Τώρα είναι 11:22 am 28 03 2024

«Στην εποχή του Χότζα μας γυρνά ο Μπερίσα»

«Στην εποχή του Χότζα μας γυρνά ο Μπερίσα»

Δημοσίευσηαπό Millenium » 17:55 pm 19 08 2009

Ο σοσιαλιστής πρώην υπουργός Εξωτερικών της Αλβανίας
δηλώνει στο «ΘΕΜΑ» ότι «σε καμία περίπτωση δεν πρέπει
να αλλάξουν τα ελληνικά τοπωνύμια στη Β. Ηπειρο»



«Η ΑΛΛΑΓH ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΟΠΩΝΥΜΙΩΝ είναι το ίδιο
με αυτό που έκανε ο Χότζα τον καιρό της δικτα-
τορίας, όταν άλλαξε τα ονόματα των χωριών που
είχαν σχέση με τη θρησκεία και έβαλε άλλα».


ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΜΠΕΛΕΓΡΗ
[email protected]


Αυτά είναι λόγια του κ. Πασκάλ Μιλό, του σοσιαλιστή πρώην υπουργού Εξωτερικών της γειτονικής χώρας, ο οποίος προσθέτει για το θέμα που έχει ανακύψει περί της μετονομασίας τοπωνυμίων της Βορείου Ηπείρου από τα αλβανικά στα ελληνικά: «Για μένα αυτό δεν είναι καθόλου σωστό. Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο να γίνει. Αν συμβεί κάτι τέτοιο θα προσκρούει στα ανθρώπινα δικαιώματα όσων ζούνε στις περιοχές αυτές. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να αλλάζεις τα ονόματα των χωριών». Μάλιστα, συμπληρώνει με νόημα για τον κ. Σαλί Μπερίσα: «Δεν ξέρω τι μπορεί να σκέφτεται ο κύριος...».
Ο κ. Μιλό αντιδρά στις δηλώσεις του Αλβανού πρωθυπουργού κ. Μπερίσα ότι θα
πρέπει να αναμένεται η αλλαγή των ελληνικών ονομάτων στις περιοχές της Nότιας
Αλβανίας. Στη συνέντευξη που ακολουθεί, ο κ. Μιλό επικρίνει τις δηλώσεις του Αλβανού πρωθυπουργού επισημαίνοντας την πρόθεση Μπερίσα να «αλλάξει την Ιστορία» και αναφέρει ότι αυτά τα πολιτικά θέματα έχουν λυθεί και δεν υπάρχει λόγος να τα επα-
ναφέρουμε. Επίσης, εξαπολύει επίθεση στον Ελληνα πρωθυπουργό κ. Κώστα Καραμανλή, ο οποίος επισκέφτηκε την Αλβανία σε προεκλογική περίοδο. «Ηταν μια επίσκεψη που έγινε για να βοηθήσει στην εκλογή του κ. Μπερίσα», λέει χαρακτηριστικά. Τέλος, μιλάει για τα προβλήματα της Αριστεράς στη χώρα του και σχολιάζει την ευρωπαϊκή προοπτική της.
-Αντιδράσατε αμέσως στην αλλαγή τον ελληνικών ονομάτων στα χωριά της Βορείου Ηπείρου.


Η αλλαγή των ελληνικών τοπωνυμίων είναι το ίδιο με αυτό που έκανε ο Χότζα τον καιρό της δικτατορίας, όταν άλλαξε τα ονόματα των χωριών που είχαν σχέση με τη θρησκεία και έβαλε άλλα. Τώρα ο κ. Μπερίσα θέλει να αλλάξει τα ονόματα χωριών τα οποία προέρχονται από τον Μεσαίωνα. Τα ονόματα αυτά είναι κυρίως ελληνικά και σλαβικά. Ετσι κι εγώ είπα ότι λειτουργεί όπως λειτουργούσε ο Χότζα.
Για μένα αυτό δεν είναι καθόλου σωστό. Δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο. Αν συμβεί, θα προσκρούει στα ανθρώπινα δικαιώματα όσων ζούνε στις περιοχές αυτές. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να αλλάζεις τα ονόματα των χωριών. Δεν ξέρω τι μπορεί να σκέφτεται ο κύριος…
Γι’ αυτό κι εγώ αντέδρασα.
-Ποιες θα είναι κατά την άποψή σας οι συνέπειες αν εφαρμοστεί αυτή η απόφαση;


Μια τέτοια κίνηση φοβάμαι ότι θα επηρεάσει τις ελληνοαλβανικές σχέσεις.
Γιατί να αλλάξεις τα ονόματα των ελληνικών χωριών; Δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει αυτό. Οπωσδήποτε θα επηρεάσει τις ελληνοαλβανικές σχέσεις. Αυτά είναι πολιτικά προβλήματα των περασμένων αιώνων τα οποία δεν απασχολούν πλέον κανέναν. Είναι η Ιστορία,
την οποία δεν πρέπει να αλλοιώσει κανένας. Ο κ. πρωθυπουργός τα δύο τελευταία χρόνια ασχολείται πολύ με την Ιστορία και θέλει να τη
γράψει όπως του αρέσει, αλλά δεν πιστεύω ότι θα τα καταφέρει.
-Τι σηματοδότησε η πρόσφατη επίσκεψη Καραμανλή στην Αλβανία;


Η επίσκεψη του κ. Καραμανλή στον μήνα των εκλογών οπωσδήποτε ήταν ένα συν για τον
Μπερίσα, τον οποίο βοήθησε ιδιαίτερα. Ηταν μια επίσκεψη που έγινε για να βοηθήσει στην εκλογήτου. Δεν μπορεί ένας πρωθυπουργός, ιδίως γειτονικής χώρας, να έρχεται επίσημη επίσκεψη κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου. Δημιουργεί μια εικόνα που δεν είναι
τόσο διπλωματική. Ηταν φανερό ότι προσέφερε βοήθεια στον Αλβανό ομόλογό του. Ετσι το διαβάζωμεγώ. Και όχι μόνο εγώ…
-Σε ποιο επίπεδο βρίσκονται σήμερα οι ελληνοαλβανικές σχέσεις;


Εχω την εκτίμηση ότι οι δύο ηγέτες Μπερίσα και Καραμανλής δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν στις ελληνοαλβανικές σχέσεις.
-Η πορεία της Αλβανίας προς την Ευρωπαϊκή Eνωση είναι εύκολη υπόθεση;


Μπορεί να θέλουμε να γίνει σύντομα, αλλά δυστυχώς χρειάζονται ακόμα χρόνια για να καλύψουμε τις απαιτήσεις της Ευρωπαϊκής Ενωσης
Millenium
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17:15 pm 21 04 2009

Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 5 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 5 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Login Form