Τώρα είναι 11:42 am 28 03 2024

Η Ζαγορια τι ειναι?

Αυτής που ποτέ μέχρι σήμερα δεν μαθαμε στην δωρεάν δημοσια παιδεία της πατρίδας μας

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 23:09 pm 06 05 2008

ΚΑΛΩΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΟΓΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ!
Γιατί προτιμάς πάντα την εκδοχή της ιστορίας που υποστηρίζεται από την πλευρά στην οποία ανήκεις(στην περίπτωσή σου την ελληνική)

Και φυσικά υποστηρίζω την πλευρά που ανήκω - την ελληνική - γιατί αυτή θεωρώ και ως Αληθινή. Η δικιά σας πλευρά από την Αλήθεια έχει επιλέξει τα τρία πρώτα γράμματα: ΑΛΗ-τεία. Πάντως η συμμαχία των "P" πρέπει να διδάσκει στις σχολές "Ενβέρ" και ΣΙΑ.
"Είστε" φασιστάκια αφού δεν σας ενδιαφέρει το που εντάσσετε ο καθένας, σύμφωνα με την ιστορία τους και τη συνείδησή του.
ΥΣ 1 Σε ποίο βιβλίο αναφέρεται ο Χαρίτος;
ΥΣ2 Ονόματα από Ζαγοριά, Λυντζουριά, Κορυτσά, Πρεμετή κλπ, χρειάζεται να αναφέρω;
Τι ήταν οι:
- Αρσάκης (Χοταχόβα)
- Ζωγράφοι (Κεστοράτι)
- Ζαπαίοι (Λάμποβο)
- Μέξης Μουζίκης (Λάμποβο)
- Πολυζώης (Αργυρόκαστρο)
- Βασιλείου Αλέξανδρος (Αργυρόκαστρο)
- Δημητρίου Γεώργιος (Αργυρόκαστρο)
- Δαμασκηνός, μητροπολίτης Θεσσαλονίκης (Αργυρόκαστρο)
- Γρηγόριος, μητροπολίτης Θεσσαλονίκης (Αργυρόκαστρο)
- Δρίζης (Λεσκοβίκι)
- Γούλας (Λεσκοβίκι)
- Κανούσης, φιλικός (Λεσκοβίκι)
- Μάρος (Χόρμοβο)
- Χορμοβαίοι - Κώστας και Διαμάντης (Χόρμοβο)
- Λαγουμιτζής Κώστας (Λέκλη)
(έπονται και άλλα ονόματα)
ΥΣ3 Οι Καπαδόκες δεν ήταν συμπαγής πληθυσμός; Γιατί ανάμεσά τους υπήρχαν και λίγα ελληνόφωνα χωριά;
ΥΣ4 Οι τσάμηδες της Πάργας ήταν Έλληνες; (το λέω γιατί μέχρι τον πόλεμο είχαν ως μητρική τους γλώσσα τα ελληνικά)
ΥΣ5 Κουΐζ: Γιατί αυτοί που εσείς αποκαλείτε "αλβανούς" πηγαίναν σε ελληνικά σχολεία, παρακολουθούσαν τη θεία λειτουργία στα ελληνικά, ευεργετούσαν την Ελλάδα, πολέμησαν για αυτή και στο τέλος συμμετείχαν και στην επανάσταση εναντίον των "ομοεθνών" τους; Γιατί αυτοί οι "αλβανοί" στο εξωτερικό συμμετέχουν στους Ηπειρωτικούς συλλόγους και όχι στους αλβανικούς;
ΥΣ6 Επειδή δεν σας ενδιαφέρει η συνείδηση του καθένα, με κάνετε και αναρωτιέμαι αν "εξ ιδίων κρίνετε τα αλλότρια"! Τι φοβούνται οι πατρώνοι σας και δεν κάνουν απογραφή, σύμφωνα με την εθνικότητα και το θρήσκευμα; Αν έχετε δίκιο θα φανεί. Και εγώ θα ομολογήσω ότι στο παρελθόν οι άνθρωποι αισθάνονταν διαφορετικά και σήμερα επέλεξαν κάτι άλλο. Απλά πράγματα.
ΥΣ7 Ρε σεις, καλές οι σφαλιάρες που φάγανε οι ένστολοι συνάδελφοί σας στη Χιμάρα;
ΥΣ8 Μετανοείτε και κάντε και παρέα με κοπέλες. Όλα τα άλλα είναι δηλητήρια.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 03:07 am 07 05 2008

Και φυσικά υποστηρίζω την πλευρά που ανήκω - την ελληνική - γιατί αυτή θεωρώ και ως Αληθινή. Η δικιά σας πλευρά από την Αλήθεια έχει επιλέξει τα τρία πρώτα γράμματα: ΑΛΗ-τεία. Πάντως η συμμαχία των "P" πρέπει να διδάσκει στις σχολές "Ενβέρ" και ΣΙΑ.


Φίλε,
Σταματάω να μιλάω μαζί σου. Η περίπτωσή σου είναι κλινική. Καληνύχτα.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 03:31 am 07 05 2008

Δερβιτσιώτη,
Εντάξει με έπεισες, οι Ζαγορίσιοι είναι Έλληνες. Δηλαδή όλοι οι Αλβανοί του νότου είναι Έλληνες που τους εξελλήνισε το καθίκι ο Ενβέρ μέσα σε 40 χρόνια. Τώρα είμαι όσο Έλληνας είσαι κι εσύ;
Καλύτερα να εξελληνίσεις τους Λαζαρατινούς που τους έχεις πιο κοντά. Οι Ζαγορίσιοι είναι Έλληνες, δεν χρειάζονται να τους εξελληνίσεις. Αφού οι άνθρωποι έχουν ακμαία ελληνική συνείδηση, το βλέπεις. Τοσοι σύλλογοι Ελλήνων Ζαγορίσιων υπάρχουν. Στα χωριά τους βλέπεις παντού να κυματίζουν υπερήφανα γαλανόλευκες σημαίες. Έχω μάθει κιόλας ότι τις πινακίδες στους δρόμους θα τις γράψουν μόνοι τους στα Ελληνικά, έτσι για να δείξουν τι είναι. Και όχι μόνο αυτό. Θα αποκηρύξουν μάλιστα τον Αντόν Τσαγούπι (Αντώνης Τσαγιούπης είναι το πραγματικό του όνομα) ως μεγάλο προδότη του έθνους γιατί έκατσε και έγραψε βιβλία στην αλβανική γλώσσα ενώ την εποχή εκείνη η μόνη γλώσσα που ομιλείτο εις την Ζαγορίαν ήτο η Ελληνική.
Το ίδιο μάλιστα θα κάνουν και οι Πυλουριώτες, οι Μπερατινοί, οι Κορυτσαίοι, οι Κολονιάρηδες, οι Λουσνιάρηδες γιατί αισθάνονται αδικημένοι που τόσο καιρό κάποιοι Δροπολίτες και Χιμαραίοι έχουν το μονοπώλιο του Έλληνα. Παντού θα φυσήξει επιτέλους άνεμος ελευθερίας και πατριωτισμού. Και εμείς τα πρακτοράκια του αλβανικού σωβινισμού θα πάρουμε επιτέλους δρόμο.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 23:19 pm 07 05 2008

Όταν κάποτε αναρωτιόμουν για το πως θα είναι κάποιος μετα από μια λοβοτομή δεν φανταζόμουν ότι θα είμαι τόσο τυχερός ώστε να έχω τρία δείγματα.

Το σχισματικό νομίζει πως με τα επώνυμα ανακάλυψε τον τροχό, δηλαδή σύμφωνα με την λογική του οι Έλληνες πρέπει να είναι κατα το ήμισι Εβραίοι κ Τούρκοι με τόσα πολλά ξένα επώνυμα. Για να μην μιλήσουμε για το δικό του επώνυμο, που κατά πάσα πιθανότητα είναι αλβανικό ή λατινικό (εκτός αν νομίζει ότι τα επώνυμα Κόκας, Κοκαβέσης, Γκίνης, Μάρκος, Μαρτίνος, Μπούας είναι ελληνικα...). Το καμμένο παρά τα επιχειρήματα από την ΙΕΕ κ των ιδιών των Ζαγορίσιων που έφερα σε ιστοσελίδα (τα οποία τα έκανε γαργάρα) συνεχίζει τον πνευματικό αυνανισμό (γιατί τον σωματικό τον έχι λιώσει) και, το τρίτο έμαθε κ ξένες γλώσσες και ορισμούς καίγοντας κ τα τελευταία εγκεφαλικά κύταρα (τι κρίμα!).

Βρε μπουμπούκια, για ριξτε μια ματιά σε αυτές τις ερωτήσεις:

1. Αφού κόπτεσθε τόσο πολύ υπέρ του αυτοπροσδιορισμού, γιατί δεν αφήνετε κ τους τουρκόσπορους να αυτοπροσδιορισθούν ως ''Τούρκοι'' αλλά τους ονομάζετε ''μουσουλμάνους έλληνες πολίτες''; Τους ''σκοπιανούς'' της Φλώρινας γιατί δεν τους αναγνωρίζετε το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού να λέγονται ''μακεδόνες''; Όταν οι Βλάχοι αυτοπροσδιορίζονταν ως Ρουμάνοι επί 50 χρόνια τι κάνατε τότε/τώρα. Μόκο! Ή μήπως σας γελάει η κοντοφθαλμία σας κ νομίζετε ότι είναι μόνο ελληνικό δικαίωμα ο αυτοπροσδιορισμός; Δηλαδή αν αύριο κάποιος καμμένος (σαν εσάς ένα πράγμα) βγει και πει ότι είναι οστρογότθος, μήπως είναι υποχρεομένο το κράτος να τον αναγνωρίσει σαν μειονότητα και να στήσει άγαλμα στον Αλάριχο;

2. Με βάση ποιά στατιστική κρίνετε πως οι Ζαγορίσιοι αισθάνονται Έλληνες; Έχετε γνωρίσει κανέναν στη ζωή σας; Που είναι οι σύλλογοί τους που λένε πως είναι Έλληνες;

3. Όταν αύριο, οι δεύτερης γενιάς μετανάστες, Αλβανοί, Πακιστανοί, Ινδοί, Άραβες, Κάφροι, Γεωργιανοί (που τους βαφτίζουν Πόντιους), Φιλιππινέζοι κ λοιποί ''συμπατριώτες'' σας θα αυτοπροσδιορίζονται ως Έλληνες, εσείς τι θα κάνετε; Θα τους αναγνωρίσετε στην ωραία κ πολυπολιτισμική κ πολυθρησκευτική κοινωνία σας;;;

4. Καλά, δεν αισθάνεστε λίγο ''Σνούπυ'' όταν κάνετε λες κ μας κόψατε τον ομφάλιο λώρο κ νομίζετε πως έχετε το δικαίωμα να κρίνετε το ποιός είναι Έλληνας ή όχι; Αβορίγινες είστε; Και στο κάτω-κάτω, ποιός είναι ανθέλληνας, αυτός που ονομάζει τους Αλβανούς Έλληνες και αλλοιώνει την σύνθεση του πληθυσμού ή αυτός που λέει τους Αλβανούς Αλβανούς;;;

5.
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 01:32 am 08 05 2008

Αφού κόπτεσθε τόσο πολύ υπέρ του αυτοπροσδιορισμού, γιατί δεν αφήνετε κ τους τουρκόσπορους να αυτοπροσδιορισθούν ως ''Τούρκοι'' αλλά τους ονομάζετε ''μουσουλμάνους έλληνες πολίτες''; Τους ''σκοπιανούς'' της Φλώρινας γιατί δεν τους αναγνωρίζετε το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού να λέγονται ''μακεδόνες''; Όταν οι Βλάχοι αυτοπροσδιορίζονταν ως Ρουμάνοι επί 50 χρόνια τι κάνατε τότε/τώρα. Μόκο! Ή μήπως σας γελάει η κοντοφθαλμία σας κ νομίζετε ότι είναι μόνο ελληνικό δικαίωμα ο αυτοπροσδιορισμός; Δηλαδή αν αύριο κάποιος καμμένος (σαν εσάς ένα πράγμα) βγει και πει ότι είναι οστρογότθος, μήπως είναι υποχρεομένο το κράτος να τον αναγνωρίσει σαν μειονότητα και να στήσει άγαλμα στον Αλάριχο;


Πίστεψέ με δεν βγάζεις άκρη. Τα ίδια ακριβώς τους έγραφα και εγώ σε κάποιο άλλο topic (για το μέλλον της Β. Ηπείρου) και από ζότις μεταβλήθηκα σε Τούρκο.

Κατά τα άλλα με κάλυψες απόλυτα.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 13:40 pm 08 05 2008

Pogonistan έγραψε:
Βρε μπουμπούκια, για ριξτε μια ματιά σε αυτές τις ερωτήσεις:

1. Αφού κόπτεσθε τόσο πολύ υπέρ του αυτοπροσδιορισμού, γιατί δεν αφήνετε κ τους τουρκόσπορους να αυτοπροσδιορισθούν ως ''Τούρκοι'' αλλά τους ονομάζετε ''μουσουλμάνους έλληνες πολίτες''; Τους ''σκοπιανούς'' της Φλώρινας γιατί δεν τους αναγνωρίζετε το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού να λέγονται ''μακεδόνες''; Όταν οι Βλάχοι αυτοπροσδιορίζονταν ως Ρουμάνοι επί 50 χρόνια τι κάνατε τότε/τώρα. Μόκο! Ή μήπως σας γελάει η κοντοφθαλμία σας κ νομίζετε ότι είναι μόνο ελληνικό δικαίωμα ο αυτοπροσδιορισμός; Δηλαδή αν αύριο κάποιος καμμένος (σαν εσάς ένα πράγμα) βγει και πει ότι είναι οστρογότθος, μήπως είναι υποχρεομένο το κράτος να τον αναγνωρίσει σαν μειονότητα και να στήσει άγαλμα στον Αλάριχο;


Επιεικώς... φάσκεις και αντιφάσκεις :-) :-) :-)

poison έγραψε:Πίστεψέ με δεν βγάζεις άκρη. Τα ίδια ακριβώς τους έγραφα και εγώ σε κάποιο άλλο topic (για το μέλλον της Β. Ηπείρου) και από ζότις μεταβλήθηκα σε Τούρκο.

Κατά τα άλλα με κάλυψες απόλυτα.


Εσύ, τι ακριβώς μας είπες για το ΜΕΛΛΟΝ της Β. Ηπείρου??!!


...
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 14:11 pm 08 05 2008

Τώρα απλά μας δείξατε το πραγματικό σας πρόσωπο, αυτό του φανατικού οπαδού του «αντιδραστικού φονταμενταλιστικού πολυπολιτισμού». Μιας τυφλής και μεσαιωνικής αντιλήψεως φράξιας, μετεξέλιξη του γνωστού σε όλους «ναζισμού».
Εγώ θα σας ονομάσω (με το συμπάθιο) «αναχρονιστικούς κουλτουραλιστές». Απορώ και αναρωτιέμαι πως μπορείτε και επιβιώνετε επαγγελματικά και προσωπικά σε ένα δημοκρατικό μεν, ανταγωνιστικό δε περιβάλλον. Φαντάζομαι ότι στην πραγματική σας ζωή δεν έχετε καν την δύναμη να ορθώσετε ανάστημα στην αδικία, στην ταπείνωση και στον εξευτελισμό που επιδέχεται καθημερινά η οντότητα ενός μετανάστη (ομόγενου, ομόθρησκου, αλλόθρησκου, αλλόγενου ή αλλόχρωμου). Ταπεινώνεστε το πρωί και αυτομαστιγώνεστε για εξιλέωση τα βράδια; Ως πότε η αποτυχία σας θα προβάλλει την «πολιτισμική διαφορά» ως έκφραση αντίστασης στον κυρίαρχο πολιτισμό.

Άνθρωποι της φράξιας σας προωθούν φανατικά ιδέες επανασύνδεσης των μεταναστών με τις "ρίζες" σε έναν αρρωστημένο εθνοκεντρισμό έχοντας ως όπλο και μανδύα τον «κουλτουραλισμό» και την διαφύλαξη της "υπέρτατης πολιτισμικής ταυτότητας". Τροφή της "Νέας Ακροδεξιάς" της Ευρώπης που δεν διαχωρίζει τους ανθρώπους με βάση το «λεγόμενο DNA», αλλά με βάση τις "πολιτισμικές μοναδικότητες». Κλασικό αποτυχημένο παράδειγμα είναι οι φίλοι σας σκοπιανοί, οι οποίοι τυφλωμένοι από την υπέρτατή "εθνική τους ταυτότητα" ξέχασαν ότι ζουν στον 21ο αιώνα.

Έχετε καθίσει ποτέ στο ίδιο τραπέζι να φάτε με έναν βλάχο, αλβανό, πακιστανό, παλαιστίνιο, γεωργιανό, ινδό, κάφρο, μαυριδερό χωρίς να ξινίσετε τα μπούτσιρα ελλενικά μούτρα σας; Εγώ προσωπικά τους έχω συνεργάτες, φίλους και συναγωνιστές σε μία κοινωνία που αποβάλλει τον κουλτουριάρικο αναχρονισμό, που θεωρεί τις πολιτιστικές διαφορές ως αγεφύρωτες και απόλυτες. Αν πιστεύουν και θέλουν να λέγονται Έλληνες, θα λέγονται Έλληνες. Άλλωστε ως Έλληνες και Χριστιανοί είμαστε οι πρώτοι που δίδαξαν και εφάρμοσαν την οικουμενικότητα της ανθρώπινης υπόστασης (ο Άγιος Κοσμάς ήταν για σας προφανώς "εχθρός του λαού και υποκινητής του σκοταδισμού"). Ακόμη και οι Λιάμπιδες χριστιανοί ήταν και εξισλαμίστηκαν με την βία. Δεν θα κατηγορήσω όμως κανέναν τους εάν αύριο πιστέψει στον Χριστό και βαφτιστεί, όπως έκαναν (και μάλιστα στη εκκλησία του χωριού μου) μερικοί Λαζαρατινοί που στέλνουν και τα παιδιά τους στο ελληνικό σχολείο στην Δερβιτσιάνη.
Να τους κρεμάσουμε ή να τους δεχτούμε με ανοιχτές αγκάλες που το τόλμησαν; Ποιο είναι πιο δημοκρατικό και οικουμενικό;

Αν θέλουν και πιστεύουν ότι είναι κάτι άλλο, τότε δεν έχουν παρά να το διεκδικήσουν δημοκρατικά ως άτομα. Και στην Ελλάδα δεν τους/σας φιμώνει κανείς, σε αντίθεση με την νοοτροπία που κυριαρχεί στους ιδίας αντιλήψεως με εσάς Αλβανούς. Τα παραδείγματα των "βλάχων", "αρβανιτών", "τσιάμιδων" και "σλάβων" είναι ατυχέστατα, μιας και πρόκειται για ομάδες μερικών ατόμων του κινήματος των "αναχρονιστικών κουλτουριάριδων ιστοριολόγων". Οι μουσουλμάνοι και πομάκοι της Θράκης έδωσαν την απάντησή τους στους "τούρκους μειονοτικούς" στην ημερίδα που έγινε στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Στην Δημοκρατία υπάρχει αντίλογος και ΕΠΙΛΟΓΗ… δυστυχώς για εσάς!
Αν μερικοί θέλουν να λέγονται τούρκοι, ας λέγονται, απλά τότε πέραν από μέλη της αναγνωρισμένης μουσουλμανικής μειονότητας, θα είναι παράλληλα και 5 τούρκοι σε ένα αμπέλι. Τίποτε άλλο! Ενός ο Ζαγορίσιος θα γίνει αυτόματα μέλος της αναγνωρισμένης ελληνικής μειονότητας με ότι προνόμια αυτό συνεπάγεται.
Και άλλωστε εμένα καρφί δεν μου καίγεται πως ο καθένας ως άτομο θέλει να αυτοπροσδιοριστεί, αρκεί να μην το επιβάλλει ή να το διεκδικεί για τον γείτονά του χωρίς την συγκατάθεσή του, υποκινούμενους από αναχρονιστές του "κουλτουραλισμού".

Καλά καψουροκλάματα!
ΤΑ ΛΕΜΕ

Υ.Γ.1. Ζαγορίσιους ξέρω αρκετούς (συγγενείς εξ αγχιστείας) και είναι τιμή μου που μερικοί από αυτούς γνώριζαν καθαρότατα ελληνικά, θέλησαν και πέτυχαν στα αλβανικά δικαστήρια να εγγραφούν ως Έλληνες το γένος. Και όπως λέχθηκε και χθες στην ημερίδα περί ευεργετών και παιδείας κατά την οθωμανική σκλαβιά, οι βλάχοι της Βορείου Ηπείρου πρωταγωνιστούσαν στο αγώνα για το άνοιγμα ελληνικών σχολείων. Τώρα θα τους το απαγορεύσετε εσείς αυτό που δεν μπόρεσαν οι Οθωμανοί με το χαντζιάρι; Δεν σφάξανε τότε... τώρα θα σφάξουν; Μπορείτε και είναι δημοκρατικό σας δικαίωμά να συνεχίσετε την "κλαψούρα" και την "καψούρα" για τα χρόνια που είχατε την εξουσία και σας επέβαλλαν ως "σημαντικούς" και "σεβαστούς"! Τώρα θέλει κόπο...

Υ.Γ.2. Poison, στο Λαραράτι δεν σου δίνουν νύφη εάν δεν έχεις ποτιστικά χωράφια σε απόκρυφες κορυφές στο Σοπότι με προδιαγραφές Ζωνιανών... :lol:

Υ.Γ.3. Φιλιά στην "ΑΛΕΚΑ". θα σας κεράσω καφέ την επόμενη φορά μιας και μεγαλώνω κατά τι σήμερα... :( :(
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό dropolitissa » 21:03 pm 08 05 2008

«ΔΙΑΙΡΕ Κ ΒΑΣΙΛΕΥΕ»………… σάς λέει κάτι αυτό? Κάντε τους τη χάρη γι άλλη μια φορά… να δούμε τι θα απομείνει από μας!?
Επί του θέματος τώρα, η αυτοδιάθεση και ο αυτοπροσδιορισμός είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων μας, σε όποια εθνότητα και αν ανήκουμε, οπότε μη βιάζεστε να συνηγορήσετε, φίλοι μου… Η ιστορία έχει πολλές «όψεις», αφήστε να τις ανακαλύψει ο καθείς και η καθεμία ξεφυλλίζοντας βιβλία και όχι παρασυρόμενος/η από ένα forum…
Και επαναλαμβάνομαι λέγοντας πως όποιος κ όποια νοιάζεται πραγματικά για τον τόπο μας, συμμετέχει ενεργά και έξω… εδώ μέσα απλά αναμασά κ ανακυκλώνει απόψεις, που έχουν λεχθεί άπειρες φορές, δεν αποτελούν καμία καινοτομία...

Χαιρετώ όλα τα υποκινούμενα «άκρα»!

Υ.Γ. Χρόνια πολλά στον εορτάζοντα!!!
dropolitissa
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 23:26 pm 05 12 2007

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 22:56 pm 08 05 2008

dropolitissa έγραψε:Επί του θέματος τώρα, η αυτοδιάθεση και ο αυτοπροσδιορισμός είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων μας, σε όποια εθνότητα και αν ανήκουμε…


Η αυτοδιάθεση αναγνωρίζεται ως δικαίωμα των λαών κι όχι των μειονοτήτων.
Εννοώντας, με τον όρο «λαών», ολόκληρο τον πληθυσμό ενός κράτους ή μιας οντότητας που δικαιούται να αποτελεί κράτος σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο.

Εκτός κι αν έχεις κάτι... ''ΜΕΓΑΛΟ'', κάτα νου!!! :-)

dropolitissa έγραψε:...εδώ μέσα απλά αναμασά κ ανακυκλώνει απόψεις, που έχουν λεχθεί άπειρες φορές, δεν αποτελούν καμία καινοτομία...


για κοίταξέ το λίγο καλύτερα... :-)


...
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 03:06 am 09 05 2008

Φίλε Δερβιτσιώτη,
Χρόνια πολλά για τα γενέθλιά σου και να εκατοστίσεις!
Επί του θέματος:
Γιατί βγάζεις έυκολα συμπεράσματα και χαρακτηρίζεις αυθαίρετα άτομα που τυχαίνουν να έχουν διαφορετικές απόψεις από σένα πάνω σε ένα θέμα. Από που κι ως που μας αποκαλείς "νέους ακροδεξιούς" και αναχρονιστικούς κουλτουριάρηδες. Επί των όσων λες μου είναι δύσκολο να βγάλω ένα καθαρό συμπέρασμα, νομίζω ότι οι απόψεις σου είναι λίγο μπερδεμένες. Ή τις περιπλέκεις επίτηδες για να μην βγαίνει νόημα. Εγώ θα προσπαθήσω να σου διατυπώσω τις δικές μου απόψεις, οι οποίες νομίζω ότι είναι ξεκάθαρες.
Για μένα όποιος θεωρεί την Ελλάδα πατρίδα του και τον εαυτό του Έλληνα είναι Έλληνας, και ας μην έχει ούτε γραμμάριο "ελληνικού αίματος" στις φλέβες του, όπως θα επιθυμούσαν κάποιοι. Κάθε μετανάστης που έχει γεννηθεί ή μεγαλώσει στην Ελλάδα και έχει δεχτεί τον ελληνικό πολιτισμό και παιδεία είναι το ίδιο Έλληνας με όλους τους υπόλοιπους κατοίκους αυτής της χώρας. Εξάλλου στην ελληνική ιστορία πολλά είναι τα παραδείγματα ανθρώπων που δεν είχαν ελληνική καταγωγή αλλά πολέμησαν και πέθαναν για την Ελλάδα (π.χ. αρβανίτες, βλάχοι, εβραίοι, σλάβοι κ.α.). Για μένα όλοι αυτοί είναι πολλοί περισσότερο Έλληνες από έναν απευθείας απόγονο του Θεμιστοκλή, που δεν έκανε τίποτα. Για να στο εξηγήσω αλλιώς, ένας Αλβανός ή Ρουμάνος μετανάστης 2ης γενιάς στην Ελλάδα είναι πολύ περισσότερο Έλληνας από έναν ελληνοαμερικανό που δεν ξέρει ούτε μία ελληνική λέξη και που πέφτειστον χάρτη η Ελλάδα.
Δεν κατάλαβα αυτό που είπες για την επανασύνδεση των μεταναστών με τις ρίζες τους. Τι πρέπει δηλαδή να κάνουμε; Να τους επιβάλλουμε με την βία να γίνουν Έλληνες ξεχνώντας από που κατάγονται; Το γεγονός δηλαδή ότι δεν ξεχνούν τις ρίζες τους τους αναιρεί το δικαίωμα να νιώθουν Έλληνες; Ένα παιδάκι που κατάγεται από την Ρουμανία ή την Αλβανία πρέπει να ξεχάσει την γλώσσα του ή την καταγωγή του για να νιώθει Έλληνας; Εγώ δεν προωθώ καμία επανασύνδεση. Αντίθετα, αυτοί που επανασυνδέουν βίαια τους μετανάστες με τις ρίζες τους είναι όσοι τρέμουν στην ιδέα ότι ένας Αλβανός ή Ρουμάνος μαθητής σηκώσει την ελληνική σημαία στις παρελάσεις ενώ ταυτόχρονα φουσκώνουν από υπερηφάνεια όταν ένας Αλβανός ή Γεωργιανός αθλητής (που δεν ξέρει να μιλάει ελληνικά) τυλίγεται με την ελληνική σημαία στους ολυμπιακούς αγώνες για 5 ευρώ.
Και κάτι ακόμα: Εμένα δεν μου αρέσει ούτε να με αφομοιώνουν αλλά ούτε και να εξελληνίζω τους άλλους με πονηρούς τρόπους όπως σε άλλο topic εσύ προτείνεις. Όποιος νιώθει Έλληνας το κάνει από μόνοςτου, δεν θέλω να του το επιβάλλω, έστω και με πλάγιους τρόπους. Τώρα όσο για τους Ζαγορίσιους που πάλεψαν για να τους απονεμηθεί η ελληνική εθνικότητα, αν αυτοί νιώθουν Έλληνες, είναι το ίδιο Έλληνες με εμένα. Αλλά αυτό πρέπει να το κάνεις γιατί το νιώθεις μέσα σου και όχι για να καρπώνεσαι τα δικαιώματα που σου παρέχει η ελληνική εθνικότητα μέσα στο ελληνικό κράτος, όπως πολύ φοβάμαι ότι συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις. Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι οι βαπτισμένοι Λαζαρατινοί νιώθουν Έλληνες πάω πάσο. Μπορεί να κάνω εγώ λάθος.
Aπ' όσα ανέφερα παραπάνω νομίζω ότι προκύπτει και η απάντησή μου στο ερώτημα αυτού του topic: Αγαπητέ Πολέμιε, αν εσύ νιώθεις Έλληνας και την Ελλάδα πατρίδα σου, είσαι το ίδιο Έλληνας με έναν Δροπολίτη ή έναν Πογωνίσιο. Όπως αντίστοιχα και ένας Δροπολίτης που νιώθει Αλβανός και την Αλβανία σαν πατρίδα του, είναι το ίδιο Αλβανός με έναν Λάμπη από την Αυλώνα. Αλλά το γεγονός ότι εσύ ή κάποιος άλλος Ζαγορίσιος νιώθετε Έλληνες, δεν σημαίνει ότι η κυρίαρχη εθνική συνείδηση στην Ζαγοριά είναι η ελληνική. Αντίθετα οι άνθρωποι είναι και νιώθουν Αλβανοί. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα. Δεν θα βρεις ποτέ έναν ελληνικό σύλλογο Ζαγορισίων, όπως θα βρεις π.χ. στους Δροπολίτες ή στους Χιμαραίους.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 03:13 am 09 05 2008

Μπορείτε και είναι δημοκρατικό σας δικαίωμά να συνεχίσετε την "κλαψούρα" και την "καψούρα" για τα χρόνια που είχατε την εξουσία και σας επέβαλλαν ως "σημαντικούς" και "σεβαστούς"! Τώρα θέλει κόπο...


Νομίζω ότι αυτό σου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Δεν είχα ποτέ την εξουσία ούτε εγώ (ήμουν μικρός) ούτε η οικογένειά μου. Άμα την αποκτήσω, μην ανησυχείς, θα στην χαρίσω. Μου φαίνεται ότι την έχεις περισσότερο ανάγκη από μένα.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 03:30 am 09 05 2008

Εσύ, τι ακριβώς μας είπες για το ΜΕΛΛΟΝ της Β. Ηπείρου??!!


Τίποτα, δεν μπορούσα να αποφασίσω μεταξύ ανεξαρτησίας, αυτονομίας ή ένωσης με την Ελλάδα. Ούτε αν θα πρέπει να διαιρείται η περιοχή σε νομούς ή σε καντόνια, όπως στην Ελβετία. Είμαι ακόμα σε δίλημμα .................
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 03:38 am 09 05 2008

Μετα από δύο χρόνια συμμετοχής σε αυτό το φόρουμ γνώρισα επιτέλους την απόλυτη καταξίωση, αφού δηλητηριώδη μιάσματα επικαλούνται το όνομα μου για να στηρίξουν επιχειρήματα τους!


Πάτερ μου συχώρα με. Εγώ είμαι άθεος, θα καώ στην κόλαση. Εσύ που είσαι καλός χριστιανός, μπορείς να αφήσεις λίγο χώρο στην καρδιά σου για τους Αλβανούς, τους Σκοπιανούς και τους Τούρκους. Είναι και αυτοί άνθρωποι σαν κι εμάς, άκουσε λίγο και την γνώμη τους. Μην διαβάζεις μόνο Α1 και Στόχο. Πως το είχε πει ο Χριστός στους Εβραίους; Α ναι, το θυμήθηκα! Αγαπήστε τους Ρωμαίους ...........
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ » 17:31 pm 09 05 2008

Dervitsiotis έγραψε:Έχετε καθίσει ποτέ στο ίδιο τραπέζι να φάτε με έναν βλάχο, αλβανό, πακιστανό, παλαιστίνιο, γεωργιανό, ινδό, κάφρο, μαυριδερό χωρίς να ξινίσετε τα μπούτσιρα ελλενικά μούτρα σας; Εγώ προσωπικά τους έχω συνεργάτες, φίλους και συναγωνιστές σε μία κοινωνία που αποβάλλει τον κουλτουριάρικο αναχρονισμό, που θεωρεί τις πολιτιστικές διαφορές ως αγεφύρωτες και απόλυτες. Αν πιστεύουν και θέλουν να λέγονται Έλληνες, θα λέγονται Έλληνες. Άλλωστε ως Έλληνες και Χριστιανοί είμαστε οι πρώτοι που δίδαξαν και εφάρμοσαν την οικουμενικότητα της ανθρώπινης υπόστασης (ο Άγιος Κοσμάς ήταν για σας προφανώς "εχθρός του λαού και υποκινητής του σκοταδισμού"). Ακόμη και οι Λιάμπιδες χριστιανοί ήταν και εξισλαμίστηκαν με την βία. Δεν θα κατηγορήσω όμως κανέναν τους εάν αύριο πιστέψει στον Χριστό και βαφτιστεί, όπως έκαναν (και μάλιστα στη εκκλησία του χωριού μου) μερικοί Λαζαρατινοί που στέλνουν και τα παιδιά τους στο ελληνικό σχολείο στην Δερβιτσιάνη.
Να τους κρεμάσουμε ή να τους δεχτούμε με ανοιχτές αγκάλες που το τόλμησαν; Ποιο είναι πιο δημοκρατικό και οικουμενικό;



Επειδή βαριέμαι τα πολλά μπούρου-μπούρου έχω να πώ πως η ουσία του θέματος που ανοίξατε βρίσκεται κατά την ταπεινή πάντα άποψή μου στην παραπάνω ενότητα (διαβάστε την προσεκτικά και εμπεδώστε την καλά), συμφωνώ απόλυτα με ότι γράφεται εκεί,ακόμα και με τις τελείες-χαχα (σπολάκι που έχουν μείνει και κανά δυό άτομα εδώ μέσα με των οποίων ταυτίζονται οι ιδέες μου και απαλάσσομαι από το γράψιμο). :lol:

Μάστορα του λόγου και πάλι ΕΥΓΕ!!!

ΥΓ.Θλίβομαι πραγματικά όταν βλέπω νέους να κυριαρχούνται από ακραίες ιδέες και από έντονο φανατισμό .Πολλές φορές αναρωτιέμαι γιατί,τι θα κερδίσουμε όντας ακραίοι απέναντι σε συνανθρώπους μας,αλλά δυστυχώς δεν μπορω να βρώ απάντήση!
Στο κάτω-κάτω αγαπημένα μου παιδιά τί έχουμε να χωρίσουμε?-Τα εδάφη,την εθνικότητα, τι?Οταν φύγουμε μαζί μας το μόνο που θα πάρουμε είναι δύο μέτρα γής και μια ψυχή.Αξίζει λοιπόν να κρίνουμε συνέχεια ποιος είναι τι,που ανήκει και τί πρέπει να κάνει ? Νομίζω πως όχι,δεν είναι στην αρμοδιότητά μας αυτο!
Εξάλλου άλλο να κρίνουμε και να διακρίνουμε,και άλλο να κρίνουμε για να κατακρίνουμε και δυστυχώς όλοι εμείς που κατά τ'άλλα λεγόμαστε άνθρωποι εφαρμόζουμε το δεύτερο και μετά κάνουμε και τους καμπόσους,τους ξύπνιους και τους παντογνώστες ! Όλα τα βλέπουμε εκτός από την τύφλα μας. Κρίμα πολύ κρίμα!!!

Τα σέβη μου!
Τελευταία επεξεργασία από ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ και 23:12 pm 09 05 2008, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Προσέξτε τις σκέψεις σας-γίνονται λέξεις
Προσέξτε τις λέξεις σας -γίνονται πράξεις
Προσέξτε τις πράξεις σας-γίνονται συνήθειες
Προσέξτε τις συνήθειες σας-γίνονται χαρακτήρας
Προσέξτε τον χαρακτήρα σας-γίνεται πεπρωμένο σας !!!
Άβαταρ μέλους
ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: 13:44 pm 25 10 2006
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 21:08 pm 09 05 2008

Έχετε καθίσει ποτέ στο ίδιο τραπέζι να φάτε με έναν βλάχο, αλβανό, πακιστανό, παλαιστίνιο, γεωργιανό, ινδό, κάφρο, μαυριδερό χωρίς να ξινίσετε τα μπούτσιρα ελλενικά μούτρα σας; Εγώ προσωπικά τους έχω συνεργάτες, φίλους και συναγωνιστές σε μία κοινωνία που αποβάλλει τον κουλτουριάρικο αναχρονισμό, που θεωρεί τις πολιτιστικές διαφορές ως αγεφύρωτες και απόλυτες. Αν πιστεύουν και θέλουν να λέγονται Έλληνες, θα λέγονται Έλληνες. Άλλωστε ως Έλληνες και Χριστιανοί είμαστε οι πρώτοι που δίδαξαν και εφάρμοσαν την οικουμενικότητα της ανθρώπινης υπόστασης (ο Άγιος Κοσμάς ήταν για σας προφανώς "εχθρός του λαού και υποκινητής του σκοταδισμού"). Ακόμη και οι Λιάμπιδες χριστιανοί ήταν και εξισλαμίστηκαν με την βία. Δεν θα κατηγορήσω όμως κανέναν τους εάν αύριο πιστέψει στον Χριστό και βαφτιστεί, όπως έκαναν (και μάλιστα στη εκκλησία του χωριού μου) μερικοί Λαζαρατινοί που στέλνουν και τα παιδιά τους στο ελληνικό σχολείο στην Δερβιτσιάνη.
Να τους κρεμάσουμε ή να τους δεχτούμε με ανοιχτές αγκάλες που το τόλμησαν; Ποιο είναι πιο δημοκρατικό και οικουμενικό;


Ποιος να ξινίσει τα μούτρα; Απευθύνεσαι σε μένα; Καλύτερα να το πεις αυτό στους Ακρο-Κεραύνιους, τους παπάδες και σε κάτι τρελά αγόρια που χαντακώνουν τον διάλογο. Αυτούς με τους οποίους συνήθως ταυτίζεσαι δηλαδή. Για ρώτησέ τους τι γνώμη έχουν για τους μετανάστες όλοι αυτοί οι άνθρωποι. Και επίτρεψέ μου να σου πω πως απ' αυτά που γράφεις εδώ μέσα δεν σε κόβω για τόσο ανθρωπιστή. Γιατί αν ήσουν τέτοιος δεν θα ενδιαφερόσουν για προγράμματα εξελληνισμού των αλβανών και καντονοποίησης του νότου, αλλά το πως όλοι οι άνθρωποι που αναφέρεις πιο πάνω και εμείς μαζί θα ζήσουμε καλύτερα σε έναν κόσμο απαλλαγμένο από αρρωστημένους εθνικισμούς και ξενοφοβίες.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 18:05 pm 10 05 2008

Προς συμμαχία των «P»
Αφού σήμερα τα καρφιά δεν μπορούν να στείλουν τους εχθρούς στο έρεβος, γνωματεύουν ως άλλοι ψυχίατροι του Ενβέρη και ύστερα γυρνάνε πλευρό.
Σταματάω να μιλάω μαζί σου. Η περίπτωσή σου είναι κλινική. Καληνύχτα.
Όταν κάποτε αναρωτιόμουν για το πως θα είναι κάποιος μετα από μια λοβοτομή δεν φανταζόμουν ότι θα είμαι τόσο τυχερός ώστε να έχω τρία δείγματα.

Σκεφτόμουν να μην τους χαλάσω τον ύπνο, αλλά ξίνονται…
Καλύτερα να το πεις αυτό στους Ακρο-Κεραύνιους, τους παπάδες και σε κάτι τρελά αγόρια που χαντακώνουν τον διάλογο.


1. Μίλησαν για χάρτες τους οποίους είχαν μπροστά τους και μετά όταν αποκαλύφτηκαν – όχι μόνο για το Λαζαράτι – καμώθηκαν ότι δεν ξέραν να τον διαβάσουν.
2. Ζήτησαν διάσημους Ζαγορήσιους που είχαν αυτοπροσδιοριστεί ως Έλληνες και όταν παρουσιάστηκαν τέτοιοι το ρίξανε στην τρελή (ακόμα περιμένω την πηγή για τον Χαρίτο)
3. Αρνούνται το δημοκρατικό δικαίωμα του καθενός για εθνικό (ή ακόμα και γλωσσικό, πολιτιστικό κλπ) αυτοπροσδιορισμό με βάση την ιστορία της οικογενείας, του τόπου κλπ, και την συνείδηση, και αντιπαρατεθήκαν με φαιδρότητες. Για να μην τους μείνει η όρεξη, προσωπικά επαναλαμβάνω πως, οι μουσουλμάνοι της Θράκης έχουν δικαίωμα να λένε πως είναι Πομάκοι, Τσιγγάνοι ή «Τούρκοι» (το βάζω εντός εισαγωγικών διότι έχουν πολλές διαφορετικές καταγωγές). Από αυτούς μόνον οι πρώτοι έχουν το δικαίωμα να λένε ότι είναι ντόπιοι γιατί οι Οθωμανοί κατακτητές, τους βρήκαν στον τόπο. Οι σκοπιανοί φυσικά και ΔΕΝ έχουν το δικαίωμα να αυτοαποκαλούνται «Μακεδόνες» διότι δεν είναι. Στην πραγματικότητα είναι ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ. Εκτός βέβαια που στο κράτος τους υπάρχει μεγάλος αριθμός Αλβανών, παλιών Οθωμανών, Σέρβων, Ελλήνων κλπ. Για τους βλαχόφωνους ποιος σας είπε πως αυτοπροσδιορίζονται ως «Ρουμάνοι»; Γιατί δεν πάνε στα Τρίκαλα, στη Λάρισα, στο Μέτσοβο, στο Κεφαλόβρυσο ή όπου αλλού θέλουνε, για να ρωτήσετε τους ίδιους. Ανάμεσα στους βλαχόφωνους βρέθηκαν και προδότες – όπως συμβαίνει και με εμάς, καλή ώρα(!) Και ξέρετε τι πάθανε τα «μπουμπουκάκια» αυτά; Τους τακτοποίησε ο Άρης (ξέρετε ποιος Άρης, όχι η ποδοσφαρική ομάδα). Τα κεφαλάκια τους αποδείχθηκαν πολύ βαριά στους ώμους και τα μαύρα καλπάκια τους έδωσαν την ονομασία «μαυροσκούφιδες», στους επίλεκτους του Άρη. Και μην μου πούνε ότι ο Άρης ήταν ο «μοναρχοφασίστας Ζέρβας», γιατί αυτόν τον τελευταίο τον λέγανε Ναπολέοντα.
4. Ξεκινήσαμε από έναν άνθρωπο που ψάχνεται (POLEMIOS) και κάποιοι νοιώσαν τη γη να φεύγει κάτω από τα πόδια τους. Αν για έναν άνθρωπο που φανέρωσε δημόσια τις ανησυχίες του εκδηλώνουν τον φασισμό και τον μισελληνισμό τους, τότε ας μην αναρωτιόμαστε πως επί Χότζα κάποιοι από τους χειρότερους δεσμοφύλακες, βασανιστές, ασφαλίτες, εισαγγελείς κ.ά., ήταν δικοί «μας».
5. Ο Polemios απευθύνθηκε για πρώτη φορά στο φόρουμ στις 15/3. Μετά από 10 ημέρες το πρώτο “P” τσίμπησε και έσπευσε να τον επαναφέρει στη στρούγκα. Έτσι μόνος του ξεκίνησε να αποκαλύπτεται, ενώ αργότερα έπιασε δουλειά και το άλλο “P”.
6. Για όσους ενδιαφέρονται θα συνεχίζω τη δημοσίευση ονομάτων ανθρώπων που έδειξαν εντονότατα την ελληνική τους συνείδηση και σε κάποιες φορές θυσιάστηκαν για την κοινή πατρίδα, την ΕΛΛΑΔΑ.
Πρεμετή:
i. Ζώτογλου ή Δούκας Αδάμ (Φιλικός, υπουργός Πολέμου το 1825, Διοικητής Αττικής το 1843 και γερουσιαστής)
ii. Δούκας Κώστας (Φιλικός, αξιωματικός του Ρωσσικού Στρατού, συμμαχητής του Υψηλάντη, αγωνιστής του ’21)
iii. Δούκας Κώστας, (διοικητής Διευθύνσεως Αστυνομίας Αθηνών – Πειραιώς)
iv. Δούκας Στέφανος (Φιλικός)
v. Δούρος (ηγέμονας Βλαχίας)
vi. Γκίκας (ηγέμονας Βλαχίας)
vii. Δώρα ντ’ Ίστρια, (λογοτέχνης, αντιμετώπισε τον Φαλμεράϊερ)

(to be continued…)
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 00:47 am 11 05 2008

Άσχετο.
Η επιστήμη της γλωσσολογίας - ετυμολογίας είναι πολύ ωραία.
Και το "Καρυπίδης" θα έλεγα πως είναι αλβανικό επίθετο.
Το φανερώνουν τα δύο συνθετικά του άλλωστε.
Και θα ταίριαζε γάντι ως χαρακτηρισμός για συγκεκριμένους συνομιλητές μας.
Οι οποίοι προκειμένου να μην επιβαρύνουν συνανθρώπους φροντίζουν να έχουν αυτάρκεια σε κάθε είδους ικανοποίηση αφού κατέχουν και τα δύο... προσόντα.
Και το "κάρι" και το "πίδι"...

Έτσι γενικά μιλάω...

Α! και χαίρομαι που βλέπω κάποιες θυλικές υπάρξεις που αφήσανε για λίγο τα κοινωνικά-καλλιτεχνικά κλπ. για να ασχοληθούν με τα πολιτικοεθνικά.
Τις καλωσορίζουμε!

ΥΓ:
"Ώστε μαρτυρείτε εαυτοίς ότι υιοί έστε των φονευσάντων τους προφήτας. Και υμείς πληρώσατε το μέτρον των πατέρων ημών. Όφεις, γεννήματα εχιδνών, πως φύγητε από της κρίσεως της γεέννης;"

(κατά Ματθαίον 23:31-34)
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 22:57 pm 11 05 2008

Έχετε καθίσει ποτέ στο ίδιο τραπέζι να φάτε με έναν βλάχο, αλβανό, πακιστανό, παλαιστίνιο, γεωργιανό, ινδό, κάφρο, μαυριδερό χωρίς να ξινίσετε τα μπούτσιρα ελλενικά μούτρα σας; Εγώ προσωπικά τους έχω συνεργάτες, φίλους και συναγωνιστές σε μία κοινωνία που αποβάλλει τον κουλτουριάρικο αναχρονισμό, που θεωρεί τις πολιτιστικές διαφορές ως αγεφύρωτες και απόλυτες. Αν πιστεύουν και θέλουν να λέγονται Έλληνες, θα λέγονται Έλληνες. Άλλωστε ως Έλληνες και Χριστιανοί είμαστε οι πρώτοι που δίδαξαν και εφάρμοσαν την οικουμενικότητα της ανθρώπινης υπόστασης (ο Άγιος Κοσμάς ήταν για σας προφανώς "εχθρός του λαού και υποκινητής του σκοταδισμού"). Ακόμη και οι Λιάμπιδες χριστιανοί ήταν και εξισλαμίστηκαν με την βία. Δεν θα κατηγορήσω όμως κανέναν τους εάν αύριο πιστέψει στον Χριστό και βαφτιστεί, όπως έκαναν (και μάλιστα στη εκκλησία του χωριού μου) μερικοί Λαζαρατινοί που στέλνουν και τα παιδιά τους στο ελληνικό σχολείο στην Δερβιτσιάνη.
Να τους κρεμάσουμε ή να τους δεχτούμε με ανοιχτές αγκάλες που το τόλμησαν; Ποιο είναι πιο δημοκρατικό και οικουμενικό;


Πάτερ μου,
Μπορείς να απαντήσεις στον Δερβιτσιώτη τι αισθάνεσαι για τους μετανάστες;
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 23:22 pm 11 05 2008

(Συνέχεια από τον προηγούμενο)
Τους χωράει όλους αυτους τους μαυριδερούς και άπλυτους η χριστιανική καρδιά σου; Ξέρεις, αυτούς που μας έχουν κατακλύσει και θα πλημμυρίσει η Ελλάδα με μουσουλμάνους και ινδουιστές;

Ύστερα όμως κι από έναν αιώνα προπαγάνδας και καταπίεσης και μόνο που ψάχνεις το ζήτημα και αποκαλείς μασκαράδες αυτούς που το παίζουν Αλβανοί αποδεικνύει ότι η μνήμη και η παράδοση δεν μπορούν να διαγραφούν από όλους.


Πάτερ μου,
Γιατί τους αποκαλείς μασκαράδες; Αυτοί που νιώθουν Αλβανοί δεν έχουν το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού; Μόνο οι Έλληνες το έχουμε; (Θα επιπλήξω και τον Δερβιτσιώτη που δεν σου έκανε παρατήρηση, καθότι στο θέμα του προσδιορισμού είναι πολύ ευαίσθητος).

Οι οποίοι προκειμένου να μην επιβαρύνουν συνανθρώπους φροντίζουν να έχουν αυτάρκεια σε κάθε είδους ικανοποίηση αφού κατέχουν και τα δύο... προσόντα.
Και το "κάρι" και το "πίδι"...


Μπορείς να γράφεις όσο θες για κάρι και για πίδι. Αν θες γραψ' το και στα ελληνικά, δεν θα σε διαγράψει κανείς. Οι διαχειριστές αυτού του φόρουμ είναι ευαίσθητοι μόνο όταν εγώ αποκαλώ φασίστες αυτούς που μας προτρέπουν να πάρουμε τα όπλα. Αυτούς που περηφανεύονται για κομμένα κεφάλια, κάτι Φουεγοπερίεργους που μου κόβουν μέρες και δίνουν στον εαυτό τους χρόνια (προφανώς στο πνεύμα του Πάσχα), κάτι άλλους που εκστομίζουν έμμεσα απειλές, τους αφήνουν να αλωνίζουν ελεύθεροι και να γράφουν ότι τους κατέβει.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 00:57 am 12 05 2008

Ήταν στις ΗΠΑ ένας Μεξικανός, ένας Αφρικανός και ένας ρατσιστής-ακροδεξιός-φασίστας-νεοναζί κλπ. Εκεί που πήγε να γίνει φασαρία επεμβένει ως από μηχανής θεός ένα τζίνι που βγήκε από ένα λυχνάρι που είχε προς πώληση ο Αφρικανός.
Ρωτάει πρώτα τον Μεξικανό ποια είναι η ευχή του ώστε να την πραγματοποιήσει. Και ο Μεξικανός του απαντά: Θέλω να γυρίσουμε όλοι οι Μεξικανοί στην πατρίδα και να ζούμε εκεί ευτυχισμένοι για πάντα.
Και πράματι το τζίνι στέλνει όλους τους Μεξικανούς να ευημερούν στην πατρίδα τους.
Έρχεται και η σειρά του Αφρικανού, ο οποίος εύχεται στο τζίνι: "να επιστρέψουμε όλοι οι Αφρικανοί μετανάστες στην Αφρική και να είμαστε εκεί ευτυχισμένοι".
Έτσι το τζίνι στέλνει και τους Αφρικανούς πίσω σταματώντας την ταλαιπωρία τους στην ξενιτιά.
Έρχεται και η σειρά του ρατσιστή.
"Εσένα ποια είναι η ευχή σου;" τον ρωτάει το τζίνι.
Ο ρατσιστής τότε σκεφτικός ρωτάει με τη σειρά του το τζίνι: "τους έστειλες όλους πίσω;"
"Ναι" λέει το τζίνι.
Και ο ρατσιστής απαντά: "Τότε και γω θα ήθελα μια κόκα κόλα!"
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αποσπάσματα της ιστορίας μας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 7 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 7 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Login Form