου συναναστροφές, αλλά εγώ δεν κρύβω την καταγωγή μου όσες φορές κι αν έχω δεχτεί προσβολές. Ή προβάλλεις αυτό που είσαι και το υπερασπίζεσαι ή κάθεσαι και το αρνείσαι παραδωμένος στη μοίρα σου.

Σπύρο καλή επιτυχία και να θυμάσαι εμείς θα λέμε: "Βορειοηπειρώτης και έναν ομάτ"
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα


Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 1 επισκέπτης (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Login Form