Τώρα είναι 11:35 am 28 03 2024

Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Εδώ θα αναγράφονται οι ανακοινώσεις και τα σχόλια από τις εκδηλώσεις που θα διοργανώνουν διάφορα σωματεία, συλλόγοι, αδελφότητες κλπ

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 00:11 am 25 02 2008

Το ακροατήριο που αποτελείτο από φοιτητές και ιστορικούς μέχρι βορειοηπειρώτες και μέλη της «Χρυσής Αυγής»,


Μεχρι βορειοηπειρωτες και μέλη της "Χρυσής Αυγής", δε μ' αρέσει καθόλου ο τρόπος που ειναι γραμμενο, δημιουργουνται κάποιοι συνηρμοί στον αναγνώστη.
Θέλει προσοχη στους χειρισμούς, γιατί μπορεί μονοι μας να οδηγούμαστε στο περιθώριο.
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 00:40 am 25 02 2008

Άλλο και τούτο! Που τ΄ανακάλυψε ο ρεπόρτερ του αλφα τα μέλη της Χ.Α.;
Αλλά και πάλι τι μας πειράζει;
Αμα έγραφε Βορειοηπειρώτες και μέλη π.χ. της Χρυσοπηγής θα μας χάλαγε;

Και τι να κάνουμε τώρα;
Αφού και μόνο που υπάρχουν Βορειοηπειρώτες χαλάμε τα σχέδια κάποιων.
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 03:09 am 25 02 2008

Συνειρμηκά και μόνο μπορείς να καταλάβεις γιατι η ημερίδα αυτή θεωρείται ύποπτη από πολλούς. Κόσσοβο, Μεγάλη Αλβανία, Κόμμα Αλβανών στην Ελλάδα...σου αναφέρω μερικές λέξεις-κλειδιά.


Οι λέξεις «κλειδιά» έχουν ως εξής: Κόσοβο = νέο κράτος (πολιτικός και γεωγραφικός όρος), Μεγάλη Αλβανία = φανταστικός όρος (στη σφαίρα του φανταστικού), Κόμμα Αλβανών στην Ελλάδα = non sens.

Αν εσύ Τσαμουριστάν έτρωγες τα νύχια σου από την αγωνία όσο δεν μάθαινες για το τι είπαν τα ποΚΕΜΟν, εγώ αντίθετα πάθαινα νευρική ανορεξία όσο δεν έβλεπα τοποθετήσεις σου πάνω στο θέμα.

Ώστε συνεργάτες του εχθρού οι πατριώτες του ΜΑΒΗ! (φαντάσματα για σένα). Αυτοί που κυνηγήθηκαν τόσο από τους κουμουνιστές όσο και από τους μπαλίστες! Μόνο ένας αμετανόητος πεμπτοφαλαγγίτης σαν κι εσένα θα μπορούσε να το διανοηθεί αυτό.


Εσύ κακοήθη σχισματικέ ψευτοπαπά πρέπει επιτέλους να πάψεις να σκέφτεσαι σαν θλαδίας (δεν ξέρεις τι γέλιο ρίχνω τώρα καθώς σε σκέφτομαι να ανοίγεις το λεξικό να ξεστραβωθείς να βρεις τι σημαίνει αυτό), να βγάλεις τη μύτη σου από τα οπίσθια αυτού του δήθεν πατριωτισμού και να πάρεις λίγο αέρα. Οι «πατριώτες» της ΜΑΒΗ ήταν αυτοί που συνεργάστηκαν με τους μπαλίστες και επεδίωξαν ώστε να υπάρξει συνεννόηση μεταξύ Ζέρβα και Lepenica.

Οι Βορειοηπειρώτες θα κατάφερναν να πολεμήσουν και τους Γερμανούς και τους Αλβανούς; Με βοήθεια από ποιόν; Από τον Ζέρβα που δεν μπορούσε να τα βγάλει πέρα με τους Έλληνες ΕΑΜ-ιτες; Σου το λέω και μια φορά, το ότι υπάρχουν σήμερα Έλληνες στην Αλβανία οφείλεται αποκλειστικά και μόνον στην βοήθεια που προσέφεραν (με αίμα) οι Βορειοηπειρώτες στον Β’ ΠΠ. Αν ακολουθούσαν ερασιτέχνες κοντόφθαλμους σαν και σένα, σήμερα οι Έλληνες θα κλαίγαν και μια άλλη χαμένη πατρίδα.

Μήπως να έστηνε και "άγαλμα" στον μπάρμπα;
Μήπως η Ελλάς αφήρεσε την υπηκοότητα από τους προδότες από το 1946, οι οποίοι παράμεναν χωρίς ταυτότητα μέχρι το 1954;


Η Ελλάδα δεν αφήρεσε και δεν μπορούσε να αφαιρέσει την υπηκοότητα από κανέναν. Αυτές είναι στοιχειώδεις γνώσεις της Νομικής Επιστήμης. Δεν γίνεται να αφεθούν πολίτες ανιθαγενείς, ακόμη και για προδοσία. Δεν μπορεί ένα κράτος να αφαιρέσει από τους πολίτες του την υπηκοότητα. Αντιλαμβάνεσαι τι λες; Το έκανε αυτό μόλις οι Τσάμηδες απέκτησαν την αλβανική (τότε είχε το δικαίωμα να το κάνει).

Εντάξει, αφού λεγόταν ΚΕSHILI τότε δεν διέπραξε κανένα έγκλημα η παράλληλη κυβέρνηση των Τσάμηδων. Το όνομα έπαιξε μεγάλο ρόλο στην φιλική στάση που κράτησε έναντι στον ελληνορθόδοξο πληθυσμό της Θεσπρωτίας.


Η ειρωνεία είναι ταλέντο. Εάν δεν το ‘χεις μην προσπαθείς μάταια.
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 15:16 pm 25 02 2008

Η Ελλάδα δεν αφήρεσε και δεν μπορούσε να αφαιρέσει την υπηκοότητα από κανέναν.


Έχουμε δηλώσεις των ιδίων των Τσάμηδων για το τι έγινε σχετικά με αυτό.

σαν θλαδίας (δεν ξέρεις τι γέλιο ρίχνω τώρα καθώς σε σκέφτομαι να ανοίγεις το λεξικό να ξεστραβωθείς να βρεις τι σημαίνει αυτό)


=D> Είσαι και ψωνάρα κι από πάνω. πριτς! :butthead:

Οι «πατριώτες» της ΜΑΒΗ ήταν αυτοί που συνεργάστηκαν με τους μπαλίστες


Εσύ Τσαμουριστάν οχί απλώς κολυμπάς αλλά κάνεις και μακροβούτια και πατητές στο βόθρο της εθνικής μειοδοσίας.
Γιατί δεν μας λες ότι οι παππούδες σου ήταν Τσάμηδες που η "λαϊκή εξουσία" τους εγκατέστησε στην Πολύτσανη;
Ύστερα και από αυτό δεν έχομεν άλλη χρείαν μαρτύρων.

Από δω και πέρα όποιος κάθεται να απαντάει σε εσένα προσβάλλει τον εαυτό του.

υγ: θα σε αποχαιρετίσω με το σύνθημα που αφιέρωσε το ακροατήριο των ποΚΕΜΟν στον (υ)ιό της Χολέρας:
"Γκούλαγκ, γκούλαγκ, γκούλαγκ..."
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 15:28 pm 25 02 2008

H εκδήλωση πέτυχε τον στόχο της... επικοινωνιακός ήταν (δυστυχώς έφτασα πολύ αργά στην πρωτεύουσα) γιατί ήθελα να σπάσω λίγο πλάκα.
Το όλο θέμα ήταν μια ανίχνευση "προθέσεων" και "νομιμοποίηση" της "έρευνας" μέσω της επικοινωνίας και της εκδήλωσης των "απωθητικών" (επικοινωνιακά και κοινωνικά) αντιδράσεων των φανατικών και ακραίων στοιχείων...

"Απόδειξη" δια της εις άτοπον απαγωγής λοιπόν... :conf: :conf:
Αυτή η "επιστημονολογία" είναι η σύγχρονη εκδοχή της επιστήμης, όπως και η "πολιτικολογία" των ΜΜΕ είναι η σύγχρονη εκδοχή της πολιτικής.

Οι "λέκτορες" και οι "δημοσιογράφοι", βασισμένοι σε αμφιβόλου προελεύσεως πηγές της Αλβανικής Ακαδημίας Επιστημών (ο Σκουλίδας είναι τακτικός θαμών των Τιράνων πάντως), μπορούν επίσης να αποδείξουν τα εξής (για όσους πρόλαβαν να διδαχτούν Αλβανική Ιστορία επί κομμουνισμού είναι γνωστές οι "πηγές" μου):
- Οι ΒΗτες ήμασταν νομάδες, μαστόρια, τσιομπαναραίοι (βοσκοί), ξυλοκόποι και αγωγιάτες (μεταφορείς), που μας δέχτηκαν και μας φιλοξένησαν οι καλοί μουσουλμάνοι αγάδες του Αργυροκάστρου, της Χειμμάρας και του Βούρκου στα κτήματά τους. Ευτυχώς ο καλός τζιάτζης Ενβέρ (τέκνο αργυροκαστρίτη αγά άλλωστε) μας αγαπούσε πολύ, γιατί είχε νταντά (νούνα στα Αργυροκαστρίτικα) από την Δρόπολη και μας βοήθησε επί κομμουνισμού να αποκτήσουμε γη και να ευημερήσουμε εις βάρος του αλβανικού λαού. Γι αυτό άλλωστε μας μισούν οι Αλβανοί και ίδου η εξήγηση του ανθελληνικού μένους στην Αλβανία.

Παρένθεση: Ο Τέλογλου σε ένα ρεπορτάζ του για την Αλβανία με θέμα το 97 είχε αναφέρει ότι επί κομμουνισμού ήμασταν προνομιούχοι. Πωγωνιστάν ελπίζω εσύ να μη το πιστεύεις αυτό.

Γιατί το παραπάνω "σενάριο" μου ακούγεται πολύ ΚΕΜΟ-ειδές;!;! Γιατί πιστεύω ότι αν επισκεφτούμε τον Σκουλίδα θα έχει πάνω από 500 σελίδες τεκμηρίωση του παραπάνω "ιστορικού συμπεράσματος"; Η "επιστημονολογία" άλλωστε, πέραν της προσπάθειας επικοινωνιακής "πειθούς", διαφέρει σημαντικά από την επιστήμη στο σκέλος αξιολόγησης των ΠΗΓΩΝ.

ΠΟΥ βόσκει η ελληνική ακαδημαϊκή κοινότητα; Γιατί και η μή βόσκουσα δεν προβάλλεται;

Οι Ιταλοί ξανάρχονται αν δεν το μάθατε (http://www.kohajone.com/html/artikull_20101.html, για τους γνωρίζοντες αλβανικά) για να αποδείξουν ότι το αρχαίο θέατρο των Σωφρατίκων στην Κάτω Δρόπολη είναι ρωμαϊκό, μιας και στην Αντιγονέα χάριν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ του Πανεπιστήμιου Ιωαννίνων απεδείχθησαν και δημοσιεύτηκαν ατράνταχτες επιστημονικότατες αποδείξεις ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Και πως οι απόγονοι των ρωμαίων δελεάζουν τους Αλβανούς και εξαγοράζουν την σιωπή "δικών μας" άραγε;!;! Με επενδύσεις στο αεροδρόμιο του Αργυροκάστρου, στο αλβανοκατοικημένο Λιμπόχοβο, καθώς και αιωλικό ενεργειακό πάρκο πάνω από τα χωριά της Μαύρης Ρίζας (Μπουρέτο).

Όσο για τους τσιάμιδες, ας συνεχίσουν να κοιμούνται εν ησυχία στο Υπουργείο Εξωτερικών, θα «φάνε» πρώτα εμάς και μετά θα ορμήξουν στα νοτιοηπειρωτικά εδάφη. Και εμείς ως γνωστόν, αν και ψάρια, δεν χωνευόμαστε εύκολα, γιατί έχουμε πολλά κόκαλα.

ΤΑ ΛΕΜΕ!
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 18:39 pm 25 02 2008

Spoiler:
Διαγράφεται λόγω προσβλητικού περιεχομένου.

Παρακαλείται ο χρήστης να συμμορφωθεί προς τους κανόνες του φόρουμ και της κόσμιας επικοινωνίας.
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό RIZIOTHS » 19:03 pm 25 02 2008

.............................................................
ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙΣ.
RIZIOTHS
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 17:34 pm 07 11 2007

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό Moira » 19:55 pm 25 02 2008

Πογωνισταν,η αηδία έχει όρια.Ποιός κατεβάζεί τα παντελώνια;Αυτοί που ξενυχτάνε και σφάζονται στα εκλογικά κέντρα με τους ασφαλίτες της αλβανικής αστυνομίας;Αυτοί που δικάζονται ερήμην και τους απαγορευεται να πατήσουν στο σπίτι τους,και πόσα άλλα,αλλά μάλλον δεν έχεις πατήσει ποτέ σου αυτά τα μέρη,απόσα γράφεις και λες δεν μου φαίνεσαι καν βορειηπειρώτης,δεν ξέρω ποιός είσαι.Υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορείς να κάνεις και να εκτονωθείς.Εμάς αφησέ μας στα βασανά μας,μην ασχολείσαι και μην σε νοιάζει,έχουμε ζήσει κοινά πράγματα και καταλαβαινόμαστε,εσύ είσαι άσχετος.....
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 20:14 pm 25 02 2008

Εγώ δεν αμφισβήτησα την ελληνική καταγωγή κανενός εδώ μέσα και έτσι δεν δίνω το δικαίωμα σε κανέναν να αμφισβητήσει την ελληνικότητά μου.

Και πιο πάνω δεν αναφερόμουν σε όλους τους Βορειοηπειρώτες (γιατί και εγώ είμαι τέτοιος) αλλά σε εκείνους που από τη μια το παίζουν υπερπατριώτες και κόβονται για τα εθνικά συμφέροντα και από την άλλη μόλις περνάνε τα σύνορα προσκυνάνε τους Αλβανούς.

Moira, μη μου κάνεις εμένα κύρηγμα, τις μάχες που έχω δώσει απέναντι στους Αλβανούς δεν τις έχετε δώσει εδώ όλοι ενωμένοι. (Αλλά αυτά δεν λέγονται από το διαδίκτυο, για ευνόητους λόγους που φαντάζομαι δεν καταλαβαίνεις).
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 20:34 pm 25 02 2008

AMARYLIS έγραψε:Συνειρμηκά και μόνο μπορείς να καταλάβεις γιατι η ημερίδα αυτή θεωρείται ύποπτη από πολλούς. Κόσσοβο, Μεγάλη Αλβανία, Κόμμα Αλβανών στην Ελλάδα...σου αναφέρω μερικές λέξεις-κλειδιά. Για μας ναι είναι ένα θέμα που έχει λήξει προ πολλού αλλά σκαλίζεται εκ νέου και ο καιρός θα δείξει τι ακριβώς υποκρύπτεται.


Για μένα η ημερίδα αυτή αποτελεί μια δυσάρεστη εξέλιξη. Δεν την παρακολούθησα, δεν είχα χρόνο και διάθεση, αλλά κυρίως γιατί είχα προβλέψει ακριβώς το περιεχόμενο των τοποθετήσεων. Πολλοί διαισθάνονται ότι κάτι κρύβεται πίσω από αυτές τις κινήσεις (όχι μόνο η Αμαρυλλίδα) και εμένα οι πληροφορίες μου και η διαίσθηση μου το επιβεβαιώνουν. Το θέμα είναι πολύ επίκαιρο και συνδεδεμένο με τις εξελίξεις στα Βαλκάνια. Θα σας πως εγώ τι νομίζω ότι κρύβεται.
Η Ελλάδα ελέγχεται από τα μεγάλα οικονομικά συμφέροντα τα οποία επιθυμούν την αύξηση της οικονομικής επιρροής της χώρας έστω και αν αυτό συνεπάγεται παραχώρηση εθνικών συμφερόντων. (έχει δίκιο η Παπαρήγα που είπε "σιγά μη έχει το ανάστημα η κυβέρνηση του Καραμανλή να πει όχι"). Δεδομένου δε ότι η Ελλάδα τόλμησε να πει ότι δεν θα είναι από τις πρώτες χώρες που θα αναγνωρίσει το Κοσσυφοπέδιο (έτσι λέγεται) ως ανεξάρτητη χώρα και γενικά δεν υπάκουσε τις εντολές των ΗΠΑ (έτσι φάνηκε προς τα έξω, αλλά στην πραγματικότητα έχουμε ενδώσει πριν ακόμη μας ζητηθεί) και επειδή πρέπει αυτόν τον καιρό να παρακαλέσουμε και να γλείψουμε να βάλουν στα Σκόπια και επίθετο πάνω στο όνομα "Μακεδονία" (δηλαδή Βόρεια, Άνω, Πέρα, Πέρα-δώθε κλπ) το εκμεταλλευονται αυτό οι Αμερικάνοι και ενισχύουν το προτεκτοράτο τους την Αλβανία. Έτσι λοιπόν δημιουργούν στην Αθήνα αλβανικό Κόμμα !!!, με Έλληνες πολίτες φυσικά να πρωτοστατούν, καθώς ο Τζώρτζ Σόρος διαθέτει πακτωλό χρημάτων, και φυσικά βρήκαν και του "καθηγητές" που εκμεταλλευόμενοι το άσυλο του πανεπιστημίου κάνουν και ημερίδα προς ανάμνηση των Βαρβαροτήτων των Ελλήνων εναντίων των Αλβανών.
Για την ιστορία να πω ότι και ο Ναπολέων Ζέρβας ήταν ορθόδοξος Τσάμης, ο οποίος όπως και οι υπόλοιποι Έλληνες θεώρησαν ότι οι Αλβανοί μουσουλμάνοι της Τσαμουριάς ήταν εχθροί και σύμμαχοι των κατακτητών και σωστά θεώρησαν. Πόλεμος, λοιπόν ήταν και υπήρχαν νικητές και ηττημένοι με γνωστά τα αποτελέσματα. Φαντάζεται κανείς πως θα ήταν τα πράγματα με διαφορετική έκβαση του πολέμου; Που θα ήταν σήμερα οι ορθόδοξοι τσάμηδες, οι Έλληνες Βορειοηπειρώτες, οι Έλληνες της Τσαμουριάς;
priest2 έγραψε:"Γενναίοι! Θάνατος στους Έλληνες, όπου τους βρίσκετε να τους σκοτώνετε. Η Τσαμουριά μέχρι Πρεβέζης πρέπει να μείνει καθαρά αλβανική. Εκδικούμεθα τους εχθρούς μας, επεκτείνουμε τα σύνορα της αλβανικής μας πατρίδας. Η κραταιά Ιταλία είναι στο πλευρό μας!"

Απόσπασμα ομιλίας του αρχηγού της KSILIA (Αλβανικό Σύστημα Πολιτικής Διοικήσεως) Νουρή Ντίνο στους Φιλιάτες.

Ποια είναι η θέση του ΥΠΕΞ; Μα φυσικά να πάρουν αύξηση οι υπάλληλοι όλων των υπηρεσιών γιατί τους έπιασε πονοκέφαλος με τόσες σκοτούρες.
Ποιος ο ρόλος του ΣΕΒ; :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: εεεεεε;;;;;!!!!!!! Που κολλάει ο Σύλλογος Ελλήνων Βιομηχάνων; Μα φυσικά και κολλάει. Όλα για τα χρήματα γίνονται. Αφού λοιπόν όλα παρακινούνται από τα χρήματα και επομένως με τους Αλβανούς και το Μπερίσα τα κάναμε πλακάκια ας κοροιδέψουμε και τους χαζούληδες τους Βορειοηπειρώτες που ακόμη πιστεύουν στην πατρίδα μη βρούμε κανα μπελά και μας λένε προδότες. Έπρεπε λοιπόν να έρθει και αυτός και να πει ότι λάθος κάνουν όσοι πιστεύουν ότι όλα γίνονται για τα χρήματα. Εμείς είμαστε πατριώτες κατά βάθος. Αγαπάμε και δεν ξεχνάμε τη Βόρεια Ήπειρο και φυσικά είμαστε Έλληνες Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Τώρα λοιπόν στην προδοσία αυτοί οι καθηγητές προδίδουν σαν ο Εφιάλτης και οι βιομήχανοι όπως ξέρουν να προδίδουν οι εβραίοι, σαν τον Ιούδα. Με ένα φιλάκι.

Εμένα τώρα μου έρχεται στο νου ένα ποίημα του Καβάφη και επειδή κάνω ότι μου 'ρχεται παραθέτω τον τελευταίο στίχο.

Καβάφης έγραψε:
Θερμοπύλες
...........
Και περισσότερη τιμή τούς πρέπει
όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν)
πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος,
κ’ οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.


Και επειδή εμείς γνωρίζουμε ότι οι Μήδιοι θα διαβούνε, ετοιμαζόμαστε για τη δόξα. Πως αλλιώς θα δοξαστούμε αν οι Μήδιοι δεν διαβούνε;
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 21:38 pm 25 02 2008

Παρένθεση: Ο Τέλογλου σε ένα ρεπορτάζ του για την Αλβανία με θέμα το 97 είχε αναφέρει ότι επί κομμουνισμού ήμασταν προνομιούχοι. Πωγωνιστάν ελπίζω εσύ να μη το πιστεύεις αυτό.


Όχι, προνομιούχοι δεν ήμασταν. Το ότι ανήκαμε όμως στην ελίτ (αναλογικά με τον πληθυσμό βγάζαμε περισσότερους επιστήμονες, γιατρούς, δασκάλους κλπ) είναι αλήθεια. Ο μέσος Έλληνας ήταν πιο μορφωμένος από τον μέσο Αλβανό.

Για την ιστορία να πω ότι και ο Ναπολέων Ζέρβας ήταν ορθόδοξος Τσάμης


Ο Ζέρβας ήταν Σουλιώτης όχι Τσάμης.
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό RIZIOTHS » 21:40 pm 25 02 2008

Pogonistan έγραψε:Εγώ δεν αμφισβήτησα την ελληνική καταγωγή κανενός εδώ μέσα και έτσι δεν δίνω το δικαίωμα σε κανέναν να αμφισβητήσει την ελληνικότητά μου.

Και πιο πάνω δεν αναφερόμουν σε όλους τους Βορειοηπειρώτες (γιατί και εγώ είμαι τέτοιος) αλλά σε εκείνους που από τη μια το παίζουν υπερπατριώτες και κόβονται για τα εθνικά συμφέροντα και από την άλλη μόλις περνάνε τα σύνορα προσκυνάνε τους Αλβανούς.

Moira, μη μου κάνεις εμένα κύρηγμα, τις μάχες που έχω δώσει απέναντι στους Αλβανούς δεν τις έχετε δώσει εδώ όλοι ενωμένοι. (Αλλά αυτά δεν λέγονται από το διαδίκτυο, για ευνόητους λόγους που φαντάζομαι δεν καταλαβαίνεις).


Εμενα προσωπικά η νεα τοποθέτηση σου με καλυψε .
Pogonistan λιγο ποιο προσεχτικος σε εθνικα και προσωπικα θεματα.
RIZIOTHS
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 17:34 pm 07 11 2007

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 23:24 pm 25 02 2008

Pogonistan έγραψε:Ο Ζέρβας ήταν Σουλιώτης όχι Τσάμης.


Ήταν Τσάμης από την Άρτα και γνώριζε την αλβανική γλώσσα
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 23:34 pm 25 02 2008

Ο Ναπολέων Ζέρβας (Άρτα 1891 - Αθήνα 1957) ήταν Έλληνας στρατιωτικός, κινηματίας, ιδρυτής του ΕΔΕΣ και πολιτικός, ιδρυτής κόμματος.

Γεννήθηκε το 1891 στην Άρτα. Μετά το τέλος των γυμνασιακών σπουδών του κατατάχθηκε εθελοντής στο στράτευμα (1910) και κατά τους Βαλκανικούς πολέμους έλαβε έπ’ ανδραγαθία τον βαθμό του ανθυπασπιστή. Αργότερα φοίτησε στη Σχολή Υπαξιωματικών και ονομάστηκε ανθυπολοχαγός (1914).
πηγή:εδώ
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 00:32 am 26 02 2008

Πως λεγεται ο ιστορικος ΕΜΟ;

ΚΕΜΟ
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 00:42 am 26 02 2008

Βορειοηπειρώτικοαλβανικό με (c) φίλου (σιγά μην του πάρω και την άδεια):

"Τι λέει το ΚΕΜΟ; Ιστορίες από τον καιρό του baba-Qemo!" :lol: :lol: :lol:

Ο μπαμπαΚέμος συμβολίζει στην αλβανική παράδοση τον φαφλατά παππού που λέει συνέχεια "ιστορίες" από τα νιάτα του!

ΤΑ ΛΕΜΕ
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό keravnios » 02:44 am 26 02 2008

Λαζαρος έγραψε:quote="Pogonistan"]
Ο Ζέρβας ήταν Σουλιώτης όχι Τσάμης.


Ήταν Τσάμης από την Άρτα και γνώριζε την αλβανική γλώσσα[/quote]
Και ο Μάρκος Μπότσαρης μουσουλμάνος. Να μου ζήσετε πουτσαράδες να μας μαθαίνετε ιστορία
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό Βασίλης » 00:25 am 01 03 2008

Φωτογραφία απο το αμφιθέατρο όπου έγινε η εκδήλωση

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βασίλης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: 15:45 pm 27 11 2006
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό CRAVEN » 21:52 pm 01 03 2008

Το KEMO για τις Περιουσίες Αλβανών και Τσάμηδων στην Ελλάδα.

Ολόκληρο το κείμενο μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ.
http://rapidshare.com/files/96242992/docTS.pdf.html

Κτιστάκις Γ. Περιουσίες Αλβανών και Τσάμηδων στην Ελλάδα. ’Aρση του εμπολέμου και διεθνής προστασία των δικαιωμάτων του ανθρώπου
10.02.2008 Πολιτικά δικαιώματα/ιθαγένεια, Δίκαιο και πολιτική επιστήμη, Μειονότητες στα Βαλκάνια
Αν δεν καώ εγώ
αν δεν καείς εσύ
αν δεν καούμε εμείς
πως θα γενούνε
τα σκοτάδια
λάμψη;

Ναζίμ Χικμέτ
Άβαταρ μέλους
CRAVEN
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 22:49 pm 21 11 2007
Τοποθεσία: ΑΓ.ΣΑΡΑΝΤΑ, ΆΝΩ ΛΕΣΙΝΙΤΣΑ, Αγ.Ανδρέας, Ριζά, Αθήνα, Πλανήτης Γη!

Re: Εκδήλωση του ΚΕΜΟ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για τους Τσάμηδες

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 01:20 am 02 03 2008

Pogonistan,
Οι «πατριώτες» της ΜΑΒΗ ήταν αυτοί που συνεργάστηκαν με τους μπαλίστες και επεδίωξαν ώστε να υπάρξει συνεννόηση μεταξύ Ζέρβα και Lepenica.

Από που αντλείς αυτή τη σημαντική πληροφορία;
Αναμένω στοιχεία και όχι αρλούμπες.

υσ. Γιατί τοποθετείς τη λέξη πατριώτες μέσα σε εισαγωγικά;
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις (Συνελεύσεις, Ημερίδες, Εκδρομές, Χοροί, Συνεστιάσεις κλπ)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Login Form