Τώρα είναι 13:02 pm 28 03 2024

Αλλαγή ονόματος μετά την αποκτηση ελληνικής ταυτότητας

Αλλαγή ονόματος μετά την αποκτηση ελληνικής ταυτότητας

Δημοσίευσηαπό arkokali » 18:54 pm 19 11 2009

Παιδιά καλημέρα,
ήθελα να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και εγώ μετά την απόκτηση της ελληνικής ταυτότητας.
Όπως όλοι ξέρουμε η μετάφραση του ονόματος μας από τα ελληνικά στα αλβανικά και πάλι πίσω δημιουργεί κατά κόρων προβλήματα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση στο ΕΔΤΟ έγραφαν ορθογραφικά λάθος το επίθετό μου με αποτέλεσμα να γραφτώ έτσι στο πανεπιστήμιο,στην εφορία κ.λ.π...
Τώρα όμως στο ελληνικό δελτίο ταυτότητας το έχουν γράψει σωστά.
Κατά συνέπεια θα πρέπει να γίνει αλλαγή στοιχείων σε όλα τα υπόλοιπα έγγραφα για να υπάρχει αντιστοιχία αλλιώς το πτυχίο μου καθώς και τα πτυχία ξένων γλωσσών πολύ φοβάμαι ότι δε θα έχουν ισχύ αφού το όνομα είναι διαφορετικό από αυτό που θα έχω από δω και πέρα (έστω και για ένα γράμμα).
Πριν λοιπόν αρχίσω να ψάχνω -και εγώ δεν ξέρω που- για να κάνω τις απαραίτητες αλλαγές (αν αυτό είναι εφικτό) θα ήθελα οποιαδήποτε πληροφορία γνωρίζεται.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
arkokali
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18:08 pm 19 11 2009

Re: Αλλαγή ονόματος μετά την αποκτηση ελληνικής ταυτότητας

Δημοσίευσηαπό Moira » 18:18 pm 20 11 2009

και εσύ τόσα χρόνια γιατί παραμέλησες την κατάσταση αυτή, με την λάθος απόδοση στο όνομα σου;;
πολλοί μεταφραστές κάνουν λάθη, καλό είναι να προσέχουμε πως μεταφράζουν τα πιστοποιητικά μας γιατί το λάθος αυτό θα ακολουθεί εμας, μια ζωη, όχι εκείνους, το συγκεκριμένο που σου αναφέρω έγινε με το δικό σου ΕΔΤΟ.
Τώρα λοιπόν, θα πας με την απόφαση της νομαρχιας, με την οποία πολητογραφήθηκες και την αντίστοιχη ΦΕΚ που αναφέρει το ονομά σου, στις εν λόγω υπηρεσίες και οι ίδιες θα σου υποδείξουν πως θα πράξεις. Διαφορετικά( δεν στο εύχομαι) υπάρχουν τα δικαστήρια, διαδικασία εκουσίας δικαιοδοσίας για την διόρθωση του ονόματος.

Υ.Σ. Πάντως στα ξενόγλωσσα διπλώματα αναγράφεται το όνομα σου όπως είναι στο διαβατήριο, τουλάχιστον αυτό έγινε στη δική μου περίπτωση..καλα ξεμπερδέματα
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Αλλαγή ονόματος μετά την αποκτηση ελληνικής ταυτότητας

Δημοσίευσηαπό arkokali » 14:20 pm 23 11 2009

Αχ και να ήταν στο χέρι μας η σωστή μετάφραση.....Βλέπεις ούτε ο μεταφραστής φταίει,καθότι το αστυνομικό τμήμα δε δεχόταν καμία άλλη εκδοχή παρά μόνο αυτή που ήθελαν οπότε....Κλασική ελληνική δημοκρατία που δε δίνει διευκρινήσεις και σωστές οδηγίες,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!
Ελπίζω να μην αντιμετωπίζει κανείς αντίστοιχα θέματα, πάντως όταν βρω την άκρη -κατά κύριο λόγο με το πανεπιστήμιο που είναι το πιο περίπλοκο- θα σας πω!

Ευχαριστώ :D
arkokali
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18:08 pm 19 11 2009


Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 5 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 5 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Login Form