Τώρα είναι 11:31 am 28 03 2024

Ας ξεκινησουμε

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 16:13 pm 27 05 2006

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΑΝ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΕ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό xxx » 16:42 pm 30 05 2006

μου αρεσει η αισιοδοξια σου αλλα δεν νομιζω οτι προλαβαινουν να ασχοληθουν με τα προβληματα μας... βλ. Ελληνο-Τουρκικα
"Oti mporei na metrh8ei den aksizei panta.'Oti aksizei den mporei panta na metrh8ei".
Albert E.
Άβαταρ μέλους
xxx
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 01:36 am 01 04 2006
Τοποθεσία: ximara

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 18:16 pm 30 05 2006

Η κυβερνηση πρεπει να τα προλαβαινει ολα, αλλιως ειναι ανεπερνης να κυβερνα τη χωρα.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό xxx » 19:42 pm 31 05 2006

καλα κανεις και εισαι ιδεατης αλλα μαλλον το ιδεατο ειναι και ανεφικτο..
"Oti mporei na metrh8ei den aksizei panta.'Oti aksizei den mporei panta na metrh8ei".
Albert E.
Άβαταρ μέλους
xxx
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 01:36 am 01 04 2006
Τοποθεσία: ximara

Δημοσίευσηαπό butrinti » 09:24 am 04 06 2006

ama pate poria parte me til.
VENI,VIDI,VICI
Άβαταρ μέλους
butrinti
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 11:29 am 17 04 2006
Τοποθεσία: AG.SARANDA

Δημοσίευσηαπό xaos » 14:26 pm 04 06 2006

ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΙΜΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΟΡΟ

ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ

ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΩΣ - ΠΟΥ - ΠΟΤΕ

Μια αποτυχιμενη πορεία δεν θα φέρει το θέμα στο προσκήνιο ίσα ίσα που είναι επικίνδυνο και θα κάνει κακό, διότι θα επιβεβαιωθεί ότι δεν είμαστε οργανωμένοι, ότι είμαστε χωρισμένοι σε δέκα στρατόπεδα, ότι τα άτομα που έχουν αναλάβεί πρωτοβουλία και φαίνονται να μας εκπροσωπούν είναι ανεπαρκοί. με λίγα λόγια θα φανεί πόσο αδύναμοι είμαστε.

και αυτό θα επιρεάσει και το κόσμο που τα έχει βαρεθεί όλα αυτά και μπορεί στο τέλος να τ'αρνηθεί όλα και να μιν θέλει ν'ακούει για οργανώσεις και πορείες.
Άβαταρ μέλους
xaos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 15:16 pm 21 05 2006
Τοποθεσία: ΠΛΑΚΑ

Δημοσίευσηαπό Φοιβος » 19:12 pm 05 06 2006

Έλεος ρε παιδία πείτε και ένα μπράβο, αναγνωρίστε και κάτι καλό σε όλα αυτά που γίνονται, και μην είστε τόσο απόλυτη και απαξιωτηκοι .

Στο κάτω κάτω λίγο σεβασμό παραπάνω βρε φιλαράκια.
Όλοι το παίζουμε άνετοι και κριτικάρουμε αφι ψιλού.
Κριτικάρουμε χωρίς κόστος και χωρίς επιχειρήματα, το κάθε τη καλο που γινεται.


Φίλε "ιs apartheid" σου υπενθυμίζω πρώτα τα λόγια σου για να δεις απο μόνος σου πόσο υποκειμενικά είναι αυτα που΄λες.

Και πρώτα απ'ολα θα έπρεπε να σεβαστείς "Τη Νεολαία" όχι απλά επειδή δίνει αυτό το βήμα σε όλους μας να εκφραστούμε, αλλά για το ίδιο το έργο της. Τους ανθρώπους και τις οργανώσεις τους κρίνουν οι πράξεις και τα έργα, και ευτυχώς η ΝΕΟΛΑΙΑ έχει κάνει αρκετά για να μην χρειάζεται να αποδείξει σε κανέναν τίποτα.
Αλλά φαίνεται πως και συ δεν κάνεις τίποτα άλλο από το να πολεμάς το καλό και το σωστό, να μιλάς για μια ελεγχόμενη ΝΕΟΛΑΙΑ όταν είναι η μοναδική οργάνωση που τηρεί τους δημοκρατικούς κανόνες, όταν είναι η μοναδική οργάνωσή μας που κόντρα στα τετριμένα και τα παροχημένα, κάνει πράγματα για τον τόπο μας, που δυστυχώς τους περισσότερους μορφωμένους και τάχα διανοούμενους τους αφήνει αδιάφορους.
Μπαίνεις και συ λοιπον στον κύκλο αυτών των συμπατριωτών μας που καταδικάζουν ότι καλό βλέπουν απλά και μόνο, γιατί δεν μπορούν να αποδεχτούν ότι κάποιοι τα κατάφεραν και έκαναν έστω ένα βήμα παραπάνω.

Όσο για τον ΧΑΟΣ, μπορεί να απαντήσει μόνος του, δεν σου αρμόζει όμως να επιτίθεσαι έτσι σε κάποιον επειδή έχει διαφορετική άποψη από τη δική σου.

και για να σου πω και την άποψη μου για το θέμα, πιστεύω πως αυτοί που ανέλαβαν να την οργανώσουν έχουν κάνει καλά τους υπολογισμούς τους και ξέρουν που πάνε να οδηγήσουν τον κόσμο μιας και δήλωσαν ότι δεν επιθυμούν συνεργασία ούτε με τον Άγιο Κοσμά ούτε και με την ΝΕΟΛΑΙΑ.

και δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για έναν λαό από έναν φανατισμένο, άναρχο και επιπόλαιο ηγέτη. Ο ξεσηκωμός και οι αγώνες αν δεν γίνουν σωστα μπορεί να αποδειχθούν καταστροφικοί
And you run and you run to catch up with the sun, but it's sinking
Racing around to come up behind you again
The sun is the same in a relative way, but you're older
Shorter of breath and one day closer to death
Άβαταρ μέλους
Φοιβος
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 21:03 pm 04 12 2005

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΣΟΥ

Δημοσίευσηαπό Μπατζακης » 19:24 pm 05 06 2006

EΣΥ APARΤHEID, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΣΟΥ.

ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΕ ΜΑΣ....
ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΣΦΕΒΑ, ΠΟΥ ΟΣΑ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ, ΛΙΓΟΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ...
ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΟΥ ΧΑΡΗ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΠΟΥΣ ΤΗΣ 60 ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΧΩΡΙΩΝ.
ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΝΕΟΛΑΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΝΑ ΤΗ ΘΑΨΕΙΣ, ΛΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΚΟΣΜΑΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΝΕΟΛΑΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΟΥ, ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ "ΛΕΙΠΟΥΝ" ΣΤΗ ΝΕΟΛΑΙΑ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΩΝ.
100 ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΩ.


ΕΣΥ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΣ Η ΜΑΛΛΟΝ Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΕΙΣ;
ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ...
Μπατζακης
 

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 23:02 pm 05 06 2006

is-apartheid εγραψε:
Ακόμα και η ΝΕΟΛΑΙΑ, η ΝΕΟΛΑΙΑ του Αγ. Κοσμα που προσπαθεί να πλασαριστει ως ανεξάρτητη και αυτοτελείς οντότητα, ουσιαστικά και αυτή η καϊμενη βαδίζει στα χνάρια που της υποδεικνύουν άλλοι

Ανεφερε μου εστω και ενα παραδειγμα που να τεκμιριωνει την παραπανω σου αποψη και εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα παραιτηθει.
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό Μπατζακης » 16:15 pm 06 06 2006

ΚΆΛΑ ΦΙΛΑΡΑΚΟ, ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΣΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΑΣΑΝ ΤΟΠΟ.
ΕΙΣΑΙ ΣΑΙΝΙ.
ΜΕ ΤΑΠΩΣΕΣ.
ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΜΟΡΦΩΝΟΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ.


ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΓΙΑ ΣΦΕΒΑ, ΑΓΙΟ ΚΟΣΜΑ, ΝΕΟΛΑΙΑ, ΔΕ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΑΛΛΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΣΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ.
ΜΕΙΝΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ.
ΟΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ , ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.
ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕ ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ.

ΜΠΕΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΧΟΡΟ, ΜΑΘΕ ΝΑ ΧΟΡΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΜΕ.
Μπατζακης
 

Δημοσίευσηαπό xxx » 17:36 pm 06 06 2006

προς Is-apartheid: να σου πω την αληθεια και εμενα με εχεις ταπωσει γιατι δεν ειμαι απο τους τυπους που θα διαβασω ολα αυτα για να σου απαντησω.."πολλα λες μωρ' αδερφε (κατι αναλογο του ¨¨φουλ騨)...λεζε λιγοτερα για να μπορω τσε εγω να σε καταλλαβαινω"
αν επιτρεπεται is-apartheid τι σημαινει?
"Oti mporei na metrh8ei den aksizei panta.'Oti aksizei den mporei panta na metrh8ei".
Albert E.
Άβαταρ μέλους
xxx
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 01:36 am 01 04 2006
Τοποθεσία: ximara

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 17:48 pm 06 06 2006

Is-apartheid έγραψε:
3- Όσο για την κριτική που κάνω για την ΝΕΟΛΑΙΑ, λυπάμαι αν σου είμαι δυσάρεστος αλλά αυτά τα δήγματα μου έχει δώσει η ηγεσία με την συμπεριφορά της. Αλλά επέτρεψε μου να μην γίνω ποιο συγκεκριμένως αυτήν την χρονική στιγμή , και σου υπόσχομαι ότι εάν κάνω λάθω θα γράψω ένα μεγάλο συγγνώμη στην αρχή στο φόρουμ. η θα στηρίξω με συγκεκριμένα επιχειρήματα τις θέσεις μου !
Αυτό εισέχει και για σένα Ξ. ΣΠΑΘΗ


Δεν σου επιτρεπω!!!
Ή θα εισαι σαφης σε αυτα που λες ή δε θα τα λες καθολου!!!
Θιγεις και προσβαλλεις ατομα που τα τελευταια τρια χρονια εχουν αφιερωσει αμετρητες ωρες απ τη ζωη τους για τους σκοπους τις Νεολαιας.
Εμεις μιλαμε μονο με εργα, τα μανιφεστα τα αφησαμε για αλλους!!!
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό Gori » 18:10 pm 06 06 2006

ELEOS oute to Apartheid den kseroun merikoi. Ena gegonos pou exei simadepsei ton aiwna pou zoume

http://simple.wikipedia.org/wiki/Apartheid
Τελευταία επεξεργασία από Gori και 16:45 pm 07 06 2006, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Gori
 

Δημοσίευσηαπό xxx » 18:24 pm 06 06 2006

τι γουσταρεις τωρα...δεν σε καταλαβαινω
μπορει να μην ξερω απο ιστορια και ζηταω συγγνωμη γι' αυτο απο την κοινωνια αλλα εσενα νομιζω οτι σου ζητησα να μην μου πρηζησεις...ΝΟΜΙΖΩ?!
"Oti mporei na metrh8ei den aksizei panta.'Oti aksizei den mporei panta na metrh8ei".
Albert E.
Άβαταρ μέλους
xxx
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 01:36 am 01 04 2006
Τοποθεσία: ximara

Δημοσίευσηαπό priest » 21:49 pm 08 06 2006

Δεκατρία χρόνια που μένω στην Ελλάδα (ή καλύτερα στο ελεύθερο ελλαδικό κράτος) έχω καταλάβει ότι η ΣΦΕΒΑ είναι η μοναδική οργάνωση που ασχολείται ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ και ΣΟΒΑΡΑ με το Βορειοηπειρωτικό ως ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ. Ο αείμνηστος Μητροπολίτης Σεβαστιανός όταν πολλοί από μας υμνούσαν το σύντροφο Ενβέρη (και μέσα σ'αυτούς και ο Is -κι αν όχι ο ίδιος, λόγω ηλικίας, άτομα σαν κι αυτόν- γιατί τα γραφόμενα του αυτό αποδεικνύουν, με το δηλητήριο που εκτοξεύει προς όλες τις πλευρές, με μόνο σκοπό τη διχόνοια μας) είχε οργώσει όλη την Ελλάδα και έφτασε μέχρι τις Βρυξέλλες, το Στρασβούργο, την Ουάσιγκτον για να μεταφέρει το δράμα και το κλάμα των Ελλήνων της Β. Ηπείρου. Τη δεκαετία '80 και αρχές ΄90 νέοι της ΣΦΕΒΑ έτρεχαν τις μέρες σε πορείες, ενώ τα βράδυα για αφισοκολλήσεις και έβαφαν τους τοίχους με σπρέι, ώστε να προβάλλουν το μεγάλο αυτό ξεχασμένο εθνικό θέμα. Η ανταμοιβή τους ήταν οι ύβρεις ως φασίστες και να ξυλοκοπηθούν ουκ ολίγες φορές είτε από ΜΑΤ είτε από αναρχοκομμουνιστές.
Όταν άνοιξαν τα σύνορα εγκαταλέιψαμε τις πατρογονικές μας εστίες και ήρθαμε στην Ελλάδα, αντί να πάρουμε τα ηνία του αγώνα κοιτάξαμε μόνο το πως θα βολευτούμε εδώ. Τη Βόρειο Ήπειρο την λησμονίσαμε τελείως. Στην καλύτερη πηγαίνουμε στα χωριά μας για διακοπές, χωρίς να μας νοιάζει το τι θα απογίνει αυτός ο τόπος που βάφτηκε επανειλλημένα τον προηγούμενο αιώνα με αίμα ηρώων.
Αν και ο ιστορικός ρόλος της ΣΦΕΒΑ τελείωσε τότε, παρ'όλα αυτά η οργάνωση αυτή ετοίμασε από τις μεγαλύτερες ανθρωπιστικές βοήθειες στα μέρη μας και συνέβαλλε στη δημιουργία δεκάδων φροντιστηρίων ελληνικής γλώσσας στις μη αναγνωρισμένες μειονοτικές περιοχές -όπου ακόμα και σήμερα απαγορεύεται επίσημα η διδασκαλία της- συνεχίζοντας την προσπάθεια αυτή μέχρι τις μέρες μας.

Παρ'όλα αυτά Is-apartheid έγραψε:
"Όταν λες για την ΣΦΕΒΑ που τόσα έκανε για το τόπο μας, υπάρχει και μια άλλη άποψη που λέει αλήθεια με τι κοστος, τι συνεπείς τι επιπτώσεις για της διμερές σχέσεις και τις σχέσεις των μειονοτικών με τους Αλβανούς συμπολίτες του;"

Απ'ότι φαίνεται το ότι άλλοι -Ελλαδίτες που δεν τους πέφτει λόγος-μάχονται για τα δικαιώματα μας ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ, μας κάνει κακό. Αυτούς περιμένει η Αλβανία για να μας βάλει στο μάτι, αφού από μόνοι μας είμαστε καλά παιδιά, που δεν έχουμε πετάξει μια πέτρα ή έστω να διαμαρτυρηθούμε πιο έντονα (ο καρπαζοεισπρακτορισμός σ'όλο του το μεγαλείο) όταν ανήλικοι Παλαιστίνιοι με την Ιντιφάντα τα έβαλλαν με ολόκληρο Ισραήλ και συνέβαλλαν ώστε το παλαιστινιακό να γίνει παγκοσμίως γνωστό.
Οι μόνοι που στάθηκαν στο ύψος τους είναι οι Χειμαρριώτες (τελευταίο παράδειγμα εκλογές 2003).

Is apartheid: "Αλήθεια οι θέσεις της ΣΦΕΒΑΣ ποιες είναι και μήπως σε αυτήν οφείλεται ότι τόσα χρόνια είμαστε στο περιθώριο της ελληνικής κοινωνίας ;

Έχουν τόση επιρροή στην ελληνική κοινωνία; Αν ήταν έτσι η σημαία της Αυτονομίας θα κυμάτιζε τώρα από την Κακαβιά ως τη Χειμάρρα και από το Τσιφλίκι ως τα Τρία Αυγά. Αν είμαστε στο περιθώριο το οφείλουμε σε ανθρώπους σαν τον Is, που μπορεί να είναι Έλληνες την καταγωγή ή τα χαρτιά αλλά Αλβανοί τη νοοτροπία (ΑΛΒΑΝΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ) πράγμα που αποδεικνύει περίτρανα το παρακάτω:

"Άντε να δεχτώ ότι στον τόπο μας έχει κάνει πολλά στην Ελλάδα τη έχει κάνει και τη κάνει για μας;"

Ναι τους άτιμους γιατί δεν μας βολεύουν εδώ; τι ψυχή θα παραδώσουν;

Τα εδώ δικαιώματα μας ας τα ψάξουν οι τόσοι και τόσοι Βορ/τικοί σύλλογοι που' χουν ιδρυθεί στην Αθήνα. Όλα αυτά τα χρόνια ξέρανε να οργανώνουν μόνο χοροεσπερίδες ή πολιτικάντικες συγκεντρώσεις όπως του ανεκδιήγητου Καραθάνου.
Παρ'όλο που ΟΣΕΒ "Άγιος Κοσμάς" και ΝΕΟΛΑΙΑ έχουν εντείνει τον αγώνα για τη διπλή υποκοότητα (έναντι της οποίας έχω κάποιες επιφυλάξεις), κάποιες άλλες οργανώσεις ή άτομα τα οποία βαδίζουν ουσιαστικά στο ίδιο μήκος κύματος έχουν εξαπολύσει μία άνευ προηγουμένου επίθεση εναντίον τους. Ακολουθούν τη λογική φαίνεται του ότι δεν χωράνε δυο ήλιοι στον ίδιο ουρανό. Αλλά πρέπει να εναρμονιστούμε και μ'αυτό το κατάλοιπο που μας άφησε ο σύντροφος Ενβέρ.
Θέλω να πιστεύω ότι η ελληνική υπηκοότητα δεν θα δώσει στους Αλβανούς τη χρυσή ευκαιρία που περιμένανε για να μας ξεφορτωθούν οριστικά, γιατί δε βασίζομαι σε νόμους που τους απαγορεύουν να μας αφαιρέσουν την αλβανική υπηκοότητα, αφού μια ζωή αυθαιρετούσανε εις βάρος μας.
Θέλω να πιστεύω όμως πως όποιες ενέργειες κι αν γίνουν, θα αποσκοπούν στο να γυρίσουμε και να προκόψουμε στον ιερό τόπο μας μόνιμα.
Γι'αυτό τελειώνοντας θα ήθελα να πω και ένα ΜΠΡΑΒΟ στη ΝΕΟΛΑΙΑ για την τακτική ενίσχυση των ελληνικών σχολείων της Βορείου Ηπείρου.
Εύχομαι να συνεχίσει σ'αυτήν την κατεύθυνση και με άλλες τέτοιες προσπάθειες.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό .xxx » 15:31 pm 10 06 2006

priest έγραψε:Οι μόνοι που στάθηκαν στο ύψος τους είναι οι Χειμαρριώτες (τελευταίο παράδειγμα εκλογές 2003).

Ειλικρινα με συγκινισε το αρθρο σου...αλλα ειμαι σιγουρος οτι για την ιστορια μας οι Β.Ηπειρωτες εχουμε κανει το ελαχιστο...οι εκλογες του 2003 εκαναν εντυπωση για το λογο τ'οτι καποιοι αλλοι απλα δεν εκαναν ουτε το αυτονοητο (να πανε στην πατριδα τους να ψιφησουν).
Άβαταρ μέλους
.xxx
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 17:17 pm 08 06 2006

Δημοσίευσηαπό Φοιβος » 17:31 pm 10 06 2006

Φίλοι μου λυπάμαι πραγματικά που δεν μπορώ πια να συμμετέχω όσο θα ήθελα στο forum αλλά δυστυχώς ο χρόνος μου έχει περιοριστεί κατά πολύ τελευταία.

2- Τα κείμενα στο φόρουμ έχουν μια συνεχεία και γράφονται για κάθε ενότητα διαφορετικά και με διαφορετικούς στόχους , όποτε μην τα μπερδεύεις , και βρες αλλά επιχειρήματα εάν θες να κριτικάρεις τις θέσεις μου,,, όχι πως άλλαξε κατή αλλά για την συνέπεια της κουβέντας


Συμφωνώ αλλά εντοπίζοντας την επιείκειά σου απέναντι σε πρόσωπα και ομάδες ατόμων που προσωπικά θεωρώ επικίνδυνους για την εθνική μας πορεία (και πίστεψέ με δεν είμαι κανένας εθνικιστής εγώ) και από την άλλη εντοπίζοντας το ζήλο σου και την πεποίθησή σου για όσα λες για την Νεολαία δεν μπορώ παρά να συμπεράνω ότι αυτά που λες είναι πολύ υποκειμενικά και ότι η πηγή των πληροφοριών σου δεν είναι και τόσο καλοπροαίρετη…


ΚΑι δεν χρειάζεται να μας ζητήσεις συγνώμη, δικαίωμά σου να πιστεύεις αυτά που νομίζεις σωστά.




- Όσο για την συνεργασία Αγωνιστικό Φόρουμ – Αγ. Κοσμάς - ΝΕΟΛΑΙΑ. δεν με αφορά καθόλου η μάλλον θα χαιρόμουνα εάν γινόταν στην αντίθετη περίπτωση με αφήνει παντελώς αδιάφορο ειδικά στη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία.
(Τωρα εάν εσείς έχετε επιδοθεί σε έναν αγώνα δρόμου για το ποιος θα πάρει τα πρωτιά και κατ επέκταση τα εύσημα και την καρέκλα,,, με συγκινεί ιδιαίτερα αυτός ο αγνός και ανθρωπίνως αγώνας και θα κάνω μια πρόταση ώστε να δημιουργηθεί ένας φορέας που να διοικείτε από μια Τριανδρία,,,)


Αυτά που λες εδώ με κάνουν και ανησυχώ ακόμη πιο πολύ για την καλοπιστία σου, διότι αν πράγματι σε ενδιαφέρει το κοινό καλό των ΒΗ θα έπρεπε να ξέρεις ότι ο μεγαλύτερος ανασταλτικός παράγοντας για την επιτυχία των αιτημάτων μας είναι η διάσπαση που επικρατεί στους κόλπους μας. Και θα έπρεπε να έχεις καταλάβει ότι αυτοί που συγχαίρεις για τις όποιες προσπάθειές τους έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης σ’ αυτό.
Ανησυχώ όμως διότι βλέπεις σαν κάτι το ασήμαντο την ανάγκη να πάψει πλέον η διάσπαση και ούτε σε αφορά που κάποιοι χωρίς καμία θεσμική οργάνωση, χωρίς κανένα σχέδιο, χωρίς καμία πολιτική, χωρίς να τους έχει διορίσει κανείς, σφετερίζονται το όνομα το δικό σου, το δικό μου και όλων μας για να διεκδικήσουν τάχα τα δικαιώματά μας…. Σκέψου το καλύτερα αυτό!



5- Και όσο για τους σωστούς αγώνες και τις συνέπειες, έχω μια απορία που τα ξέρεται όλα αυτά εσείς;
Και η έως τώρα ‘’σωστή’’ αγώνες τη κατάφεραν ;.


πολλά που δεν γνωρίζεις ή που μπορεί να μην θέλεις να γνωρίζεις

Γιατί αυτές τις κουβέντες όλος τυχαία τις άκουσα και από το στόμα του Χαϊτήδη και πιο πριν από τον Καραθάνο ;
ΦΟΙΒΟ πες μου λίγο φιλαράκι στην ΝΕΟΛΑΙΑ είσαι απλώς μέλος η στο διοικητικό συμβούλιο ;


Δεν έχουμε γίνει φιλαράκια ακόμα, οπότε θα προτιμούσα να μην με προσφωνείς έτσι. Όσο για τους κυρίους που αναφέρεις να ξέρεις ότι τους θεωρώ το ίδιο επικίνδυνους όσο εσένα και τους φίλους σου και συγνώμη που σου προσδίδω και σένα αυτόν τον χαρακτηρισμό αλλά βλέπεις η στάση σου με προβληματίζει πολύ…

** Η ΝΕΟΛΑΙΑ άμα θέλει ας γίνει και της ΟΜΟΝΟΙΑΣ και του Αγ. Κοσμά και της ΣΦΕΒΑΣ και της ΧΡΙΣΗΣ ΑΥΓΗΣ εάν το θέλει , όχι πως μέχρι δεν το έχει επιχειρήσει να κάνει, αρκεί να εκφράσει και τα μέλη της, και την πραγματική ΝΕΟΛΑΙΑ.


Η ΝΕΟΛΑΙΑ ξέρεις καλά ότι δεν κάνει τίποτα από όσα λες και αυτό είναι που ενοχλεί και σένα και πολλούς άλλους!!!
Επιβεβαιώνεις όμως την υποψία μου ότι είσαι επικίνδυνος, τέτοια λόγια έχω ακούσει από ανθρώπους που έχουν αποδείξει πόσο ιδιοτελείς και επικίνδυνους σκοπούς έχουν. Αυτούς είναι αλήθεια ότι τους ενοχλούμε γιατί κάνουμε όσα αυτοί δεν μπορούν και γιατί είμαστε πραγματικά ανεξάρτητοι, δεν μας καθοδηγεί ούτε το ΠΑΣΟΚ, ούτε η ΝΔ, ούτε περιθωριακοί Βουλευτές ή φιλόδοξοι πολιτευόμενοι.
Έχουμε γνώμονα τα συμφέροντα και τα δικαιώματά των νέων μας και ξέρουμε να κάνουμε και πολιτική όταν χρειάζεται και πιστεύουμε στους σωστούς και μετρημένους χειρισμούς, ώστε το αποτέλεσμα να μην χειροτερεύσει την θέση μας αλλά να την βελτιώσει. Και πιστεύουμε επίσης και στις συνεργασίες με υγιείς και δημοκρατικές οργανώσεις.


Όσο για το πιο σύλλογο ανήκω, Θα στο πω, ανήκω στους σκεπτόμενους και ελεύθερους ανθρώπους ,
- σε αυτούς που δίνουν καθημερινούς αγώνες η τουλαχιστον προσπαθουν,
- για τα ανθρώπινα δικαιώματα,
- για την ειρήνη και την συνύπαρξη των λαών,
- για έναν κόσμο χωρίς σύνορα
- υπέρ των θρησκευτικών και ατομικών ελευθέριων,
- υπέρ των μειονοτήτων στην Ελλάδα και παντού,
- κατά των αδικιών και της εκμετάλλευσης που υφίστανται οι μετανάστες,
- για το δικαίωμα στην γνώση και στην μόρφωση όλων των ανθρώπων,
- κατά της φτώχιας και της εξαθλιώσεις

,,,,και πολλά αλλά φιλαράκι. Και όπως καταλαβαίνεις αυτός ο αγώνα είναι καταρχήν προσωπικός και μοναχικός και δεν χρειάζομαι ούτε καρεκλά η θέση ούτε σύλλογο η καθοδηγητές ,,,


Μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου μοναχικό καβαλάρη αλλά όλα αυτά δεν τα πετυχαίνει κανείς από μόνος του για αυτό αν πραγματικά τα πιστεύεις καλό είναι να ενταχθείς κάπου και αν ακόμη θεωρείς τον εαυτό σου ικανό να διεκδικήσεις και καμιά καρέκλα να καθοδηγήσεις εσύ αφού ξέρες τόσα και είσαι τόσο ανιδιοτελής…
And you run and you run to catch up with the sun, but it's sinking
Racing around to come up behind you again
The sun is the same in a relative way, but you're older
Shorter of breath and one day closer to death
Άβαταρ μέλους
Φοιβος
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 21:03 pm 04 12 2005

Δημοσίευσηαπό Φοιβος » 20:32 pm 10 06 2006

priest χερομαι που εισαι αναμεσα μας

:))
And you run and you run to catch up with the sun, but it's sinking
Racing around to come up behind you again
The sun is the same in a relative way, but you're older
Shorter of breath and one day closer to death
Άβαταρ μέλους
Φοιβος
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 21:03 pm 04 12 2005

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πoρειες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Login Form