Τώρα είναι 08:51 am 29 03 2024

Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Δημοσίευσηαπό REBEL » 23:27 pm 15 10 2007

Πιστευετε οτι απο την στιγμη που ενας εφηβος ειναι πολιτικοποιημενος κερδιζει κατι αν κομματικοποιηθει; Το να εγγραφθει στη νεολ. καποιου κομματος πιστευετε οτι εχει αρνητικη επιδραση; Ποια τα οφελη και ποια τα αρνητικα;
Άβαταρ μέλους
REBEL
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 20:10 pm 19 09 2006
Τοποθεσία: PLAKA

Re: Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Δημοσίευσηαπό Olga » 23:31 pm 15 10 2007

Είμαι υπέρ της πολιτικοποίησης ως υποχρέωση και όχι απλώς ως δικαίωμα. Επίσης είμαι κατά της κομματοποίησης και ,πιο συγκεκριμένα, κατά της ύπαρξης κομμάτων, όταν αυτά έχουν ως βασικό συστατικό την γνωστή ‘’κομματική γραμμή’’.
Η πολιτική είναι κρίση, είναι άποψη, είναι όραμα, είναι αγώνας, είναι πρόοδος.
Η κομματοποίηση είναι δέσμευση σε μια ιδέα, στο όνομα της συλλογικότητας και της ομαδικής προσπάθειας, που δυστυχώς στις μέρες μας παίρνει την μορφή της φίμωσης, της υποχρεωτικής συγκατάβασης, της άκριτης ακολουθίας σε κάποιο κομματικό ‘’δόγμα’’.
Άβαταρ μέλους
Olga
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 12:24 pm 22 05 2007

Re: Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Δημοσίευσηαπό ΑΡΕΙΑΝΟΣ » 10:44 am 21 10 2007

Η κομματικοποίηση, όπως ορίζεται σήμερα,
με όλες τις δεσμεύσεις στην ανεξάρτητη κρίση, όλους τους περιορισμούς στην ελεύθερη πολιτική σκέψη και έκφραση, είναι τροχοπέδη στην πολιτική ανάπτυξη του ατόμου, άρα η κομματικοποίηση δεν δημιουργεί πολίτες (ενεργούς πολιτικοποιημένους) αλλά υπηκόους σε απόψεις και γνώμες μιας μικρής ηγετικής ομάδος

Η πολιτικοποίηση είναι απαραίτητη προϋπόθεση της ελευθερίας.
Είναι υποχρέωση του κάθε μέλους της κοινωνίας.

Είναι ο παράγοντας εκείνος που δημιουργεί υπεύθυνους και ενεργούς πολίτες, που συμμετέχουν ενεργά, ελεύθερα και αδέσμευτα σε κάθε πολιτική ή κοινωνική απόφαση και εν τέλει, δημιουργεί τις προϋποθέσεις για πραγματική ισονομία, ισότητα και ίσες ευκαιρίες στη ζωή ενός λαού.
Η γυναίκα είναι το πιο γλυκό λάθος της φύσης
Άβαταρ μέλους
ΑΡΕΙΑΝΟΣ
Αρθρογράφος
 
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: 21:10 pm 04 12 2005

Re: Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 14:49 pm 21 10 2007

ρε σεις θα ξεφύγετε ποτέ από τους ορισμούς και τις θεωρίες μπας και ξεκολλήσουμε επιτέλους από τα κατεστημένα;;;
Μ'αρέσει που τους ορισμούς τους ξέρουμε θεωρητικά γιατί στην πράξη δεν βλέπω να τους έχουμε εμπεδώσει...τί θέλει να πει ο ποιητής;; :conf:
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Δημοσίευσηαπό REBEL » 00:38 am 26 10 2007

Το θεμα ειναι οτι κανεις δε λεει τιποτα....
Πολιτικοποιημενοι η κομματικοποιημενοι οι Βορειοηπειρωτες νεοι;;;
Τι εχει να πει ο ποιητής;
Άβαταρ μέλους
REBEL
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 20:10 pm 19 09 2006
Τοποθεσία: PLAKA

Re: Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 16:44 pm 28 10 2007

Τιποτα απο τα δυο

οπου φυσαει ο ανεμος

οπου μπορουμε να κερδισουμε περισσοτερα

Και επ ευκαιρεια να θεσω και ενα ερωτημα: Μετα την ανακοινωση της πολιτογραφησης τρεχαν οι βουλευτες πισω μας οι εμεις τρεχαμε πισω τους και τους λεγαμε για το ποση δυναμη εχουμε;;;
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Δημοσίευσηαπό ektoras-menelaos » 01:10 am 30 10 2007

xylino spathi έγραψε:Τιποτα απο τα δυο

οπου φυσαει ο ανεμος

οπου μπορουμε να κερδισουμε περισσοτερα

Και επ ευκαιρεια να θεσω και ενα ερωτημα: Μετα την ανακοινωση της πολιτογραφησης τρεχαν οι βουλευτες πισω μας οι εμεις τρεχαμε πισω τους και τους λεγαμε για το ποση δυναμη εχουμε;;;


διαφωνω μαζι σου σπαθι .
δεν ειναι σωστο να παμε οπως παει ο ανεμος αλλα να αντισταθουμε εναντια στις δυο αυτες παραταξεις .
εγω ειμαι υπερ ενος κρατους δικαιο με κοινωνικο χαρακτηρα .
για να γινει αυτο μεσα στην καπιταλιστικη κοινωνια θα πρεπει να προβαλουμε ολο και πιο πολυ αντισταση
( απορω και εγω γιατι ακουγομαι σαν κομουνιστης αλλα δεν ειμαι και δεν προκειται να γινω)
η μονη αληθινη αντισταση μπορει να γινει υποστηριζοντας το ΚΚΕ , ειναι προτιμοτερο να εισαι αγκαθι στο λαιμο καποιου που παιρνει αποφασεις για εμας παρα να εισαι στην ουρα και να σε ποδοπατα.

αδερφια βορειο ηπειρωτες!!! δυστυχως και απο τους δικους μας κολπους εχουν ενταχθοι και εχουν μοιραστει σε παραταξεις ουκ ολιγοι , αποβλεποντας στα δικα τους συμφεροντα.
το βαπτισμα το πυρος εχει γινει και μεσα απο τις σχολες που ολοι φανταζομαι ξερετε .
θεωρω οτι πρεπει να προβαλουμε αντισταση ως ενδειξη διαμαρτυριας προς τους κυβερνωντες αυτης της χωρας και πως θα γινει αυτο? μεσα απο τις καλπες , ουτε μια ψηφο σε αυτους που ειχαν στρεψει το κεφαλι μακρια απο εμας
Οι ελληνες μεταναστες στην γερμανια ειχαν παρει την γερμανικη υπηκοοτητα μεσα στα 15 χρονια , εμεις οι ελληνες μεσα στην πατριδα μας αντιμετοπιζομαστε σαν ξενοι , σκευτειτε λιγο πριν ενταχθειτε τσα χρωματα .

Ομαδα πιεσης και αντιστασης λοιπον !!!και οχι χαρισμενους ψηφους για τα αντιλαϊκα μετρα που περνουν, θυμηθειτε με τα διπλωματα οδηγησης , εως τοι 1997 εαν δεν κανω λαθος δεν μας επετρεπαν να διναμε οταν ομως πηραν την τρελη αυτη αυξηση 9 πρωτα ο καθε ελλαδιτης πληρωνε μονο 40 χιλιδαδες δραχμες , με την αυξηση πηγε 200 χιλιαδες δραχμες) μας υποχρεωσαν μαλιστα.
στα παντα υπαρχει σκοπιμοτητα ...................
να μιλισω για μενα εγω στην σχολη μου υποστηριζω πανσπουδαστικη ... το τονιζω ομως οτι δεν ειμαι και δεν ενστερνιζομαι τις αποψεις του κομμουνισμου για πιεση ομως ειναι καλες , αλλα μεχρι εκει ( δεν ειμαι κομμουνιστης .)
Άβαταρ μέλους
ektoras-menelaos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 14:12 pm 24 10 2007
Τοποθεσία: kapernaum

Re: Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 21:17 pm 01 11 2007

Δεν υποστηριζω την αποψη "οπου φυσαει ο ανεμος", απλως περιγραφω την τρεχουσα κατασταση
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Δημοσίευσηαπό kostast » 02:38 am 14 01 2008

Βασικά είναι ενα πάρα πολυ ωραίο θέμα και κακώς το έχουμε κάπως "παραμελήσει"...
Νομίζω πως η πολιτικοποίηση είναι καθήκον όλων των πολιτών. Το άν θα εκφραστεί με κάποιο κόμμα είναι ένα ερώτημα. Κατά τη γνώμη μου ο συνδικαλισμός είναι μια μέση λύση για όσους δεν επιθυμούν να κομματικοποιηθούν. Ο συνδικαλισμός ασχολείται μεν με τα κοινά, όμως περιορίζεται σε μια μικρή (σχετικά) κοινωνική μάζα όπως θα μπορούσε να είναι η ΝΕ.Β (υποθετικά). Ακόμη πιστεύω πως αν ο συνδικαλιστικός φερέας πλαισιωθεί με τα "κατάλληλα" άτομα τότε μπορεί να αποκτήσει μεγάλη πολιτική επιρροή, ίσως και μεγαλύτερη και απο την κομματική. Αυτά..
"Μόνο δύο πράγματα είναι απέραντα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.Και για το πρώτο δεν είμαι καθόλου σίγουρος"- Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
kostast
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 03:34 am 30 05 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 03:13 am 15 01 2008

η μονη αληθινη αντισταση μπορει να γινει υποστηριζοντας το ΚΚΕ


Ρε συ Μενέλαε, μιας και είσαι συγχωριανός, μήπως μεγάλωσες στην πολυκατοικία πίσω αριστερά από το Δημαρχείο της Φοινίκης, που γράφει PPSH και ENVER; :lol:

Για όσους δεν πάνε τα κόμματα, συστήνω το βιβλίο του Σπύρου Ζουρνατζή: Εναντίον κομματοκρατίας (Ο συγγραφέας ήταν Υπουργός Τύπου επί Χούντας στην Ελλάδα, τυχαίο ε;) Δεν το'χω διαβάσει απλά ο τίτλος λέω ότι κολάει με το θέμα (πολύ στο χαβαλέ το' χω ρίξει).
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 19:25 pm 15 01 2008

Εμενα το ερωτημα μου δεν μου το απαντησε κανεις.
Μιας και τωρα εχουν οριμασει οι συνθηκες, να το ξαναθεσω:

Μετα την ανακοινωση της πολιτογραφησης τρεχαν οι βουλευτες πισω μας ή εμεις τρεχαμε πισω τους και τους λεγαμε για το ποση δυναμη εχουμε;;;
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Kομματικοποιηση vs Πολιτικοποιησης

Δημοσίευσηαπό kostast » 00:51 am 16 01 2008

[quote xylino spathi]Εμενα το ερωτημα μου δεν μου το απαντησε κανεις.
Μιας και τωρα εχουν οριμασει οι συνθηκες, να το ξαναθεσω:
Μετα την ανακοινωση της πολιτογραφησης τρεχαν οι βουλευτες πισω μας ή εμεις τρεχαμε πισω τους και τους λεγαμε για το ποση δυναμη εχουμε;;; [/quote]

Η έλξη είναι αμοιβαία σε τέτοιου είδους "συναλλαγές" xylino spathi......Το θέμα είναι πώς το χειρίζεσαι.
"Μόνο δύο πράγματα είναι απέραντα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.Και για το πρώτο δεν είμαι καθόλου σίγουρος"- Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
kostast
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 03:34 am 30 05 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Πολιτικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 6 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 6 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Login Form