Τώρα είναι 12:43 pm 28 03 2024

ποιος είναι έλληνας\ελληνίδα

Συντονιστής: Νέοι

ποιος είναι έλληνας\ελληνίδα

Δημοσίευσηαπό pkotzia » 19:12 pm 27 08 2009

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι Έλληνας από την κύπρο.Τουλαχιστον έτσι δηλώνω. Η ιστορία μου είναι η εξής. Είμαι γεννημένος στην Ελλάδα από Έλληνες γονείς κυπριακής ιθαγένειας. Όντας ενήλικος θέλω να απόκτησω την ελληνική ιθαγένεια. Ρωτώντας έμαθα ότι για την αποκτήσω πρέπει να είμαι τέκνο Έλληνα πάτερα 'η Ελληνίδας μητέρας.

Το ερώτημα μου είναι εάν οι γονείς μου νομικά θεωρούνται Έλληνες όντας κύπριοι πολίτες (ομογενείς μη έχοντας την ελληνική ιθαγένεια)
pkotzia
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18:56 pm 27 08 2009

Re: ποιος είναι έλληνας\ελληνίδα

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » 16:19 pm 05 01 2010

εγώ 8α προτιμούσα τη βρετανική πάντως (χωρίς παρεξήγηση). Δεν ξέρω για τους κυπρίους τη ισχύει , αλλά μάλλον όπως και εμείς (οι βορειοηπειρώτες ) αλλά και οι μικρασιάτες -πολίτες δεν είσαστε γνήσιοι έλληνες για το ελλ. κράτος.
Επισκέπτης
 

Re: ποιος είναι έλληνας\ελληνίδα

Δημοσίευσηαπό pantofla » 12:16 pm 06 01 2010

Ωραίος τίτλος-ερώτηση!!!!!!!!!!
Εγώ πάντως θα προτιμούσα την βρετανική. Για να απαντήσω (κυνικά) στο θέμα, μάλλον όπως και εμάς (τους βορειουπειρέτες) άλλα και παλαιότερα Μικρασιάτες, Κωνστατινιπολητες, Ιμβριους κτλ το ελλ. Κράτος δεν σας θεωρεί γνήσιους έλληνες. Οι μόνοι γνήσιοι ( της εποχής ) είναι μάλλον οι Ρώσσο–Γεωργιανό-Αρμένο-Καύκασό-(ελληνό!!!) πόντιοι ( χωρίς ρατσιστική διάθεση) οι οποίοι με συνοπτικές διαδικασίες απέκτησαν και αποκτούν τη ελληνική υπηκοότητα -ιθαγένεια. Όλοι εμείς οι υπόλοιπη πρέπει να μαρτυρήσουμε το γάλα της μητέρας για να την αποκτήσουμε …Αυτά
Αλλά εσύ γιατί τη θες όντας πολίτης ΕΕ
pantofla
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 00:05 am 24 04 2008

Re: ποιος είναι έλληνας\ελληνίδα

Δημοσίευσηαπό lazos » 12:50 pm 06 01 2010

Μεταξυ μας και εγω την Βρετανική θα ήθελα :D
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Νομοθεσία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Login Form