Τώρα είναι 11:53 am 28 03 2024

Η ξεφτιλα μας...

Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό ΑΝΗΣΥΧΟΣ » 18:17 pm 26 05 2007

Φιλαρακια σας βλεπω να ανησυχειτε για τα θεματα μας (Βορειοηπειρωτων)...

Αραγε αντιδρασατε που η εφορια για καθε συναλλαγη θελει το ονομα μας στα λατινικα και συγκεκριμενα στα αλβανικα; Ειπατε ποτε στην εφορια και σε καθε υπηρεσια πως το διαβατηριο ειναι ταξιδιωτικο εγγραφο και οχι ταυτοτητα συναλλαγης; Αντιδρασατε ποτε στον προϊσταμενο της εφοριας και να καταφερετε να τον πεισετε ωστε η βλακια (ΑΦΜ στα λατινικα) ειναι εγκληματικη και να απευθυνθει στον Μπεζα ωστε να αλλαξει η εγκυκλιος του 2005; Αντιδρασατε στον αρμοδιο υφυπουργο κ.Μπεζα;

Ποσοι απο εσας δεχεστε να σας γραφουν το ονομα στα αλβανικα στην τραπεζα, στο διπλωμα οδηγησης κτλ;

Προσωπικα φιλοι μου ποτε δεν το δεχτηκα...
Ξεσηκωθειτε! Απαιτειστε! Αντισταθειτε!

Ο σωτηρας μας υποψηφιος βουλευτης Αθηνων που περιμενει την ψηφο μας γιατι δεν καταφερε να λυσει αυτα τα καθημερινα προβληματα;

Ξυπνηστε φιλοι μου...

Θα επανελθω! Αλλα προκαλω και παρακαλω οποιον να μου απαντησει στις σκεψεις μου...
ΑΝΗΣΥΧΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 17:58 pm 26 05 2007

Δημοσίευσηαπό ΝΕΦΕΛΗ » 18:26 pm 26 05 2007

εγω ΑΝΥΣΗΧΕ αντεδρασα πολυ ασχημα οταν πηγα να βγαλω αριθμο μητρωου ικα και με γραψανε στα λατινικα .
εκανα φασαρια αλλα δεν καταφερα τιποτα
δεν το αλλαζουνε
Άβαταρ μέλους
ΝΕΦΕΛΗ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21:49 pm 04 12 2006

Δημοσίευσηαπό Phoenix » 18:51 pm 26 05 2007

Έγώ κατάφερα να μην τα αλλάξουν τα στοιχεία μου και άλλος ένας φίλος το έκανε, με τσαμπουκά...

Επίσης ξέρω΄ότι έχουν γίνει συντονισμένες προσπάθειες από την ΟΣΕΒ, άλλα ώς τώρα το ΥΠ ΟΙΚ δεν αλλάζει στάση.
__________________________________
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 04:08 am 20 12 2005

Re: Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 02:44 am 27 05 2007

ΑΝΗΣΥΧΟΣ έγραψε:Αραγε αντιδρασατε που η εφορια για καθε συναλλαγη θελει το ονομα μας στα λατινικα και συγκεκριμενα στα αλβανικα; Ειπατε ποτε στην εφορια και σε καθε υπηρεσια πως το διαβατηριο ειναι ταξιδιωτικο εγγραφο και οχι ταυτοτητα συναλλαγης; Αντιδρασατε ποτε στον προϊσταμενο της εφοριας και να καταφερετε να τον πεισετε ωστε η βλακια (ΑΦΜ στα λατινικα) ειναι εγκληματικη και να απευθυνθει στον Μπεζα ωστε να αλλαξει η εγκυκλιος του 2005; Αντιδρασατε στον αρμοδιο υφυπουργο κ.Μπεζα;


Ναι.
Και οχι μονο στην εφορια, αλλα σε πολλες υπηρεσιες. Τουλαχιστον εγω δεν δεχθηκα να με γραψουν οι υπηρεσιες στα αλβανικα και ζητησα και τη βοηθεια δικηγορου. Δυο φορες δικαιωθηκα και μια παρατησα τη διαδικασια (αφου πρωτα μαλωσα με τον προισταμενο)
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 22:10 pm 27 05 2007

Ανησυχε χαλαρωσε λιγακι..............
Ποιο ειναι το επισημο εγγραφο ταυτοποιησης σου?
Πως μπορει ο Χ (ιδιωτικος ή δημοσιος) υπαλληλος να σε ταυτοποιησει?
Εφοσον τα στοιχεια ταυτοποιησης σου ειναι γραμμενα στα αλβανικα ειναι αυτονοητο πως και τα στοιχεια σου στα διαφορα εγγραφα θα ειναι καταχωρημενα στα αλβανικα.
Οταν η ταυτοτητα ή το διαβατηριο σου γραφουν Vangjel πως εχεις την απαιτηση ο υπαλληλος να σε καταωρησει σαν Ευαγγελο???
Παντως ειναι μεγαλο κατορθωμα να κανετε φασαρια!
Η εθνικη ταυτοτητα ειναι καταχωρημενη στην καρδια και τη συνειδηση του καθε ανθρωπου και οχι στο οποιοδηποτε εγγραφο!
Αλλου γινονται οι αγωνες
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 00:38 am 28 05 2007

Οποιος αντιδραει xylino spathi κατι καταφερνει... Αν οχι σε ατομικο επιπεδο κατι θα καταφερει σε συλλογικο!

Αλλωστε υπαρχει η περιπτωση που καποιος μπορει να λεγεται Ευαγγελος, αλλα να θελουν με το ετσι θελω να τον γραψουν στα λατινικα!

Γιατι αυτο;
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 11:43 am 28 05 2007

Πως μπορει ο Χ (ιδιωτικος ή δημοσιος) υπαλληλος να σε ταυτοποιησει?
Εφοσον τα στοιχεια ταυτοποιησης σου ειναι γραμμενα στα αλβανικα ειναι αυτονοητο πως και τα στοιχεια σου στα διαφορα εγγραφα θα ειναι καταχωρημενα στα αλβανικα.

Νομίζω πως το θέμα είναι να αποκαταστήσουμε τα ονοματεπώνυμά μας στα ληξιαρχεία των χωριών μας. Και για το θέμα αυτό θα πρέπει να γίνει αγώνας αλλά κυρίως να μπει μπροστά η ΟΜΟΝΟΙΑ.
Πάντως μ' αρέσουν και οι τσακωμοί με τους υπαλλήλους, καθώς ορισμένοι είναι παλιάνθρωποι και βρίσκουν αφορμή για να μας ταλαιπωρούν.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Δημοσίευσηαπό Mr.Tax » 13:10 pm 28 05 2007

οι υπάλληλοι δεν φταίνε σε τίποτα. Στο δημόσιο έτσι λειτουργούν τα πράγματα.
Τα μεγάλο φταίξιμο τοχει αυτός ο @@@ ο Ρεγκούζας που είχε αλλάξει τον νόμο...

Να κάνουμε φασαρία με το υπουργείο θεμιτό, αλλά με τους υπαλλήλους απλά θα κερδίσουμε την αντιπάθεια τους. :roll:
Mr.Tax
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 13:25 pm 07 12 2006

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 15:13 pm 28 05 2007

Σιγουρα υπαρχουν καποιοι τιποτενιοι υπαλληλοι που οτι κανουν το κανουν επειδη θελουν να μας ταλαιπωρουν και το διασκεδαζουν κιολας.
Απο κει και περα, δεν μπορουμε να καταφερουμε κατι βριζοντας τον καθε υπαλληλο που απλως ακολουθει καποιες οδηγιες.
Το ιδιο ισχυει και για τον προισταμενο του, και αυτος οδηγιες ακολουθει.
Αυτο που μπορει να γινει ειναι μια οργανωμενη διαμαρτυρια προς το αρμοδιο υπουργειο ή προς την κεντρικη διοικηση καθε ιδιοτικης επιχειρησης.
Αυτο ισχυει για ολους οχι μονο για μας, και οι Κωνσταντινοπολίτες που μενουν με αδεια παραμονης στα λατινικα εχουν καταχωρημενα τα στοιχεια τους.
Απλως αυτοι λεγονται πχ Κonstantinos και οχι Kostaq.
Αν και τωρα με την πολιτογραφηση θα λυθει αυτο το θεμα. Οσοι τουλαχιστον προχωρησουν στην ολοκληρωση της διαδικασιας.
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό xenia » 10:03 am 29 05 2007

Εμένα το επίθετό μου είναι με ελληνικούς χαρακτήρες και το όνομα μου με λατινικούς. Τόσο στο δίπλωμα οδήγησης,όσο και στο ΑΦΜ. Φέτος που πήγα να υποβάλω φορολογική δήλωση και να αλλάξω ΔΟΥ, ήθελαν να μου αλλάξουν και τα στοιχεία μου! Δεν το δέχτηκα, έκανα φορολογική δήλωση μέσω ιντερνετ....!!
Μην μετανιώνετε για ότι έχετε κάνει αλλά για ότι δεν κάνατε επειδή φοβηθήκατε ή το σκεφθήκατε αρκετά.
Άβαταρ μέλους
xenia
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 13:10 pm 10 11 2006
Τοποθεσία: Ριζά-Αγ. Σαράντα, (Μένω Θεσσαλονίκη)

Re: Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 14:56 pm 31 05 2007

Στην εφορία που είχα πάει με την γυναίκα μου την οποία τυχαίνει να λένε Άννα ενώ το διαβατήριο της το γράφει 'Ana' έγινε μεγάλος χαμός!!

Από τον υπάλληλο στον προιστάμενο και αφού είμασταν δυό μέρες στην εφορία (μέχρι που μας έδειξαν τη σχετική εγκύκλιο) μαλώσαμε και εκνευριστήκαμε. Στο τέλος ο ίδιος ο προϊστάμενος έδειξε κατανόηση (αλλά δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς)

Το ίδιο χάλι βεβαίως και με το πατρώνυμο της (Γιάννης - Jani). Πάντως με λίγο τσαμπουκά όλοι μπαίνουν στη διαδικασία να σκεφτούν....
Venceremos!
Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: 12:58 pm 08 11 2006
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό Elen » 15:21 pm 31 05 2007

Πάντως με λίγο τσαμπουκά όλοι μπαίνουν στη διαδικασία να σκεφτούν....


Το θέμα δεν είναι να κάνεις τσαμπουκά για να διεκδικείς το αυτονόητο! Σημασία εχει πως σε κάθε μας συναλλαγη με το δημόσιο εμείς ταλαιπωρούμαστε, τα δικά μας νεύρα σπάνε και δεν ξέρω για πόσο ακόμα.
Άβαταρ μέλους
Elen
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12:21 pm 15 03 2007
Τοποθεσία: Αγ. Ανδρέας - Ριζά

Re: Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό Human » 17:40 pm 31 05 2007

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα,εφοσον υπαρχει η εγκυκλιος.Δεν ξερω πως ο Λαζαρος καταφερε κατι.
Και μιας και αναφερουμε και απο ενα παραδειγμα,εμενα στην ταυτοτητα την ροζε τους ξεφυγε το τελευταιο φωνηεν στο ονομα πατρος(γυναικοφερνει τωρα :D ) οποτε μου το γραφουν ετσι...εκει να δεις γελιο!!!(Δεν εχω αξιωθει ακομη να παω να το αλλαξω...ξερω οτι θα με καθυστερησουν και την χρειαζομαι :( )
Hello World!
Άβαταρ μέλους
Human
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 01:29 am 26 07 2006
Τοποθεσία: W&W

Re: Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 20:22 pm 01 06 2007

Σας φταιει το γομαρι και βαρατε το σαμαρι!!!
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό ther1an1 » 21:25 pm 05 06 2007

:lol:
ther1an1
 

Re: Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό vlaxogomenos » 21:54 pm 05 06 2007

Τεκμηριωμενη αποψη.
Ο εξυπνος παραδεχεται..
Ο πονηρος δικαιολογειται...
Ο βλακας επιμενει...
Άβαταρ μέλους
vlaxogomenos
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: 23:15 pm 13 02 2007
Τοποθεσία: Εξαρχεια-Λιβαδεια (Βοιωτιας)

Re: Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό priest » 01:46 am 12 06 2007

Εμένα μου έτυχε και ένα άλλο κουφό.
Ναι μεν η Ταυτότητα Ομογενούς που έχω, γράφει το όνομα μου κανονικά στα Ελληνικά, αλλά σε ένα άλλο επίσημο έγγραφο στο μικρό μου όνομα έχει προστεθεί η κατάληξη "-άκης". Μου είπε τότε ένας υπάλληλος ότι αυτό μπορεί να θεωρηθεί πλαστοπροσωπία!
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Re: Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό ilias » 11:58 am 12 06 2007

priest έγραψε:Εμένα μου έτυχε και ένα άλλο κουφό.
Ναι μεν η Ταυτότητα Ομογενούς που έχω, γράφει το όνομα μου κανονικά στα Ελληνικά, αλλά σε ένα άλλο επίσημο έγγραφο στο μικρό μου όνομα έχει προστεθεί η κατάληξη "-άκης". Μου είπε τότε ένας υπάλληλος ότι αυτό μπορεί να θεωρηθεί πλαστοπροσωπία!



δηλαδή τι έγραφε? παππάκης (από παππάς) ?

:D :D :D :D
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Re: Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό priest » 02:29 am 13 06 2007

χα χα χα καλό! Από Πριστ μου το κάνανε Πριστάκης! Έγινα Κρητικός σε μία ώρα..
Εννοούσα ασφαλώς το κανονικό όνομα το μικρό.
π.χ. το Σοτηράκ το μεταφράφράζουνε Σωτηράκης, το Λεφτεράκ Λεφτεράκης, το Κριστάκ Χρηστάκης, το Λιγκοράκ Γρηγοράκης και πάει λέγοντας. Έχει τύχει σε πολλούς αυτό.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Re: Η ξεφτιλα μας...

Δημοσίευσηαπό ilias » 11:18 am 13 06 2007

ναι και μένα από torrollak με κάνανε torrollakis

:D :D :D
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006


Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Login Form