Τώρα είναι 11:47 am 28 03 2024

Στιβος

Συντονιστής: Νέοι

Στιβος

Δημοσίευσηαπό runner » 21:28 pm 03 06 2007

Μεγάλο Πανελλήνιο ρεκόρ με 8.66μ σημείωσε στο μήκος ο Λούης Τσάτουμας στα Παπαφλέσσεια 2007, που διεξήχθησαν με μεγάλη επιτυχία στην Καλαμάτα, και κατέρριψε το προηγούμενο με 8.36μ του Κώστα Κουκοδήμου από τις 5 Ιουνίου 1994 στα Χανιά. Βέβαια είναι και η κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο και η 8η καλύτερη όλων των εποχών στον κόσμο (2η όλων των εποχών στην Ευρώπη,το παγκοσμιο ρεκορ ειναι 9,85) που βάζει από νωρίς τον Μεσσήνιο άλτη του Δημήτρη Βασιλικού σε τροχιά μεταλλίων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Οζάκα (25/8-2/9). «Ήμουν πολύ καλά, περίμενα 8.40μ με 8.50μ. Με βοήθησε και ο κόσμος που με έσπρωξε για μια μεγάλη επίδοση. Με αυτό το κίνητρο, αφού ήθελα κι εγώ να τον ευχαριστήσω αγωνιζόμενος μέσα στο σπίτι μου έκανα μια πολύ καλή επίδοση», δήλωσε ο Τσάτουμας μετά την μεγάλη επίδοσή του. «Είναι ο καλύτερος. Του είχα πει ότι μπορεί να καταρρίψει το Πανελλήνιο ρεκόρ και πράγματι τα κατάφερε. Του εύχομαι και Ολυμπιονίκης», δήλωσε ο Κώστας Κουκοδήμος στην ΕΡΑ Σπορ για το ρεκόρ που κατέρριψε ο Τσάτουμας μετά από 13 χρόνια. http://www.segas.gr
runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006

Θετικό δείγμα Έλληνα αθλητή!

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 17:31 pm 23 06 2007

Αίσθηση έχει προκαλέσει η είδηση ότι αθλητής της Ελληνικής αποστολής που βρίσκεται στο Μόναχο για το Ευρωπαϊκό Κύπελλο στίβου, βρέθηκε θετικός στο πρώτο δείγμα σε έλεγχο στον οποίο είχε υποβληθεί μετά την νίκη του το περασμένο Σαββατοκύριακο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα. Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες ο πρωταθλητής του επί κοντώ, Κώστας Φιλιππίδης είναι ο αθλητής που βρέθηκε θετικός και οι υπεύθυνοι της αποστολής αποφάσισαν να μην πάρει μέρος στην διοργάνωση προκειμένου να μην δεχθεί κυρώσεις η ομάδα και για τον λόγο αυτό σήμερα θα μεταβεί στην γερμανική πόλη ο αντικαταστάτης του, Μάριος Ευαγγέλου

πηγή: http://www.sport-fm.gr/news.jsp?newsID=90627
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Πρώτος ο Περικλής

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 17:34 pm 23 06 2007

πορεί αρχικά να ακυρώθηκε, αλλά η ένσταση της ελληνικής ομάδας έπιασε τόπο. Ο λόγος για τον Περικλή Ιακωβάκη, ο οποίος με 48.35 κατέλαβε την πρώτη θέση στα 400 μ, με εμπόδια στο πλαίσιο της πρώτης ημέρας του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου που διεξάγεται στον Μόναχο, αλλά αρχικά οι κριτές έκριναν πως πέρασε αντικανονικά εμπόδιο και ακυρώθηκε. Η ελληνική αποστολή όμως έκανε ένσταση και δικαιώθηκε, με συνέπεια ο Έλληνας πρωταθλητής να πάρει τελικά την πρώτη θέση και μαζέψει σημαντικούς βαθμούς ώστε να παραμείνει η ομάδα στην Superleague.

Ο Ιακωβάκης τερμάτισε πρώτος με την 4η καλύτερη επίδοση στον κόσμο και πρώτη στην Ευρώπη για φέτος με 48.35, δεύτερος ο Πολωνός, Μάρεκ Πλάουγκο με 48.90, τρίτος ο Νάμαν Κεϊτά με 48.90 και τέταρτος ο Ρώσος Αλεξάντρ Ντερεβγιάγκιν με 49.12.

Στα αγωνίσματα που άνοιξαν την αυλαία της διοργάνωσης, ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου κατέλαβε την τρίτη θέση στη σφυροβολία με βολή στα 73.83μ από την πρώτη κιόλας προσπάθειά του. Πρώτος ήταν ο Πολωνός Σιμον Ζιολκόφσκι με 77.99μ και δεύτερος ο Μάρκους Έσερ με 74.68μ.

πηγή: http://www.sportfm.gr
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Re: Στιβος

Δημοσίευσηαπό runner » 16:47 pm 29 06 2007

Καθώς πλησιάζει η Δευτέρα 2 Ιουλίου, ημερομηνία διεξαγωγής του Athens Grand Prix «Τσικλητήρεια 2007» οι διοργανωτές επιβεβαιώνουν και τις τελευταίες συμμετοχές των επίλεκτων ξένων αθλητών που θα πλαισιώσουν τα 17 αγωνίσματα του μίτινγκ και όλα συνηγορούν ότι το βράδυ της Δευτέρας οι φίλοι του κλασσικού αθλητισμού θα απολαύσουν θέαμα επιπέδου παγκοσμίου πρωταθλήματος από περίπου 240 αθλητές και αθλήτριες από 46 χώρες της υφηλίου.

Τα 100 μέτρα των ανδρών, το αγώνισμα των μεγάλων συγκινήσεων του στίβου έχει προσδώσει ιδιαίτερη αίγλη στα Τσικλητήρεια με την κατάρριψη δύο παγκοσμίων ρεκόρ, το 1999 από τον Μορίς Γκρίν (9.79) και το 2005 από τον Ασάφα Πάουελ (9.77). Στο βατήρα εκκίνησης «της κούρσας της ανάσας» τη Δευτέρα, μεταξύ των διεκδικητών της νίκης, θα δούμε τρία από τα σημαντικότερα ονόματα στον κόσμο της ταχύτητας.

Πρόκειται για τον Φράνσις Ομπικουέλου εκπρόσωπο της Πορτογαλίας με ατομικό ρεκόρ 9.86 ο οποίος ήταν ασημένιος Ολυμπιονίκης στην Αθήνα και πρωταθλητής Ευρώπης το 2006 σε 100μ και 200μ, τον Νιγηριανό Ολουσόϊ Φασούμπα Νο 2 στον κόσμο πέρυσι με επίδοση 9.85 και τον Βρετανό Τζεϊσον Γκάρντενερ με 9.98 ατομική επίδοση. Από ελληνικής πλευράς θα τρέξει ο Μάκης Στεργιούλης ο οποίος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τερμάτισε σε 10.29 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ και άγγιξε το όριο πρόκρισης για το παγκόσμιο της Οζάκα.

Τα 800 μέτρα των γυναικών παρουσιάζουν ξεχωριστό ενδιαφέρον λόγω της συμμετοχής των κορυφαίων εκπροσώπων του κόσμου στο αγώνισμα των δύο στροφών. Μεταξύ αυτών η Τζάνεθ Γέμπκοσγκέϊ από την Κένυα με 1.56.66 , 1η πέρυσι στον κόσμο, η Ρωσίδα Ολγα Κοτλιάροβα χρυσή πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2006 με ατομική επίδοση 1.57.24, και η Μαροκινή Χάσνα Μπενχασί, δεύτερη Ολυμπιονίκης το 2004 με επίδοση 1.56.43 είναι τρία από τα αστέρια που αναμένεται να λάμψουν στο αγώνισμα .
Oλα τα «αστέρια» του ελληνικού στίβου θα είναι παρόντα στο διεθνές γκραν πρι της IAAF «Τσικλητήρεια 2007», που θα διεξαχθεί στις 2 Ιουλίου στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας.

Ο Περικλής Ιακωβάκης στα 400μ. με εμπόδια, ύστερα από τη νίκη του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα με 49.13, θέλει μια επίδοση κάτω από τα 49 δευτερόλεπτα και πέρα από τον συναγωνισμό που θα έχει από τους ξένους αθλητές των χαμηλών εμποδίων, θα συναντήσει και την αντίσταση του Μηνά Αλοζίδη, που πέτυχε στο πανελλήνιο νέο ατομικό ρεκόρ με 49.24.

«Το φημισμένο για τα ρεκόρ του γκραν πρι Τσικλητήρεια, αποτελεί για μένα μοναδική ευκαιρία να αντιμετωπίσω σχεδόν όλους τους μεγάλους αντιπάλους μου. Σ' ένα τόσο υψηλό επίπεδο δοκιμάζουμε τις δυνάμεις μας για τα επερχόμενα μεγάλα ραντεβού. Σίγουρα τα Τσικλητήρεια προσφέρουν την ευκαιρία να δει ο κόσμος θέαμα σε κορυφαίο επίπεδο, τις δυνάμεις και τον εαυτό μας σ' ένα τόσο υψηλό επίπεδο», δήλωσε ο πρωταθλητής Ευρώπης.

Στα 110μ. με εμπόδια ξεχωρίζει η παρουσία του 20χρονου Κώστα Δουβαλίδη από την Δράμα, που πρόσφατα κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ με 13.59. Στους άνδρες, υπάρχει ακόμα ο Μάκης Στεργιούλης στα 100μ., ο οποίος δήλωσε: «Είναι μια ιδανική πρόβα με δύο κούρσες, ημιτελικού και τελικού στα 100μ. Με αντιπάλους αθλητές που έχουν χρόνους κάτω από 10 δευτερόλεπτα, είναι βέβαιο ότι ξεπερνάς τον εαυτό σου». Ακόμη στο ύψος θα λάβει μέρος ο Κύπριος πρωταθλητής του Πανελληνίου ΓΣ Κυριάκος Ιωάννου, που διανύει φέτος μια εξαιρετική χρονιά.

Φυσικά, τα «Τσικλητήρεια 2007» θα έχουν έντονο και ...άρωμα γυναίκας. Η Φανή Χαλκιά και η Πηγή Δεβετζή επανέρχονται κι εφέτος, με την πρώτη να δηλώνει: «Η φετινή κούρσα στα Τσικλητήρεια είναι αγώνας-ορόσημο για μένα, αφού θα είναι ο πρώτος μου στα εμπόδια. Πρόκειται για μίτιγκ που συγκεντρώνει παραδοσιακά τους καλύτερους σε κάθε αγώνισμα, γι' αυτό είμαι σίγουρη ότι και φέτος θα γίνουν εξαιρετικές επιδόσεις».

Και τη Δεβετζή να τονίζει: «Θα γίνει ένα υψηλού επιπέδου τριπλούν, αφού είναι δεδομένο ότι θα συναγωνιστώ με τα άλλα μεγάλα ονόματα του αγωνίσματος. Βρίσκομαι σε πολύ καλή κατάσταση και το γκραν πρι της Αθήνας θα μου δώσει την ευκαιρία να ανεβώ ακόμη περισσότερο στο πλαίσιο της προετοιμασίας μου για το Παγκόσμιο της Οζάκα».

*Η είσοδος για το κοινό στο ΟΑΚΑ είναι ελεύθερη και όσοι φίλαθλοι θα παρακολουθήσουν το διεθνές μίτινγκ θα έχουν την ευκαιρία να κερδίσουν ακριβά δώρα, καθώς θα γίνει κλήρωση για 15 ποδήλατα, 60 ηλεκτρικά πατίνια, 10 φουσκωτές βάρκες με κουπιά και 20 σανίδες θαλάσσης.
runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006

Re: Ντοπέ η Ceplak

Δημοσίευσηαπό runner » 16:37 pm 01 08 2007

Σύμφωνα και με επίσημη ανακοίνωση της IAAF ο στίβος δέχθηκε άλλο ένα χτύπημα, λόγω ντόπινγκ. Θετικό δείγμα ελέγχου αυτή τη φορά προέκυψε για την κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ του κλειστού στίβου στα 800 μέτρα και χάλκινη Ολυμπιονίκη της Αθήνας Jolanda Ceplak . Η Σλοβένα δρομέας βρέθηκε θετική σε ερυθροποιητίνη σε έλεγχο εκτός αγώνων στις 18 Ιουνίου, στο Μονακό όπου και διαμένει. Το πόρισμα προφανώς είναι τελικό και η Ceplak θα τιμωρηθεί με ποινή αποκλεισμού 2 χρόνων από την Ομοσπονδία της Σλοβενίας στην οποία παραπέμφθηκε το θέμα, αφού έχουν εξεταστεί και τα 2 δείγματα και έχουν βγει θετικά. Η Ceplak πάντως διαψεύδει κατηγορηματικά πως πήρε κάποια παράνομη ουσία και λέει πως θα κυνηγήσει να αποδείξει την αθωότητα της με κάθε δυνατό τρόπο.

Αυτό ήταν ένα ακόμα ηχηρό κρούσμα ντόπινγκ στο χώρο του στίβου και το αθλητισμού γενικότερα. Δημοσιεύματα πριν λίγες μέρες έκαναν λόγω πως έχει βρεθεί θετική η κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ στη Σφυροβολία, η Ρωσίδα Tatyana Lysenko, ενώ αυτές τις μέρες διεξάγεται και ο ποδηλατικός γύρος Γαλλίας, το φημισμένο Tour de France που όμως ήδη έχει πολλά κρούσματα ντόπινγκ και μάλιστα πρωτοκλασάτων ονομάτων.
runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006

Re: Παγκόσμιο ρεκόρ ο Gebrselassie με 2:04:26(!)

Δημοσίευσηαπό runner » 19:23 pm 30 09 2007

Αυτή τη φορά το΄πε και το’κανε ο Haile Gebrselassie κάνοντας δικό του το παγκόσμιο ρεκόρ στο μαραθώνιο. Η εμφάνιση του στον μαραθώνιο του Βερολίνου σήμερα ήταν καταπληκτική και τελικά τερμάτισε, σε 2:04:26, σχεδόν μισό λεπτό πιο γρήγορα από το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ (2:04:55) του Κενυάτη Paul Tergat, από τον ίδιο αγώνα το 2003.

Οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές με το θερμόμετρο να δείχνει 16 βαθμούς Κελσίου, τον Ήλιο κρυμμένο πίσω από τα σύννεφα για το μεγαλύτερο διάστημα της κούρσας του και ένα ελαφρύ αεράκι που περισσότερο δρόσιζε παρά ενοχλούσε. Αυτό όμως που βοήθησε καθοριστικά τον Gebrselassie στο κυνήγι του ρεκόρ ήταν η συμπαράσταση και η ενθάρρυνση των θεατών που όπως δήλωσε χαρακτηριστικά ήταν πολύ πιο ενθουσιώδης από πέρσι. Ήταν αισιόδοξος από την αρχή του αγώνα πως μπορούσε να κάνει το ρεκόρ και κάθε χιλιόμετρο που πέρναγε επιβεβαίωνε πως βρισκόταν μέσα στο στόχο του. Έτσι ήδη από το 10ο χιλιόμετρο, με τη συνοδεία των λαγών του, ήταν ήδη 32 δευτερόλεπτα μπροστά από τον αντίστοιχο χρόνο του Tergat το 2003. Πέρασε τον ημιμαραθώνιο σε 1:02:29 ενώ ακόμα και όταν τον άφησε και ο τελευταίος λαγός στον 30ο χιλιόμετρο έδειχνε ικανός να αυξήσει το ρυθμό του και μάλιστα στο 35ο χιλιόμετρο έκανε και το γρηγορότερο 1000άρι σε 2:50! Έτσι τερμάτισε στον εκπληκτικό χρόνο 2:04:26, πετυχαίνοντας με αυτό τον τρόπο το 25ο παγκόσμιο ρεκόρ στην εκπληκτική καριέρα του. Βέβαια αυτό το πολυπόθητο ρεκόρ για αυτόν είναι ίσως και το πιο σημαντικό αφού το κυνήγαγε χρόνια.
runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006

Re: Υπομονή μέχρι το Δεκέμβριο η Θάνου

Δημοσίευσηαπό runner » 21:43 pm 17 11 2007

Η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή θα αποφασίσει τον Δεκέμβριο για το αν η Κατερίνα Θάνου θα πάρει το χρυσό μετάλλιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Σίδνεϊ μετά την ομολογία της Μάριον Τζόουνς ότι είχε κάνει χρήση αναβολικών.

Κάτι τέτοιο τόνισε ο πρόεδρος της ΔΟΕ, Ζακ Ρογκ με δηλώσεις του στη Νέα Υόρκη. "Είναι ένα θέμα που πρόκειται να συζητήσουμε", ανέφερε χαρακτηριστικά και πρόσθεσε:" Η Τζόουνς επέστρεψε ήδη τα μετάλλια της. Γενικότερα οι αθλητές που την ακολούθησαν στα αγωνίσματα που κέρδισε στο Σίδνεϊ θα ανέβουν μια θέση".

Υπενθυμίζεται ότι η Θάνου είχε τερματίσει στη δεύτερη θέση στα 100μέτρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Σίδνεϊ, πίσω από την Μάριον Τζόουνς η οποία επέστρεψε τα μετάλλια που κατέκτησε στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση.
runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006

Πανελλήνιο ρεκόρ στο τριπλούν η Δεβετζή

Δημοσίευσηαπό runner » 22:28 pm 14 02 2008

runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006

Δεβετζή: Μου έκλεψαν το χρυσό!

Δημοσίευσηαπό runner » 19:59 pm 10 03 2008

Η Πηγή Δεβετζή έχασε στο τελευταίο άλμα το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τριπλούν γυναικών από την Κουβανή, Γιαργκέλις Σαβίν, όμως, η ίδια υποστηρίξει ότι ουσιαστικά της το έκλεψαν! «Είμαι σίγουρη 101% ότι δεν έχω χάσει. Ξέρω τον εαυτό μου και τα άλματά μου και ήμουν σίγουρη ότι έκανα πάνω από 15.10μ. στο πέμπτο άλμα, όμως, οι κριτές το έδωσαν 15μ.», δήλωσε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια.


Όπως αποκάλυψε στην εκπομπή «Μπασκετούπολη», η ελληνική αποστολή μελετά το βίντεο (από το οποίο φαίνεται πράγματι να έχει προσγειωθεί πάνω από τα 15μ.) και ετοιμάζεται να υποβάλλει ένσταση… «Δεν θα το αφήσω έτσι. Έχει γίνει θέμα. Η αποστολή κοιτά αυτή την στιγμή βίντεο του αγώνα και εφόσον επαληθευτεί ότι ήταν πάνω από 15μ. θα καταθέσει ένσταση. Έπρεπε να πάρω το χρυσό. Έστω και αργά θα το κοιτάξουμε».

Και κατέληξε: «Είμαι πικραμένη από την κατάσταση. Είναι απαράδεκτο να συμβαίνουν αυτά. Θα γραφτεί στην ιστορία ότι είμαι η αθλήτρια που χάνει πάντα στην τελευταία προσπάθεια το χρυσό. Όμως, είμαι σίγουρη 101% ότι αυτή την φορά δεν έχω χάσει».
1. Το alma τις Δεβετζης ηταν πανω απο 15.00m
http://www.sport.gr/default.asp?pid=69&vid=5230
2. Το alma τις Savigne με τιποτα δεν ηταν 15.05m
http://www.sport.gr/default.asp?pid=69&vid=5231
runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006

Νεο ρεκορ για την Αντωνια Στεργιου απο την Διβρη

Δημοσίευσηαπό runner » 20:39 pm 16 06 2008

Η Τόνια Στεργίου, η 2η κορυφαία όλων των εποχών στη χώρα μας μετά τη Νίκη Μπακογιάννη, υπερέβη το 1.97, επίδοση που μετρά διεθνώς, αφού είναι η 5η καλύτερη φέτος στον κόσμο, ενώ παράλληλα έπιασε το υψηλό όριο για το Πεκίνο.
http://www.trackandfield.gr/?id=402&parent=home
runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006

Ντοπε και η Τσουμελεκα;

Δημοσίευσηαπό runner » 19:34 pm 17 01 2009

Σοκ με Τσουμελέκα!
17/1/2009 2:16:36 μμ
Αλλο ένα πλήγμα δέχτηκε ο ελληνικός στίβος και ο ελληνικός αθλητισμός και μάλιστα... ετεροχρονισμένα, καθώς η Αθανασία Τσουμελέκα βρέθηκε θετική στην ουσία ερυθροποιητίνη σε έλεγχο που υποβλήθηκε στις 6 Αυγούστου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το δείγμα είχε βρεθεί στην αρχή αρνητικό, αλλά στην επανεξέταση βρέθηκε θετικό. Η "χρυσή" Ολυμπιονίκης της Αθήνας στο βάδην εξέδωσε ανακοίκωση για το θέμα ανακοινώνοντας ότι σταματάει την ενεργό δράση αφήνοντας αιχμές για τη διαδικασία ανάλυσης των δειγμάτων, ενώ τόνισε με νόημα ότι δεν θέλει άλλο τέτοιο πρωταθλητισμό. Αναλυτικά η ανακοίνωση της Τσουμελέκα έχει ως εξής:

"Ενημερώθηκα ότι υπάρχει πρόβλημα με θετικό δείγμα σε έλεγχο που υποβλήθηκα στις 6 Αυγούστου 2008 με την ουσία ερυθροποιητίνη. Δεν θα μπω στην διαδικασία να δικαιολογηθώ, αν και δεν έχω κάνει εν γνώσει μου χρήση αυτής της ουσίας, διότι γνωρίζω και έχω αποδεχτεί προκειμένου να συμμετέχω σε αγώνες ότι είμαι απολύτως υπεύθυνη για ό,τι βρίσκεται μέσα στο δείγμα μου.

Το γεγονός ότι τα ίδια δείγματα αναλύονται πέραν της μιας φοράς (δηλαδή ανοίγουν και κλείνουν χωρίς την παρουσία μου), όπως το συγκεκριμένο όπου την πρώτη φορά ήταν καθαρό, μου προκαλεί δυσάρεστα συναισθήματα για όλη την διαδικασία. Η ατυχής λοιπόν εμπλοκή μου μετά από μια επιτυχημένη αθλητική χρονιά με πολλούς αγώνες και κοινές και εμφανείς προετοιμασίες με φέρνει στην δυσάρεστη θέση να δώσω εγώ ένα τέλος στον πρωταθλητισμό που τόσο αγαπώ και να μην συνεχίσω μετά το πέρας της επικείμενης τιμωρίας μου.

Πραγματικά αδιαφορώ για το αν πάλι μετά από 6 μήνες μου πουν ότι τελικά το δείγμα είναι αρνητικό όπως και την πρώτη φορά. Είμαι πολύ δυσαρεστημένη με την κατάσταση που επικρατεί διεθνώς σε θέματα ντόπινγκ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟ.

Η απογοήτευσή μου είναι μεγάλη. Λυπάμαι γιατί γνωρίζω ότι η παρούσα περιπέτεια στενοχωρεί όλους αυτούς που με πιστεύουν και με αγαπούν και αναλαμβάνω το οποιοδήποτε μερίδιο ευθύνης μου αναλογεί".

Αυτό είναι το δεύτερο κρούσμα ελληνίδας αθλήτριας που είχε κατακτήσει χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς της Αθήνας μετά από αυτό της Φανής Χαλκιά η οποία είχε βρεθεί θετική σε μεθυλτριενολόνη. Να θυμίσουμε ότι θετικός είχε βρεθεί στο Πεκίνο και ο Τάσος Γκούσης, ενώ είχε προηγηθεί το θετικό δείγμα του Δημήτρη Ρέγα.
runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006

Οι πρώτες δηλώσεις της Α. Τσουμελέκα

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 21:06 pm 17 01 2009

Η Αθανασία Τσουμελέκα και ο σύζυγος και προπονητής της, Νίκος Δημητριάδης μιλάνε αποκλειστικά στη zougla.gr για το αποτέλεσμα της ιατρικής υπηρεσίας της IAAF, σύμφωνα με το οποίο δείγμα της που ελήφθη στις 6 Αυγούστου 2008, πριν από την Ολυμπιάδα του Πεκίνου, βρέθηκε θετικό στην ουσία ερυθροποιητίνη.

Η Eλληνίδα Ολυμπιονίκης δηλώνει συγκλονισμένη και απογοητευμένη από το αποτέλεσμα, αναφέροντας χαρακτηριστικά ότι ακόμα και αν αποδειχτεί ότι δεν έχει κάνει χρήση απαγορευμένης ουσίας, θα σταματήσει τον πρωταθλητισμό.

Πέντε μήνες μετά την Ολυμπιάδα ανακάλυψαν ντοπαρισμένη την Τσουμελέκα


Η Ολυμπιονίκης βρέθηκε θετική στην ουσία ερυθροποιητίνη για δείγμα που πάρθηκε πριν την Ολυμπιάδα του Πεκίνου. Για το ίδιο δείγμα, η ιατρική υπηρεσία της IAAF μετά από τον προκαθορισμένο έλεγχο δεν είχε ανακοινώσει οτιδήποτε επιλήψιμο, γεγονός που δημιουργεί τεράστια ερωτηματικά για την σκοπιμότητα της συμπεριφοράς της παγκόσμιας ομοσπονδίας.

Σημειωτέον ότι η ελληνίδα Ολυμπιονίκης είχε ελεγχθεί επανειλημμένα πριν αγωνιστεί την 1η, 6η,19η και 20η Αυγούστου, πολλές φορές κατά τρόπο προκλητικό χωρίς να προκύψει οτιδήποτε.

Αιφνιδιαστικά η Ομοσπονδία ανακοίνωσε στην αθλήτριά μας ότι μετά από (δεύτερο!) έλεγχο, το δείγμα της 6ης Αυγούστου βρέθηκε θετικό στην ουσία ερυθροποιητίνη.

Η συγκεκριμένη ουσία, χωρίς να ανήκει στα γνωστά αναβολικά, έχει χαρακτηριστεί απαγορευμένη.

Πρόκειται για ορμόνη που λαμβάνεται ακόμα και κατά την διάρκεια μιας εγκυμοσύνης για την ενίσχυση του οργανισμού.

«Εγώ δεν θέλω τέτοιο πρωταθλητισμό»

Σε ανακοίνωση που εξέδωσε η Αθανασία Τσουμελέκα πριν λίγο, υπογραμμίζει ότι δεν έχει κάνει εν γνώσει της χρήση αυτής της ουσίας και ανακοινώνει την απόφασή της να «κρεμάσει τα παπούτσια της». Η ανακοίνωση έχει ως εξής:

«Ενημερώθηκα ότι υπάρχει πρόβλημα με θετικό δείγμα σε έλεγχο που υποβλήθηκα στις 6 Αυγούστου 2008 με την ουσία ερυθροποιητίνη. Δεν θα μπω στην διαδικασία να δικαιολογηθώ, αν και δεν έχω κάνει εν γνώσει μου χρήση αυτής της ουσίας, διότι γνωρίζω και έχω αποδεχτεί προκειμένου να συμμετέχω σε αγώνες ότι είμαι απολύτως υπεύθυνη για ό,τι βρίσκεται μέσα στο δείγμα μου.

Το γεγονός ότι τα ίδια δείγματα αναλύονται πέραν της μιας φοράς (δηλαδή ανοίγουν και κλείνουν χωρίς την παρουσία μου), όπως το συγκεκριμένο όπου την πρώτη φορά ήταν καθαρό, μου προκαλεί δυσάρεστα συναισθήματα για όλη την διαδικασία. Η ατυχής λοιπόν εμπλοκή μου μετά από μια επιτυχημένη αθλητική χρονιά με πολλούς αγώνες και κοινές και εμφανείς προετοιμασίες με φέρνει στην δυσάρεστη θέση να δώσω εγώ ένα τέλος στον πρωταθλητισμό που τόσο αγαπώ και να μην συνεχίσω μετά το πέρας της επικείμενης τιμωρίας μου.

Πραγματικά αδιαφορώ για το αν πάλι μετά από 6 μήνες μου πουν ότι τελικά το δείγμα είναι αρνητικό όπως και την πρώτη φορά. Είμαι πολύ δυσαρεστημένη με την κατάσταση που επικρατεί διεθνώς σε θέματα ντόπινγκ. Εγώ δεν θέλω άλλο τέτοιο πρωταθλητισμό.

Η απογοήτευσή μου είναι μεγάλη. Λυπάμαι γιατί γνωρίζω ότι η παρούσα περιπέτεια στενοχωρεί όλους αυτούς που με πιστεύουν και με αγαπούν και αναλαμβάνω το οποιοδήποτε μερίδιο ευθύνης μου αναλογεί».

Σχολιάζοντας το θέμα, ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Βασίλης Σεβαστής, δήλωσε ότι δεν έχει τίποτα να προσθέσει για την ώρα και «τα λέει όλα η ανακοίνωση της αθλήτριας».
πηγή:Zougla.gr
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Πρόκριση για Στεργίου

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 23:19 pm 21 06 2009

Χάρη σε ένα εκπληκτικό 400αρι του Περικλή Ιακωβάκη στην τελευταία κούρσα της σκυταλοδρομίας 4Χ400, η Εθνική ομάδα στιβου παρέμεινε στη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου εθνικών ομάδων, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στη Λεϊρία. Ο Ελληνας παγκόσμιος πρωταθλητής βοήθησε την ομάδα να παρει τη δεύτερη θέση στη σειρά της και την όγδοη συνολικά και να πάρει την ένατη θέση, ώστε να παραμείνει την τελευταία στιγμή στα μεγάλα "σαλόνια", με 216, 5 βαθμούς, έναντι 213.5 της Τσεχίας, 200 της Πορτογαλίας και 138 της Σουηδίας, που υποβιβάστηκαν στην πρώτη κατηγορία.
Εικόνα
Μπορεί να μην έφτασε στις υψηλές επιδόσεις, όμως πέτυχε τον βασικότερο στόχο της η Τόνια Στεργίου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του ύψους, κάτοχος της δεύτερης κορυφαίας επίδοσης στη χώρα μας με 1.97, είχε άλμα στα 1,91. Έτσι, «έπιασε» το χαμηλό όριο για τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Βερολίνου τον ερχόμενο Αύγουστο, πού ήταν ακριβώς η επίδοση που σημείωσε, η οποία αποτελεί και την κορυφαία φετινή της.
Πολύ καλή βολή από τη Στέλλα Παπαδοπούλου στη σφυροβολία με 71.18, της έδωσε την τρίτη θέση και σημαντικούς βαθμούς στην Ελλάδα, στην προσπάθεια για παραμονή στη Σούπερ Λίγκα.

Η 4Χ400 έκανε χρόνο 3.07.11, έχοντας ακόμα στη σύνθεσή της, τους Κυριακίδη, Μελαχροινούδη και Γράβαλο. Η Τσεχία, που ακολούθησε την Ελλάδα, έκανε χρόνο 3.07.23.

Στο τριπλούν των ανδρών, ο Δημήτρης Τσιάμης πήρε την έκτη θέση με άλμα στα 16.47.

Στη σφαιροβολία γυναικών, η Ειρήνη Τερζόγλου είχε βολή στα 16.86 και κατέλαβε την έκτη θέση.

Στα 110 μέτρα με εμπόδια των ανδρών, ο Κώστας Φιλανδαράκης πήρε την 11η θέση, με χρόνο 14.19.

Στα 200 μέτρα των γυναικών, η Μαρία Καρασταμάτη πήρε την ένατη θέση με χρόνο 24.09.

Στα 800 μέτρα των ανδρών, ο Κώστας Νακόπουλος πήρε την πέμπτη θέση με χρόνο 1.48.60.

Στα 100 μέτρα με εμπόδια των γυναικών, η Φλώρα Ρεντούμη πήρε την ένατη θέση με χρόνο 13.59.

Στη δισκοβολία των ανδρών, ο Στέφανος Κώνστας έριξε την καλύτερη φετινή του βολή με 59.29 και πήρε την έκτη θέση.

Στο μήκος των γυναικών, η Μαρία-Ελένη Καφούρου πήρε την τέταρτη θέση με άλμα στα 6.39.

Στα 1.500 μέτρα των γυναικών, η Μαρία Κλαδου πήρε την έκτη θέση με χρόνο 4.18.29, που αποτελεί και ατομικό της ρεκόρ.

Στα 200 μέτρα των ανδρών, ο 19χρονος Λυκούργος Τσάκωνας σημείωσε ατομικό ρεκόρ, με χρόνο 21.08 και πήρε την ένατη θέση.

Στον ακοντισμό ανδρών, ο Σπύρος Λεμπέσης πήρε την πέμπτη θέση με βολή στα 74.21.

Στο επί κοντώ ανδρών, ο Κώστας Φιλιππίδης πήρε την τέταρτη θέση, περνώντας τα 5.65 και "έπιασε" το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Βερολίνου. Ο Γάλλος Ρενό Λαβιλενί, πρωταθλητής Ευρώπης κλειστού τον περασμένο Μάρτιο στο Τορίνο, σημειωσε την κορυφαία φετινή επίδοση στον κοσμο, με άλμα στα 6.01 μέτρα.

Τέλος, η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ400 των γυναικών, με τις Σύρου, Φιλάνδρα, Παναγιωτίδου, Δερβένη, πήρε τη δέκατη θέση με 3.39.34.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης
www.sport-fm.gr
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ


Επιστροφή στο Αθλητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 7 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 7 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Login Form