Τώρα είναι 09:49 am 29 03 2024

Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό Elen » 15:15 pm 24 10 2007

Συμπατριώτης μας που πολιτογραφήθηκε στην Νομαρχεία Πειραιά και η αίτηση του έγινε το 1999 κλήθηκε για την ορκωμοσία και στη συνέχεια απευθύνθηκε στο Δημοτολόγιο να κάνει την εγγραφή του. Εκεί τον διαβεβαιώνουν πως τα στοιχεία του θα καταχωρηθούν όπως είναι στο διαβατήριο και ότι το διαβατήριο είναι το έγγραφο εκείνο το οποίο συμβουλεύονται.
Διαμαρτυρήθηκε , αλλά άκρη δεν έβγαλε .Τους προσκόμισε τον παρακάτω νόμο :


Γ. Άρθρο 76, παρ. 7 και 8
Ο ομογενής που αποκτά την Ελληνική Ιθαγένεια με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της Περιφέρειας καθώς και τα ανήλικα τέκνα του, μετά τη δόση του όρκου, εγγράφονται στα Μητρώα Αρρένων και στα Δημοτολόγια του δήμου που επιθυμεί ο ίδιος με βάση τα στοιχεία που αναφέρονται στην απόφαση του Γενικού Γραμματέα της Περιφέρειας. Όσα στοιχεία δεν αναφέρονται στην απόφαση και είναι απαραίτητα για την εγγραφή τους στα Μητρώα Αρρένων και Δημοτολόγια συμπληρώνονται με την κατάθεση περαιτέρω στοιχείων απευθείας από τον ίδιο στον οικείο Δήμο. Ως στοιχεία δεν είναι απαραίτητο να είναι επικυρωμένα. Τα στοιχεία που πρέπει να περιλαμβάνονται στην απόφαση του Γενικού Γραμματέα είναι:
Όνομα - Επώνυμο - Όνομα Πατρός - Όνομα Μητρός - Επώνυμο Μητρός (πριν το γάμο) - Όνομα και Επώνυμο Συζύγου - Ημερομηνία Γέννησης Τόπος Γέννησης.
Τα ανωτέρω στοιχεία αντλούνται από το διαβατήριο και από οποιοδήποτε άλλο στοιχείο υπάρχει στο φάκελο του ενδιαφερόμενου. Είναι προφανές ότι στην περίπτωση που ενδιαφερόμενος ζητήσει τον εξελληνισμό του ονόματος και του επωνύμου του κατά τις διατάξεις της παρ. 7 του άρθρου 1 του Ν. 2790/2000 στην απόφαση του Γενικού Γραμματέα περιλαμβάνεται η μεταβολή αυτή και εγγράφεται στα Μητρώα Αρρένων και τα Δημοτολόγια με το εξελληνισμένο ονοματεπώνυμο.
Με τις ρυθμίσεις της παρ. 8 δίνεται η δυνατότητα εξελληνισμού του ονοματεπωνύμου ομογενή που διαπιστώνεται ή έχει διαπιστωθεί η Ελληνική του Ιθαγένεια και έχει εγγραφεί στα Μητρώα Αρρένων και τα Δημοτολόγια υποβάλλοντας σχετική αίτηση στον αρμόδιο Νομάρχη ή στον Γενικό Γραμματέα της Περιφέρειας ανάλογα με το ποιος εκδίδει ή έχει εκδώσει την απόφαση διαπίστωσης της Ιθαγένειας του. Με τον τρόπο αυτό παρέχεται η δυνατότητα σε όλα τα μέλη της οικογένειας να φέρουν κοινό επώνυμο. Με την ίδια απόφαση του Νομάρχη ή του Γενικού Γραμματέα της Περιφέρειας διατάσσεται και η διόρθωση των στοιχείων στα Μητρώα Αρρένων και Δημοτολόγια.

Η απάντηση ήταν πως ο νομός αυτός είναι του 2000, επομένως αφορά όσους κάνουν την αίτηση πολιτογράφησης μετά το 2000

Αργότερα ενημερώθηκε ( όχι από την υπηρεσία , γιατί ούτε αυτοί γνώριζαν )πως ο νόμος αυτός έχει να κάνει με τους παλιννοστούντες Ομογενείς από την τέως Σοβιετική Ένωση.
Στη συνέχεια απευθύνθηκε στο Υπουργείο Εσωτερικών και η απάντηση που έλαβε ήταν η ίδια με του υπαλλήλου , πως το διαβατήριο είναι αυτό που λαμβάνουν υπόψιν τους.

Ωστόσο υπάρχουν και άλλα άτομα (στην Αθήνα)που πήραν την Ιθαγένεια αλλά δεν είχαν πρόβλημα και το όνομα τους αναγράφηκε στην Ελληνική
Συμπέρασμα : κάθε υπηρεσία λειτουργεί με τους δικούς της νόμους και νόμος που να αφορά στη δική μας κατηγορία δεν υπάρχει, δυστυχώς .


Ξέρετε κάποιον που να αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
Elen
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12:21 pm 15 03 2007
Τοποθεσία: Αγ. Ανδρέας - Ριζά

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 10:30 am 26 10 2007

Elen έγραψε:Στη συνέχεια απευθύνθηκε στο Υπουργείο Εσωτερικών και η απάντηση που έλαβε ήταν η ίδια με του υπαλλήλου , πως το διαβατήριο είναι αυτό που λαμβάνουν υπόψιν τους.


Έχει δικαίωμα και πρέπει να απαιτήσει να λαμβάνουν υπόψη το επισήμως μεταφρασμένο από το Ελληνικό Προξενείο πιστοποιητικό γέννησης. Στο Υπουργείο προφανώς ρώτησε ποιο χαρτί είναι το επίσημο έγγραφο πιστοποίησης του ατόμου, αλλά η μετάφραση του έχει εγκριθεί από το Προξενείο στα Τίρανα! Μην αφήνετε κουφιοκέφαλους υπαλλήλους να μας εξαλβανίσουν στις ελληνικές ταυτότητες!
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 00:29 am 16 11 2007

Οι ταυτότητες θα αναγράφουν ακριβή μετάφραση του διαβατηρίου ή της δεκάχρονης (λογικά πρέπει να είναι τα ίδια)

π.χ. κάποιος "Γιάννης" που ήταν Αλβανικά "JANI" δεν θα μεταφραστεί "Γιάννης" ούτε και "Ιωάννης" φυσικά. Πιθανότερο είναι το "Γιάννη" αλλά αν πέσεις σε κάποιον περίεργο μπορεί να στο κάνει "Γιάνη" ή "Γιάννι" ή "Γιάνι" ή όπως αλλιώς θέλει
Έχω δει ταυτότητα κάποιου βαφτισμένου "Νικόλαος", ο οποίος στα Αλβανικά ήταν γραμμένο "NIKOLAQ" και μεταφράστηκε στην ταυτότητα "ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ"....!!!

Αλλά δεν φταίνε και οι υπάλληλοι. Υπάρχει τέτοια γραφιοκρατία και τέτοια δαιδαλώδης νομοθεσία που κι αυτοί θέλουν να φυλάν τον κ... τους
Venceremos!
Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: 12:58 pm 08 11 2006
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό lazos » 00:47 am 16 11 2007

Το μπάχαλο γίνεται από αυτούς που κάνουν την μετάφραση.

Πάντως κατά τον νόμο κάποιος μπορεί να ζητήσει το παραποιημένο όνομά του από αναγραφή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα να ελληνοποιηθεί
σε λογικά πλαίσια.
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 02:57 am 16 11 2007

Γιάννης έγραψε:π.χ. κάποιος "Γιάννης" που ήταν Αλβανικά "JANI" δεν θα μεταφραστεί "Γιάννης" ούτε και "Ιωάννης" φυσικά.


Eγω ειμαι σιγουρος οτι θα μεταφραστει τουλαχιστον Γιαννης αν όχι Ιωαννης. Και καλα κανει η υπηρεσια και βαζει το τελικο ς γιατι και οι αλβανοι το αφαιρεσαν παρανομα στην αλβανικη γραφη (ενω ταυτοχρονα στην ελληνικη γραφη δηλαλη μεταφραση αλβανικων υπηρεσιων ή καταγραφη πχ σε ελληνογλωσσα σχολεια ηταν Γιαννης) Ο νομος περι εξαλαβανισμου ονοματων και τοπονυμιων προφανως παραβιαζει τα δικαιωματα και την αξιοπρεπεια των κατοχων τους. Π.Χ. το ονομα μου ειναι Λαζαρος και ετσι με ελεγαν μικρο επειδη ετσι ελεγαν και τον παππου μου κλπ. Αλλα το διαβατηριο μου λεει Llazar. Προφανως αν παρω ενα δελτι ταυτοτητας που να λεει Λαζαρ δεν θα ειναι δικο μου. Κανεις δεν με λεει ετσι. Ουτε το απολυτηριο ουτε τα διπλωματα, πτυχια, αδειες, βιβλιαρια τραπεζων, πιστωτικες καρτες συμβολαια που υπεγραψα, λογαριασμοι που χρωσταω, αδεια ασκησης επαγγελματος, ΑΦΜ, το κουδουνι του σπιτιου μου ......................... αλλα κυριως δεν με αναγνωριζω ουτε εγω και φυσικα ουτε οσοι με ξερουν.
Παρολα αυτα αν επιμενει το ελληνικο δημοσιο η ο υπαλληλος και με γραψει στα αλβανικα, κινεζινα ή σουαχιλι εγω θα συνεχισω να γραφω με αυτο το ονομα στο φορουμ :lol:
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 03:03 am 16 11 2007

lazos έγραψε:Το μπάχαλο γίνεται από αυτούς που κάνουν την μετάφραση.

μαλλον απο αυτους που ζητουν να τους μεταφραστουν τα ονοματα. Αν παρατηρησετε η μεταφραστικη υπηρεσια σας ζηταει να γραψετε μονοι σας τα ονοματεπωνυμα των εγγραφων, αν ομως δνε τα συμπληρωσετε ο μεταφραστης το μεταφραζει κατα την κριση του η μυριζοντας να νυχια του. Ορισμενες φορες οι μεταφραστες δεν εχουν το δικαιωμα να προσθεσουν το -ς η την οποι ακαταληξη γιατι δεν γνωριζουν την επιθυμια του κατοχου του εγγραφου. θα μπορουσε να ειναι Αλβανος ή ... που επιμενει να μην ελληνοποιηθει το ονοματου και να παραμεινει με τον τροπο γραφης του χοτζικου συστηματος
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό ilias » 13:33 pm 16 11 2007

Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) πως τα ονόματα στις ταυτότητες γράφονται ακριβώς όπως είναι η μετάφραση του πιστοποιητικού γέννησης, άσχετα τι λέει το διαβατήριο ή η 10χρονη.
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό lazos » 14:33 pm 16 11 2007

ilias έγραψε:Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) πως τα ονόματα στις ταυτότητες γράφονται ακριβώς όπως είναι η μετάφραση του πιστοποιητικού γέννησης, άσχετα τι λέει το διαβατήριο ή η 10χρονη.


Αυτό είναι σίγουρο.
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό ΝΕΦΕΛΗ » 14:35 pm 16 11 2007

ilias έγραψε:Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) πως τα ονόματα στις ταυτότητες γράφονται ακριβώς όπως είναι η μετάφραση του πιστοποιητικού γέννησης, άσχετα τι λέει το διαβατήριο ή η 10χρονη.
εσένα πως σε έγραψαν σύμφωνα με το πιστοποιητικό γέννησης?
Άβαταρ μέλους
ΝΕΦΕΛΗ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21:49 pm 04 12 2006

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό ilias » 14:52 pm 16 11 2007

Μετά από πολλές εξετάσεις έβγαλαν το συμπέρασμα ότι δεν θα έπρεπε να χα γεννηθεί και με έγραψαν κανονικά ... :D :D :D
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 15:33 pm 16 11 2007

Αγαπητέ Λαζάρ,

λυπάμαι που στο λέω αλλά πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!! Δηλαδή πρέπει να αποδείξεις ότι λέγεσαι Λάζαρος, νά πέσεις σε υπάλληλο με κατανόηση και να τον πείσεις περί αυτού...

(Έχω γράψει παλαιότερα ότι όλη η εφορία Χαλκίδας έξυνε με απορία το κεφάλι της αν έπρεπε να αναγράψει την συζυγό μου "ΆΝΝΑ" ή "ΑΝΑ" στα φορολογικά χαρτιά. Οι άνθρωποι είχαν κατανόηση, κατάλαβαν ότι το "ΑΝΝΑ" είναι βαφτιστικό χριστιανικό όνομα, αλλά εν τέλει υπερίσχυσε η γραφειοκρατία και αναγράφηκε όπως ακριβώς στο διαβατήριο. Πολύ φοβάμαι λοιπόν, ότι ακόμα και αν πέσει σε "καλό" υπάλληλο, όταν με το καλό πάει να πάρει την Ελληνική ταυτότητα, το όνομα της μπορεί να αναγραφεί ΆΝΑ και όχι ΑΝΝΑ!!!)
Venceremos!
Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: 12:58 pm 08 11 2006
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό Βανα » 15:10 pm 21 11 2007

Κατι μου λεει πως ειναι αρκετα υποκειμενικο (αν και λαθος!!!) γιατι εμενα- επειτα απο εναν εντονο πολεμο- (μεχρι και οτι θα με απελασουν ακουσα :lol: :conf:), στο τελος μου ειπαν : ''Ελα γραψ' το μονη σου'' !!!
Γι αυτο μην πτοειστε, χτυπατε ευγενικα και με τσαμπουκα!
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό runner » 01:05 am 22 11 2007

τι να πουμε και εμεις οι Γιαννιδες που ολοι μας φωναζουν Τζάνι (jani)
runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό athlon » 18:29 pm 22 11 2007

Θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Ας πούμε ότι το Jani το γράφουν Ιωάννη στα ελληνικά, πώς όμως θα τον γράψουν στα λατινικά στην ταυτότητα Ioannis ή Jani? ???? :wink:
Εγώ αυτό που πιστεύω είναι το εξής:
Οταν θα ολοκληρωσης την πολητογραφηση και δωσεις τον όρκο το επομενο βήμα ειναι να γραφτεις στο ληξιαρχείο/ δημοτολόγιο. Μετά αντι να πας να εκδωσεις ταυτοτητα θα πρεπει να ζητησεις απο το δημοτολογιο/ ληξιαρχειο να σου εκδωσουν ενα πιστοποιητικο γέννησης με φωτογραφία.
Έπειτα με αυτό το έγγραφο πας στο Α.Τ. για να σου εκδώσει την ταυτότητα με βάση το επίσημο έγγραφο του Δήμου, δλδ. του ελληνικού πλέον πιστοποιητικού.
Όποιος γνωρίζει κάτι διαφορετικό ας μας ενημερώσει.
athlon
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 08:21 am 11 09 2006

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό ilias » 19:04 pm 22 11 2007

στα λατινικά οι αρχές ακολουθούν τους κανόνες που ακολουθούν και άλλοι φορείς (π.χ. πιστοποιητικά ξένων γλωσσών ή γνώσης Η/Υ).
στο παράδειγμα μας ο Ιωάννης κατά πάσα πιθανότητα θα γραφτεί Ioannis.
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό athlon » 19:30 pm 22 11 2007

Άρα Ηλία συμφωνείς με την διαδικασία που έχω αναφέρει πιο πάνω ?
Την ερώτηση την έκανα για την περίπτωση που τα στοιχειά τα αντλουν από το διαβατήριο ή από το ΕΔΤΟ.
Δεν είμαι σίγουρος όμως αν η διαδικασία που έχω αναφέρει από πάνω είναι σωστή???
athlon
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 08:21 am 11 09 2006

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό ilias » 19:52 pm 22 11 2007

είναι ξεκάθαρο αυτό που λέω.
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό anastasia87 » 20:01 pm 11 05 2008

Λοιπον...καταρχην γεια σας!
Θα ηθελα να ρωτησω κατι.Αν υποθεσουμε οτι ειναι να μου γραψουν στην αποφαση πολιτογραφησης το ονομα στα λατινικα/αλβανικα ποιος ο καλυτερος τροπος (παντα συμφωνα με την εμπειρια των παλιοτερων απο εσας που πιθανον τα εχετε περασει ) να το αποφυγω? Δηλαδη το αν η ΑΔΤ μου θα λεει το ονομα μου στην πρωτη γραμμη καθαρα ΕΛΛΗΝΙKA δηλαδη πχ ΙΩΑΝΝΗΣ και οχι ΓΙΑΝΝΗΣ ή ΓΙΑΝΗΣ ή ΓΙΑΝΝΙ και απο κατω την απολυτη μεταφραση στα ΛΑΤΙΝΙΚΑ πχ IOANNIS (το ιδιο και για το επωνυμο , πατρωνυμο μου κτλ )απο τι εξαρταται? Ποιο ειναι το κρισιμο σημειο στην υποθεση? Ευχαριστω εκ των προτερων.
anastasia87
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19:09 pm 11 05 2008
Τοποθεσία: λευκαδα

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό lazos » 23:11 pm 11 05 2008

anastasia87 έγραψε:Λοιπον...καταρχην γεια σας!
Θα ηθελα να ρωτησω κατι.Αν υποθεσουμε οτι ειναι να μου γραψουν στην αποφαση πολιτογραφησης το ονομα στα λατινικα/αλβανικα ποιος ο καλυτερος τροπος (παντα συμφωνα με την εμπειρια των παλιοτερων απο εσας που πιθανον τα εχετε περασει ) να το αποφυγω? Δηλαδη το αν η ΑΔΤ μου θα λεει το ονομα μου στην πρωτη γραμμη καθαρα ΕΛΛΗΝΙKA δηλαδη πχ ΙΩΑΝΝΗΣ και οχι ΓΙΑΝΝΗΣ ή ΓΙΑΝΗΣ ή ΓΙΑΝΝΙ και απο κατω την απολυτη μεταφραση στα ΛΑΤΙΝΙΚΑ πχ IOANNIS (το ιδιο και για το επωνυμο , πατρωνυμο μου κτλ )απο τι εξαρταται? Ποιο ειναι το κρισιμο σημειο στην υποθεση? Ευχαριστω εκ των προτερων.


Αν καταλαβα καλα την ερώτηση τοτε η απάντηση που ψάχνεις ειναι αυτη

Το τι θα λέει το δελτίο ταυτότητας σου εξαρτάτε από το πιστοποιητικοί γεννήσεως που θα προσκομίσεις στο αστυνομικό τμήμα
το πιστοποιητικό γεννήσεως εκδίδεται από τον δήμο σύμφωνα με τα στοιχεία που υπάρχουν κατά την αίτηση πολιτογράφησης.

Αρα τα στοιχεία με ελληνικά γράμματα στο δελτίο ταυτότητας εξαρτώνται απο την χαρτούρα κατά την πολιτογράφηση.
Τα λατινικά στοιχεία στο δελτίο ταυτότητας θα είναι αναγκάστηκα η απόλυτη απόδοση κάθε ελληνικού γράμματος σε αντίστοιχο λατινικό σύμφωνα με το πρότυπο ΕΛΟΤ.
Αν κατά την διάρκεια της έκδοσης ζητήσεις να γραφτούν όπως στο αλβανικό διαβατήριο πχ μπορούν να στο κάνουν.
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πως θα αναγράφονται τα στοιχεία μας στην Ελληνική ταυτότητα;

Δημοσίευσηαπό anastasia87 » 17:47 pm 25 05 2008

Τελικα ξερει κανεις καποιον που να εχει πολιτογραφηθει/ορκιστει/γραφτει και εχει παρει ταυτοτητα να μας πει πως του/της εγραψαν τα στοιχεια?
anastasia87
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19:09 pm 11 05 2008
Τοποθεσία: λευκαδα

Επόμενο

Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Login Form