Τώρα είναι 08:10 am 19 04 2024

Επιδοτούμενα σεμινάρια επαγγελματικής κατάρτισης για ανέργου

Η ανάρτηση θέματος στην παρούσα ενότητα θα γίνεται μόνον κατόπιν ενημέρωσης των διαχειριστών.

Δημοσίευσηαπό vangos » 12:46 pm 05 02 2007

αννα έγραψε:Σπουδαζω μαιευτικη :!: και πηγα σε αυτα τα σεμιναρια για να παρω το ESDL γιατι χρειαζετε και εκει!Δεν εχω καταλαβει ακομα για τα εργαστηρια που λες,δεν εχω ακουσει ομως κατι τουλαχιστον για το εξαμηνο που ειμαι εγω τωρα(2ο)και αν υπαρχουν στη σχολη που ειμαι.


Στην σχολη σου τοτε δεν υπαρχουν τετοια εργαστηρια. Συνηθος τα πανεπιστημια συμμετεχουν σε ερευνα (ελληνικα, ευρωπαικα.). Π.χ 3-Κοινοτικο Πλαισιο Στηριξης , 4-Κοινοτικο Πλαισιο Στηριξης .
Σε αυτα τα προγραμματα δινουν αρκετα λεφτα σε πολλους τομεις (πληροφορικης, τουρισμοσ, κτλ.).

Τα πανεπιστημια για να συμμετετουν και να παιρνουν προγραμματα, δημιουργουν τα εργαστηρια , και μεσω αυτων κατεβαινουν σε διαγωνισμους.
Οι φοιτητες βγαζουν την δουλεια , και ολοι ειναι ευχαριστιμενοι.


V.
vangos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 18:59 pm 01 02 2007
Τοποθεσία: Ag-Saranta (Menw Athens)

Δημοσίευσηαπό vangos » 12:49 pm 05 02 2007

xenia έγραψε:Βαγγέλη, είσαι πολύ απόλυτος βλέπω!!! Σαν φοιτήτρια και δούλευα και έκανα και διάφορα φροντηστήρια, απλά δεν ήμουν τόσα ψαγμένη όσο αφορά τη σχολή(αν και παρακολουθούσα αρκετά) και τα προγράματα που έτρεχαν, αυτό το ομολογώ!! Άλλωστε αυτά τουλάχιστον για μένα είναι περασμένα!! Ελπίζω τα άλλα παιδιά που σπουδάζουν ακόμη να ακολουθήσουν τη συμβουλή σου!!



Δεν ειμαι απολυτος, απλα λεες τα πραγματα με το ονομα τους.

Simple ;)

V.
vangos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 18:59 pm 01 02 2007
Τοποθεσία: Ag-Saranta (Menw Athens)

Δημοσίευσηαπό αννα » 12:55 pm 05 02 2007

Οκ,τωρα εγινες πιο σαφης παντος διαφωνω μαζι σου στο οτι οι φοιτητες επιλεγουν να μην κουραζονται,προσωπικα και σπουδαζω και δουλευω παρολο που το ωραριο δεν βοηθαει καθολου!
Άβαταρ μέλους
αννα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 18:26 pm 29 11 2006
Τοποθεσία: Δροβιανη

Δημοσίευσηαπό vangos » 13:03 pm 05 02 2007

αννα έγραψε:Οκ,τωρα εγινες πιο σαφης παντος διαφωνω μαζι σου στο οτι οι φοιτητες επιλεγουν να μην κουραζονται,προσωπικα και σπουδαζω και δουλευω παρολο που το ωραριο δεν βοηθαει καθολου!



Σιγουρα δεν ειμαι απολυτος , αλλα οτι κανεις το κανεις για σενα και για ενα καλυτερο μελλον .

Π.Χ

Στη εταιρια που ειμαι ζηταμε κόσμο σχετικα με Η/Υ, εκτος απο την Χενια δεν ενδιαφερ8ικε κανεις ............


V.
vangos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 18:59 pm 01 02 2007
Τοποθεσία: Ag-Saranta (Menw Athens)

Δημοσίευσηαπό maraki » 00:09 am 06 02 2007

αννα έγραψε:Καλα αν εβλεπες ποιοι πανε εκει περα θα καλαβαινες οτι μονο ανεργοι δεν ειναι(εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις)!Εγω ειχα παει σε σεμιναρια πληροφορικης συγκεκριμενα και ολοι εκει μεσα ηταν πανω απο 40,θα ηταν καλυτερα να ειχαν παρει φοιτητες η τουλαχιστον νεους που θα τους χρεισιμευε περισσοτερο το ESDL που επερνες απο κει!Οταν λες εργαστηρια τι ακριβως εννοεις vango?


Άννα, μήπως εννοείς ECDL;
Άβαταρ μέλους
maraki
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 12:31 pm 23 10 2006
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό maraki » 00:12 am 06 02 2007

vangos έγραψε:Ημουν και εγω φοιτητης (Η/Υ) η σχολη μας ειχε αρκετα εργαστηρια στα οποια
ειχε European Projects. Οποις ειχε ορεξη για μαθει και να παιρνει και καποια λεφτα εβρικε (Εγω δουλευω απο το 4-ετος της σχολης).
Ακομη και σαν φοιτητης επελεξα να παιρνω την υποτροφια μου μονο απο το ΙΚΥ ,και οχι απο 10-ιδρυματα , οπος πολλοι αλλοι.

Ακριβως ιδια λογικη ακολουθειτα και με τα σεμιναρια.

1. Φοιτητες που σπουδαζουν ειναι σε 2-3 προγραμματα,
2. Πανε σε σεμιναρια οποιδηποτε ειδους ατομα ασχετα με το αντικειμενο

V.


Βαγγέλη θα πρέπει να γνωρίζεις πως η υποτροφία από το ΙΚΥ έχει πολλά χρόνια που έχει σταματήσει.
Άβαταρ μέλους
maraki
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 12:31 pm 23 10 2006
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό ΝΕΦΕΛΗ » 00:18 am 06 02 2007

Στο σεμιναριο που ημουν εγω ειχε παρα πολλους ανθρωπους μεγαλης ηλικιας που δεν ειχαν πως να περασουν την ωρα τους .δεν διαλεγουν αυτους που θα παρουν συμφωνα με το ποιος το εχει πιο πολυ αναγκη το σεμιναριο .Το καθε ΚΕΚ αυτο που θελει ειναι να καλυψεις της θεσεις ,γιατι μπορει εμεις να περνουμε καποια λεφτα αλλα το ΚΕΚ περνει πολυ περισσοτερα απο την ευρωπαικη ενωση.
Άβαταρ μέλους
ΝΕΦΕΛΗ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21:49 pm 04 12 2006

Δημοσίευσηαπό ΝΕΦΕΛΗ » 00:36 am 06 02 2007

Στη εταιρια που ειμαι ζηταμε κόσμο σχετικα με Η/Υ, εκτος απο την Χενια δεν ενδιαφερ8ικε κανεις ............

ισως γιατι δεν εχει τελειωσει καποιος αλλος Πληροφορικη ,
μονο με ECDL σε περνουν σε αυτη την εταιρια που δουλευεις ?
Άβαταρ μέλους
ΝΕΦΕΛΗ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21:49 pm 04 12 2006

Δημοσίευσηαπό ΝΕΦΕΛΗ » 00:41 am 06 02 2007

vangos έγραψε:
αννα έγραψε:Οκ,τωρα εγινες πιο σαφης παντος διαφωνω μαζι σου στο οτι οι φοιτητες επιλεγουν να μην κουραζονται,προσωπικα και σπουδαζω και δουλευω παρολο που το ωραριο δεν βοηθαει καθολου!



Σιγουρα δεν ειμαι απολυτος , αλλα οτι κανεις το κανεις για σενα και για ενα καλυτερο μελλον .

Π.Χ

Στη εταιρια που ειμαι ζηταμε κόσμο σχετικα με Η/Υ, εκτος απο την Χενια δεν ενδιαφερ8ικε κανεις ............

ισως δεν ενδιαφερθηκε κανεις αλλος γιατι μπορει να μην εχει τελειωσει καποιος αλλος Πληροφορικη ,μονο με ECDL σε περνουν στην εταιρια που δουλευεις ?
V.
Άβαταρ μέλους
ΝΕΦΕΛΗ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21:49 pm 04 12 2006

Δημοσίευσηαπό αννα » 02:17 am 06 02 2007

[quote="maraki"

Άννα, μήπως εννοείς ECDL;[/quote]


Ναι Μαρακι ECDL εννοουσα,παντος εισαι μεσα στο νοημα της συζητησης!
Άβαταρ μέλους
αννα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 18:26 pm 29 11 2006
Τοποθεσία: Δροβιανη

Δημοσίευσηαπό vangos » 10:36 am 06 02 2007

maraki έγραψε:
vangos έγραψε:Ημουν και εγω φοιτητης (Η/Υ) η σχολη μας ειχε αρκετα εργαστηρια στα οποια
ειχε European Projects. Οποις ειχε ορεξη για μαθει και να παιρνει και καποια λεφτα εβρικε (Εγω δουλευω απο το 4-ετος της σχολης).
Ακομη και σαν φοιτητης επελεξα να παιρνω την υποτροφια μου μονο απο το ΙΚΥ ,και οχι απο 10-ιδρυματα , οπος πολλοι αλλοι.

Ακριβως ιδια λογικη ακολουθειτα και με τα σεμιναρια.

1. Φοιτητες που σπουδαζουν ειναι σε 2-3 προγραμματα,
2. Πανε σε σεμιναρια οποιδηποτε ειδους ατομα ασχετα με το αντικειμενο

V.


Βαγγέλη θα πρέπει να γνωρίζεις πως η υποτροφία από το ΙΚΥ έχει πολλά χρόνια που έχει σταματήσει.


Ενα παραδειγμα ειπα για το ΙΚΥ, (γιναμε πολυ.............).
Απλα εγω σχολιαζω την νοοτροπια μας .......

V.
vangos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 18:59 pm 01 02 2007
Τοποθεσία: Ag-Saranta (Menw Athens)

Δημοσίευσηαπό vangos » 10:42 am 06 02 2007

ΝΕΦΕΛΗ έγραψε:
vangos έγραψε:
αννα έγραψε:Οκ,τωρα εγινες πιο σαφης παντος διαφωνω μαζι σου στο οτι οι φοιτητες επιλεγουν να μην κουραζονται,προσωπικα και σπουδαζω και δουλευω παρολο που το ωραριο δεν βοηθαει καθολου!



Σιγουρα δεν ειμαι απολυτος , αλλα οτι κανεις το κανεις για σενα και για ενα καλυτερο μελλον .

Π.Χ

Στη εταιρια που ειμαι ζηταμε κόσμο σχετικα με Η/Υ, εκτος απο την Χενια δεν ενδιαφερ8ικε κανεις ............

ισως δεν ενδιαφερθηκε κανεις αλλος γιατι μπορει να μην εχει τελειωσει καποιος αλλος Πληροφορικη ,μονο με ECDL σε περνουν στην εταιρια που δουλευεις ?
V.


Να ξεκαθαρισω κατι για αρχη,

Δεν σημαινει οτι οποις τελειωσει Η/Υ θα βρει δουλεια στο σχετικο τομεα, και οποιος τελειωσει ECDL δεν θα βρει, η με λιγοτερα λεφτα.

Σημασια παντα εχει τι βιογραφικο εχεις , εαν εχεις μια σχετικη εμπειρια , και το πιο σημαντικο τις φιλοδοξιες του καθενος.

Δηλ: Εαν ενας που εχει τελειωσει ECDL εχει μια εμπειρια θα το εξετασω σοβαρα το βιογραφικο.

V.
vangos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 18:59 pm 01 02 2007
Τοποθεσία: Ag-Saranta (Menw Athens)

Δημοσίευσηαπό ladybird » 21:58 pm 06 02 2007

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια,όταν πάω αθήνα θα πάω να βγάλω κάρτα ανεργείας.
Άβαταρ μέλους
ladybird
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 02:41 am 17 01 2006
Τοποθεσία: Πλάκα

Δημοσίευσηαπό αννα » 22:19 pm 06 02 2007

welcome:
Άβαταρ μέλους
αννα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 18:26 pm 29 11 2006
Τοποθεσία: Δροβιανη

Δημοσίευσηαπό ΝΕΦΕΛΗ » 22:26 pm 06 02 2007

welcome:
Άβαταρ μέλους
ΝΕΦΕΛΗ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21:49 pm 04 12 2006

Δημοσίευσηαπό 18-ΑΡΑ » 09:38 am 03 03 2007

ένας άνεργος 66 χρονών έχει το δικαίωμα να πάρει μέρος στα σεμινάρια;
Άβαταρ μέλους
18-ΑΡΑ
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 00:18 am 16 02 2006
Τοποθεσία: ΠΩΓΩΝΙ

Δημοσίευσηαπό anil » 14:29 pm 03 03 2007

ΝΕΦΕΛΗ έγραψε: .Το καθε ΚΕΚ αυτο που θελει ειναι να καλυψεις της θεσεις ,γιατι μπορει εμεις να περνουμε καποια λεφτα αλλα το ΚΕΚ περνει πολυ περισσοτερα απο την ευρωπαικη ενωση.



και οχι μόνο αυτο!!
τουσ συμφερει να περνάνε οσοι πάνε εκεί...
γιαυτό και βοηθάνε ....στην εξέταση!
μη στηρίζεις τη ζωή σου στους άλλους..
γιατί αυτοί φεύγουν ενώ εσύ μένεις..
Άβαταρ μέλους
anil
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 12:07 pm 20 02 2007
Τοποθεσία: τσουκα!!!!!!!!!!

Δημοσίευσηαπό ΝΕΦΕΛΗ » 15:05 pm 03 03 2007

18-ΑΡΑ έγραψε:ένας άνεργος 66 χρονών έχει το δικαίωμα να πάρει μέρος στα σεμινάρια;

πριν 2 χρονια γινοταναι τωρα μονο μεχρι 40- 45 χρονων δεχονται .
Άβαταρ μέλους
ΝΕΦΕΛΗ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21:49 pm 04 12 2006

Re: Επιδοτούμενα σεμινάρια επαγγελματικής κατάρτισης για ανέ

Δημοσίευσηαπό Νεολαια » 14:03 pm 05 03 2007

Νεολαια έγραψε:[
Από την υλοποίηση θα ωφεληθούν 250 άνεργοι ηλικίας 18-65 ετών.
Στόχος του προγράμματος είναι :

1. Η προώθηση των παραπάνω ατόμων στην αγορά εργασίας
2. Η ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση του κοινωνικού συνόλου ώστε να διευκολυνθεί η ένταξη στην αγορά εργασίας και η κοινωνική ενσωμάτωση.
3. Η επαγγελματική κατάρτιση μέσω επιδοτούμενων σεμιναρίων.

Για περισσότερες πληροφορίες
Ευπόλιδος 14, Αθήνα , 210-3310358
Άβαταρ μέλους
Νεολαια
Site Owner
Site Owner
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 17:50 pm 23 12 2005

Δημοσίευσηαπό ilias » 19:47 pm 05 03 2007

http://www.info3kps.gr
http://www.ep-katartisi.gr/index.htm

όποιος θέλει ας ψάξει και δω
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις της Νεολαίας Βορειοηπειρωτών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 1 επισκέπτης (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Login Form