Τώρα είναι 07:18 am 13 05 2024

Πόσους ανθρώπους σκότωσαν τα κομμουνιστικά καθεστώτα

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 15:40 pm 24 02 2007

βλαχογκομενε καταρχην οι β/η δεν ειμαστε κοινωνικο στρωμα οπως αναφερεις....ο ορος βορειοηπειρωτης ειναι γεωγραφικος και εθνικος,...τες πα.
δεν πιστευω οτι οι β/η ειμαστε εθνικιστες..απλα οι ελληνες που ζουσαμε και ζουν ακομα μακρυα απο την ελλαδα,εχουν πιο ανεπτυγμενη την αισθηση του πατριωτισμου απο οτι οι εν ελλαδι ελληνες...πχ παρε ελληνες της γερμανιας,αμερικης κτλ...........

ας δεχτω ομως την αποψη σου(για το καλο του διαλογου...),οτι μεγαλο ποσοστο ειναι εθνικιστες,οκ?εγω μπορω να το δικαιλογησω σε ενα βαθμο ως εξης...οταν η πλειοψηφια των ελλαδιτων λανθασμενα τους αποκαλει αλβανους και αδυνατει η δεν θελει να δει την αληθεια,οτι σε αυτην την χωρα(αλβανια) υπαρχει αναγνωρισμενη ελληνικη μειονοτητα,και τους αντιμετωπιζουν ως ξενους..εσυ τι περιμενεις?ειναι φυσικο επομενο πιστευω να στραφουν και να δουν με ενα πιο θετικο ματι ανθρωπους και οργανωσεις που που δεν τους αντιμετωπιζουν οπως η πλειοψηφια(οπως ανεφερα πιο πανω),πχ ακροδεξιες οργανωσεις κτλ....


ελπιζω να απαντησα καπως στην ερωτηση/απορια σου..


και κλεινοντας επαναλαμβανω,φιλε δεν ειμαστε ακραιοι...την πατριδα μας αγαπαμε...


Υ.Γ. προς κοκκινομαλλα...ναι κοκκινομαλλα φασιστα με εχουν αποκαλεσει
γιατι κατα αυτους δεν υφισταται και οτι ειναι επεκτατικοςκαι ιμπεριαλιστικος ο ορος βορειοηπειρωτης...οι αριστεροι ειναι ανοιχτων αντιληψεων σε ο,τι ειναι ξενο...πχ αν δηλωνα αλβανος θα με αγκαλιαζαν...και πολυ φοβαμαι οτι δεν φταιει οτι ερχομαι σε επαφη με λαθος ατομα αλλα οι ιδεες αυτων των ατομων...

αν σε στεναχωρει το πως βλεπω τα πραγματα,εμενα που με αποκαλουν αλβανο οι ιδιοι οι συμπατριωτες(ελλαδιτες..) μου τι πρεπει να κανω??


και μια χαρη,μην γραφεις με κεφαλαια γιατι ειναι κουραστικη η αναγνωση τους..





φιλικα ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ......
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Δημοσίευσηαπό kokkinomalla » 21:53 pm 24 02 2007

παρατηρητη εμενα αυτο που με προβληματιζει ειναι το εξης
σε πειραζει που σε λενε αλβανο???
ή το γεγονος οτι δεν αναγνωριζουν την ελληνικοτητα σου??
προσεξε το αυτο γιατι εχει μεγαλη διαφορα το ενα απο το αλλο
επιπλεον ο ορος βορειοηπειρωτης δεν ειναι εθνικιστικος σιγουρα και οποιος υποστηριξει κατι τετοιο ειναι τουλαχιστον επικινδυνος(προσωπικη γνωμη παντα)
αλλα επιμενω εισαι σιγουρος οτι οσοι σε αποκαλουν αλβανο ειναι αριστεροι??
τελος δε βρισκω δικαιολογια στο να καταφευγει καποιος σε ακροδεξια κατευθυνση οτι και να του εχει συμβει(ισως λαθος μου)
ειλικρινα το θεμα με στεναχωρει εξισου με το δικο σου
Άβαταρ μέλους
kokkinomalla
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: 14:09 pm 20 02 2007

Δημοσίευσηαπό vlaxogomenos » 05:30 am 25 02 2007

Παραταρητη σε καταλαβαινω απολυτα. Το ηξερα οτι θα υπηρχαν αντιδρασεις για το "κοινωνικο στρωμα" που ειπα, ισως δικαιολογημενες. Μαλλον ηταν λαθος μου να το πω ετσι. Ακομα καταλαβαινω το γιατι πολλοι βη ειναι εθνικιστες, εξαλλου το εχω πει και σε αλλο ποστ. Απλα η αποψη μου ειναι οτι ειναι επικινδυνο να συναναστρεφεσαι με ατομα ακραιων αντιληψεων-ειτε αριστερων ειτε δεξιων. Και παρ'οτι συμμεριζομαι το καθε αυτο γεγονος δεν το επικροτω. Το να ειναι δλδ αρκετοι βη εθνικιστες.
Ο εξυπνος παραδεχεται..
Ο πονηρος δικαιολογειται...
Ο βλακας επιμενει...
Άβαταρ μέλους
vlaxogomenos
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: 23:15 pm 13 02 2007
Τοποθεσία: Εξαρχεια-Λιβαδεια (Βοιωτιας)

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 12:46 pm 25 02 2007

κοκκινομαλλα,κανεις δυο ερωτησεις αλλα μια απαντηση ειναι αρκετη καθως οι ερωτησεις ειναι αλληλενδετες...λοιπον,λεγοντας με καποιος αλβανο αυτοματα δεν αναγνωριζει την ελληνικοτητα μου......δλδ δεν μπορει να μου πει καποιος σε αποκαλω αλβανο αλλα σου αναγνωριζω την ελληνικοτητα σου,ειναι ολιγον τι οξυμωρο αυτο...βεβαια αν καταλαβαινω καλα,θες να δεις αν αυτο που με πειραζει ειναι οτι με αποκαλουν αλβανο και οχι ιταλο,γερμανο κτλ..

και να σου πω και κατι,χεστ..α αν δεν μου την αναγνωριζουν...δεν θα δινω/δωσω σε κανεναν τεστ ελληνικοτητας.εγω ελληνας ειμαι και αυτο αισθανομαι..
σε αυτο το σημειο θελω να πω και κατι για την ταυτοτητα,χαιρομαι που θα την παρω,αλλα ο λογος δεν ειναι οτι επιτελους αναγνωριζεται η ελληνικοτητα μου(γιατι και που θα την εχω,λεγοντας οτι ειμαι β/η αυτος που θελει να με αποκαλεσει αλβανο παλι θα το κανει..) αλλα ο γραφειοκρατικος και οτι θα τελειωσουν οι ταλαιπωριες και θα μπορω να κινουμαι πιο ευκολα στο εξωτερικο..

δεν ειπα οτι οσοι με αποκαλουν αλβανο ειναι αριστεροι..γιατι υπαρχουν ελλαδιτες που εξαιτιας της αγνοιας τους με αποκαλουν οπως με αποκαλουν..το θεμα ειναι οτι αριστεροι δεν το κανουν απο αγνοια,αλλα εξαιτιας της ιδεολογιας τους...ξερουν πολυ καλα πως εχει το πραγμα αλλα δεν θελουν η δεν μπορουν να το αποδεχτουν..γιαυτο και δεν με αποκαλουν οπως η πλειοψηφια αλβανο αλλα ΝΟΤΙΟαλβανο

βλαχογκομενε ελπιζω οτι αυτο το "να συναναστρεφεσαι με ατομα ακραιων αντιληψεων" ηταν γενικο και δεν απευθυνοταν σε μενα,γιατι δεν εχω καμια σχεση με τετοιου ειδους συναναστροφες...


φιλικα ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ....
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Δημοσίευσηαπό kokkinomalla » 17:39 pm 25 02 2007

"βεβαια αν καταλαβαινω καλα,θες να δεις αν αυτο που με πειραζει ειναι οτι με αποκαλουν αλβανο και οχι ιταλο,γερμανο κτλ"
εννοειται πως αυτη ηταν η ερωτηση μου στην οποια δεν απαντησες και φοβαμαι οτι εχει μια δοση αληθειας η πρωτη ερωτηση μου

"και να σου πω και κατι,χεστ..α αν δεν μου την αναγνωριζουν...δεν θα δινω/δωσω σε κανεναν τεστ ελληνικοτητας.εγω ελληνας ειμαι και αυτο αισθανομαι.. "
θα προτιμουσα η απαντηση σου να ηταν αυτες οι 3 γραμμες
να το ληξουμε εδω?τι λες?
Άβαταρ μέλους
kokkinomalla
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: 14:09 pm 20 02 2007

Δημοσίευσηαπό vlaxogomenos » 23:11 pm 26 02 2007

παρατηρητης έγραψε:βλαχογκομενε ελπιζω οτι αυτο το "να συναναστρεφεσαι με ατομα ακραιων αντιληψεων" ηταν γενικο και δεν απευθυνοταν σε μενα,γιατι δεν εχω καμια σχεση με τετοιου ειδους συναναστροφες...


φιλικα ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ....



Ναι γενικο ηταν, δεν αναφερομουν σε σενα.
Ο εξυπνος παραδεχεται..
Ο πονηρος δικαιολογειται...
Ο βλακας επιμενει...
Άβαταρ μέλους
vlaxogomenos
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: 23:15 pm 13 02 2007
Τοποθεσία: Εξαρχεια-Λιβαδεια (Βοιωτιας)

Δημοσίευσηαπό priest » 23:37 pm 13 03 2007

Ένα ποστ το οποίο είχα τάξει μήνες πριν στα μέλη του φόρουμ, στα πλαίσια της "προσφοράς" του ΚΚΕ στην Ελλάδα:

Ριζοσπάστης 30-8-1940

Προκήρυξη ΚΚΕ

«Ο πόλεμος όπου η δικτατορία ετοιμάζεται να σκοτώσει τα παιδιά σου, να φέρει το θάνατο στα γυναικόπαιδα και την καταστροφή και τον αφανισμό σ’ ολόκληρη τη χώρα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ. Είναι μια μάταια και άδικη ανθρωποσφαγήγια το χατήρι των Άγγλων πλουτοκρατών αφεντικών του Μεταξά, του Μανιαδάκη, του Γλύξμπουργκ, του Διάκου και της παρέας τους. Δεν έχει σημασία αν ο πόλεμος αυτός αρχίσει με μια εισβολή των Ιταλών φασιστών που δεν παραιτήθηκαν από τα σχέδια υποδούλωσης της χώρας μας. Δεν έχει σημασία γιατί την ιταλική εισβολή ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ Η ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΟΜΕΤΑΞΙΚΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΣΤΗ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΙΤΑΛΙΑ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΤΩΝ ΝΩΤΩΝ ΤΗΣ, πολιτική που η δικτατορία υποχρεώθηκε να ακολουθήσει, επειδή με την αντισοβιετική της θέση έκανε την Ελλάδα αμπέλι ξεμάντρωτο. Τα παιδιά του λαού δεν έχουν κανένα λόγο να σφαγούν για να πληρώσουν την αντισοβιετική θέσητης ματωβαμμένης δικτατορίας...»

Τα συμπεράσματα δικά σας...
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 14:03 pm 15 03 2007

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pM5wLqL9LoA[/youtube]

Ενα βιντεο που δειχνει ακριβως αυτο που επικρατει και επικρατουσε στα Κομμουνιστικα καθεστωτα. Δειτε λοιπον την ελευθερια λογου που υποσχονται...

Το βιντεο ειναι απο την Κομμουνιστικη Κινα... Αληθεια εγινε καμια πορεια απο αριστερους για να καταγγειλουν την Κινεζικη κυβερνηση που καταπιεζει τον λαο?? Ε?
Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 18:31 pm 29 06 2006

Δημοσίευσηαπό vlaxogomenos » 16:58 pm 15 03 2007

Τα ιδια και τα ιδια ξανα... ο κομμουνισμος που εχουνε βιωσει στη Ρωσια, στην Αλβανια και στη Κινα δεν εχει καμια σχεση με τα κομμουνιστικα ιδεωδη του Μαρξ απο οπου ξεκινησε. Και στις τρεις αυτες περιπτωσεις ειναι ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΜΕ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ. Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.
Ο εξυπνος παραδεχεται..
Ο πονηρος δικαιολογειται...
Ο βλακας επιμενει...
Άβαταρ μέλους
vlaxogomenos
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: 23:15 pm 13 02 2007
Τοποθεσία: Εξαρχεια-Λιβαδεια (Βοιωτιας)

Δημοσίευσηαπό Nymfodwra » 18:56 pm 15 03 2007

μπωρεις σε παρακαλω να πεις ενα κρατος με τα κουμουνιστικα ιδεωδη του μαρξ? :evil:
Και με χίλια βάσανα , πάλι η ζωή γλυκιά είναι.
Άβαταρ μέλους
Nymfodwra
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 17:12 pm 08 02 2007

Δημοσίευσηαπό vlaxogomenos » 19:03 pm 15 03 2007

Κανενα. Αυτο ακριβως λεω, οτι δεν υπαρχει στην ουσια κομμουνιστικο καθεστως σε καμια χωρα.
Ο εξυπνος παραδεχεται..
Ο πονηρος δικαιολογειται...
Ο βλακας επιμενει...
Άβαταρ μέλους
vlaxogomenos
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: 23:15 pm 13 02 2007
Τοποθεσία: Εξαρχεια-Λιβαδεια (Βοιωτιας)

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 15:37 pm 22 03 2007

Απροκάλυπτο αντικομμουνιστικό «κυνήγι μαγισσών»
Με νόμο θα «ερευνηθούν» τα φρονήματα εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων



ΒΑΡΣΟΒΙΑ.--
Σε νέα φάση μπαίνει το «κυνήγι μαγισσών» στην Πολωνία, χώρα - μέλους της ΕΕ και του ΝΑΤΟ όπου ο αντικομμουνισμός είναι συνταγματικά κατοχυρωμένος στο άρθρο 13 του Συντάγματος. Χτες τέθηκε σε ισχύ ο νόμος, τον οποίον είχαν εισηγηθεί από κοινού ο Πρόεδρος της χώρας Λεχ Καζίνσκι και η κυβέρνηση του «Νόμου και της Δικαιοσύνης» του δίδυμου αδελφού του, Γιαροσλάβ Καζίνσκι, ώστε να «ξεκαθαριστεί ποιος συνεργάστηκε με τις μυστικές υπηρεσίες στη διάρκεια της σοσιαλιστικής διακυβέρνησης, αλλά και να πληροφορηθούν, όπως υποστηρίζουν, τα ...θύματα του σοσιαλισμού γι' αυτούς που τους κατασκόπευαν».
Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το νόμο περίπου 700.000 άνθρωποι διαφόρων επαγγελμάτων, όπως εκπρόσωποι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, πανεπιστημιακοί, καθηγητές, σχολικοί διευθυντές, πολιτικοί, διπλωμάτες, νομικοί, δημοσιογράφοι, κλπ. που έχουν γεννηθεί πριν την 1η Αυγούστου του 1972 θα πρέπει να υποβάλλουν γραπτώς ουσιαστικά δηλώσεις «φρονημάτων», ώστε «να αποκαλυφθεί οποιαδήποτε συνεργασία τους με τις μυστικές υπηρεσίες τη συγκεκριμένη εποχή». Οσοι τελικά κριθούν «ένοχοι» αντιμετωπίζουν την πιθανότητα να απολυθούν αλλά και να αποκλειστούν από κάθε δημόσια θέση για 10 χρόνια...Το αξίωμα του «δικαστή» έχει αναλάβει το λεγόμενο «Ινστιτούτο Εθνικής Μνήμης», ίδρυμα που έχει δημιουργηθεί για το ξαναγράψιμο της ιστορίας και την εμπέδωση του αντικομμουνισμού, το οποίο αναμένεται να ολοκληρώσει την «εξέταση» των δηλώσεων «φρονημάτων» το 2023... Ωστόσο, μέχρι τις 15 Σεπτέμβρη το συγκεκριμένο Ινστιτούτο αναμένεται να αρχίσει να δημοσιεύει στο διαδίκτυο καταλόγους με τα ονόματα των λεγόμενων «πρακτόρων των μυστικών υπηρεσιών, των πληροφοριοδοτών τους και των ανθρώπων που παρακολουθούνταν».
Ο νόμος αυτός έρχεται να αντικαταστήσει το νόμο του 1997, ο οποίος υποχρέωνε πολιτικούς και δημόσιους λειτουργούς να αποκαλύπτουν εάν είχαν συνεργαστεί με τις υπηρεσίες πληροφοριών, και όσοι ψεύδονταν αντιμετώπιζαν 10ή στέρηση των πολιτικών τους δικαιωμάτων.
Σημειώνεται μάλιστα ότι, σύμφωνα με το «ΒΒC», η κυβέρνηση ετοιμάζει έναν ξεχωριστό νόμο που θα απομακρύνει αστυνομικούς αξιωματούχους από τις δημόσιες θέσεις που κατέχουν, ενώ πιθανολογείται και η αφαίρεση των όποιων συντάξεων λαμβάνουν
Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 18:31 pm 29 06 2006

Δημοσίευσηαπό ilias » 15:53 pm 22 03 2007

τελικά μόνο στην Ελλάδα υπάρχει ειρηνική και δημοκρατική συνύπαρξη ανθρώπων με άκρως αντίθετα πολιτικά και κοινωνικά φρονήματα...

πάντως το θέμα είναι σοβαρό και ανησυχητικό για την σταθερότητα στην περιοχή.
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 15:57 pm 22 03 2007

ilias έγραψε:τελικά μόνο στην Ελλάδα υπάρχει ειρηνική και δημοκρατική συνύπαρξη ανθρώπων με άκρως αντίθετα πολιτικά και κοινωνικά φρονήματα...

πάντως το θέμα είναι σοβαρό και ανησυχητικό για την σταθερότητα στην περιοχή.



Μα φυσικα αν εξερεσεις οτι ειχαμε εμφυλιο πολεμο μετα τον Β'Παγκοσμιο και οτι ποτε στην ελλαδα δεν εφαρμοστηκε κομμουνισμος και αρα δενε χουν καποιον κομμουνιστη να κυνηγησουν τοτε ναι συμφωνω μαζι σου.

Παντως στην Πολωνια καλα καλα κανουν και ψαχνουν ποιοι ηταν οι ρουφιανοι και πρακτορες επι κομμουνισμου το ιδιο θα επρεπε να κανουμε και οι Βορειο Ηπειρωτες να δουμε ποιοι απο εμας ημασταν τοτε ρουφιανοι του Χοτζα και ζουσαμε εις βαρος των υπολοιπων.

Αλλα τι λεω τωρα ε? Περασμενα ξεχασμενα μωρε
Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 18:31 pm 29 06 2006

Δημοσίευσηαπό vlaxogomenos » 18:14 pm 22 03 2007

Never Surrender έγραψε:Μα φυσικα αν εξερεσεις οτι ειχαμε εμφυλιο πολεμο μετα τον Β'Παγκοσμιο και οτι ποτε στην ελλαδα δεν εφαρμοστηκε κομμουνισμος και αρα δενε χουν καποιον κομμουνιστη να κυνηγησουν τοτε ναι συμφωνω μαζι σου.


Κυνηγησαν κομμουνιστες μετα τον εμφυλιο και επι Χουντας. Δε χρειαστηκε να επικρατησει ο κομμουνισμος.
Ο εξυπνος παραδεχεται..
Ο πονηρος δικαιολογειται...
Ο βλακας επιμενει...
Άβαταρ μέλους
vlaxogomenos
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: 23:15 pm 13 02 2007
Τοποθεσία: Εξαρχεια-Λιβαδεια (Βοιωτιας)

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 01:17 am 23 03 2007

ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ "ΧΕΙΜΑΡΡΑ" ΚΑΙ "ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ"!
Ειλικρινα, θα ήθελα πολύ να μου δινόταν η ευκαιρία να σας γνωρίσω και από κοντά γιατί οι απόψεις σας με εκφράζουν σε μεγάλο βαθμό και ειλικρινά σας μιλάω, αν και έρχομαι σε επαφή με πολυ κόσμο σπάνια συναντάω άτομα να έχουν τετοιες ιδέες και να τις στηρίζουν με τέτοιο τρόπο.
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 13:07 pm 25 03 2007

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,αν και δεν ηταν απαραιτητα....λιγο δυσκολο να βρεθουμε,γιατι εγω δεν συνηθιζω να πηγαινω στα παρτυ και εκδηλωσεις..αλλα μιας και βλεπω οτι εισαι και συ στη αθηνα,τοτε τα πραγματα γινονται πιο απλα...
και πιστεψε με,υπαρχουν πολλοι που εχουν παρομοιες ιδεες αλλα για διαφορους λογους δεν εκφαζονται....κατι που ειναι πιο ευκολο να κανεις εδω στο φορουμ....

εχε το νου σου στα προσωπικα σου μηνυματα,θα σου στειλω καποια στιγμη..



φιλικα ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ............
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 03:20 am 14 04 2007

Ένα σύντομο ταξίδι στην Αλβανία


δικαιωματικά!
τεύχος 7, Οκτώβριος 2000


του Γκαζμέντ Καπλάνι

Μετά από τρία χρόνια (!) επισκέφθηκα ξανά την χώρα που γεννήθηκα, την Αλβανία. Η τελευταία μου επίσκεψη ήταν ένα μήνα πρίν τα ανελέητα γεγονότα του 1997. Θυμάμαι τότε όταν εξελισσόταν η «εξέγερση». Ανάμεσα σε άλλα, είχα μιλήσει και σε μια συγκέντρωση στην Θεσσαλονίκη, στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας αν δεν κάνω λάθος (γιατί πέρασαν τρία χρόνια και όλας από τότε). Εκείνη η ομιλία, σε μια αίθουσα γεμάτη, υπήρξε επεισοδιακή: προσπάθησα να περιγράψω τα γεγονότα, την θεσμική και κοινωνική κατάρρευση, την βασιλεία του τρόμου που επακολούθησε, την υποκρισία και τον παραλογισμό της εξουσίας και εν ολίγοις να τους πώ ότι η Αλβανία πλήρωνε το τίμημα για τα 50 χρόνια κάτω από ένα από τα πιο άγρια ολοκληρωτικά καθεστώτα που είχε γνωρίσει η ιστορία του «υπαρκτού σοσιαλισμού». Διαπίστωσα ότι κάτι τέτοιο δυσαρέστησε το ακροατήριο, μερικοί μάλιστα επιδόθηκαν περίπου σ’ένα λεκτικό λιντσάρισμα εις βάρος μου, βγάζοντας πύρινους αντι-ιμπεριαλιστικούς λόγους. Κατάλαβα γιατί. Τους δυσαρέστησα που περιέγραψα τα γεγονότα ως συνέπεια τού «κομμουνιστικού» παρελθόντος και όχι τόσο του «καπιταλιστικού» παρόντος. Ηθελαν να ακούσουν ότι η εξέγερση που επακολούθησε την κατάρρευση των «πυραμίδων» ήταν η πρώτη εξέγερση ενάντια στην «νέα τάξη πραγμάτων»… Σε τέτοιες καταστάσεις βρίσκει ένθερμους οπαδούς εκείνη η φράση-σύμβολο της εσωστρέφειας- του Χέγκελ… «Η θεωρία σας κύριε δεν συνάδει με την πραγματικότητα» του είπαν… Και εκείνος απάντησε: «τόσο το χειρότερο για την πραγματικότητα!»…

Αυτό το επεισόδιο μου ήρθε στο νου καθώς ετοιμαζόμασταν να προσγειωθούμε στο αεροδρόμιο των Τιράνων. Η πρώτη φορά που κατάφερα να πάω αεροπορικώς στην χώρα μου αφού τα οικονομικά μου δεν επέτρεπαν τις προηγούμενες φορές κάτι τέτοιο…

Εάν θέλει κάποιος αλλοδαπός (ημεδαποί δεν αποκλείονται) να πάρει μια πρώτη γεύση για το τι σήμαινε απομονωτισμός και υπανάπτυξη , αρκεί να ρίξει μια ματιά στο αεροδρόμιο, στο κτήριο και στον περίγυρο του αεροδρομίου… Στα χρόνια του ολοκληρωτισμού, δεν μπορούσες να το πλησιάζεις το αεροδρόμιο γιατί ήταν αυστηρώς «ακατάλληλη ζώνη»… Πόσα αεροπλάνα προσγειωνόταν άραγε εδώ το χρόνο; Δεν γνωρίζω ακριβώς αλλά θα έπρεπε να ήταν πολύ λίγα. Όσο ήταν λίγο-πολύ και οι ξένοι επισκέπτες που ερχόντουσαν στην Αλβανία: με το σταγονόμετρο… Σύν ύποπτοι…

Ενώ καθόμουν στην σειρά για τον έλεγχο διαβατηρίων προσπαθούσα να μαντέψω στο στενόχωρο κτήριο πού άραγε θα στεγαζόταν τότε το «κουρείο». Ναι, το κουρείο. Μια ιστορία μεταξύ μύθου και πραγματικότητας, που τελικά επιβλήθηκε ως πραγματικότητα. Μετά την ρήξη με την τελευταία φίλη μας, την Κίνα, «φύτεψαν» κουρείο στο αεροδρόμιο. Για να περάσουν από εκεί οι λίγοι ξένοι που ερχόντουσαν και να « προσαρμοστούν» στο σοσιαλιστικό look... Για να μην μας «φέρουν στην σοσιαλιστική μας χώρα την μόδα των σπηλαίων και των χίπις»… Ιστορίες τρέλας που και ο ίδιος δυσκολεύεσαι να πιστεύεις πως έχεις ζήσει στα χρόνια που «ζυμώθηκαν»…

Στον δρόμο, από το αεροδρόμιο μέχρι τα Τίρανα, δεξιά και αριστερά μου «χτυπούν» το μάτι, για την χιλιοστή φορά (πως δεν μπόρεσα να τα συνηθίσω ποτέ μου και πάντα μου προκαλούν κάτι ανάμεσα σε κατάθλιψη και γέλιο;) τα πανταχού bunker… Τα πολυβολεία… Μία από τις μεγαλύτερες επινοήσεις της μανίας καταδίωξης και της «αντι-ιμπεριαλιστικής» πάλης… Δεν γνωρίζω τι πλήγμα έφεραν στον ιμπεριαλισμό, πάντως τουλάχιστον την οικονομία της Αλβανίας την ρήμαξαν τελεσίδικα… Όσο για τα άλλα; Καλύτερα να σταματήσω εδώ πρίν γίνω κουραστικός…

Το απόγευμα φθάνω στα Τίρανα… Μία πόλη που δημογραφικά, λόγω της εσωτερικής μετανάστευσης, έχει τριπλασιαστεί ή σύμφωνα με μερικούς άλλους τετραπλασιαστεί… Τίποτε δεν έχει αλλάξει περίπου σε σύγκριση με τρία χρόνια πρίν… Επικρατεί το ίδιο: κυκλοφοριακό χάος και τα αυθαίρετα κτίσματα. Οι δρόμοι σε μερικά σημεία, κεντρικά μάλιστα, είναι «σαν να έχουν περπατήσει οι δεινόσαυροι», καθώς παρατηρεί ο φίλος μου που οδηγεί το αυτοκίνητο…

Σε κάθε περίπτωση προσωπικά αγαπώ πολύ περισσότερo τα Τίρανα έτσι παρά με εκείνο το τρομακτικό άγαλμα του Χότζα στην κεντρική πλατεία, που γκρέμισαν οι διαδηλωτές το 1991…

Σύντομο (ελλειπέστατο και ολίγον τι μελοδραματικό ) ημερολόγιο

Πρώτη πληροφορία: κάποιοι φίλοι είναι απόντες. Μερικοί έχουν μεταναστεύσει στο εξωτερικό, άλλοι -λιγότεροι- έχουν επιστρέψει και άλλοι ακόμα θα ήθελαν να φύγουν αλλά δεν ξέρουν πού και πώς…

O Μπουγιάρ… Παλιός φίλος. Συγγραφέας και δημοσιογράφος. Τώρα για να επιβιώσει ασχολείται με εμπόριο. Ανένταχτος πολιτικά. Μού μιλάει για την σκανδαλώδη διαφθορά και την αλαζονία των κυβερνόντων, για την κομματική οικειοποίηση του κράτους… «Μέχρι και τα ανήψια των μελών του πολίτμπουρο επέστρεψαν ξανά στην εξουσία» -μου λέει… «Μέχρι πότε θα μας απασχολεί το παρελθόν;» τον ρωτάω…

Συζητώντας το φέρνει η κουβέντα και στις τιμές της βίζας: 260.000 δρχ το «ελληνικό» -βίζα για ένα μήνα μόνο-, 1.000.000 το «αμερικάνικο» κλπ., κλπ,.

Την επομένη τηλεφωνώ στην φίλη μου την Ίρένα. Νέα δημοσιογράφος. Κλείνουμε rendez-vous για το βράδυ. Τώρα όμως πρέπει να φύγει αμέσως. «Έχει συνέντευξη τύπου ο «γιατρός» και «είναι σκέτη απόλαυση» μου λέει. Ο «γιατρός» είναι ο κ. Μπερίσα. Και η φίλη μου η Ιρένα πάει στην συνέντευξη τύπου σαν να πηγαίνει σ’ένα show η σε κάποια επιθεώρηση… Μόνο που σ’αυτήν την επιθεώρηση οι λέξεις που χρησιμοποιούνται είναι πολύ σκληρές: «κλέφτης», «φυλακή», «θα σας τινάξω στον αέρα»… Παράξενο θέαμα… Όταν συναντιόμαστε ανάμεσα σε πολλά «δυνατά» του αρχηγού της αντιπολίτευσης μου λέει πως «είναι φοβερό πώς ένα κόμμα που δημιουργήθηκε ενάντια στον ολοκληρωτισμό μοιάζει πολύ περισσότερο με ένα σταλινικό κόμμα… Τόσο πολύ, που είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς πώς θα επιβιώσει αυτό το κόμμα μετά τον Μπερίσα…»

Την Τρίτη το μεσημέρι είμαι καλεσμένος για δείπνο στο σπίτι της Έλης… Μιλάμε περί παντός επιστητού εκτός από πολιτική… Μαθαίνω πως για να τα καταφέρει κάνει δύο - τρείς δουλειές… «Δεν θα ήθελα να μεταναστεύσω. Είναι κουραστική και πολλές φορές απελπιστική η ζωή εδώ, αλλά τουλάχιστον έχω την αξιοπρέπειά μου, τους δικούς μου και τους φίλους μου…».

Βλέπω στην τηλεόραση επιφανές στέλεχος του Σοσιαλιστικού κόμματος. Ήμασταν συμφοιτητές, στα χρόνια του ολοκληρωτισμού, στο ίδιο πανεπιστήμιο. Ηταν ο επικίνδυνος της φοιτητικής εστίας και ορκισμένος εχθρός των εχθρών του καθεστώτος… Στις εκλογές τότε επέβλεπε με ζήλο όποιον βαριόταν να ξυπνήσει και να πάει να ψηφίσει «γεμάτος χαρά και αισιοδοξία» πρίν τις 09.00 το πρωί, οπότε έπρεπε να ανακοινωθεί το αποτέλεσμα των εκλογών: «ο λαός εψήφισε 100% το κόμμα του»… Και το μοναδικό!!!… Τώρα το «επιφανές στέλεχος» μιλά για δημοκρατία και πλουραλισμό… Πρωτόγονη η σκέψη μου ίσως, αλλά δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό να την κάνω… Είναι οι παγίδες της μνήμης…

Τελευταία ημέρα πρίν αποχωρήσω πίνω καφέ με τον Αρμπέν… Από πάντα πολιτικοποιημένος πλήν κομματικοποιημένος… Φέρνω επίτηδες την κουβέντα στο «πως θα περάσουν οι εκλογές»… «Υπομονή» μου λέει, «θα κάνει τον κύκλο του…»… Συζητούμε ξανά για το 1997… «Η Αλβανία είναι η ιστορία ενός εγκλήματος χωρίς ενόχους… Τους ηγέτες του ολοκληρωτικού καθεστώτος δεν τους καταδίκασαν για τις φυλακίσεις, τις εξορίες, τις δολοφονίες, την καταστροφή που προκάλεσαν αλλά για τον αριθμό των καφέδων που είχαν πιει και για το πόσα ψυγεία είχαν στο σπίτι… Το ίδιο με τις ‘πυραμίδες’. Η Αλβανία μετατράπηκε σε κόλαση αλλά όλοι κατηγορούν όλους. Οι ένοχοι είναι παντού και πουθενά… Ο Μπερίσα από την πλευρά του δεν φεύγει από την πολιτική σκηνή με τίποτα. Και μάλλον έτσι ωφελεί και τους αντιπάλους του» μου λέει… «Ξέρεις, η Αλβανία μερικές φορές μου μοιάζει με τρελοκομείο… Μόνο που τον ρόλο των γιατρών τον έχουν αναλάβει εκείνοι που είναι για δέσιμο»… «Υπερβάλλεις» του λέω… «Το ξέρω» μου απαντάει…

Επιστροφή στην Έλλάδα… Στο αεροπλάνο βρίσκεται και η Ελληνίδα καλεσμένη που συμμετείχε στην επιτροπή για την εκλογή της Μις Αλβανία 2000…

Οι εκλογές

Στην Αλβανία στήνονται κάλπες για τις δημοτικές εκλογές.

Οι οποίες από την ένταση και την κινητοποίηση των κομμάτων σε τίποτα δεν διακρίνονται από τις βουλευτικές εκλογές. Πάντως, εάν υπάρχει κάτι που τις «διακρίνει», είναι το γεγονός ότι οι εκλογές αυτές αρκετές φορές θυμίζουν πολεμική αντιπαράθεση άνευ όπλων.. Αρκεί μια στοιχειώδης παρακολούθηση των γεγονότων για να συμπεράνει κανείς ότι την ευθύνη γι’αυτό φέρουν πρακτικά τα δύο μεγάλα πολιτικά κόμματα, το Δημοκρατικό Κόμμα και το Σοσιαλιστικό Κόμμα, και μάλιστα οι δυο ηγεσίες των κομμάτων, οι οποίες ερμηνεύουν την εκλογική διαδικασία ως αγώνα ζωής και θανάτου. Ο Άλλος δεν θεωρείται ως αντίπαλος αλλά ως εχθρός προς εξαφάνιση. Οι προσωπικές επιθέσεις είναι συνήθη πρακτική και οι λέξεις που «συχνάζουν» περισσότερο στο λεξιλόγιο των ηγεσιών και στα συλλαλητήρια των δύο κομμάτων είναι: «Εγκληματίας», «φυλακή», «τρομοκράτες», «πράκτορες», «το κεφάλι σου», «ομοφυλόφιλος», «ψυχοπαθής» και… «ευημερία για όλους τους Αλβανούς»!!!

Ο Μπερίσα υπόσχεται ότι οι εκλογές αυτές θα είναι ο «τάφος του Νάνο», και ο Νάνο αντίστροφα υπόσχεται πως θα είναι ο «τάφος του Μπερίσα». Με τις δυο ηγεσίες των κομμάτων να έχουν μετατραπεί σε «νεκροθάφτες» (για του λόγου το αληθές, σε «πολεμικό λεξιλόγιο» και πρωτόγονο εθνικισμό ο κ. Μπερίσα είναι πρώτος και με διαφορά), «οι μεγάλοι χαμένοι» γράφει το έγκυρο αλβανικό περιοδικό Κλάν «θα είναι πάλι οι αλβανοί ψηφοφόροι», οι οποίοι βλέπουν το φάντασμα των γεγονότων του 1997 να ξαναζωντανεύει. Και μετά το αποτέλεσμα που ο Μπερίσα εμμέσως πλήν σαφώς έχει κηρύξει από τώρα πώς δεν θα το δεχτεί εάν είναι αρνητικό γι’αυτόν, θα δούμε και στις επόμενες εκλογές «το ίδιο παιχνίδι, τις ίδιες φάτσες, τους ίδιους δρόμους, τα ίδια νοσοκομεία, τα ίδια σχολεία, ασφαλώς σε χειρότερη κατάσταση…» -κλείνει το σχόλιό του το περιοδικό…

Η Αλβανία βεβαία δεν είναι η μόνη βαλκανική χώρα που βρίσκεται σ’ένα επώδυνο σταυροδρόμι… Φαίνεται ότι η απαλλαγή από το «αβάσταχτο βάρος του παρελθόντος» θα είναι χρονοβόρα και πάντως θα απαιτήσει πολλές δοκιμασίες. Και όμως μέσα σε όλο αυτό το τοπίο υπάρχει κάτι αισιόδοξο. Η εκλογική εκστρατεία μερικών πολύ σημαντικών υποψηφίων, σε νευραλγικά σημεία όπως Τίρανα και Σκόδρα είναι αρκετά πιο μετριοπαθής και «πολιτική» από την εκστρατεία των ηγεσιών των δύο κομμάτων που τους έχουν επιλέξει. Αυτό βεβαίως ηχεί αρκετά αντιφατικό και τα ερωτήματα που τίθενται είναι πολλά: θα είναι οι υποψήφιοι αυτοί «ο Δούρειος Ίππος» για τις ηγεσίες των κομμάτων; Η μήπως οι προάγγελοι μιας καινούγριας εποχής στην αλβανική πολιτική σκηνή; Ισως είναι απλώς «κόλπα» που χρησιμοποιούν οι δύο ηγεσίες για να προσελκύουν ψηφοφόρους, που είναι και στην πλειοψηφία καθώς φαίνεται, κουρασμένοι πια να βλέπουν την πολιτική να μετατρέπεται διαρκώς σε «πολεμική επιχείρηση»… Με θύματα πάντα τους αλβανούς πολίτες… Μετά από τις εκλογές του 1996 που βασίλεψε η νοθεία και του 1997 που βασίλεψε ο φόβος των όπλων, αυτές οι εκλογές θα σημαίνουν αλλαγή ή παράταση ενός «μεταμφιεσμένου εμφυλίου» μεταξύ των ηγεσιών των δυο μεγάλων κομμάτων; Για όλα αυτά θα μιλήσει το μέλλον… Υπάρχει ένα σύνθημα: « το μέλλον διαρκεί πολύ»… Για την Αλβανία πάντως μπορεί να ισχύσει ένα άλλο πιο μακροσκελές σύνθημα: «μέχρι τώρα το παρελθόν διαρκεί πολύ. Το μέλλον αργεί και υπάρχει επείγουσα ανάγκη»…




δικαιωματικά!
τεύχος 7, Οκτώβριος 2000
Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 18:31 pm 29 06 2006

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 14:15 pm 18 04 2007

Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 18:31 pm 29 06 2006

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 14:24 pm 18 04 2007

A set of pictures from soviet-ocupated and other communist countrys. The crimes of communists. Communists have killed twise as many people as nazis did.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3HNPusfJq7A[/youtube]
Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 18:31 pm 29 06 2006

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πολιτικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Login Form