Τώρα είναι 15:36 pm 29 03 2024

Συνέντευξη του Πομάκου Σεμπαεδήν Καραχότζα

Συνέντευξη του Πομάκου Σεμπαεδήν Καραχότζα

Δημοσίευσηαπό ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ τελεία GR » 14:56 pm 21 05 2010

Η συνέντευξη του Πομάκου αγωνιστή Σεμπαεδήν Καραχότζα στην εκπομπή του ΡΑΔΙΟ ΑΣΤΥ «ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR»
με τους Σπύρο Ιωάννου και Αθηνά Κρεμμύδα, την Παρασκευή 14 Μαϊου 2010.



ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR: Σήμερα συμπληρώνονται 90 χρόνια από την ημέρα που η Θράκη ενσωματώθηκε στην Ελλάδα. Η περιοχή αυτή αντιμετωπίζει σήμερα
μεγάλες προκλήσεις. Με αφορμή τη σημερινή επέτειο έχουμε σήμερα κοντά μας τηλεφωνικά τον εκπρόσωπο της πομακικής κοινότητας κο Σεμπαεδήν
Καραχότζα.
Κε Καραχότζα καλησπέρα σας.

Σ. Καραχότζα: Καλησπέρα σας από την Ξάνθη. Να πούμε ότι η φετεινή επέτειος συμπίπτει με την επίσκεψη του Τούρκου Πρωθυπουργού Ερντογάν
σήμερα στη χώρα μας.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR: Έτσι συμβαίνει δυστυχώς. Θα θέλαμε να μας πείτε λίγα λόγια για τους Πομάκους. Γιατί πρόκειται για θέμα ιστορικό και
εθνικό που δεν διδασκόμαστε στα ελληνικά σχολεία και δεν ξέρουμε πολλά πράγματα για αυτή την ιδιάζουσα περίπτωση.

Σ. Καραχότζα: Οι Πομάκοι είμαστε μία από τις τρεις εθνοτικές ομάδες της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης, όπου αριθμούμε 40.000
περίπου άτομα. Είμαστε μία εντελώς ιδαίτερη ομάδα που δεν έχουν καμμία σχέση ούτε τα ήθη και τα έθιμα μας, ούτε οι παραδόσεις μας ούτε καν η
γλώσσας μας με αυτά της Τουρκίας. Η πομάκικη γλώσσα είναι ένα σλαβογενές ιδίωμα με μεγάλη ομοιότητα με τη βουλγάρικη γλώσσα, χωρίς
να θέλω να υπονοήσω κάτι με αυτό, απλά αναφέρω την πραγματικότητα όπως είναι. Έχουμε λοιπόν αυτή την ομάδα, όπου αρκετοί εξ’ αυτών δηλώνουν
Τούρκοι, επηρεαζόμενοι, όχι τώρα αλλά εδώ και χρόνια, από ένα τουρκικό προξενείο πολύ καλά στημένο στην περιοχή, με πολύ οργανομένους
μηχανισμούς που έχει αποδώσει τα αποτελέσματα τα αναμαινόμενα για την Άγκυρα.
Από την άλλη υπάρχει μία, μικρή ή μεγάλη, δεν μπορώ να το κρίνω αυτό, ομάδα των Πομάκων οι οποίοι θέλουν να διατηρήσουν τη γλώσσα τους, τα
ήθη και τα έθιμα τους. Δυστυχώς όμως οι όποιες προσπάθειες έχουν γίνει μέχρι τώρα πάνω σε αυτό το θέμα είναι καθαρά ιδιωτικές, οφείλονται στο
μεράκι, στην αγάπη κάποιων ανθρώπων να συμβάλλουν στη διάσωση ενός πολιτισμού που τείνει να χαθεί και αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο ως
προφορικός και δεν έχει γίνει ποτέ κάτι οργανωμένο πάνω σε αυτό ποτέ.
Για κρατική παρέμβαση ή ενίσχυση φυσικά ούτε λόγος να γίνεται.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR: Από την πλευρά του ελληνικού κράτους ποια είναι η αντιμετώπιση απέναντι σας;

Σ. Καραχότζα: Καθαρά ψηφοθηρική. Και τι εννοώ με αυτό. Όταν έχεις ένα προξενείο στην περιοχή το οποίο με τον Α ή Β τρόπο, έχοντας 3.500
έμμισθους συνεργάτες αυτή τη στιγμή, μπορεί και καθοδηγεί μερικές χιλιάδες ψήφους σε κάθε εκλογική αναμέτρηση, είτε είναι βουλευτικές
εκλογές, είτε δημοτικές ή νομαρχιακές, είτε ευρωεκλογές. Αναμενόμενο είναι να επηρεάζουν Πομάκους και πολιτικούς της περιοχής και δεν
αναφέρομαι μόνο στους Μουσουλμάνους πολιτικούς αλλά και στους Χριστιανούς. Ο κάθε πολιτικός λοιπόν, να το πω πολύ ωμά, κάνει ότι
περνά από το χέρι του για να μην χαλάσει κανένα από τα χατήρια του τουρκικού προξενείου και των εγκάθετων σε αυτό.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR: Τα παιδιά των Πομάκων δεν διδάσκονται στο σχολείο τη γλώσσα τους;

Σ. Καραχότζα: Είναι μία πολύ μεγάλη πληγή και πολύ μεγάλη κουβέντα αυτή που ανοίγετε τώρα. Να πω εν τάχει δυο λόγια για τη μειονοτική
εκπαίδευση και τα περιβόητα μειονοτικά Δημοτικά Σχολεία της περιοχής μας, όπου δυστυχώς το παιδί μέχρι εκείνη τη στιγμή μιλάει μόνο την
πομακική στο σπίτι του, δεν ξέρει καμμία άλλη γλώσσα. Ξαφνικά όμως από την Α΄ Δημοτικού πρέπει να μάθει να μιλάει ελληνικά, τούρκικα,
αραβικά, η γλώσσα που γίνονται τα θρησκευτικά μας εδώ και από την Γ΄Δημοτικού και έπειτα και αγγλικά. Αυτομάτως δηλαδή πρέπει να μάθει
τέσσερις ξένες για το ίδιο γλώσσες. Καταλαβαίνετε ότι το αποτέλεσμα είναι στο τέλος της σχολικής του θητείας να ξέρει λίγο απ’ όλα αλλά
τίποτα καλά.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR: Είναι αλήθεια ότι είχατε στείλει τελευταία μία επιστολή σε όλα τα πολιτικά κόμματα με την οποία ζητούσατε να
διδάσκεται η πομάκικη γλώσσα στα σχολεία;

Σ. Καραχότζα: Ήταν μία επιστολή που εστάλη από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Πομάκων του Νομού Ξάνθης, από το Διοικητικό του Συμβούλιο στο οποίο
δεν μετέχω λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια επίσημη απάντηση, πέρα των όσων είπε η κα Δραγώνα όταν ήρθε εδώ
στην περιοχή, η οποία έκανε, επιτρέψτε μου να πω, μία πολύ έξυπνη πολιτική κίνηση. Καλύφθηκε δηλαδή και ως Πολιτεία αλλά και το
επιθυμητό γι’ αυτούς αποτέλεσμα θα φέρει. Τι εννοώ. Βγήκε και είπε ανοικτά, ότι ναι, μπορεί να μπει η πομακική γλώσσα στα Δημοτικά
Σχολεία, μόνο όμως στα χωριά που θα το ζητήσουν οι κάτοικοι τους. Και είπε και το δεύτερο. Ότι θα κάνουν ελληνόφωνα Δημοτικά Σχολεία, όπως
όλα τα Χριστιανόπουλα έχουν σε όλη τη χώρα, αρκεί πάλι αυτό να ζητηθεί απ’ το κάθε χωριό.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR: Ανάλογα δηλαδή με την επιρροή που θα έχει ή το τουρκικό προξενείο ή το ελληνικό κράτος...

Σ. Καραχότζα: Από τη μια λοιπόν λέμε μέχρι εδώ όλα καλά, η Πολιτεία πράττει αυτό που πρέπει να πράξει. Από την άλλη όμως η ίδια η Ελληνική
Πολιτεία ξέρει πολύ καλά οτί εγώ που τόλμησα να βγω και να πω ότι είμαι Πομάκος και βρήκα γρατζουνισμένο το αμάξι μου, σκισμένα τα
λάστιχα μου, δέχτηκα απειλές για τα παιδιά μου, δεν θα τολμήσω να βγω να ζητήσω Δημοτικά Σχολεία με πομάκικη γλώσσα μέσα ή να είναι
ελληνόφωνα. Ξέρει ότι στην ουσία θα πετύχει πάλι το σκοπό του το προξενείο. Άρα με ένα σμπάρο δυο τριγώνια. Και η Πολιτεία καλυμένη
λέγοντας «εγώ έκανα το χρέος μου, σου δίνω τη δυνατότητα να έχεις πομάκικη γλώσσα στο σχολείο σου και ελληνόφωνο Δημοτικό» και από την
άλλη ξέρει ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ γιατί δεν θα τολμήσει να βγει κανείς να το ζητήσει.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR: Ισχύει ότι κάποια στιγμή το τουρκικό προξενείο της Κομοτηνής απαγόρευσε την προβολή ελληνικής ταινίας σε τοπικό
κινηματογράφο;

Σ. Καραχότζα: Κάτι τέτοιο δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση. Έχει κάνει πολλές τέτοιες ενέργειες το τουρκικό προξενείο και πολύ πιο ακραίες.
Το θέμα είναι αλλού για εμένα. Το πως επιτρέπεις εσύ ως κράτος σε ένα προξενείο να κάνει κουμάντο σε μια ελληνική περιοχή. Εκεί πρέπει να
εστιάσουμε πιστεύω. Τώρα αν έκανε αυτή την κίνηση που λέτε ή μια άλλη την προηγούμενη μέρα είναι νομίζω λεπτομέρειες.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR: Απλά με αυτά βλέπουμε ότι το ελληνικό κράτος δυστυχώς δεν υπάρχει στην Θράκη.

Σ. Καραχότζα: Το είπατε πολύ πιο σωστά κι απ’ ότι θα το λεγα εγώ. Πραγματικά έχουμε ένα προξενείο το οποίο συνδιοικεί, για να μην πω ότι
σε μερικά χρόνια θα διοικεί αποκλειστικά αν δοθεί ιθαγένεια στους 65.000 τότε και 400.000 με τους απογόνους τους τώρα, Μουσουλμάνους
εκείνους που έχασαν κάποτε την ιθαγένεια τους και τώρα με το νόμο αυτό μπορεί να την ξαναποκτήσουν. Αν έρθουν ξαφνικά 400.000 Μουσουλμάνοι να
ψηφίσουν στη Θράκη, δεν θα υπάρχει ούτε ένας Χριστιανός Δημοτικός Σύμβουλος, δεν λέω καν Δήμαρχος ή Νομάρχης. Θα μου πείτε και που
υπάρχουν τώρα, τι γίνεται; Τέλος πάντων άλλο θέμα αυτό...

ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR: Και με τον «Καλλικράτη» επίσης...

Σ. Καραχότζα: Ακριβώς, τώρα είναι που θα παιχτούν τα χοντρά παιχνίδια στην περιοχή για το πόσες και ποιες θέσεις θα μπορέσουν να πάρουν οι
Μουσουλμάνοι μέσα στους Δήμους. Γιατί μέχρι τώρα, κακά τα ψέματα, έβρισκαν τον τρόπο να εκπροσωπούνται και να βάζουν τους δικούς τους,
να προωθούν τους προξενικούς. Το θέμα είναι τώρα να δούμε τι θα γίνει με τον Καλλικράτη.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR: Θα θέλατε να μας πείτε κάτι άλλο κλείνοντας;

Σ. Καραχότζα: Γίνεται κάτι για πρώτη φορά και αξίζει να το επισημάνουμε. Μία από τις ιδωτικές πρωτοβουλίες που ανέφερα και πριν.
Εδώ και μία εβδομάδα μεταδίδεται τηλεοπτικό δελτίο ειδήσεων στην πομακική, το οποίο επιμελούμαι προσωπικά στο ΚΑΝΑΛΙ 6 της Ξάνθης. Ήδη
έχει προκαλέσει ποικίλες αντιδράσεις, κυρίως θετικές. Αρνητικά αντέδρασαν κάποιοι απ’ τους οποίους το περιμέναμε.
Στο απλό κοινό προκάλεσε θετικές εντυπώσεις αυτή η πρωτοβουλία.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR: Εμείς να ευχηθούμε καλή επιτυχία στους αγώνες σας και να σας ευχαριστήσουμε που συμμετείχατε στην εκπομπή μας.

Σ. Καραχότζα: Ευχαριστώ και γω για την ευκαιρία που μου δώσατε να μιλήσω για το θέμα των Πομάκων.
Κάθε Παρασκευή 4 - 6 μ.μ. ακούτε την εκπομπή ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ.GR από το ΡΑΔΙΟ ΑΣΤΥ στους 90,6 FM ή στο www.radioasty.gr
ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ τελεία GR
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 16:38 pm 01 05 2010
Τοποθεσία: Καλλιθέα

Επιστροφή στο Πολιτικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 7 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 7 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Login Form