Τώρα είναι 12:45 pm 28 03 2024

Ερώτηση σχετικά με την αναγραφή στοιχείων σε πτυχίο Αγγλικών

Ερώτηση σχετικά με την αναγραφή στοιχείων σε πτυχίο Αγγλικών

Δημοσίευσηαπό Caterina » 05:10 am 09 02 2010

Γειά σε όλους,

μετά από αναζήτηση στο forum δεν βρήκα κάτι σχετικό οπότε αποφάσισα να θέσω εδώ την ερώτηση μου και ελπίζω να μην είναι άσχετη.

Αυτές τις μέρες γίνονται οι αιτήσεις για τη συμμετοχή στις εξετάσεις του Proficiency τόσο για το Cambridge οσο και για το Michigan. Στο φροντιστήριο μας ζήτησαν φωτοτυπία της ταυτότητας και μιας και ακόμα είμαι στην αναμονή για την Ελληνική θα τους πάω αντίγραφο της ροζ ταυτότητας των ομογενών. Το πρόβλημα μου είναι ότι οι γονείς μου έχουν πολιτογραφηθεί και το επώνυμό τους στα λατινικά είναι διαφορετικό από ότι είναι στη δικιά μου ταυτότητα (για παράδειγμα το "υ" οι Αλβανοί το κάνουν "i" ενώ οι Έλληνες "y"). Οπότε αν βάλω στην αίτηση το επώνυμο όπως είναι στη ροζ, όταν πάρω την ελληνική το πτυχίο δεν θα είναι στο όνομά μου. Αλλά αν το βάλω στην αίτηση όπως στους γονείς μου στις εξετάσεις μπορεί να έχω πρόβλημα γιατί το επώνυμο δε θα αντιστοιχεί στην ταυτότητα που θα έχω μαζί μου. Και πες ότι το βάζω όπως στη ροζ, αφού πάρω την ελληνική ταυτότητα θα μπορώ να κάνω μια αίτηση για να αλλάξουν τα στοιχεία του πτυχίου βάση της νέας ταυτότητας ή θα τρέχω και άκρη δε θα βρίσκω???

Βέβαια με τη τρελή καθυστέρηση στην διαδικασία πολιτογράφησης παίζει να μη πάρω ποτέ την ελληνική και τζάμπα σκάω :D

Έχει βρεθεί κανείς στην ίδια κατάσταση ποτέ? Αν ναί τι κάνατε?

Ευχαριστώ!
I've learned that you can keep going long after you can't.

The trick is in what one emphasizes. We either make ourselves miserable, or we make ourselves strong. The amount of work is the same.
~ C. Castaneda
Άβαταρ μέλους
Caterina
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04:05 am 09 02 2010

Re: Ερώτηση σχετικά με την αναγραφή στοιχείων σε πτυχίο Αγγλικών

Δημοσίευσηαπό pantofla » 12:50 pm 09 02 2010

γιατι δεν πας μια να ρωτησεις απο το βρετανικο συμβουλειο και την ελληνοαμερικανικη ενωση .... Αν βγαλεις ακρη πες μας και εμας


http://www.britishcouncil.org/gr/greece ... act-us.htm
http://www.hau.gr/
pantofla
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 00:05 am 24 04 2008

Re: Ερώτηση σχετικά με την αναγραφή στοιχείων σε πτυχίο Αγγλικών

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 19:25 pm 09 02 2010

Ειχα παρομοιο προβλημα με το πατρωνυμο, αν και αυτο το χαρτονι που ειχαμε για ταυτοτητα το ειχε πετσοκομμενο το γραψαν κανονικα
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Ερώτηση σχετικά με την αναγραφή στοιχείων σε πτυχίο Αγγλικών

Δημοσίευσηαπό UNIQUE83 » 04:03 am 11 02 2010

Λοιπόν! Οταν εγω έδωσα πριν 12 χρονια για ξενογλωσσο πτυχιο, στην αιτηση που ειχα κανει τοτε στο φροντιστηριο μου εγραψα το ονομα μου οπως αποδιδεται στα Ελληνικα και οπως πραγματικα ειναι με σιγμα στο τελος και το ονομα του πατερα μου παλι το ιδιο με σιγμα και αυτο και οχι οπως ηταν στην ομογεννους και δεν ειχα προβλημα. Ενα το κρατουμενο. Επισης το ιδιο εκανα μολις πριν απο δυο μηνες σε μεταπτυχιακο που εχει σχεση με βρετανικο πανεπιστημιο σε εξετασεις εδω στην Αθηνα. Αν και κανεις δεν κοιταξε ταυτοτητα (μονο φοιτητικη ειδανε και αν) παλι δεν θα ειχα προβλημα. Τριτον, φιλος μου στο ιδιο μεταπτυχιακο Ελληνας με ελληνικη ταυτοτητα που το επιθετο του αρχιζει απο Τσακ.. και στην ταυτοτητα του το αντιστοιχο λατινικο ειναι Tsak... αυτος στο μεταπτυχιακο ειναι γραμμενος και εδωσε εξετασεις ως Chak...! ενω μια αλλη κοπελα που λεγεται Χασακ.... και θα περιμενε κανεις να ειναι γραμμενη στο μεταπτυχιακο ως Hasak...alla ayth to exei valei Chasak...! Δηλαδη και αυτη το εχει γραψει να ξεκιναει σαν του φιλου μου αλλα το προφερει αλλιως. Συγνωμη αλλα δεν μπορω να σου γραψω ολοκληρα τα επιθετα. Οπως καταλαβαινεις ομως μπορεις να αποδωσεις το ονομα σου οπως εσυ θες.Δε θα σου πουν κατι πιστευω γι'αυτο μην τρελλενεσαι. Ελπιζω να βοηθησα κ καλη επιτυχια στις εξετασεις!!!
Ζωή που αναλώθηκε σε λάθη είναι πιο
έντιμη και χρήσιμη, απ'αυτη που αναλώθηκε,
να κάνεις τίποτε.
J. S. MILL
Άβαταρ μέλους
UNIQUE83
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 01:18 am 09 02 2010
Τοποθεσία: ΔΙΒΡΗ


Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 8 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 9 μέλη συνδεδεμένα: 1 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 8 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 8 επισκέπτες

Login Form