Τώρα είναι 13:09 pm 28 03 2024

3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Συντονιστής: Νέοι

Re: 3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Δημοσίευσηαπό knonis » 11:44 am 14 06 2009

Καλημέρα παιδιά,
Ηθελα να ρωτήσω αν έχει παει κανεις τριμηνο (ή αν ξέρει σίγουρα) τι δικαιολογητικά ζητάνε επειδή δεν βγάζω άκρη με την στρατολογία (ουτε καν μπορώ να τους βρω στο τηλέφωνο και δεν μπορώ να χάσω μια μερα από τη δουλεια να πάω εκει).

Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα το παρακάτω από το site της στρατολογίας για του ομογενεις που υπάγονται στο καθεστώς του τριμήνου και αφορά την διακοπή της μονιμης κατοικιας στο εξωτερικό.

"Οι ομογενείς: Αίτηση και επίσημα έγγραφα από τα οποία να προκύπτουν η ιδιότητα του ομογενή(απόφαση Περιφερειακής ή Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης ) , η διακοπή της μόνιμης κατοικίας σε χώρα του πρώην Ανατολικού Συνασπισμού ή την Τουρκία (απόσπασμα διαβατηρίου ή βεβαίωση της αρμόδιας προξενικής Αρχής ή βεβαίωση αρμόδιας υπηρεσίας της χώρας προέλευσης), καθώς και η έλευση στην Ελλάδα, η οποία αποδεικνύεται με πιστοποιητικό Δήμου-Κοινότητας ή επικυρωμένο αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας)."

Αυτό που με προβληματίζει απο τα παραπάνω είναι τα έγγραφα που χρειάζονται για να αποδείξεις την διακοπή της μόνιμης κατοικίας. Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει μέχρι τα 11 να ζούσες στο εξωτερικό. Εγώ ναι μεν ήρθα στην Ελλάδα σε ηλικία 12 χρονών (τα ειχα κλεισει) αλλά (οπως οι πιο πολλοί φαντάζομαι τότε στην αρχή) χωρίς έγγραφα οπότε δεν μπορώ να αποδείξω πότε ήρθα και ειναι αδυνατο να βρω διαβατηρια έστω και μεταγενέστερης περιοδου των γονιων μου (δεν ξερω καν αν ημουν γραμμενος σε καποια από αυτά).

Τελικά τι γίνεται έχουν ζητήσει σε κανένα αυτά τα έγγραφα (παλιά διαβατήρια κτλ.) ή αρκει μόνο η απόφαση πολιτογράφησης;
knonis
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 11:43 am 04 07 2008

Re: 3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Δημοσίευσηαπό lazos » 14:41 pm 14 06 2009

knonis έγραψε:Καλημέρα παιδιά,
Ηθελα να ρωτήσω αν έχει παει κανεις τριμηνο (ή αν ξέρει σίγουρα) τι δικαιολογητικά ζητάνε επειδή δεν βγάζω άκρη με την στρατολογία (ουτε καν μπορώ να τους βρω στο τηλέφωνο και δεν μπορώ να χάσω μια μερα από τη δουλεια να πάω εκει).

Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα το παρακάτω από το site της στρατολογίας για του ομογενεις που υπάγονται στο καθεστώς του τριμήνου και αφορά την διακοπή της μονιμης κατοικιας στο εξωτερικό.

"Οι ομογενείς: Αίτηση και επίσημα έγγραφα από τα οποία να προκύπτουν η ιδιότητα του ομογενή(απόφαση Περιφερειακής ή Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης ) , η διακοπή της μόνιμης κατοικίας σε χώρα του πρώην Ανατολικού Συνασπισμού ή την Τουρκία (απόσπασμα διαβατηρίου ή βεβαίωση της αρμόδιας προξενικής Αρχής ή βεβαίωση αρμόδιας υπηρεσίας της χώρας προέλευσης), καθώς και η έλευση στην Ελλάδα, η οποία αποδεικνύεται με πιστοποιητικό Δήμου-Κοινότητας ή επικυρωμένο αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας)."

Αυτό που με προβληματίζει απο τα παραπάνω είναι τα έγγραφα που χρειάζονται για να αποδείξεις την διακοπή της μόνιμης κατοικίας. Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει μέχρι τα 11 να ζούσες στο εξωτερικό. Εγώ ναι μεν ήρθα στην Ελλάδα σε ηλικία 12 χρονών (τα ειχα κλεισει) αλλά (οπως οι πιο πολλοί φαντάζομαι τότε στην αρχή) χωρίς έγγραφα οπότε δεν μπορώ να αποδείξω πότε ήρθα και ειναι αδυνατο να βρω διαβατηρια έστω και μεταγενέστερης περιοδου των γονιων μου (δεν ξερω καν αν ημουν γραμμενος σε καποια από αυτά).

Τελικά τι γίνεται έχουν ζητήσει σε κανένα αυτά τα έγγραφα (παλιά διαβατήρια κτλ.) ή αρκει μόνο η απόφαση πολιτογράφησης;




Δυστυχώς θα πρέπει να χάσεις περισσότερες απο 1 μέρες για να μαζέψεις οποιοδήποτε έγγραφο σου ζητήσει το στρατολογικό γραφείο.
Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο.
Μπορούν να σου ζητήσουν οτιδήποτε κρίνουν απαραίτητο για να επιβεβαιώσουν ότι δικαιούσαι τρίμηνη θητεία.

Σε κάποιους αρκεί ένα απλό διαβατήριο (αυτό που είσαι γραμμένος στους γονείς σου) έστω και αν είναι όταν ήσουν 15.
Σε άλλους μπορεί να ζητήσουν βεβαίωση από το προξενείο στην Αλβανία.
Σε άλλους βεβαίωση εργασίας στην Ελλάδα (ΙΚΑ κλπ).

Σε άλλους μπορεί να ζητήσουν όλα τα παραπάνω και πολλά περισσότερα.

Εδώ στο φορουμ είχα διαβάσει ότι δεν ισχύει η παραμονή μέχρι τα 11 στο εξωτερικό αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να το ξεκαθαρίζει.
Αν όντως δεν ισχύει τότε δεν έχουν λόγο να σου ζητήσουν τίποτα απολύτως εκτός ίσως απο την απόφαση πολιτογράφησης την οποία έτσι και αλλιώς έχεις
(... και θα την χρειαστείς για να αποδείξεις ότι τόσα χρόνια δεν απέφευγες την στράτευση)

Δεν θα σου δώσει κανείς απάντηση.
Πήγαινε στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις και οπλίσου με υπομονή γιατί αν και στρατιωτικοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.


Οι τελευταίες εξελίξεις πάντως με κάνουν να ελπίζω ότι σε λίγα χρόνια θα καταργηθεί η θητεία
Απο Αύγουστο μας έχουν τάξει ότι γίνεται 9μηνη (η πλήρης όχι η μειωμένη)
Υπομονή και ίσως ζήσουμε ελεύθεροι κάποτε
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Δημοσίευσηαπό tralala » 13:57 pm 07 07 2009

Re paidia ischyei sigoura h 3mhnh 8hteia gia mas?
tralala
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 17:05 pm 11 10 2007

Re: 3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 23:55 pm 29 07 2009

Άλλος για Χίο τράβηξε και άλλος για... Παπάγου
Ποιοι θα υπηρετούν στα σύνορα και ποιοι στην Αθήνα
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Λουκάς Δημάκας
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Δευτέρα 27 Ιουλίου 2009
[Εκτύπωση] [Αποστολή με Email] [Μικρότερη Γραμματοσειρά] [Μεγαλύτερη Γραμματοσειρά]

Δύο ειδών Φύλλα Πορείας ετοιμάζει το υπουργείο Εθνικής Άμυνας για όσους θα καταταγούν από τον Αύγουστο και μετά, οπότε αρχίζει η εφαρμογή της 9μηνης στρατιωτικής θητείας στον Στρατό Ξηράς.
1Στον Έβρο, τα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου και συνολικά στις μάχιμες μονάδες αιχμής θα τοποθετηθούν αμέσως μετά την εκπαίδευσή τους όλοι οι στρατευμένοι που είναι υπόχρεοι πλήρους θητείας 9 μηνών και όλοι όσοι για ιατρικούς λόγους δεν έχουν απαλλαγεί της υποχρέωσης να κρατούν όπλο, δηλαδή οι ικανοί κατηγορίας Ι/1, Ι/2 και Ι/3.

2Στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη και τα άλλα αστικά κέντρα των νομών πέραν των ελληνοτουρκικών συνόρων θα τοποθετούνται όλοι όσοι για κοινωνικούς λόγους δικαιούνται να υπηρετήσουν μειωμένη θητεία (προστάτες, παιδιά πολύτεκνων οικογενειών, παντρεμένοι με παιδιά κ.ά.) καθώς και όσοι για λόγους υγείας απαγορεύεται να κρατούν όπλο, δηλαδή οι Ικανοί κατηγορίας Ι/4 (και πιθανώς μια μερίδα της κατηγορίας Ι/3) που κάνουν άλλες μη ένοπλες υπηρεσίες.

Μεγάλες ελλείψεις
Η χωρίς επαρκή μελέτη απόφαση μείωσης της θητείας από 12 σε 9 μήνες για εκλογικούς και μικροκομματικούς λόγους, όπως έχει καταγγείλει η αντιπολίτευση, έχει προκαλέσει πονοκέφαλο στους επιτελείς του Γενικού Επιτελείου Στρατού (ΓΕΣ). Κι αυτό καθώς με λιγότερο πλέον προσωπικό πρέπει να καλύψουν τις ίδιες ανάγκες αφού ούτε ο αριθμός των στρατοπέδων μειώθηκε ούτε επαρκής αριθμός Επαγγελματιών Οπλιτών (ΕΠ.ΟΠ.) έχει προσληφθεί ακόμη. Επιπλέον, ο γρίφος που πρέπει να λύσουν οι επιτελείς του ΓΕΣ και ο αρμόδιος υφυπουργός Άμυνας Κ. Τασούλας είναι η επάνδρωση των μονάδων της Αθήνας (και των άλλων μεγάλων αστικών κέντρων) καθώς η εξαγγελία του υπουργού Ευάγγ. Μεϊμαράκη για τη μείωση συνοδευόταν με τη δέσμευση ότι όλοι πλέον θα υπηρετούν σε μονάδες της περιφέρειας.

Τα δεδομένα αυτά της υπουργικής εξαγγελίας- λιγότερο προσωπικό λόγω της μικρότερης θητείας και «όλοι στην περιφέρεια»- μπήκαν άρον άρον στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές του ΓΕΣ ώστε να βρεθεί ένα λειτουργικό μοντέλο. Το ερώτημα ήταν ποιες κατηγορίες στρατευμένων θα έκαναν σκοπιές στα σύνορα... ΧολαργούΠαπάγου και θα κάλυπταν τις ανάγκες διοικητικής μέριμνας στην πρωτεύουσα και τις άλλες μεγάλες πόλεις.

Από τη συνεχή δοκιμή σεναρίων προσομοίωσης, το επικρατέστερο μοντέλο είναι αυτό των δύο μεγάλων κατηγοριών μεταθέσεων που προαναφέραμε.

ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟ 9ΜΗΝΟ

Οι στρατιωτικοί καλούνται να καλύψουν τις ίδιες ανάγκες με λιγότερο προσωπικό


Παράθυρα για ευνοϊκές μεταθέσεις

ΑΡΜΟΔΙΑ ΠΗΓΗ του υπουργείου ανέφερε στα «ΝΕΑ» ότι αν οι διάφορες ανάγκες των μονάδων σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και άλλες πρωτεύουσες δεν καλυφθούν από τους υπόχρεους μειωμένης θητείας και τους Ι/4-Ι/3, τότε ίσως κάποιοι από όσους τοποθετούνται στα σύνορα να επιστρέφουν τους τελευταίους 2 μήνες της θητείας τους σε μονάδες της ενδοχώρας, κοντά στον τόπο καταγωγής τους. Για το ποια θα είναι τα κριτήρια η ίδια πηγή δεν ήταν χθες σε θέση να παράσχει πρόσθετα στοιχεία, αφήνοντας έτσι παράθυρο για τυχόν ευνοϊκές επιλογές.

Στο μεταξύ, το πρόβλημα της μειωμένης επάνδρωσης σε πάρα πολλές μονάδες της παραμεθορίου έχει επιδεινωθεί λόγω και των αυξημένων αιτήσεων των στρατευμένων για λήψη άδειας λόγω θέρους.

Αυτό, σύμφωνα με καταγγελίες στρατευμένων, έχει οδηγήσει σε αύξηση του αριθμού των σκοπιών και των άλλων υπηρεσιών και σε ελαχιστοποίηση του αριθμού των εξοδούχων. «Οι συνθήκες διαβίωσης σε αρκετές μονάδες είναι άσχημες και πολλοί συνάδελφοι είναι κοντά στα όρια κατάρρευσης από τις πολλές σκοπιές και αγγαρείες», κατήγγειλε στα «ΝΕΑ» στρατιώτης που υπηρετεί σε μονάδα του Έβρου.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&a ... 28526&ct=1
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: 3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Δημοσίευσηαπό djvag » 15:43 pm 10 01 2010

ρε παιδια τωρα που η Αλβανια μπηκε στο ΝΑΤΟ και εγω πρωσοπικα εχω πληρωσει την θητεια μου μπορω να παρω απαλλαγη? εχω παρει αναβολη προς το παρον!
djvag
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 15:18 pm 26 12 2009

Re: 3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 21:39 pm 10 01 2010

Καλό θα ήτανε να πας και να το ξεκαθαρίσεις στο στρατολογικό γραφείο που υπάγεσαι!!!
Η να πάρεις τηλέφωνο στην διεύθυνση Στρατολογίας
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : Λεωφόρος Μεσογείων 229-231 (ΣΤΓ 1020), Στρατόπεδο «Παπάγου» Τηλ. 210 6553263

EMAIL: [email protected]
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Re: 3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Δημοσίευσηαπό lazos » 17:23 pm 11 01 2010

djvag έγραψε:ρε παιδια τωρα που η Αλβανια μπηκε στο ΝΑΤΟ και εγω πρωσοπικα εχω πληρωσει την θητεια μου μπορω να παρω απαλλαγη? εχω παρει αναβολη προς το παρον!


OXI
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Δημοσίευσηαπό soc » 17:39 pm 14 04 2010

ρε παιδια.. εγω που ειμαι απο 2 χρονων στην Ελλαδα κανω 12 μηνες;;;;;;
αν ξερει καποιος ας που πει!!
soc
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14:47 pm 14 04 2010

Re: 3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 18:01 pm 15 04 2010

Νομιζω 9 μηνες

και Mr Λαζο, επιμενω χρειαζεσαι χαρτι απο γιατρο
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: 3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Δημοσίευσηαπό soc » 11:52 am 17 04 2010

Δλδ για μενα δεν ισχυει το τριμηνο που ειναι για ολους τους αλλους;
Καπου διαβασα οτι αν καταταχτεις μεσα σε 5 χρονια απο την στιγμη της εγγραφης σου στο μητρώο αρρένων κανεις τρίμηνο.
Εγώ δεν εχω κανει ακόμα τα χαρτιά μου για εγγραφή... πήγε ο αδερφος μου να ρωτήσει και του είπαν να ξαναπεράσει σε 1 μήνα περίπου...
Ισχύει για ολους ή είναι μόνο για ''ειδικές'' περιπτώσεις;
soc
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14:47 pm 14 04 2010

Re: 3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 14:52 pm 17 04 2010

To τριμηνο ισχυει (ετσι νομιζω τουλαχιστον) για οσους ηρθαν μετα τα 11 στην Ελλαδα
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: 3 μηνη στρατιωτική θητεία στους Βορειοηπειρώτες

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 16:46 pm 21 04 2010

το τρίμηνο ισχύει σε 'όσους είναι γεννηθείς στην Αλβανία.
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Νομοθεσία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Login Form