Τώρα είναι 12:55 pm 28 03 2024

Ο Βαλυρακης στην Αλβανια

Ο Βαλυρακης στην Αλβανια

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 15:02 pm 07 06 2010

"Συλλαμβάνεται για τη δράση του επανερχόμενος στην Ελλάδα το 1971, βασανίζεται στο ΕΑΤ ΕΣΑ, την ειδική στρατιωτική αστυνομία και καταδικάζεται από έκτακτο στρατοδικείο σε πολυετή φυλάκιση. Κρατείται σε απομόνωση στη φυλακή της Κέρκυρας, από όπου δραπετεύει και περνά κολυμπώντας στην Αλβανία. Εκεί συλλαμβάνεται, καταδικάζεται για παράνομη παραβίαση των συνόρων της Αλβανίας και κρατείται σε στρατόπεδο καταναγκαστικής εργασίας για 18 μήνες."

http://www.valirakis.gr/cv.html
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Ο Βαλυρακης στην Αλβανια

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 15:07 pm 07 06 2010

ΒΑΛΥΡΑΚΗΣ: ήμουν μόνος μου πια. Έτσι αναγκαστικά, η μόνη επιλογή ήταν η Αλβανία. Έβγαλα τα ρούχα μου, τα έβαλα σε μια νάιλον σακούλα για να έχω ρούχα στεγνά, αλείφθηκα με βιτάμ, με ένα λίπος που είχαμε πάρει εκεί μαγειρικό για να αντέχω στο κρύο και έπεσα στη θάλασσα κολυμπώντας.



ΚΛΩΝΙΖΑΚΗΣ: Παρακαλούσαμε το Θεό να τον βοηθήσει να πάει προς Αλβανία.



ΒΑΛΥΡΑΚΗΣ: έφτασα εντελώς εξουθενωμένος, θα έλεγα μισολιπόθυμος. Ντύθηκα εκεί τουρτουρίζοντας και στριμώχτηκα σε κάτι θάμνους όπου πέρασα την υπόλοιπη νύχτα θα έλεγα, ημιλιπόθυμος. Αλλά το πρωί συνήλθα, ήμουν μια χαρά και πολύ ευτυχισμένος που τελικά απελευθερώθηκα και πατούσα υποτίθεται σε ελεύθερη γη.



ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ: Η Λαική Δημοκρατία της Αλβανια ήταν υποτίθεται εναντίον της αμερικανοκίνητης δικτατορίας. Αλλά ο Βαλυράκης βρέθηκε κατηγορούμενος με την κατηγορία της κατασκοπίας. Καταδικάσθηκε σε 3 χρόνια καταναγκαστικά έργα.



ΒΑΛΥΡΑΚΗΣ: Και μετά, μετά την καταδίκη, μετά το λαϊκό δικαστήριο, με πήγαν σε στρατόπεδο συγκέντρωσης στην βόρεια Αλβανία σε πρώτη φάση, λίγο στα Τίρανα, στη βόρεια Αλβανία στο Μπουρέντι όπου είχαν τους πολιτικούς κρατούμενους και μετά στο Φίερι όπου ήταν στρατόπεδο καταναγκαστικής εργασίας και συγκέντρωσης. Ακριβώς το σταλινικό στρατόπεδο με το κρύο, την πείνα, τα έντομα, τους κοριούς, τους ψύλλους, όλο το πακέτο. 15 γραμμάρια κρέας την ημέρα, όπως συμποσούμενο γινόταν μια μερίδα στις 15 μέρες.



ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ: έμεινε κάπου οκτώ με δέκα μήνες, τον είχαμε χάσει, ούτε ξέραμε



ΒΑΛΥΡΑΚΗΣ: Προσπάθησα από την αρχή να αλληλογραφήσω. Για πολλούς μήνες προσπαθούσα, δεν έφευγε κανένα γράμμα γιατί δεν ερχόταν προφανώς ανταπόκριση. Έτσι μου είπαν μια φορά, γιατί δεν βάζεις γραμματόσημα με το κεφάλι του … Χότζα πολλά στο γράμμα; Γέμισα λοιπόν όλη την πλευρά του γράμματος, μπρος και πίσω, με γραμματόσημα το κεφάλι του Χότζα. Και έφυγε το γράμμα. Ήταν ένα γράμμα που απευθυνότανε στην μητέρα μου. Και η μητέρα μου το έδωσε στη δημοσιότητα και έτσι και η οργάνωσή μου έμαθε ότι ζω και βρίσκομαι στην Αλβανία.



ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ: Επακολούθησε διεθνή κινητοποίηση. Αυτός που μεσολάβησε στον Αλβανό δικτάτορα Εμβερ Χότζα ήταν ο πρίγκιπας Σιχανούκ της Καμπότζης. Το αλβανικό καθεστώς αποφάσισε να αφήσει ελεύθερο τον Βαλυράκη, που όμως το έμαθε τελευταίος.



ΒΑΛΥΡΑΚΗΣ: Με πήραν, με έβαλαν σε ένα τζιπ, με πήγαν στην βόρεια άκρη της Αλβανίας, στα Σκόντρα, όπου με έκλεισαν σε ένα διαμέρισμα μέσα σε μια πολυκατοικία. Όπου άρχισαν να με ταΐζουν. Το φαγητό παρά ήταν φαγητό, με πολλά λίπη, έπρεπε να … Και βεβαίως μου πήραν μέτρα για ένα κουστούμι. Μου έδωσαν 5 δολάρια για τυχαία έξοδα και με έβαλαν στο αεροπλάνο που πάει στην Ιταλία.

http://www.rwf.gr/interviews_senaria-ne ... &senario=1
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ


Επιστροφή στο Πολιτικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Login Form