Τώρα είναι 08:22 am 29 03 2024

Πείτε μας δυό λόγια για σας.

Σχόλια, ερωτήσεις νέων μελών & επισκεπτών. δοκιμές προφίλ.

Συντονιστής: Νέοι

Πείτε μας δυό λόγια για σας.

Δημοσίευσηαπό akisp » 00:55 am 01 05 2007

Για να μην πεταμε πυροτεχνηματα εντυπωσεων, και λιθοβολούμε τριτους εκ του ασφαλους.
Εφοσον το θελησετε, παραθεστε στο παρον θεμα. δυο αραδες ή και περισσοτερες για το ατομο σας.
Τουλαχιστον οσοι δεχονται τα σχολια σας να γνωριζουνε οτι προερχονται απο ατομα που εχουν και φυσικη υποσταση περαν απο την εικονικη τους στο παρον κοινο μας φορουμ.



Ας ξεκινησω εγω πρωτος, ο χωριατης απο τη Δροβιανη.

Μεγαλωσα στο χωριο,οπου και παρακολουθησα και την 6 δημοτικου.
Το 1991 εφυγα στην Πωγωνιανη.
Εκει φοιτησα για 4 χρονια στο γυμνασιο και το λυκειο αντιστοιχα ,φιλοξενουμενος στην Εστια
του Ίδρυματος Αποκαταστάσεως Ομογενών εξ Βορείου Ηπειρου.
Το 1995 ήρθα στην Αθηνα οπου συνέχισα το λυκειο.
Το 1998 περασα σε Τ.Ε.Ι Λογιστικης , το οποιο και εχω παρατησει.
Σημερα αυτοαπασχολουμε σαν ηλεκτρολογος εγκαταστασεων.
Παραλληλα πηγαινω σε ενα νυχτερινο Τ.Ε.Λ. για να παρω ενα πτυχιο.

Με τα κοινα μας αν και ειχα εμμεση επαφη δεν ασχοληθηκα ποτε στο παρελθον.
Αλλαξα σταση πριν 2-3 χρονια.

Πολυ συντομα γνωρισα προσωπα που εκπροσωπουν βορειοηπειρωτες .
Δηλωσα παρον και σε συναντησεις .
Η τρελα που κουβαλαω με εβγαλε μπροστα και μου χαρισε
πολλες συμπαθειες ( ιδιες με αυτες που απεκτησα και δω ).
Εκτιμησα ιδιαιτερα ανθρωπους- χωριατες σαν και μενα που συναντησα στις
πορειες.

Δυστυχως καμμια οργανωση δεν με κερδισε .
Λυπαμε, γιατι γνωριζω πως ως μοναδα μπορω να προσφερω ελαχιστα.
Εικόνα
Εικόνα
akisp
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 22:30 pm 14 09 2006
Τοποθεσία: Δροβιανη - Αγ. Αντρεας - Βόρεια Ήπειρος

Δημοσίευσηαπό lazos » 15:23 pm 01 05 2007

Και εγώ χωριάτης είμαι από την Λοβίνα αλλά δεν χρειάζεται να αραδιάσω το σχολικό ιστορικό

Δηλώνω αμόρφωτος και όποιος έχει πρόβλημα δεν με ενδιαφέρει καθόλου
Μπορεί να με βρίζει, κριτικάρει, αγνοεί και ότι άλλο νομίζει ότι τον ευχαριστεί.

κατά τα άλλα:

1,86 ύψος, 111 κιλά, μεγάλη μύτη, το μαλλί είναι προς το καστανό "νομίζω" τα μάτια μου είναι μπορντό και χακί τη νύχτα.
Τα φρύδια μου είναι ίδιο χρώμα με το μαλλί.
Δεν ξυρίζομαι συχνά και κάνω μπάνιο όποτε να΄ναι.

Για όσους πιστεύουν στα ζώδια είμαι Υδροχόος και για όσους δεν πιστεύουν δεν ξέρω τι είμαι.

Γεννήθηκα μια κρύα μέρα τον χειμώνα του 1980
Όπως όλοι πήγα σχολείο αλλά ποτέ δεν με ενδιέφερε
γιατί δεν καταλάβαινα γιατί πρέπει να γίνονται όλα τόσο αργά

Η δουλειά μου, το ψώνιο μου και τα χόμπι έχουν πάντα σχέση με Η/Υ και παρακλάδια του.

Από φαγητά μ΄αρέσουν
    τα μακαρόνια (χωρίς σάλτσες), η φασολάδα, οι κεφτέδες, η σπανακόπιτα χωρίς αυγό, και ο αστακός στη γάστρα :)
Πίνω πολύ νερό τσάι και λίγο καφέ και καμία μπύρα όταν έχω λεφτά
και το κρασί από το χωριό καλό είναι.

Από χρώματα μ΄αρέσουν
    Το πράσινο, το μαύρο, και το πρασινοκίτρινο
Απο μουσική ακούω
    Παλιά λαϊκά, παλιό ροκ, κλασική, μπαλάντες, κλαρίνα, δημοτικά
    και γενικώς οποιοδήποτε είδος εκτός από metall, Τσαλίκη και Κατέλη.
    ο αγαπημένοι μου τραγουδιστές είναι
    Ο [url=http://el.wikipedia.org/wiki/Στέλιος_Καζαντζίδης]Καζαντζίδης[/url], [url=http://el.wikipedia.org/wiki/Στράτος_Διονυσίου]Διονυσίου[/url], Περπινιάδης, Jim Morrison, James Hetfield και η Βούλα Πάλλα

Δεν υποστηρίζω καμία ομάδα όπως
    ποδοσφαιρική
    κομματική
    ιδεολογική
    θεολογική
    κλπ
    κλπ
Είμαι ελεύθερος από χρέη.
Δεν έχω δάνεια, πιστωτικές και λεφτά στην τράπεζα.
Δεν έχω γυναίκα και παιδιά.
Δεν έχω δει ποτέ τον Τιτανικό.

Μ΄αρέσουν οι μελαχρινές με μαύρα μάτια και λευκό δέρμα
καθώς επίσης και διάφορες άλλες.

Εχω δίπλωμα αυτοκινήτου, Αγγλικών και εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις και με λένε Λάζο και είμαι καλά
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 16:39 pm 01 05 2007

Εγω ειμαι χωριατης απο το χωριο Βρυσερα της Δροπολης.
Λεγομαι Λαζαρος Κωτσιας

Τελειωσα την 6η στο χωριο μου και το Γυμνασιο και Λυκειο στην Ελλαδα.
Ειμαι Πολιτικος Μηχανικός Εθνικου Μετσόβιου Πολυτεχνειου Αθηνας
Γεννηθηκα στις 02/10/1978 στο χωριό μου. Ειμαι 1,76 και 72 κιλα.

Εμφανισιακα ειμαι μετριος.
Δεν εχω παει στρατο.
Εργαζομαι ως ελευθερος επαγγελματιας Πολιτικος Μηχανικός στην Αθηνα και κανω στατικες μελετες (δεν μπορω να σας βοηθησω να βρειτε διαμερισμα κλπ και δεν ειμαι κατασκευαστης)

Τρωω τα παντα, αλλα με ενοχλει ακομη και η μυρωδια από τις φακες.

Μου αρεσουν οι γυναικες τα ταξιδια οι καλες τεχνες (μουσική, ποιηση και ζωγραφικη), η ιστορια, η μυθολογια η αρχαιοτητα και κυριως η Αρχαια Ελλαδα. Ασχολουμαι με τη ζωγραφική.
Αντιπαθω ολα τα Κομματα και εκνευριζομαι οταν προσπαθουν να με πεισουν για τις "λυσεις" τους, οι πολιτικες πεποιθησεις μου ειναι μεν υπερ της ελευθερης αγορας, αλλα αρκετα αριστερες για τα γουστα των περισσοτερων ΒΗ. Ειμαι χαρουμενος που γεννηθηκα Ελληνας. Δεν ειμαι με καμια αθλητικη ομαδα. Ειμαι βαφτισμενος ΧΟ, αλλα δεν με εκφραζει πολυ αυτη η θρησκεια, δεν εχω ομως αλλη θρησκευτικη πεποιθηση, δεν ειμαι θρησκευομενος, αλλα πιστευω οτι υπαρχει Θεος ή Θεοι. Πιστευω οτι δεν ζουμε μια φορα και οτι οι περισσοτερες ανθρωπινες αξιες αναδεικνυονται στον πολεμο.

Ο χαρακτηρας μου ειναι εριστικός, τολμηρος, και δυναμικος, αλλα προσπαθω να κρυψω τη στεναχωρια μου και την απαγοητευση οταν αυτη υπαρχει απο τους ανθρωπους που συναναστρεφομαι. Πιστευω οτι ειμαι καλη παρεα και οι φιλοι μου θελουν να περνουν το χρονο τους μαζι μου. Με συναρπαζουν πολυ συχνα γνησιοι ανθρωποι.

Μου αρεσουν πολύ οι γυναικες, ο ερωτας και η παρεα των γυναικων. Ο Ερωτας ειναι το συμαντικοτερο πραγμα που μου συμβαινει κατα καιρους και ειναι το μονο ανεξηγητο-θεικο φαινομενο που αισθανθηκα. Οσες γυναικες ερωτευτηκα το εμαθαν πλην μιας που δεν προλαβα να της το πω γιατι σκοτωθηκε σε αυτοκινητιστικο δυστυχημα. Μου αρεσουν οι ερωτικες, τολμηρες, ζωηρές, ευθραυστες και ναζιαρες.

Ξερω και με ξερουν πολλα μελη του φορουμ.

Ασχολουμαι με τα κοινα των Βορειοηπειρωτων απο πολύ παλια και συμμετεχω σε αρκετες οργανωσεις. Προσπαθησα με καθε μεσο να βοηθησω στο να μας χορηγηθει η ελληνικη ιθαγενεια.
Τελευταία επεξεργασία από Λαζαρος και 05:41 am 02 05 2007, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό vlaxogomenos » 17:43 pm 01 05 2007

Εγω ειμαι χωριατης για τα ελληνικα δεδομενα μιας και η Σουβλακουπολη εχει 25.000 κατοικους. Οι Αθηναιοι με λενε βλαχο, εξου και το nick μου. Με λενε Σταθη Κακοσαιο και ειμαι γεννημενος στις 13/11/86. Ο παππους μου ηταν ανταρτης και ο παππους του στραταρχης που σκοτωθηκε στη Μικρασιατικη καταστροφη. Ο Γιαννης Πλουταρχος ειναι μπαρμπας μου.

Μεγαλωσα στη Λιβαδεια (προφανως) και ηρθα στη πρωτευουσα το καλοκαιρι του 2004. Ελπιζω οτι δε θα χρειαστει να επιστρεψω.

Ειμαι ψηλος και πολυ λεπτος. Ολες οι γυναικες θα ηθελαν να εχουν τον μεταβολισμο μου. Μου αρεσει πολυ το φαι εκτος και αν εχει ντοματες. Ακουω χρονια μεταλ, απο οταν ηρθα Αθηνα εντεχνο και τελευταια ελληνικη ροκ. Μισω τα μπουζουκια.

Ειμαι στο 3ο ετος Μηχανολογος Μηχανικος στο ΕΜΠ. Χρωσταω τα μισα μαθηματα και τα μισα απο αυτα ειναι τα μεχρι τωρα δυσκολοτερα. Μενω στην καλυτερη γειτονια της Αθηνας, στα Εξαρχεια. Πραγματικα τα λατρευω. Τα επεισοδια εγιναν ακριβως μπροστα απο το σπιτι μου.

Δηλωνω αθεϊστης, βαζελος και αριστερος.

Συμπαθω ευκολα τους ανθρωπους. Αλλα δεν εμπιστευομαι κανεναν. Ειμαι εγωιστης και ισχυρογνωμον. Το μοτο μου ειναι: Δυο πραγματα ειναι τα σημαντικοτερα στη ζωη μου, το δεξι μου και το αριστερο μου. Και επειδη ειναι τα σημαντικοτερα τα τιμω και απαιτω απο ολους να τα τιμουν. Γι αυτο και δε μου αρεσει το ψεμα. Οπως ακομα το να μιλα κανεις με υπεκφυγες και εμμεσως. Αν εχεις να πεις κατι ή το λες ευθεως ή το βουλωνεις. Προσπαθω να εχω χιουμορ γιατι μου αρεσει να κανω τους αλλους να χαμογελουν. Το χειροτερο που μπορει να μου κανει καποιος ειναι να με θεωρει ηλιθιο.

Ειμαι της αποψης οτι δε πρεπει να αγαπας οταν εισαι μικρος. Μπορει να πληγωθεις και δεν ειναι καλο σε τοσο μικρη ηλικια. Ερωτευσου αλλα μην αγαπας. Εγω δεν τα καταφερα πολυ καλα σε αυτο.

Ελπιζω οτι συντομα θα συναντηθω με μερικους απο εδω.
Ο εξυπνος παραδεχεται..
Ο πονηρος δικαιολογειται...
Ο βλακας επιμενει...
Άβαταρ μέλους
vlaxogomenos
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: 23:15 pm 13 02 2007
Τοποθεσία: Εξαρχεια-Λιβαδεια (Βοιωτιας)

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 18:38 pm 01 05 2007

είμαι και εγώ ένας ακόμα χωριάτης από την ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ το όνομα μου είναι Γιώργος .

Γεννήθηκα μια μέρα του Ιούλιου και συγκεκριμένα στης 7-7-1982.

Στην Ελλάδα ήρθα το 1991 και ήρθα κατευθείαν στην Λαμία όπου μένω μέχρι και σήμερα.

Τελείωσα τον ΟΑΕΔ. στην ειδικότητα του μηχανοτεχνίτη του μηχανολογικού κλάδου.

Εργάζομαι σε μια κατασκευαστική εταιρεία που φτιάχνει μεταλλικά κτίρια βιομηχανικά κτίρια σπίτια από μέταλλα κ.λ.π ή δουλειά μου είναι το μοντάρισμα και η επίβλεψη της κατασκευής μέσα στο εργοστάσιο. και τον ελεύθερο μου χρόνο κάνω σχέδια κατασκευαστικά για μεταλλικές κατασκευές

είμαι ΟΛΥΜΠΙΑΚΌΣ

όσο για την εμφάνιση:
ύψος: 185 cm
βάρος: 90 kg
μαλλιά : σγουρό

Με το Φόρουμ άρχισα να ασχολούμαι στης αρχές του Νοεμβρίου .
Έχω γνωριστεί με αρκετά άτομα από τα παιδιά που βρίσκονται εδώ, και θα ήθελα να γνωρίσω και τους υπόλοιπους.
Τελευταία επεξεργασία από epgiorgos82 και 17:59 pm 02 05 2007, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Δημοσίευσηαπό Nymfodwra » 22:40 pm 01 05 2007

Eγω γεννηθηκα στο πωγωνι και μεγαλωσα στο αργυροκαστρο
οπου σπουδασα γεωπωνικη
Εχω να παω στο χωριο μου 23 χρονια
Το 1991 ηρθα στην Ελλαδα και τωρα ζω στην Ανατολικη Αττικη
Ειμαι παντρεμενη εχω δυο γιους
Ειμαι πρωτάκη στο ιντερνετ για αυτο ζητω την κατανοηση σας σε τυχον ορθογραφικα λαθη.
Και με χίλια βάσανα , πάλι η ζωή γλυκιά είναι.
Άβαταρ μέλους
Nymfodwra
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 17:12 pm 08 02 2007

Δημοσίευσηαπό priest » 19:21 pm 02 05 2007

Γεννήθηκα τη χρονιά που αποκαταστάθηκε η δημοκρατία στην Ελλάδα, στην κωμόπολη της Φοινίκης - που βρίσκεται δίπλα στα ερείπια της Αρχαίας Φοινίκης, πρωτεύουσας του αρχαίου Κοινού των Ηπειρωτών- που τότε ανήκε στο νομό των Αγίων Σαράντα. Αφού τελείωσα το οκτατάξιο σχολείο, βοηθούσα τον ηλεκτρολόγο πατέρα μου στις δουλειές του.

Όταν άνοιξαν τα σύνορα πήγα στην Κοζάνη όπου βρήκα τον μεγαλύτερο αδερφό μου, ο οποίος είχε αποδράσει από το κράτος-φυλακή από τα τελη του 1989.
Εκεί εργάστηκα ως γουνοποιός, σερβιτόρος, ψήστης, αρτοποιός.
Ίσως να έμενα για πάντα εκεί, αφού και είχα βολευτεί και το περιβάλλον ήταν φιλικότατο, αν οι γονείς μου δεν έρχονταν από το χωριό (έτσι μου αρέσει να αποκαλώ συνήθως τη Φοινίκη) στην Αθήνα στα μέσα της δεκαετίας του 1990.

Έτσι μετά από ένα σύντομο πέρασμα από Πάτρα και Καλαμάτα, όπου εγκαταστάθηκε μόνιμα ο αδερφός μου, κατέληξα σε ένα υποβαθμισμένο και αραιοκατοικημένο δυτικό προάστιο της πρωτεύουσας του ελληνικού κράτους.
Στα χρόνια που μένω στην Αθήνα εργάστηκα σε αρτοποιείο- ζαχαροπλαστείο, σε διανομές φυλλαδίων, σε μεταφορές και αποθήκες σούπερ μάρκετ, σε εταιρεία φυσικού αερίου και σε συνεργεία επισκευής και καθαρισμού ως υπάλληλος. Περιμένω τώρα να αλλαξω δουλειά, να πάω σε μία με καλύτερες συνθήκες εργασίας, ωραρίου και περιβάλλοντος.
Πρόσφατα μετακόμισα σε ανατολικό προάστιο τής Αθήνας, πιο πυκνοκατοικημένο και ανεπτυγμένο.

Τα τελευταία έξι χρόνια έχασα τους αγαπημένους μου ανθρώπους. Τους γονείς μου από την επάρατη νόσο και ενδιάμεσα τον αδερφό μου από τροχαίο. Έχω όμως την αδερφή μου και την ανηψιά μου.

Από το 1996, ήρθα σε επαφή με διάφορα σωματεία βορειοηπειρωτικά, ωστε να συμβάλλω στα ζητήματα που αφορούν την ιδιαίτερη πατρίδα μας, τη Βόρειο Ήπειρο, αλλά το ένα με απογοήτευε περισσότερο από το άλλο, αφού οι διάφοροι "βορειοηπειρωτοπατέρες" με πρώτο και καλύτερο τον φαρμακοποιό, άφηναν βαριά τη σκιά τους. Από την αρχή βέβαια αυτό που κατάλαβα ότι με εξέφραζε ήταν η ΣΦΕΒΑ, η οποία -τι ειρωνία!- αποτελείται από Ελλαδίτες.

Είμαι επίσης ψηφοφόρος του ΚΕΑΔ, υποστηρικτής της ΟΜΟΝΟΙΑΣ (χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα τονίζω τα κακώς κείμενα των ηγετών τους) και φίλαθλος του ΠΑΣ Γιάννινα...
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 23:30 pm 02 05 2007

Ας αφήσουμε μόνο αυτά:


Δεν υποστηρίζω καμία ομάδα (εκ πεποιθήσεως), δεν πιστέυω στο Θεό και είμαι πολύ προβληματισμένος για το περιβάλλον και για την κοινωνική κατάντια που μας περιμένει. Είμαι διεθνιστής μέχρι το κόκκαλο.

Είμαι ρομαντικός, τελειομανής, λιγάκι ευέξαπτος (αλλά δεν το δείχνω), δεν είμαι ιδιαίτερα εύθυμος στην παρέα, πιστός σύζυγος και οικογενιάρχης, δυσκολεύομαι να κατακρίνω τους άλλους και καταπίνω πολλά με αποτέλεσμα να έχω υπερβολικό stress.

Δεν γνωρίζω κανέναν από το φόρουμ και ειλικρινά θέλω να γνωριστούμε με τους περισσότερους από εσάς.
Venceremos!
Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: 12:58 pm 08 11 2006
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό keravnios » 02:26 am 14 05 2007

Γιαννη, θα ερθω εγω στο βολο να πιουμε τα τσιπουρα μας και θα δεις για ποτε θα απαρνηθεις τον κομουνισμο.

Λοιπόν όπως ξέρετε σχεδόν όλοι λέγομαι Σπύρος. Είμαι από την Χιμάρα και ζω στην Αθήνα από τον Γενάρη του 91. Ασχολούμαι με την πληροφορική αφού για διάφορους λόγους δεν μπόρεσα να γίνω Ικαρος. Καλά τα πάω και εκεί όμως. Προσπαθώ να ξεπεράσω Κύκλωπες και Λεστρυγόνες για να φτάσω στην Χιμάρα μου. Πιστεύω πως το ταξίδι είναι τόσο σημαντικό όσο και ο προορισμός γιατί θα μου δώσει την δυνατότητα να ευημερήσω όταν φτάσω στον προορισμό μου. Ελπίζω να μην είμαι πολύ γέρος τότε και να μπορώ να χαρώ τον τόπο μου. Κατά τα άλλα, τα λεπτομερή στοιχεία του βιογραφικού μου δεν νομίζω να ενδιαφέρουν κανέναν εδω μέσα. Εγώ πάντως τα περισσότερα δεν τα διάβασα. Σας γουστάρω όλους όσους είστε εδώ. Και όταν σας βρίζω καλοπροαίρετα το κάνω. Έχω γνωρίσει σχεδόν όλες τις συμπάθειές μου από εδώ μέσα. Ελπίζω να γνωρίσω και τους υπολοίπους. Ιδιαίτερα τον Γιάννη γιατί μου αρέσει ο τρόπος που φέρεται, τον Πριστ γιατί είναι τίμιος πατριώτης, τον "Θεο" του φόρουμ γιατί νομίζω ότι είναι διχασμένη προσωπικότητα και παρουσιάζει ένα ενδιαφέρον, την Αμαρυλίδα για να δω αν όντως ξέρει να φτιάχνει παστίτσιο ή άδικα την προέτρεψα, και τον δερβιτσιώτη για να έχω μέσο όταν γίνει υπουργος.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 13:30 pm 14 05 2007

Fw:
Οπότε μιας και ζητήσατε λίγα λόγια για μένα, σας λέω συνοπτικά ότι γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Δερβιτσιάνη, όπου πήγα στο ελληνικό 8χρονο και σε αλβανικό λύκειο μέχρι το 91. Ήρθα στην Ελλάδα το 91 έχω ως έδρα τα Γιάννενα και το χωριό και γυρνάω γενικώς ανά την Ενωμένη και μή Ευρώπη και παραμένω εργένης.

Από σπουδές τίποτε άλλο... Τελείωσα πρώτος αριστεύσας στο λύκειο, υπήρξα μέλος της Ελληνικής Ολυμπιακής Ομάδας στα Μαθηματικά (και της Αλβανικής στο Δημοτικό), πέρασα πρώτος στην σχολή μου δίνοντας πανελλήνιες εξετάσεις με τους Ελλαδίτες για να "νιώθω" ισότιμος, έχω τρία πτυχία με άριστα και συνεχίζω, συνεργάζομαι πάνω από 10 χρόνια ως υψηλόβαθμο στέλεχος έρευνας και ανάπτυξης με κορυφαίες ευρωπαϊκές βιομηχανίες (ιατρική πληροφορική, ρομποτική, αυτοκίνητο, μικροηλεκτρονική, διάστημα, κ.α), ως σύμβουλος περιφερειακών αναπτυξιακών δράσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση, σε Ελληνικούς Δημόσιους Φορείς και στην Αλβανική Κυβέρνηση λίαν συντόμως μιας και έχω ξεκινήσει κάποιας μορφής επιχειρείν στην πατρίδα.

Όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω λάβει ούτε μία δραχμή υποτροφία, ούτε ένα φιλικό "σπρώξιμο", δεν έχω βγάλει ούτε μια δραχμή χωρίς να φτύσω αίμα και ιδρώτα (όπως άλλωστε η πλειοψηφία των βορειοηπειρωτών), είμαι περήφανος για την καταγωγή μου, το δείχνω παντού και πάντα και δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου όταν κάποιος μου την θίγει. Τελευταία συμμετέχω σε μια δύσκολη προσπάθεια σύμπνοιας και ένωσης των Δερβιτσιωτών μακριά από πολιτικές χροιές...

Από εδώ μέσα δεν ξέρω κανέναν πέραν της ΑΜΑΡΥΛΙΣ που με "αναγνώρισε" μόλις πρωτομπήκα, έχω διαπιστώσει ότι με "ξέρουν" αρκετοί Δροπολίτες τους οποίους δυστυχώς δεν γνωρίζω προσωπικά.
θα θέλα κάποια στιγμή να βρεθώ με τις συμπάθειες μου και τις αντιπάθειες μου, όπως τον πάτερ, τον κεραύνιο, τον Λάζαρο, τον Ηλία, τον βλάχο, τον Γιάννη, τον "Θεό" για κανένα "κοντράρισμα" κ.α. κ.α.για καλό τσιπουράκι και κουβεντούλα (γυναικεία ονόματα δεν λέω, γιατί θα ξεχάσω κανένα και δεν αντέχω την γκρίνια με π.μ.)...

Από χόμπυ, πέραν των γυναικών :roll: , της καλοπέρασης, της συγγραφής και της επιστήμης (το οποίο χόμπυ έκανα δουλειά) , έτρεχα παλιά σε ράλλυ... μέχρι που ξερίζωσα ένα δέντρο και με μάζεψε η Greenpeace (οι μάνα μου). :chain:
Προσωπικά έχω μεγάλη αδυναμία στους γονείς μου, στην αδερφή μου και ειδικά στα τρελοανιψάκια μου τα οποία δυστυχώς πήραν το ξεροκέφαλο μυαλό από τον θείο... τρέμε κόσμε... :twisted:

Υ.Γ. Κεραύνιε... δέχομαι από τώρα μίζες προκαταβολικά... τραπεζικό λογαριασμό θα σου δώσω σε p.m. whistle:
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Πείτε μας δυό λόγια για σας.

Δημοσίευσηαπό MPATZIOS » 04:19 am 23 06 2007

γεια σας. λέγομαι Γιάννης Μπάτζιος. είμαι από braxogoranzi τώρα μένω σαλόνικα. δουλεύω και παράλληλα προσπαθώ να τελειώσω την σχολη μου (μηχανολόγος μηχανικών). μου αρέσει το ποδόσφαιρο και είμαι οπαδός του παοκ. τρελαίνομαι για αυτοκίνητα και τώρα οδηγό alfa romeo ελπίζω να αποκτήσω κάποτε το alfa gt. από το chat γνώρισα αρκετούς στο πάρτι στο chakra.όνειρο μου... να τελειώσω την σχολη μου και να βρω ένα καλο κορίτσι να κάνω οικογένεια. κρυφό μου όνειρο....να δω την Βόρειο Ηπειρο ελεύθερη.


Καλως ηλθες Γιαννη.
Ελληνικα ξερεις γραφε τοτε ελληνικα!
MPATZIOS
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 18:09 pm 29 05 2007
Τοποθεσία: thesalloniki

Re: Πείτε μας δυό λόγια για σας.

Δημοσίευσηαπό papilion » 03:31 am 07 07 2007

Γενηθηκα το 1988 στο Αργυροκαστρο.Εζησα εκει μεχρι τα 6 μου.Το 1994 ηρθα Αθηνα και μενω στο Δασος Χαιδαριου απο τοτε.Συγκεκριμενα θυμαμαι ηρθα εδω 8 Σεπτεμβρη και στις 11 πηγα σχολειο...Εκανα ολες τις ταξεις εδω στην Ελλαδα.Δυστηχως μεγαλωσα σε πλουσια περιοχη με αποτελεσμα να αισθανομαι πολες φορες απο μικρος κατωτεροτητα απο τους αλλους...Τελικα φτασαμε εδω.Ειμαι πρωτο ετος στη σχολη Ηλεκτρολογων Μηχανικων και Μηχανικων Υπολογιστων ΕΜΠ μετα απο μια πολυ δυσκολη χρονια την περσινη (ουτε να την θυμαμαι δεν θελω)...Μ αρεσει η μπαλα ειμαι Βαζελος μεχρι το κοκαλο.Το περισοτερο χρονο των ξοδευω στα PC και στον προγραματισμο (αν και ειμαι σε αρχαριο σταδιο ακομα...).Επισης μ αρεσει πολυ το μπιλιαρδο και οι ταινιες.
"Υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι. Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν"
papilion
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 00:35 am 07 04 2007
Τοποθεσία: Αστρόβιλο πεδίο

Re: Πείτε μας δυό λόγια για σας.

Δημοσίευσηαπό giorgos_o_omorfos » 18:17 pm 15 07 2007

Ειμαι ο Γιωργος η οπως με φωναζουν οι φιλοι μου "ο γιωργος ο ομορφος".Γεννηθηκα στο αργυροκαστρο ενα χρονο πριν το Τσερνομπιλ {γλιτωσα}.Οι γονεις ειναι απο την κατω δροπολη.
Οταν ειμουν μικρος εμενα στο αργυροκαστρο.Το δημοτικο το εκανα στο ελληνικο σχολειο στο αργυροκαστρο.Το 1994 ηρθαμε Αθηνα.ΤΑ ΑΛΒΑΝΙΚΑ τα εχω ξεχασει δεν θυμαμαι λεξη.Μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα{μη γελασει κανεις τον εσφαξα}.Τον ελευθερο μου χρονο διαβαζω κανα βιβλιο της προκόπης.Η αγαπημενη μου εκπομπη ειναι το ΝΙNJA TV στο mad.Ειμαι φανατικος της Ρεαλ Μαδριτης και παιζω τερματοφυλακας .Εχω δει τον τιτανικο αλλα πιο πολυ μου αρεσε το τελος στο παρα πεντε.
Ξερω κολυμπι και η αγαπημενη μου παραλια ειναι οι δρυμαδες{dhermi} στην χειμαρα.Μου αρεσει η γαλικοι κουλτουρα και θα ηθελα να ζουσα στην γαλλια.Το αγαπημενο μου ποτο ειναι το Chivas.Το 2004 ημουν στην Πορτογαλλια και ειδα το ματσ ΕΛΛΑΔΑ-ΡΩΣΣΙΑ.Οι φιλοι μου με ηπαν γκαντεμη "πηγες εσυ και χασαμε".Η ιδανικη γυναικα για μενα ειναι η Μονικα Μπελουτσι.Απο μουσικη απουω μονο ελληνικα λαικα και ποπ κι απο ξενα μονο house.O αγαπημενος μου dj ειναι ο dj kostis.Α και κατι ακομη.....ειμαι single
Άβαταρ μέλους
giorgos_o_omorfos
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 17:18 pm 15 07 2007
Τοποθεσία: ioannina

Re: Πείτε μας δυό λόγια για σας.

Δημοσίευσηαπό maraki » 11:00 am 25 07 2007

Γεια σας, να συστηθώ:
Με λένε ............... ................... (Μαράκι).
Γεννήθηκα στο Ελμπασάν όπου τελείωσα και την 8 τάξη, στο σχολείο δεν είμασταν πολλοί έλληνες, κάποιες φορές μπορεί να έζησα τον ρατσισμό αλλά πολύ περισσότερες εισέπραξα και αγάπη από τους ντόπιους συμμαθητές και καθηγητές μου.
Όμως τα καλοκαίρια και τα προσχολικά χρόνια τα πέρασα στο χωριό Δρόβιανη, που είναι και η μεγάλη μου αγάπη (τον αγαπώ αυτόν τον τόπο χωρίς όρια). Επίσης απολυτήριο για την όγδοη τάξη πήρα από το σχολείο της Δρόβιανης όπου μου δόθηκε η ευκαιρία να έχω συμμαθητές μόνο συμπατριώτες μου, ήταν πολύ ωραία εμπειρία.
Μετά μετακόμισα στην Πάτρα όπου ζω για πολλά χρόνια. Τελείωσα το πολυτεχνείο "Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής" και αμέσως μετά εργάστηκα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ως καθηγήτρια πληροφορικής.
Τώρα τελειώνω και το μεταπτυχιακό μου.
Μου αρέσει που είμαι μέλος του φόρουμ της ΝΕΒ.
Γνωρίζω κάποιους από το φόρουμ αλλά θα ήθελα να τους γνωρίσω όλους.
Άβαταρ μέλους
maraki
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 12:31 pm 23 10 2006
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Πείτε μας δυό λόγια για σας.

Δημοσίευσηαπό Ellino-Albanos » 00:15 am 08 08 2007

Χαίρεται σε όλους...
Καταρχάς θα ήθελα να δώσω τα πιο θερμά μου συγχαρητήρια στο admin αυτού του forum!
Φαίνεται καταπληκτικό!!
Ούτε καν θα μπορούσα να φανταστώ ότι κάτι τέτοιο μπορούσε να υπάρχει!
Μονο Βόρειο-Ηπειρώτες! ’νθρωποι σαν k σένα! Κατάπλοιικτικό!!
Λοιπόν όσο για την συστήσει...
Όλοι με "φωναzουν" Παναγιώτη,που είπαν ότι έχω γεννηθεί στις 12 Ιουνίου 1987 στην Albania. Να είμαι ειλικρινής δεν το θυμάμαι...lol Αλλα γονείς μου είναι το πιστεύω...
Η μητέρα μου είναι Αλβανίδα από το Ελμπασάν,ο πατέρας μου από ένα ελληνικό χωριο της αλβανιας κοντά στον Αυλώνα (τις Αλβανίας) το οποιο ονομάζεται "ΝΑΡΤΑ".
Έμεινα εκεί μέχρι τα 4 μου, μετά, καλοκαίρι 91 όπως πολλοί στην κατάσταση μας την κάναμε για Ελλάδα...στην αρχή ήταν λίγο δύσκολα τα πράματα το ομόλογο παρ όλου που ήμουν μικρός και δεν τα ήξερα καλά τα πράματα...Καθίσαμε λίγο καιρό Βόρεια Ελλάδα (προς Καστορια) και μετά κατά 94-95' κατεύθυνση Αθηνα...τα πιο καλύτερα χρονια τις ζωής μου ήταν εκεί...
Τώρα βρίσκομαι Γαλλία...Από το 11/09/2001 (αληθινή ημερομηνία είναι δεν σας κάνω πλακα...lol)
Ζω εδώ με την μητέρα μου.Ο πατέρας μου είναι Ελλάδα...(χωρισμένοι ναι...)Σπουδάσω τώρα νομική και όλα πάνε προς το καλο....lol
Αυτά λοιπόν για μένα!
Σας χαιρετώ όλους.

Ellino-Albanos
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23:53 pm 07 08 2007
Τοποθεσία: Gallia

Re: Πείτε μας δυό λόγια για σας.

Δημοσίευσηαπό Βασίλης » 19:09 pm 22 08 2007

Σειρά μου να πω και εγώ δυο λόγια:

Λοιπόν, κατάγομαι από το χωριό Γριάζδανη, το οποίο και επισκέπτομαι κάθε χρόνο, παρακολούθησα εκεί τις τρεις πρώτες τάξεις του δημοτικού. Το 1994 ήρθα στην Κορινθία. Το 2003 τελείωσα ηλεκτρολόγος στα Τ.Ε.Ε. δίνοντας πανελλήνιες πέρασα στη σχολή που ήθελα και από τότε βρίσκομαι στην Αθήνα.

Προσαρμόζομαι με οτιδήποτε, τρώω τα πάντα, είμαι μη καπνιστής και κατά των ναρκωτικών.
Οι ανησυχίες μου για το περιβάλλον τον τελευταίο καιρό έγιναν πιο έντονες, δηλώνω Ορθόδοξος Χριστιανός, νομοταγής και μ’ αρέσει να υπερασπίζομαι το δίκαιο.

Δεν υποστηρίζω καμία φοιτητική-πολιτική παράταξη.
Με ενδιαφέρει το καλό της Β/Η και του χωριού μου.

Μου αρέσουν τα ταξίδια και η μουσική, στο ζώδιο είμαι σκορπιός και με διακρίνουν τα χαρακτηρίστηκα του.

Αυτά.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: 15:45 pm 27 11 2006
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Πείτε μας δυό λόγια για σας.

Δημοσίευσηαπό joanna » 21:10 pm 25 10 2007

Ηello!!
Ανακαλυψα το site χθες τυχαια,googl-αροντας.Πολυ καλη προσπαθεια.Keep walking!
Εγω ειμαι 25,καταγωγη απο Αρτα-Αυλωνα.Μενω Αθηνα 13 χρονια.Σπουδαζω ιατρικη,μου μενουν μερικα μαθηματα ακομα.
Αυτα προς το παρον απο μενα.Τα υπολοιπα θα τα πουμε αλλη φορα.
καλωσορισα :D
Τελευταία επεξεργασία από aZu και 14:27 pm 26 10 2007, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Caps / Κεφαλαία
Άβαταρ μέλους
joanna
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22:29 pm 24 10 2007

Re: Πείτε μας δυό λόγια για σας.

Δημοσίευσηαπό KARAGKIOZHS » 13:46 pm 23 01 2008

Γεννήθηκα περίπου πριν 200 χρόνια στη Κωνσταντινούπολη.
Διωγμένος από το ντοβλέτι και τη πείνα άραξα κάποτε και εκεί κοντά στου Αγίους Σαράντα.
Άλλος Σουλτάνος ήρθε και εκεί όμως και πάλι μ’ έδιωξε. (γιατί η εξουσία ποτέ δεν αγάπησε τον Καραγκιόζη).
Νύχτα πείρα των ομματίων μου και μαύρος από το ξύλο έφτασα στις Φιλιάτες. Μου παν Καραγκιόζη εδώ δεν είσαι ασφαλής και πείρα το αεροπλάνο και βρέθηκα στην Αμερική. Εκεί είχα κάθε μέρα ζεστό καρβέλι αλλά όταν οι Σουλτάνιδες πέσανε γύρισα πάλι
ΚΑΙ ΝΑ ‘ΜΑΙ ΕΔΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
KARAGKIOZHS
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 18:35 pm 06 12 2007

Re: Πείτε μας δυό λόγια για σας.

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 14:18 pm 23 01 2008

Κάτι μου θυμίζουν τα καρβέεεεεελια........... :conf:
Υ.Γ Κάτι γίνεται τελευταία και αντιλαμβάνομαι τους guest stars :lol:

καλώς όρισες φίλτατε....
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πείτε μας δυό λόγια για σας.

Δημοσίευσηαπό lazos » 15:16 pm 23 01 2008

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Καλως ήρθατε.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 5 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 5 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Login Form