Τώρα είναι 03:59 am 18 04 2024

Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Δημοσίευσηαπό Βόρειος » 13:16 pm 02 07 2007

Θα σας επηρρέαζε αρνητικά στις εκλογές (όταν θα ψηφίσετε) η δήλωση ενός πρώην υπουργού Ελλάδος που έκανε πριν λιγα χρόνια: "....όσοι μιλάνε για Βόρειο Ήπειρο (Ίμβρο , Τένεδο) είναι πίθηκοειδή ......." ;
Άβαταρ μέλους
Βόρειος
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 13:49 pm 12 06 2007
Τοποθεσία: Ριζά

Re: Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 13:41 pm 02 07 2007

Βόρειος έγραψε:Θα σας επηρρέαζε αρνητικά στις εκλογές (όταν θα ψηφίσετε) η δήλωση ενός πρώην υπουργού Ελλάδος που έκανε πριν λιγα χρόνια: "....όσοι μιλάνε για Βόρειο Ήπειρο (Ίμβρο , Τένεδο) είναι πίθηκοειδή ......." ;


Σαφώς...
Ξεκάθαρα!

Δεν ξεχνώ μάλιστα τι είχε πει ο νυν Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κάρολος Παπούλιας...
Είχε έρθει "επίσκεψη" στην Πατρίδα μας το 1989, νομίζω τον Απρίλιο, και είπε ότι δεν καταπατείται κανένα ανθρώπινο δικαίωμα των "Ομογενών της Εθνικής Ελληνικής Μειονότητας"...
Ένα μήνα αργότερα ο ΟΗΕ σε έκθεσή του έκανε λόγο για καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Βόρειο Ήπειρο!!!
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Δημοσίευσηαπό BBBB » 00:27 am 03 07 2007

Βόρειος έγραψε:Θα σας επηρρέαζε αρνητικά στις εκλογές (όταν θα ψηφίσετε) η δήλωση ενός πρώην υπουργού Ελλάδος που έκανε πριν λιγα χρόνια: "....όσοι μιλάνε για Βόρειο Ήπειρο (Ίμβρο , Τένεδο) είναι πίθηκοειδή ......." ;



Ποιος μίλησε για πιθηκοειδή; Μπορείς σε παρακαλώ να πεις όνομα και αν γίνεται να παραθέσεις και πηγή;

Α.Η.1914 έγραψε:
Σαφώς...
Ξεκάθαρα!

Δεν ξεχνώ μάλιστα τι είχε πει ο νυν Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κάρολος Παπούλιας...
Είχε έρθει "επίσκεψη" στην Πατρίδα μας το 1989, νομίζω τον Απρίλιο, και είπε ότι δεν καταπατείται κανένα ανθρώπινο δικαίωμα των "Ομογενών της Εθνικής Ελληνικής Μειονότητας"...
Ένα μήνα αργότερα ο ΟΗΕ σε έκθεσή του έκανε λόγο για καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Βόρειο Ήπειρο!!!


Ο Παπούλιας, τουλάχιστον όσον αφορά το σημερινό πόστο του, σε γενικές γραμμές είναι σωστός στα εθνικά θέματα. Π.χ. πριν δυο-τρεις μέρες άδειασε τον Καραμανλή μιλώντας για Ποντιακή γενοκτονία και για τα προβλήματα του Πατριαρχείου ενώ ο Πρωθυπουργός έλεγε τα αντίθετα. Για να είμαι δίκαιος πιθανολογώ ότι, ως ένα βαθμό, ο πρωθυπουργός σιώπησε κατά την επίσκεψή του στη Τουρκία όσον αφορα τα εθνικά θέματα ώστε να διατηρήσει το σχετικά καλό κλίμα, γνωρίζοντας πως θα αντιδράσουν οι ΗΠΑ και η Καθολική Εκκλησία για τη δικαστική απόφαση που αφορούσε το Οικουμενικό Πατριαρχείο.

Αυτό που αναφέρεις για το παρελθόν του Παπούλια είναι βέβαια μεγάλο φάουλ.

Γενικά οι Έλληνες πολιτικοί φαίνεται πως παρουσιάζουν κάποια αλλεργία στις διεκδικήσεις από άλλα κράτη και μάλιστα η αλλεργία δείχνει να είναι κολλητική διότι σιγά-σιγά την υιοθετεί και ο λαός. Ε, μη μας πουν και φασίστες. . .
Οί γάρ τήν υπάρχουσαν πάσιν έμφυτον τού ζήν υπερείδον επιθυμίαν, και τελευτήσαι καλώς μάλλον ηβουλήθησαν ή ζώντες τήν Ελλάδ' ιδείν ατυχούσαν, πώς ουκ ανυπέρβλητον παντί λόγω τήν αυτών αρετήν καταλελοίπασιν.
Άβαταρ μέλους
BBBB
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15:08 pm 09 09 2006

Re: Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 00:38 am 03 07 2007

Μα όλοι οι Πρόεδροι τα ίδια λένε...

Δεν με ενδιαφέρει η σημερινή στάση του...
Εγώ κοιτάω ποιος πργαματικά είναι... Το τι κάνει και όχι το τι λέει!
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Δημοσίευσηαπό runner » 13:49 pm 04 07 2007

(Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......)

Ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται ...
runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006

Re: Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 13:58 pm 04 07 2007

Έμεις οι Βορειοηπειρώτες έχουμε βάλει,πάντως, ως τελικό στόχο την απόκτηση της υπηκοότητας!
Λες και τα προβλήματα του λαού μας τελειώνουν εκεί...
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Δημοσίευσηαπό Elen » 15:03 pm 04 07 2007

Βόρειε, δεν μας απάντησες: Ποιός Υπουργός έκανε αυτή τη δήλωση;

Runner ,γιατί το λές αυτό; Από τη στιγμή που κάποιος παίρνει ταυτότητα έχει δικαίωμα ψήφου.
Τώρα αν αναφερέσαι στο πόσο θα χρειαστεί μέχρι να αποκτήσουμε όλοι οι Βορειοηπειρώτες αυτό το δικαίωμα, αυτό είναι "άλλου παππά ευαγγέλιο"
Άβαταρ μέλους
Elen
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12:21 pm 15 03 2007
Τοποθεσία: Αγ. Ανδρέας - Ριζά

Re: Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Δημοσίευσηαπό runner » 21:30 pm 04 07 2007

αναφερομαι στο πότε
runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006

Re: Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 10:06 am 05 07 2007

απο τα πιο σωστα που εχω διαβασει εδω μεσα το ειπε ο Α.Η 1914 μεσα σε δυο σειρες λιγο πιο πανω.......



φιλικα ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ...........
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Re: Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 15:50 pm 13 07 2007

ΑΗ1914:
Έμεις οι Βορειοηπειρώτες έχουμε βάλει,πάντως, ως τελικό στόχο την απόκτηση της υπηκοότητας!
Λες και τα προβλήματα του λαού μας τελειώνουν εκεί...

Συμφωνώ και επαυξάνω
ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ-ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗ-ΕΝΩΣΗ
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Δημοσίευσηαπό Βόρειος » 14:05 pm 19 07 2007

Φίλε Α.Η σε χαιρετώ ! (μετά από αρκετό καιρό)
θέλω να διευκρινήσω κάτι (γιατι βλέπω πως παρεξηγηθηκα).
Όταν δημιουργησα το παραπάνω θεμα , δεν το έκανα γιατι πασχιζω να πάρω την Ιθαγένεια ή επειδή είναι τι μόνο πράγμα που με ενδιαφέρει.
Σας πληροφωρώ πως δεν έχω ξεκινήσει καθόλου τη διαδικασία και δεν το σκέφτομαι ακόμα........
Απλά ήθελα να καταλάβω πόσο ενημερωμένοι είμαστε για θέματα που μας αφορούν.
Δεν θέλω να παμε σαν τα πρόβατα και να ακολουθούμε χωρίς να γνωρίζουμε.
Χαίρομαι Α.Η που υπάρχουν άτομα που σκεφτονται σαν εσένα.

Όσο για το ποιός έκανε την εξής δήλωση , μετα λύπης μου σας ενημερώνω πως ήταν ο Πρων Υπουργός Εξωτερικών του ΠΑΣΟΚ, Θεόδωρος Πάγκαλος. Σύντομα θα σκανάρω το αρθρο απο την εφημερίδα και θα το ανεβάσω.
Άβαταρ μέλους
Βόρειος
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 13:49 pm 12 06 2007
Τοποθεσία: Ριζά

Re: Εκλογές - 'Οταν οι Βορειοηπειρώτες θα ψηφίσουν......

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 17:14 pm 19 07 2007

Χμμμ...
Ούτε εγώ έχω κάνει τα "χαρτιά" μου ακόμα!
Αλλά προτίθεμαι να τα κάνω σύντομα!

Όχι για να νοιώσω τότε (όταν πάρω την υπηκοότητα) Έλληνας. Έλληνας είμαι και το νοιώθω από πάντα αυτό!
Το θεωρώ όμως αδίκια να μην έχουμε Ελληνική υπηκοότητα! Αδίκια γιατί εμείς δεν φταίξαμε... Εμείς παλέψαμε αλλά χωρίς βοήθεια! Βλέπετε δεν μας ήθελε και η π...ανα η τύχη πιθανόν!

Είναι υποχρέωση των σημερινών νεο-Ελλαδιτών να μας βοηθήσουν... Έστω και έτσι... τυπικά!

Δεν θέλω ο άλλος να έχει το δικαίωμα να με αποκαλεί αλλοδαπό ή Αλβανό! Δεν θέλω να με προσβάλλουν κάποιοι υπαλληλίσκοι και "υπουργίσκοι" (αν μου επιτρέπεται το λογοπαίγνιο)!
Θα έχω το δικαίωμα να τους... βρίσω αν με αποκαλέσουν κάπως!

Και τελικά αφού θα έχω το δικαίωμα ψήφου θα μπορώ να κρίνω ποιοι τόσο καιρό με δούλευαν...
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007


Επιστροφή στο Πολιτικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 1 επισκέπτης (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Login Form