Τώρα είναι 23:56 pm 19 04 2024

Διονυσης απο το FAME STORY

Συντονιστής: Νέοι

Re: Διονυσης απο το FAME STORY

Δημοσίευσηαπό Βανα » 19:13 pm 29 06 2006

ΧΙΜΑΡΑΙΟΣ έγραψε:Υπενθυμιζω οταν ειχε μπει, αδερφια του ελεγε τους Αλβανους,και καμια αναφορα στη Β.Η.
Τι αλλαξε αραγε?
Μηπως βολευει περισσοτερο να δηλωνει οτι ειναι Βορ.Ηπειρωτης.?


E καλα...αυτο ειναι δεδομενο!!! Εγω δε γνωριζω το συγκεκριμενο προσωπο αλλα με αφορμη αυτον θα κανω μια γενικη αναφορα στα Αλβανικα ιερα!!!

Πολλοι ξερουμε οτι σε μεγαλο ποσοστο ο λαος αυτος, οταν πηγαινουν στην Ελλαδα βαφτιζονται ορθοδοξοι...στην Ιταλια καθολικοι..., σε χωρες που επικρατει το Ισλαμ ισλαμιστες....κτλ.κτλ.κτλ!!! Αν πατε μια βολτα στην Αλβανικη πρωτευουσα θα δειτε οτι παλλες γυναικες κυκλοφορουν με καλυμμενο προσωπο!!! Που ειναι λοιπον η θρησκεια τους, τα ηθη, τα εθιμα τους...θυσιαζονται τα παντα στο βωμο των συμφεροντων!!!
Προσωπικα μια τετοια κατασταση, οχι μονο οταν γινεται απο Αλβανους αλλα και απο οποιονδηποτε αλλον λαο τη θεωρω το εσχατο σημειο στο οποιο μπορει να πεσει καποιος, οτι πιο χειροτερο, να εισαι/ζεις χωρις θρησκεια!!!
.........................................................................................................
Ενω οι "οπισθοδρομικοι Ελληνες" καταφεραν να διατηρησουν αναλλοιωτα τα ηθη, τα εθιμα τους και τη θρησκεια τους κατω απο τα ατελειωτα χρονια του τουρκικου ζυγου!!! Ερχομαστε μετα εμεις τα αξιοξυπητα ευρωπαικα πνευματα και μιλαμε για παροπιδες, μεσαιωνα, σκοτος,....!
Πραγματικα ειναι για λυπηση η ολη κατασταση! :cry: :cry: :cry: :cry:

Εγω οταν βλεπω τετοιες καταστασεις το μονο που αισθανομαι ειναι μια φοβερη αδικια προς εμας τους Β/Η που ειμαστε καταδικασμενοι να θεωρουμαστε Αλβανοι εκτος Ελλαδος, αλλα παραλληλα μια τεραστια ντροπη :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: το οτι εχω τη δυστυχια να εχω αυτο το διαβατηριο στα χερια μου και να το δειχνω οποτε χρειαστει, που πιστεψτε με στο εξωτερικο οι παντες σου ζητανε το διαβατηριο και κανεις το ΕΔΤΟ.
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 02:49 am 30 06 2006

etsi opws to pane oi alvanoi sto telos tha vgoume 3 ekatomiria voreio hpeirwtes
Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 18:31 pm 29 06 2006

Δημοσίευσηαπό lazos » 10:38 am 30 06 2006

Never Surrender έγραψε:etsi opws to pane oi alvanoi sto telos tha vgoume 3 ekatomiria voreio hpeirwtes


Εσύ βλέπεις πολύ μπροστά. :wink:
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 13:22 pm 01 07 2006

Αχ μικρα μου παιδια...
Ο Διονυσης ο Κορυτσαιος αισθανοταν αλβανος μεχρι που βγηκε ο Μπαμπης (ο γνωστος ντε) στη Στεφανιδου και αποκαλυψε πως ο Διονυσης ειναι Βορειοηπειρωτης.
Η ολη υποθεση μου θυμιζει μια αλβανικη ταινια με τον Cerciz Topulli, που ελεγε σε ενα τσοπανο " Εσυ Θωμα δεν εισαι Ελληνας, εισαι Αλβανος που σου μαθαν να γραφεις ελληνικα"


Εχω μια απορια:
Ως Βορειος Ηπειρος εννοειτε το βορειο τμημα της Ηπειρου (το ενιαιο καποτε), η Κορυτσα ειναι διπλα απ την Καστορια. Η Καστορια ανηκει στη δυτικη Μακεδονια. Μηπως ο ορος βορειοηπειρωτες για τους Κορυτσαιους ειναι αστοχος??? Μηπως θα επρεπε να αποκαλουνται Βορειοδυτικομακεδονες?????
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό Βανα » 17:32 pm 01 07 2006

xylino spathi έγραψε:Αχ μικρα μου παιδια...

Ξυλινε, σε τι πραγμα ειμαστε μικρα παιδια?
Φανταζομαι οτι θα εννοεις τις αποψεις και το πως σχολιαζουμε το συκγεκριμενο θεμα....η μηπως την ηλικια :oops: :oops: :oops: !!!
Παντως αν εννοεις την ηλικια....τι να πει και ο Ορεστης μας :oops:!


Εχω μια απορια:
Ως Βορειος Ηπειρος εννοειτε το βορειο τμημα της Ηπειρου (το ενιαιο καποτε), η Κορυτσα ειναι διπλα απ την Καστορια. Η Καστορια ανηκει στη δυτικη Μακεδονια. Μηπως ο ορος βορειοηπειρωτες για τους Κορυτσαιους ειναι αστοχος??? Μηπως θα επρεπε να αποκαλουνται Βορειοδυτικομακεδονες?????


Εγω λεγοντας ΒΗ, εννοω ολους αυτους οι οποιοι ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι, ελληνικης καταγωγης, και βρισονται φυσικα στην Αλβανια!!!
Δεν χρησιμοποιω δηλαδη καποιον συκγεκριμενο ορισμο με βαση τη γεωγραφικη τοποθεσια.

***Υπαρχουν βεβαια και αρκετα μερη τα οποια μπορει μεν να ειναι χριστιανοι ορθοδ. και ελληνικ. καταγ., αλλα δεν ξερουν γρι Ελληνικα. Οπως υπαρχουν και παρα πολλα χωρια, στα οποια οι κατοικοι δε μιλανε καθολου τα Αλβανικα.
Εσυ σ αυτο το θεμα τι εχεις να μας πεις, αλλα οχι μονο εσυ απευθυνομαι γενικα σ ολο το Φορουμ.
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Ορεστης » 19:51 pm 01 07 2006

poios me fooooonakse :?: :P :P

ego pantos eimai xristianos erthodoksos,eimai ellinikis katagoghs (4papoudes ellines) kai den briskomai stin elbania.... tha mou pei kapoios ti eimai?
Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…
1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις
2)
Άβαταρ μέλους
Ορεστης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 07:26 am 10 03 2006
Τοποθεσία: pogoni

Δημοσίευσηαπό Gori » 21:10 pm 01 07 2006

Ορεστης έγραψε:poios me fooooonakse :?: :P :P

ego pantos eimai xristianos erthodoksos,eimai ellinikis katagoghs (4papoudes ellines) kai den briskomai stin elbania.... tha mou pei kapoios ti eimai?



ATB eisai :lol: :lol: :lol:
Gori
 

Δημοσίευσηαπό priest » 18:28 pm 05 07 2006

xylino spathi έγραψε:Εχω μια απορια:
Ως Βορειος Ηπειρος εννοειτε το βορειο τμημα της Ηπειρου (το ενιαιο καποτε), η Κορυτσα ειναι διπλα απ την Καστορια. Η Καστορια ανηκει στη δυτικη Μακεδονια. Μηπως ο ορος βορειοηπειρωτες για τους Κορυτσαιους ειναι αστοχος??? Μηπως θα επρεπε να αποκαλουνται Βορειοδυτικομακεδονες?????


Οι Σιναίοι για παράδειγμα τονίζανε σε επιστολές τους ότι κατάγονταν από τη Μοσχόπολη της Μακεδονίας.
Απο' κει και πέρα ο όρος ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ καθιερώθηκε διεθνώς το 1914 για τις περιοχές που αναγκάστηκε να εγκαταλείψει ο Ελληνικός Στρατός μετά τους Βαλκανικούς Πολέμους και οι οποίες αποδώθηκαν στην Αλβανία, για να αποκτήσουν ύστερα απο τον ένοπλο αγώνα εκείνης της χρονιάς την ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ.
Ας μην ξεχνάμε ότι σύμφωνα με τους Αρχαίους γεωγράφους, η Ήπειρος
εκτείνεται από τον Αμβρακικό μέχρι τον Γενούσσο ποταμό.
Η βορειότερη περιοχή μάλιτα επί Ρωμαιοκρατίας ονομαζόταν Νέα Ήπειρος.
Επίσης όλη αυτή η περιοχή (Αυλώνα, Μπεράτι, Κορυτσά) επί Τουρκοκρατίας, υπαγόταν διοικητικά στο Σαντζάκι των Ιωαννίνων, το οποίο συνολικά σχημάτιζε την εννιαία Ήπειρο.

Όσο για τη συνείδηση των κατοίκων της περιοχής δεν έχετε, όσοι αμφισβητείτε, να κάνετε μια βόλτα σε χωριά όπως η Πολένα.
Τους απαγόρευσαν την ελληνική γλώσσα από το 1926, αλλά η συνείδηση τους δεν αλλοιώθηκε και δεν αφήνουν Τουρκαλβανό να μείνει στο χωριό τους.


Η ολη υποθεση μου θυμιζει μια αλβανικη ταινια με τον Cerciz Topulli, που ελεγε σε ενα τσοπανο " Εσυ Θωμα δεν εισαι Ελληνας, εισαι Αλβανος που σου μαθαν να γραφεις ελληνικα"


Και μια απορία στον σεναριογράφο της προαναφερόμενης ταινίας αλλά και όσους (Αλβανούς και "προοδευτικούς" Έλληνες) στηρίζουν αυτό το επιχείρημα:
Πότε και για πόσο καιρό έκανε κουμάντο ελληνικό κράτος τα τελευταία 600 χρόνια στις περιοχές μας για να μας επιβάλλει τη γλώσσα του και να μας δώσει ελληνικά ονοματεπώνυμα;;;
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Ορεστης » 21:27 pm 05 07 2006

Gori έγραψε:
Ορεστης έγραψε:poios me fooooonakse :?: :P :P

ego pantos eimai xristianos erthodoksos,eimai ellinikis katagoghs (4papoudes ellines) kai den briskomai stin elbania.... tha mou pei kapoios ti eimai?



ATB eisai :lol: :lol: :lol:


κσεχασα να σε rotiso ti einai to aATB !?!?!
Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…
1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις
2)
Άβαταρ μέλους
Ορεστης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 07:26 am 10 03 2006
Τοποθεσία: pogoni

Δημοσίευσηαπό Gori » 01:41 am 06 07 2006

Ορεστης έγραψε:
Gori έγραψε:
Ορεστης έγραψε:poios me fooooonakse :?: :P :P

ego pantos eimai xristianos erthodoksos,eimai ellinikis katagoghs (4papoudes ellines) kai den briskomai stin elbania.... tha mou pei kapoios ti eimai?



ATB eisai :lol: :lol: :lol:


κσεχασα να σε rotiso ti einai to aATB !?!?!


Ksereis ti einai ta ATIA? Eee... sto telos vale B.H-hs :lol: :lol:


Agnostis Taytothtas B.H-hs :wink:
Gori
 

Δημοσίευσηαπό Ορεστης » 13:50 pm 06 07 2006

aaaaa den mporo na po i ataka itan poli eksipni :roll: :roll: :roll: :roll: :shock: :shock: :shock: :? :? :? :!: :!: :!: :| :| :| 8)
Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…
1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις
2)
Άβαταρ μέλους
Ορεστης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 07:26 am 10 03 2006
Τοποθεσία: pogoni


Επιστροφή στο Διάφορα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form