Τώρα είναι 11:14 am 28 03 2024

Una facia, una razza

Συντονιστής: Νέοι

Una facia, una razza

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 16:04 pm 13 05 2006

AIXMEΣ
Una facia, una razza
Της Σώτης Τριανταφύλλου (συγγραφέας)


Όταν ήμουν μαθήτρια, στο μάθημα της Ιστορίας μάς μιλούσαν - με το δάκρυ στο μάτι - για τα αδέρφια μας, τους Βορειοηπειρώτες, που στέναζαν κάτω απ' τον αλβανικό ζυγό. Πράγματι, στον χάρτη, έλειπε ένα κομματάκι βορειοδυτικά της Ελλάδας. Ξαφνικά, όταν μεγάλωσα, τα «αδέρφια» μας μεταμορφώθηκαν σε βρωμερούς μετανάστες με εγκληματικά ένστικτα και πρωτόγονες συνήθειες. Πώς συνέβη αυτό δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω - και που ίσως επιβεβαιώνεται από τα τελευταία επεισόδια - είναι ότι είμαστε όλοι Αλβανοί. (Εγώ είμαι σίγουρα: έχω ψάξει το γενεαλογικό μου δέντρο). Οι «Έλληνες», οψίμως Ευρωπαίοι και νεόπλουτοι, ελάχιστα διαφέρουν από τα πρώην αδέρφια μας που κάποτε στέναζαν κάτω απ' τον αλβανο-κομμουνιστικό ζυγό και τα οποία τώρα στενάζουν κάτω απ' το βάρος της καθυστέρησης. H Ελλάδα είναι βαθιά διχασμένη: ένα μέρος της - που εκπροσωπείται από τα Ντάτσουν με τα καρπούζια - είναι αυτοκαταστροφικό και επικίνδυνο για τον πλησίον. H παλιότερη γενιά συνήθιζε να λέει, σε κρίσεις αισιοδοξίας και διεθνιστικής συναδέλφωσης: una facia, una razza, εννοώντας την υποτιθέμενη ελληνο-ιταλική συγγένεια. Τώρα, το una facia, una razza ισχύει για την ελληνο-αλβανική συγγένεια.
Τελευταία επεξεργασία από xylino spathi και 20:09 pm 15 05 2006, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό xxx » 23:35 pm 13 05 2006

file mou h alh8eia einai oti pote den ksereis...alla oswn afora toys sygxwrianoys moy...blepw oti exoun megalh diafora sto 8ema: fatsa
"Oti mporei na metrh8ei den aksizei panta.'Oti aksizei den mporei panta na metrh8ei".
Albert E.
Άβαταρ μέλους
xxx
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 01:36 am 01 04 2006
Τοποθεσία: ximara


Επιστροφή στο Διάφορα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 1 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες

Login Form