Τώρα είναι 11:22 am 28 03 2024

καλησπερα διαβαστε και απαντηστε μου.

Σχόλια, ερωτήσεις νέων μελών & επισκεπτών. δοκιμές προφίλ.

Συντονιστής: Νέοι

καλησπερα διαβαστε και απαντηστε μου.

Δημοσίευσηαπό bikivalvi » 02:45 am 01 04 2010

καλησπερα σε ολους
ονομαζομαι βικυ και ειμαι 23 ετων. δεν καταγομαι απο τη βορειο ηπειρο αλλα τον τελευταιο καιρο γνωρισα ανθρωπους απο την περιοχη σας και κανω παρεα μαζι τους.
απο μικρη δεν ειχα ακουσει ποτε για την ιστορια της πατριδας σας και καταλαβαινετε ολοι οτι τα σχολικα βιβλια δεν αναφερουν κατι σχετικο δυστυχως.
νομιζα λοιπον οτι οι βορειοηπειρωτες ειναι αλβανικης καταγωγης λαος (χωρις βεβαια αυτο να σημαινει κατι για μενα γτ δεν υπαρχει στον χαρακτιρα μου το στοιχειο του ρατσισμου). κανοντας παρεα με τα παιδια απο την πατριδα σας πανω σε μια συζητηση που ειχαμε εμαθα λιγα πραγματα για την ιστορια σας. μου κινησαν λοιπον το ενδιαφερον και ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα το φορουμ σας και εγινα μελος. αυτο που θα ηθελα ειναι να μου πειτε λιγα πραγματα για την ιστορια σας και την βορειο ηπειρο γενικα. ευχαριστω πολυ!!! μη με ξεχασετε!!!! :D
bikivalvi
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02:25 am 01 04 2010

Re: καλησπερα διαβαστε και απαντηστε μου.

Δημοσίευσηαπό UNIQUE83 » 14:58 pm 01 04 2010

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CF% ... E%BF%CF%82

Βίκυ καλώς ήρθες στην παρέα μας. Χαίρομαι για το ενδιαφέρον σου για την περιοχή της Βορείου Ηπείρου. Σε παραπέμπω στον παραπάνω ιστοχώρο της γνωστής ηλεκτρονικής εγκυκλοπαίδειας όπου θα πάρεις τις πληροφορίες που θέλεις. Πάντως σε γενικές γραμμές να ξέρεις ότι η περιοχή είναι Ελληνική, πορεύτηκε μέσα στους αιώνες όπως οι υπόλοιπες Ελληνικές περιοχές και άνηκε στην Βυζαντινή Αυτοκρατορια που αργότερα υποδουλώθηκε στην Οθωμανική. Πολύ απλά μετά την απελευθέρωση απο τους Οθωμανούς(κοινώς Τούρκους) δεν κατάφερε λόγω συμφερόντων άλλων χωρων να γίνει τμήμα του νέου Ελληνικού κράτους και έμεινε ώς τμήμα του αλβανικού κράτους που δημιουργήθηκε μόλις πρίν από 98 χρονια. Επίσης στην τελευταία ευκαιρία που υπήρξε να γίνει τμήμα του νέου Ελληνικού κράτους προτιμήθηκε απο τον πρωθυπουργό αντί αυτής να προσαρτηθούν τα όμορφα Δωδεκάνησα. Αν σου πώ τώρα ονόματα ανθρώπων που κάτάγονταν απο τη Βόρειο ΄Ηπειρο και πολλοί υπήρξαν και ευεργέτες του Ελληνικού κράτους θα τρίβεις τα μάτια σου. Ενδεικτικά αναφέρω:
* Απόστολος Αρσάκης (1792-1874)
* Ευάγγελος Ζάππας (1800–1865)
* Κωνσταντίνος Ζάππας (1814-1892)
* Γεώργιος Σίνας (1783-1856)
* Σίμων Σίνας (1810-1876)
* Χρηστάκης Ζωγράφος (1820-1896)
* Ιωάννης Πάγκας (Μπάγκα) (1814-1895)
* Γεώργιος Χρηστάκης-Ζωγράφος (1863-1920)
* Κροκόδειλος Κλαδάς (1425-1490)
* Κωνσταντίνος Λαγουμιτζής (1781-1827)
* Σπυρίδων Σπυρομήλιος (1800-1880)
* Ζάχος Μήλιος (1805-1860)
* Σπύρος Σπυρομήλιος (1864-1930)
* Δημήτριος Δούλης (1865-1928)
* Βασίλειος Σαχίνης (1897-1943)
* Πύρρος Δήμας (1971- )

...και πολλοι άλλοι. Και αν δεν σου λένε κάτι τα ονόματα σιγουρα θα έχεις ακούσει την Αρσάκειο, το Ζάπειο Μέγαρο και το Αστεροσκοπείο Αθηνών. Ε λοιπόν αυτά είναι μερικά από τα δημιουργήματα βορειοηπειρωτών.
Ζωή που αναλώθηκε σε λάθη είναι πιο
έντιμη και χρήσιμη, απ'αυτη που αναλώθηκε,
να κάνεις τίποτε.
J. S. MILL
Άβαταρ μέλους
UNIQUE83
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 01:18 am 09 02 2010
Τοποθεσία: ΔΙΒΡΗ

Re: καλησπερα διαβαστε και απαντηστε μου.

Δημοσίευσηαπό UNIQUE83 » 15:50 pm 01 04 2010

Παραλίγο να αδικήσω δύο πολυ σπουδαίους ανθρώπους με καταγωγή από τη Βόρειο Ήπειρο και αναφέρω τα ονόματά τους:
* Κωστής Στεφανόπουλος - τέως πρόεδρος της Ελληνικης Δημοκρατίας
* Γιάννης Λάτσης - Εφοπλιστής και Μέγας Ευεργέτης του Ελληνικού κράτους και όχι μόνο.
Ζωή που αναλώθηκε σε λάθη είναι πιο
έντιμη και χρήσιμη, απ'αυτη που αναλώθηκε,
να κάνεις τίποτε.
J. S. MILL
Άβαταρ μέλους
UNIQUE83
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 01:18 am 09 02 2010
Τοποθεσία: ΔΙΒΡΗ


Επιστροφή στο Καλως ήρθατε.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Login Form