Τώρα είναι 12:59 pm 28 03 2024

Τελικά ποιοί είναι ρατσιστές?

Συζητήσεις για τις φιλικές , οικογενειακές σας σχέσεις ,και για τα κοινωνικά προβλήματα.

Συντονιστής: Νέοι

Τελικά ποιοί είναι ρατσιστές?

Δημοσίευσηαπό Petalouda » 23:36 pm 14 04 2008

Τελικά ποιοί είναι ρατσιστές? Οι Έλληνες, οι Αλβανοί ή οι Βορειοηπειρώτες?

Η ερωτηση αυτη μου δημιουργηθηκε υστερα απο τα λεγομενα του αγοριου μου.Ειμαι Ελληνιδα και εδω και 4 χρονια εχω σχεση με ενα παιδι απο τη Βορεια Ηπειρο που τον γνωρισα στο πανεπιστημιο.Οι δικοι μου τον εχουν γνωρισει και δεν εδειξαν να εχουν καποιο προβλημα και χαρηκε κι αυτος που τους γνωρισε.Μεχρι εδω ολα καλα!Οταν του ειπα ομως οτι θα ηθελα κι εγω να συναντησω τους γονεις του και να μαθουν επιτελους με ποια ειναι ο γιος τους εδω και 4 χρονια εκεινος αρνηθηκε λεγοντας μου οτι οι δικοι του θελουν να παρει κοπελα απο τον τοπο τους οπως χαρακτηριστικα ανεφερε.Δεν μπορω να καταλαβω τι αποψη και σταση ειναι αυτη!Εγω τι υποτιθεται οτι πρεπει να κανω τωρα?Πειτε μου κι εσεις πως το βλεπετε το θεμα γιατι πραγματικα προσπαθω και δε μπορω να καταλαβω....
Petalouda
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 23:12 pm 14 04 2008

Re: Τελικά ποιοί είναι ρατσιστές?

Δημοσίευσηαπό lazos » 00:43 am 15 04 2008

Ελληνες είναι και οι Βορειοηπειρώτες άρα στον ρατσισμό έχουν τα ίδια μυαλά.
Πολλές φορές είναι ρατσιστές χωρίς να γνωρίζουν ακριβώς τον λόγο.
Στην περίπτωση σου δεν είναι ρατσισμός αλλά ένα ακόμα στερεότυπο των μεγαλύτερων ανθρώπων κυρίως.

Το πρόβλημα μάλλον είναι στην σχέση του αγοριού σου με τους γονείς του.
Φοβάται - ντρέπεται να γνωρίσει μια κοπέλα στους γονείς του μήπως και τους απογοητεύσει η για οποιοδήποτε άλλο λόγο.

Σε ανάλογες περιπτώσεις οι γονείς είχαν πρόβλημα, αλλά ευτυχώς οι περισσότεροι δέχτηκαν απλά αυτό που ήθελε ο γιος τους ή η κόρη τους.

Αν η σχέση σας είναι σοβαρή μίλησέ του και προσπάθησε να τον πείσεις να τα βρει με τους γονείς του.
Σε κάθε άλλη περίπτωση μην ασχολείσαι καθόλου.
Απόλαυσε τον άντρα σου χωρίς τους γονείς του και με το ελλατωμά του.
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τελικά ποιοί είναι ρατσιστές?

Δημοσίευσηαπό kleomenis » 17:21 pm 26 05 2008

Petalouda έγραψε:Τελικά ποιοί είναι ρατσιστές? Οι Έλληνες, οι Αλβανοί ή οι Βορειοηπειρώτες?

Η ερωτηση αυτη μου δημιουργηθηκε υστερα απο τα λεγομενα του αγοριου μου.Ειμαι Ελληνιδα και εδω και 4 χρονια εχω σχεση με ενα παιδι απο τη Βορεια Ηπειρο που τον γνωρισα στο πανεπιστημιο.Οι δικοι μου τον εχουν γνωρισει και δεν εδειξαν να εχουν καποιο προβλημα και χαρηκε κι αυτος που τους γνωρισε.Μεχρι εδω ολα καλα!Οταν του ειπα ομως οτι θα ηθελα κι εγω να συναντησω τους γονεις του και να μαθουν επιτελους με ποια ειναι ο γιος τους εδω και 4 χρονια εκεινος αρνηθηκε λεγοντας μου οτι οι δικοι του θελουν να παρει κοπελα απο τον τοπο τους οπως χαρακτηριστικα ανεφερε.Δεν μπορω να καταλαβω τι αποψη και σταση ειναι αυτη!Εγω τι υποτιθεται οτι πρεπει να κανω τωρα?Πειτε μου κι εσεις πως το βλεπετε το θεμα γιατι πραγματικα προσπαθω και δε μπορω να καταλαβω....


Τελικά χαίρομαι πολύ για το θέμα που άνοιξες φίλτατη πεταλούδα, από την άλλη λυπάμαι πραγματικά για το αδιέξοδο στο οποίο βρίσκεσαι.
(με αφορμή το θέμα αυτό Καλά θα κάνουν οι ηθικολόγοι αυτού του φόρουμ να καταλάβουν λίγο την πραγματικότητα και να σταματήσουν να φορούν παρωπίδες και να μην κατακρίνουν τους Αλβανούς η αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη για το φόρουμ και να μην τους διαγράφουν με το έτσι θέλω… αυτό για τον αλβουλενιο τον ελληνο αλβανο το Μενέλαο , τον Έκτορα και για πολλά αλλά παιδία..)
Για να μην σε μπερδέψω πεταλούδα σου λέω πως κι εγώ έχω κάνει μια τέτοια νύξη περί ρατσισμού και έπεσαν να με φανέ οι πατριώτες του φόρουμ λέγοντας πως εμείς οι βορειοηπειρώτες δεν είμαστε ρατσιστές γιατί έχουμε βιώσει τον ρατσισμό στο πετσί μας από τους Αλβανούς…..
Λέω πως ο ρατσισμός είναι στην φύση μας από την στιγμή που γεννιόμαστε , άλλοι το εκδηλώνουν άλλοι όχι…
Για να καταλάβεις και λίγο εμάς πεταλούδα σου λέω πως εμείς στην βόρειο ήπειρο έχουμε εσωτερικό ρατσισμό ,δηλαδή έχουμε χωριστεί σε πεδινοί και βουνίσιοι η οι χειμαριωτες και οι υπόλοιποι …. δράμα η κατάσταση άσε………..
Εάν σε αγαπάει και τον αγαπάς πιστεύω πως θα το ξεπεράσετε αλλά να είσαι έτοιμη να αντέξεις λίγο την δική μας κουλτούρα δεν είμαστε ότι το καλύτερο…
Οι Αλβανοί είναι ρατσιστές διότι έχουν βιώσει τον ρατσισμό σε υπέρτατο βαθμό όποτε είναι εύλογο να μισούν τους Έλληνες , δράση αντίδραση.
Οι βορειοηπειρώτες είναι προς τους Ελλαδιτες και προς τους ίδιους των ρατσιστές (και εδω στο φορουμ υπαρχει ρατσισμος... )
Υπομονή και καλά ξεμπερδέματα …...
Άβαταρ μέλους
kleomenis
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 16:30 pm 07 02 2008

Re: Τελικά ποιοί είναι ρατσιστές?

Δημοσίευσηαπό lazos » 18:26 pm 26 05 2008

kleomenis έγραψε:(με αφορμή το θέμα αυτό Καλά θα κάνουν οι ηθικολόγοι αυτού του φόρουμ να καταλάβουν λίγο την πραγματικότητα και να σταματήσουν να φορούν παρωπίδες και να μην κατακρίνουν τους Αλβανούς η αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη για το φόρουμ και να μην τους διαγράφουν με το έτσι θέλω… αυτό για τον αλβουλενιο τον ελληνο αλβανο το Μενέλαο , τον Έκτορα και για πολλά αλλά παιδία..)


Με το ετσι θέλω ΕΓΩ διέγραψα κάποιους απο αυτούς γιατι ηταν το ιδιο προσωπο και απλά εβριζαν ασύστολα οποιον πάρει ο χάρος

Δεν απέκλεισε κανείς τους Αλβανους φιλοαλβανούς ή ΒΗτες φιλοαλβανούς απο το φορουμ

Αλβανός Β/Ης η Τουρκμενισταν το ιδιο μου κάνει
Θα διαγράφεται χωρις να τον ρωτήσει κανεις

Σε ολα τα υπόλοιπα συμφωνούμε (για τον ρατσισμο κλπ)
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τελικά ποιοί είναι ρατσιστές?

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 19:51 pm 26 05 2008

Petalouda έγραψε:...εκεινος αρνηθηκε λεγοντας μου οτι οι δικοι του θελουν να παρει κοπελα απο τον τοπο τους οπως χαρακτηριστικα ανεφερε.


Καλά είπε το παιδί...
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: Τελικά ποιοί είναι ρατσιστές?

Δημοσίευσηαπό kleomenis » 00:33 am 27 05 2008

lazos έγραψε:(με αφορμή το θέμα αυτό Καλά θα κάνουν οι ηθικολόγοι αυτού του φόρουμ να καταλάβουν λίγο την πραγματικότητα και να σταματήσουν να φορούν παρωπίδες και να μην κατακρίνουν τους Αλβανούς η αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη για το φόρουμ και να μην τους διαγράφουν με το έτσι θέλω… αυτό για τον αλβουλενιο τον ελληνο αλβανο το Μενέλαο , τον Έκτορα και για πολλά αλλά παιδία..)


Με το ετσι θέλω ΕΓΩ διέγραψα κάποιους απο αυτούς γιατι ηταν το ιδιο προσωπο και απλά εβριζαν ασύστολα οποιον πάρει ο χάρος

Δεν απέκλεισε κανείς τους Αλβανους φιλοαλβανούς ή ΒΗτες φιλοαλβανούς απο το φορουμ

Αλβανός Β/Ης η Τουρκμενισταν το ιδιο μου κάνει
Θα διαγράφεται χωρις να τον ρωτήσει κανεις

Σε ολα τα υπόλοιπα συμφωνούμε (για τον ρατσισμο κλπ)[/quote]


δεν μιλαμε για το ιδιο προσωπο εαν καταλαβες φιλε λαζαρε εαν οχι τοτε τι να σου πω ,ο γιατρος μου ειπε να σου λεω παντα ναι .....


εαν δεις το ΙΠ θα καταλαβεις εαν ειναι το ιδιο................. ο μεν παναγιωτης μιλαει απο την γαλλια ο δε μενελαος ειναι τωρα στην ρουμανια ο αλμπουλενιο ειναι στην ελλαδα και ο εκτορας ειναι διαφορετικος απο τον μενελαο............ εγω ειμαι ο κλεομενης .. τεσπα εσεις δεν θελετε να καταλαβετε τιποτε και εμενετε στις αποψεις σας.
Παιδες ελληνων η μαλλον διαχειριστες απολαυστε την χαρα της εξουσιας του φορουμ....

λαζο πως πανε οι μελετες.
Άβαταρ μέλους
kleomenis
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 16:30 pm 07 02 2008

Re: Τελικά ποιοί είναι ρατσιστές?

Δημοσίευσηαπό lazos » 08:29 am 27 05 2008

kleomenis έγραψε:δεν μιλαμε για το ιδιο προσωπο εαν καταλαβες φιλε λαζαρε εαν οχι τοτε τι να σου πω ,ο γιατρος μου ειπε να σου λεω παντα ναι .....


εαν δεις το ΙΠ θα καταλαβεις εαν ειναι το ιδιο................. ο μεν παναγιωτης μιλαει απο την γαλλια ο δε μενελαος ειναι τωρα στην ρουμανια ο αλμπουλενιο ειναι στην ελλαδα και ο εκτορας ειναι διαφορετικος απο τον μενελαο............ εγω ειμαι ο κλεομενης .. τεσπα εσεις δεν θελετε να καταλαβετε τιποτε και εμενετε στις αποψεις σας.
Παιδες ελληνων η μαλλον διαχειριστες απολαυστε την χαρα της εξουσιας του φορουμ....

λαζο πως πανε οι μελετες.


Τελικά εγω είμαι ο ρατσιστής.
Το παραδεχομε.
Δεν ξερω κανεναν παναγιώτη ουτε τους αλλους και απο που μιλανε.
Τους βλέπω ολους σαν χρήστες σε ενα φορουμ που εχει ρατσιστικούς κανόνες.

ΥΓ
Πες στο γιατρο σου να σκισει τα πτυχια του
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τελικά ποιοί είναι ρατσιστές?

Δημοσίευσηαπό Elen » 12:38 pm 27 05 2008

Ρε συ kleomeni η όπως αλλιώς σε λένε ,

δεν βαρέθηκες ένα χρόνο τώρα;;;;;;

Μας έχεις ζαλίσει ......αν δεν σου αρέσει άλλαξε site... πήγαινε σε πιο δημοκρατικά site .....όπως για παράδειγμα αυτά των φίλων σου των Αλβανών και άσε εμάς, τους ρατσιστές ηθικολόγους με παρωπίδες όπως λές, στην ησυχία μας !
Άβαταρ μέλους
Elen
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12:21 pm 15 03 2007
Τοποθεσία: Αγ. Ανδρέας - Ριζά

Re: Τελικά ποιοί είναι ρατσιστές?

Δημοσίευσηαπό rania21 » 20:37 pm 11 06 2008

Χαίρετε και απο εμένα τη νέα!! :D
Συμφωνώ απόλυτα με όλα τα λεγόμενα αλλά ας μου επιτραπεί να συμπληρώσω ότι και οι ΒΗρώτες έχουμε δεχθεί ως ένα σημείο τον κοινωνικό ρατσισμό!!
Δεν ξέρουν όμως οι υπόλοιποι Έλληνες με ποιό τρόπο χάθηκε η Βόρεια Ήπειρος και απο την άλλη οι αρβανίτες είναι Έλληνες!!1 :conf:
Αυτά κάνει η έλλειψη παιδείας και η μικρότητα ορισμένων!!
Κατά τη γνώμη μου πεταλούδα ο φίλος σου δεν θα έπρεπε να ντρέπεται καθόλου αν συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά και για οποιονδήποτε λόγο το αποφεύγει δεν στέκει γιατί πολύ απλά αυτού του είδους τα κατεστημένα κάποια στιγμή πρέπει να αφανιστούν σιγά σιγά..Και συνήθως τέτοια γεγονότα συμβαίνουν απο γονείς οι οποίοι είχαν δεχτεί τον αναφερθέντα ρατσισμό με την έλευση τους στην Ελλάδα και φοβούνται ότι μόνο κάποιος-α απο τα αντίστοιχα μέρη θα μπορούσε να κάνει χωριό με τα παιδιά τους..Και φυσικά υπάρχουν και άλλοι πολλοί λόγοι για μια τέτοιου είδους στάσεη αλλά με λίγη καλή θέληση και όρεξη για κουβεντούλα όλα διορθώνονται!!!
rania21
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22:38 pm 09 05 2008


Επιστροφή στο Κοινωνία, Σχέσεις και Οικογένεια

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 5 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 5 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Login Form