Τώρα είναι 11:36 am 28 03 2024

ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛ-ΛΗΣΤΩΝ

Συντονιστής: Νέοι

ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛ-ΛΗΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 20:07 pm 11 06 2009

Αυτός ο χαρακτηρισμός των αριστερών δεν είναι δικός μας. Όχι γιατί διαφωνούμε. Αλλά θα πρέπει να δώσουμε και του στραβού το δίκιο. Σεβόμαστε τα πνευματικά δικαιώματα των άλλων. Λοιπόν, για χάρη της αλήθειας, είναι του κυρίου Βαγγέλη Ντούλε. Τον χρησιμοποιούσε όσες φορές αναφερόταν στους σοσιαλιστές της Δρόπολης και στον Βαγγέλη Τάβο. Εφέτος δεν θα έχει το προνόμιο να τον χρησιμοποιήσει.
Εφέτος πάει ο ίδιος πακέτο με τους σοσιαλιστές. Δύο Βαγγέληδες σε συσκευασία ενός. Αυτό καλούνται να ψηφίσουν στην Εθνική Ελληνική Μειονότητα.
Όλα αυτά τα χρόνια οι αριστεροί της ΕΕΜ ψήφιζαν μονοκούκι το Σοσιαλιστικό Κόμμα της Αλβανίας. Εκείνοι που διαφοροποιούσαν την ψήφο και την έδιναν στο πολιτικό σχήμα ΟΜΟΝΟΙΑ-ΚΕΑΔ ήταν οι καθαροί ομονίτες (κεντρώοι, κεντροαριστεροί, κεντροδεξιοί, δεξιοί). Αυτοί ήταν οι φύλακες της ΟΜΟΝΟΙΑΣ. Με σθένος, με αποφασιστικότητα, με αρχές. Αυτούς επικαλούνταν ότι εκπροσώπευε κι ο Ντούλες. Η επίσημη θέση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ για ίσες αποστάσεις από τα αλβανικά κόμματα επέφερε θετικά αποτελέσματα και θετικές εξελίξεις για την πολιτική, οικονομική και κοινωνική θέση των Βορειοηπειρωτών.
Τι συνέβηκε όμως; Με αφορμή τον νέο εκλογικό νόμο ο Ντούλες άρχισε εδώ και μήνες να καλλιεργεί το σενάριο ότι μόνοι μας κινδυνεύουμε, σε συνεργασία κερδίζουμε. Σκέτη δημαγωγία. Γιατί ο εκλογικός νόμος, αν ωφελεί κάποιο μικρό κόμμα, αυτό είναι το ΚΕΑΔ, για τον απλό λόγο ότι έχει συμπαγή εκλογικό σώμα στις νοτιοανατολικές περιοχές της χώρας. Να όμως που η ανεξάρτητη κάθοδος του ΚΕΑΔ δεν ωφελούσε τα σχέδια των σοσιαλιστών, οι οποίοι μεθοδευμένα έσπρωχναν το Ντούλε προς το μαντρί τους. Όχι για να τον βοηθήσουν να βγάλει βουλευτές σε Αυλώνα, Αργυρόκαστρο και Κορυτσά. Γνώριζαν ότι με λίγη συσπείρωση οι βουλευτές έβγαιναν. Ήθελαν όμως κάτι περισσότερο. Τις ψήφους του Ντούλε στις υπόλοιπες περιφέρειες. Οι οποίοι ψήφοι μπορεί να τους έδιναν από μια έδρα παραπάνω. Γι’ αυτό και του έταξαν λαγούς με πετραχήλια.
Και ο Ντούλες το πήρε απόφαση. Αποφάσισε να πάρει και τις ψήφους της ΟΜΟΝΟΙΑΣ να τους πάει πακέτο στη συμμαχία των σοσιαλ-ληστών. Έκανε όμως τους λογαριασμούς χωρίς τον ξενοδόχο. Που είναι οι Βορειοηπειρώτες. Οι οποίοι δεν έχουν και θετική εμπειρία από μονοκομματικά συστήματα. Και που ξέρουν κι άλλο μονοπάτι. Πού δεν συνεργάζονται με κάποιον ενάντια του άλλου. Που σέβονται εξίσου τα αλβανικά κόμματα και τους αλβανούς πολίτες. Που έχουν μνήμη για τα κατορθώματα των σοσιαλ-ληστών στο χώρο τους. Και που θα τους ακυρώσουν τα σχέδια με την ψήφο τους στις εκλογές.

Σπύρος ΞΕΡΡΑΣ - Κώστας ΜΠΑΡΚΑΣ

πηγή:Νεβ
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Re: ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛ-ΛΗΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό keravnios » 09:52 am 12 06 2009

Ενώ ξέρουν πολύ καλά οι κύριοι αυτοί ότι το ΚΕΑΔ ανταγωνίζεται το σοσιαλιστικό στις περιοχές μας, ενώ γνωρίζουν πολύ καλά ότι η μάχη είναι όσο σκληρή ήταν πάντα απέναντι στο σοσιαλιστικό, προσπαθούν να σώσουν οτιδήποτε με δημαγωγικό λόγο ο οποίος ξεπερνά τα όρια της προσβολής τόσο των "πολιτικών αντιπάλων" όσο και των ψηφοφόρων. Και αν από αυτούς δεν περίμενα κάτι καλύτερο, πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν η Νεολαία Βορειοηπειρωτών που λογοκρίνει τα ίδια της τα μέλη στο φόρουμ της, δέχεται να φιλοξενεί τέτοιου είδους κείμενα.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση εχει διαγραφεί από Moira στις 14:29 pm 12 06 2009.

Re: ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛ-ΛΗΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό Moira » 14:33 pm 12 06 2009

Το 1991 στο νεο λεξιλόγιο της πολιτικής στην Αλβανια δέσποζε η φράση πλουραλισμος απόψεων, πρέπει να γυρίσουμε 18 χρόνια πίσω για να κάνουν ορισμένοι μάθημα πολιτικής αγωγής...
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛ-ΛΗΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό Moira » 14:36 pm 12 06 2009

keravnios έγραψε: πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν η Νεολαία Βορειοηπειρωτών που λογοκρίνει τα ίδια της τα μέλη στο φόρουμ της, δέχεται να φιλοξενεί τέτοιου είδους κείμενα.


μάλλον ξεχασες τα δικά σου έργα και ημερές σαν διαχειριστής στο φόρουμ της neb.gr....
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛ-ΛΗΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 17:36 pm 14 06 2009

keravnios έγραψε:το ΚΕΑΔ ανταγωνίζεται το σοσιαλιστικό στις περιοχές μας


Όχι πια. Αν πάρει το ΣΚ λιγότερες ψηφους, θα παρει λιγότερο και ο συνασπισμός του. Και τότε αντίο έδρες.
Και όσοι δικοί μας ψήφιζαν τόσα χρόνια Τσίπα ή Τάβο δεν έχουν κανένα λόγο να ψηφίσουν τώρα Ντούλε, Παντέχη ή Καμπέρη.

Από την άλλη ο Ξέρρας όταν κατέβηκε για πρώτη φορά υποψήφιος με το ΚΕΑΔ στο Νομό Αργυροκάστρου, πλην πόλης, (ζώνη 92) το 2005, πήρε το 36,09% των ψήφων, σε αντίθεση με τον πρόεδρο Ντούλε ο οποίος την τρίτη φορά που κατέβηκε υποψήφιος στην ίδια περιφέρεια το 2001 πήρε 26,73%.
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛ-ΛΗΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 18:37 pm 14 06 2009

Ένα σατυρικό ποίημα που κυκλοφορεί τις τελευταίες μέρες και το οποίο έστειλε ακροατής του ΡΑΔΙΟ ΑΣΤΥ στην εκπομπή ΒΟΡΕΙΟΣΗΠΕΙΡΟΣ.GR:

Λέτε να δουν τα μάτια μας
τούτο το καλοκαίρι
τους δύο τους Βαγγέληδες
πιασμένους χέρι χέρι;

Να παν’ οι δυο τους στα χωριά
να στρώσουν φαγοπότι,
συγγνώμη σε Βαγγέλη μου
που σ’ έλεγα προδότη!

Είμαι κι εγώ σοσιαλιστής
παίρν’ όρκο μα τον ήλιο
Αλλά με πήραν στο λαιμό
ο Μπάρκας με τον Πύλιο.

Εγώ τους έβλεπα τους δυο
μ’ έπιανε αναγούλα
αν δεν πιστεύεις φίλε μου
ρώτα και τον Παντούλα.

Δεν είμ’ εγώ εγωιστής
για θέσεις και για πόστα
αν δεν πιστεύεις και σ’ αυτό
ρώτα τον Κώτσιο Κώστα.

Εγώ που λες Βαγγέλη μου
θα σου το πω στα ίσα,
χρόνια τώρα το σκέφτομαι
να διώξω το Μπερίσα.

Λες να σου λέω ψέματα,
να κάνω τον καημένο;
όρκο σου κάνω φοβερό,
ρώτα τον Κουρεμένο.

Μα μου τη φέρανε αδερφέ,
με δέσανε με σπάγκο,
είπα κι εγώ στο μεταξύ
ας βγάλω κα’να φράγκο.

Τώρα τέρμα τα ψέματα,
ιδού η ευκαιρία
να πάμε πάνω στα χωριά
να γίνουμε θηρία.

Θα φτιάξουμε σοσιαλισμό
στον τόπο πέρα ως πέρα,
θα στείλουμε στο διάολο
τον Μπάρκα και τον Ξέρρα.

Μόνο που εσύ θα πας μπροστά,
εγώ θ’ ακολουθάω,
έχω ξεχάσει τα χωριά
δεν ξέρω πως να πάω.

Άσε που τα ψιλόχεσα
με τους Δεροπολίτες
μην πέσω σε κα’ναν τρελό
μου σπάσουνε τις μύτες.

Έτσι λοιπόν θα κάνουμε,
το φτιάξαμε το πράμα,
έλα να τα τσουγκρίσουμε,
να ζήσει ο Έντι Ράμα.

Ξέχνα ρε φίλε τα παλιά,
νομίζεις πως σε γλύφω,
έτσι το θέλει η δουλειά,
μη μάσω καμμιά ψήφο.
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛ-ΛΗΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 18:59 pm 14 06 2009

πολύ καλό respekt: respekt: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Re: ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛ-ΛΗΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό keravnios » 17:45 pm 15 06 2009

Ο σκοπός είναι να βγουν όσο δυνατόν περισσότεροι βουλευτές του ΚΕΑΔ. Οι λόγοι γνωστοί. Όσον αφορά την σημερινή κατάσταση τα πράγματα είναι απλά. Ο εκλογικός νόμος άλλαξε και το ΚΕΑΔ προσαρμόστηκε. Το ΚΕΑΔ είναι κόμμα που λειτουργεί στην Αλβανία, με καταστατικό γραμμένο στα αλβανικά και εγκεκριμένο από αλβανικά όργανα. Από την στιγμή που αποφασίστηκε το ΚΕΑΔ και η ΟΜΟΝΟΙΑ να παίξουν στην αλβανική πολιτική σκηνή είναι κομμάτι δύσκολο να θέσουν τους όρους του παιχνιδιού. Απορώ όλοι αυτοί οι κατά καιρούς "αντίθετοι", "αγνοί", "πατριώτες" και όσοι τους στηρίζουν που βρίσκουν την ευκολία να δημαγωγούν τόσο αισχρά. Είναι πραγματικά δυσάρεστο ότι η διαφωνία των περισσότέρων εξ όσων διαφωνούν είναι στο κόμμα με το οποίο επετεύχθη η συνεργασία και όχι αυτή καθαυτή η συνεργασία με αλβανικό κόμμα (κάτι που ποτέ δεν μου άρεσε, αλλά ποτέ δεν θεώρησα ότι έχω το δικαίωμα να κατακρίνω ως πρακτική όσων δίνουν τον πιο σκληρό αγώνα).
Άκουσα προσφάτως θετικά σχόλια για τον "πατριώτη" Τάβο και πραγματικά απορώ πως όλοι εκείνοι που τον ψηφίζουν και τον στηρίζουν μπορούν εύκολα να μου λενε πόσο καλός είναι αλλά κανείς δεν μπορεί να μου πει τι έχει προσφέρει στην Βόρειο Ήπειρο.
Όσο και αν δεν αρέσει σε μερικούς, το ΚΕΑΔ έχει εργαστεί για την Βόρειο Ήπειρο και το έργο του έχει φέρει αποτελέσματα. Σαφώς και δεν είναι ιδανική η παρουσία του στην πολιτική αλλά κρίνεται τουλάχιστον θετική από όσους θέλουν να δουν καθαρά τα πράγματα και με γνώμονα το καλό της Βορείου Ηπείρου. Και για να μην γίνομαι πάρα πολύ βαρετός παραπέμπω στην πρόσφατη συνέντευξη Μπολάνου στο Λαικό Βήμα ως επεξήγηση στην τελευταία πρόταση.

Υ.Γ. Μοίρα, δεν είπα ποτέ ότι είμαι κατά της λογοκρισίας. Το αντίθετω είπα, έπραξα και λέω παραπάνω.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛ-ΛΗΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 14:53 pm 16 06 2009

Η δική μου πάγια θέση ήταν ότι η προσχώρηση σε αλβανικό κόμμα κάποιου Βορειοηπειρώτη αποτελεί προδοσία.
Και ο Ξέρρας με τον Μπάρκα προσχωρώντας στο κόμμα του Μπερίσα το οποίο συμμαχεί με τους Αλβανοτσάμηδες και τους Μπαλίστες είναι πραγματική προδοσία.
Έλα ντε όμως που άλλος τους έδωσε το κακό παράδειγμα!
Ποιος ήταν ο πρώτος που αψήφισε το προεδρείο της ΟΜΟΝΟΙΑΣ για αυτόνομη κάθοδο και επέβαλε τη συμμαχία με κάποιο αλβανικό κόμμα;;;

Τελικά η ΟΜΟΝΟΙΑ ποια είναι και τι θέσεις έχει;
Η οργάνωση δεν έχει 12μελές προεδρείο;
Οι Ξέρρας και Κάλης δεν είναι πρόεδροι στα παραρτήματα Αργυροκάστρου και Αγίων Σαράντα;

Και εφ΄όσον το σύνθημα είναι: "καμμία ψήφος σε αλβανικά κόμματα" υποστηρίζοντας το PBDNJ, αν το κόμμα αυτό δεν είναι αλβανικό, τότε τι δουλειά έχουν στο προεδρείο του άτομα όπως οι: LEONARD SOLIS, GJERGJI LEKA, ALMA BICI, VILMA PREMTI, ILDA SYLARI, OLIJANA IFTI και άλλοι.

Και στην τελική, τι εθνικότητας κόμμα είναι κάποιο όταν ο γεν. γραμματέας του, αποκαλεί ακροδεξιούς φασίστες όσους συμμετείχαν στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας στις 15 Ιανουαρίου 2009 έξω από τη Βουλή των Ελλήνων με αίτημα τη μη κύρωση της Συμφωνίας για Σύνδεση και Σταθεροποίηση της Αλβανίας με τις ευρωπαϊκές κοινότητες;
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛ-ΛΗΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 20:09 pm 16 06 2009

Ας μην αρχίσουμε να απαριθμούμε τις προδοσίες γιατί θα ξημερώσουμε.....
Πολλά άτομα της "πρώτης γραμμής" έχουν δείξει ποιες είναι οι προθέσεις τους και ποιοί οι στόχοι τους!!!!
Ο σημερινός Β/Η πράγματι βρίσκεται σε αδιέξοδο ωστόσο δεν πρέπει να παρασυρθεί από αυτό το ρεύμα προδοσίας που επικρατεί!

Αναρωτιέμαι..ο κύριος Ξέρρας τί ελπίδα θα είχε αν το ΚΕΑΔ συμμετείχε ανεξάρτητο στις συγκεκριμένες εκλογές, τη στιγμή που τα δύο κομβικά σημεία (αυτό του προέδρου Ομόνοιας Αργυροκάστρου και του προέδρου ΚΕΑΔ) χροοοονια τα κατείχε αυτός χωρίς να κάνει την παραμικρή προσπαθεια οργάνωσης και επέκτασης. Αντιθέτως, τα πάντα είχαν διαλυθεί κ δεν τολμούσε κανείς να του ζητήσει κ το λόγο. Το δε οξύμωρο είναι πως οι δύο νέοι βασικοί του συνεργάτες για τους οποίους δε σηκώνει μύγα στο σπαθί του είναι ο πρώην σοσιαλιστής έπαρχος της Κάτω Δρόπολης κ ο ΜΕΓΑ αλχημιστής του Βουλαρατιού...γεγονός το οποίο είχε σηκώσει θύελλα αντιδράσεων και από τον πιο αποστασιοποιημένο Δροπολίτη....
έχω την εντύπωση πως πολύ τον βόλεψε τον κ. Ξέρρα η απόφαση Ομόνοιας-ΚΕΑΔ γιατί τώρα τουλάχιστον όποια κ αν θα είναι η έκβαση θα έχει κ μια δικαιολογία...................

Για τον δε κύριο Μπάρκα, για τον οποίο εξακολουθώ να έχω καλή γνώμη, αναρωτιέμαι γιατί μπήκε στον κόπο να διχάσει τους Β/Η; για να βγάλει βουλευτή τον προηγούμενο Τσάμη υποψήφιο του Δημοκρατικού κόμματος....είναι κρίμα

Κ στην τελική δεν καταλαβαίνω γιατί ντε κ καλά, όποιος είναι δυσαρεστημένος τρέχει να βρεί "παρηγοριά" στους ξένους...έχει πολλούς τρόπους να δείξει τη δυσαρέσκειά του κ να πολεμήσει το "κακό". Το να δηλώσει κάποιος υποψηφιότητα με αλβανικό κόμμα από αντίδραση, προσωπικά δεν με πείθει...ούτε βέβαια με πείθει οτι το κάνει για το καλό του Β/Ητισμού. Αντιθέτως, επιβεβαιώνει για χιλιοστή φορά πως τέτοιες κινήσεις στόχο έχουν την υλοποίηση προσωπικών στόχων και εγωισμών, έχοντας γράψει στα παλαία των υποδημάτων τους την πατρίδα μας και τα προβλήματά της.

Ευχομαι, αυτή η τραγική κατάσταση να αποτελέσει εφαλτήριο για νέες αναθεωρήσεις στα όρια και τα πρόσωπα του δικού μας πεδίου!!!!!!!
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Καμαρώστε τον

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 02:55 am 26 06 2009

Αποσπάσματα από τη συνέντευξη Ντούλε στο ΙΩΑΝΝΙΝΑ TV την προηγούμενη εβδομάδα:

Δημοσιογράφος: Όσον αφορά το τι ψήφισε η Ομόνοια, όχι το ΚΕΑΔ, η Ομόνοια τι ψήφισε κ. Ντούλε;

Ντούλες: Εννοείτε;

Δημοσιογράφος: Συνεργασία με ποιον;

Ντούλες: Η Ομόνοια είναι σε πλήρη ταύτιση με την απόφαση που πήρε το Κόμμα Ένωσης Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, άλλωστε υπάρχουν αλλεπάλληλες ανακοινώσεις τύπου από πλευράς της Ομόνοιας, οι οποίες εκφράζουν αυτό το γεγονός, γιατί οφείλω να ομολογήσω ότι έγινε μια προσπάθεια παραπληροφόρησης από πλευράς των κύριων Μπάρκα και Ξέρρα πως έχουν την στήριξη της Ομόνοιας σ’ αυτήν τους την επιλογή. Πράγμα το οποίο δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα. Ομόνοια και ΚΕΑΔ συναποφασίσανε την προεκλογική συνεργασία με το Σοσιαλιστικό Κόμμα, όλο αυτό το διάστημα από κοινού πορεύονται στην προεκλογική διαδικασία με τους κοινούς υποψηφίους και με το κοινό πρόγραμμα.

Δημοσιογράφος: Σας ρωτώ αυτό γιατί μου λένε τώρα από το κοντρόλ ότι, έχει επικοινωνήσει κάποιος κύριος, έχει δώσει και τα στοιχεία του μάλιστα, είναι γνωστά σε μας τα στοιχεία του, και λέει ότι στο 12μελές συμβούλιο της Ομόνοιας οι 8 ψήφισαν κατά της συνεργασίας με το Σοσιαλιστικό Κόμμα. Θα’ θελα το σχόλιο σας, είναι έτσι; Είναι διαφορετικά

Ντούλες: Δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα.

Δημοσιογράφος: Δεν είναι αληθινό αυτό;

Ντούλες: Δεν είναι αληθινό. Το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας στους κόλπους του Κόμματος της Ένωσης Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων...

Δημοσιογράφος: Όχι δεν μιλώ για το ΚΕΑΔ, μιλώ για την Ομόνοια.

Ντούλες: Λοιπόν θα σας πω, θα σας πω στην Ομόνοια, βγαίνουν, δεν διεξήχθη ψηφοφορία για το εάν και πως θα γίνουν οι συνεργασίες, γιατί όπως αντιλαμβάνεστε είναι το κόμμα η εκλογική έκφραση αυτή που παίρνει τις αποφάσεις, παρ’ όλα αυτά είναι ενταγμένη στους κόλπους του κόμματος και η Ομόνοια. Έγινε συζήτηση τόσο στο Γενικό Συμβούλιο της Ομόνοιας πολύ πριν τη λήψη της απόφασης...

Δημοσιογράφος: Ισχύει αυτό; Ότι το 12μελές συμβούλιο με πλειοψηφία 8 ψήφων αποφάσισε κατά της συνεργασίας;

Ντούλες: Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Δημοσιογράφος: Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
...

Δημ: Δέχομαι, καθώς μιλάμε εδώ ζωντανά στο κεντρικό δελτίο του ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΤV, δέχομαι συνεχώς τηλεφωνήματα, οι συνεργάτες μου δέχονται συνεχώς τηλεφωνήματα, από κάποιους, που δίνουν τα ονόματα τους, και σας κατηγορούν ότι εκπροσωπείτε μία μικρή ομάδα και διάφορα άλλα. Με ονόματα, κανονικά. Θα έχετε τα ονόματα στο τέλος της συζήτησης, δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα ανακοινώσω. Μάλιστα τα πρακτικά τα έκαψε στα Τίρανα ο κ. Ντούλες, τα πρακτικά της συνέλευσης του διοικητικού συμβουλίου της Ομόνοιας, λέει εδώ κάποιος κύριος, σας κατηγορούνε ότι εκπροσωπείτε μία μικρή ομάδα, και για άλλα πράγματα τα οποία δεν υπάρχει λόγος σε αυτή τη φάση να συζητήσουμε δημόσια. Θα’ θελα όμως την απάντηση σας. Τι γίνεται στην Ελληνική Μειονότητα; Στους κόλπους της Ελληνικής Μειονότητας της Αλβανίας;

Ντούλε: Αλίμονο αν δεν υπήρχαν και οι φωνές αυτές οι οποίες έχουν μια διαφορετική άποψη για τα πράγματα και δεν συμμερίζονται τη δική μας πολιτική δράση.
Είναι ευπρόσδεκτη η κριτική απ’ όποια πλευρά κι αν προέρχεται. Όμως δεν πρέπει ο καθένας μας απ’ όποια πολιτική θέση κι αν υπηρετούμε τους κοινούς στόχους, να παραπληροφορούμε και ειδικά σε κρίσιμες προεκλογικές στιγμές για να δικαιολογήσουμε τις αδικαιολόγητες πράξεις συγκεκριμένων ανθρώπων του Μπάρκα και του Ξέρρα, να εφευρίσκουμε πράγματα όπως μπορούν να καούν τα πρακτικά, δηλαδή με τον κ. Μπολάνο είμαστε καθημερινά σε προεκλογική καμπάνια.


Δημ.: Κατηγορείστε εδώ από κάποιους που παίρνουν τηλέφωνο στο ΙΟΑΝΝΙΝΑ ΤV ότι παραποιήσατε την απόφαση της Ομόνοιας.

Ντούλε: Μα η Ομόνοια… Πως μπορώ εγώ, ο πρόεδρος του Κόμματος της Ένωσης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, να παραποιήσω την απόφαση της Ομόνοιας; Δηλαδή νομίζω ότι έχετε την ευχέρεια να επικοινωνήσετε με τον πρόεδρο της Ομόνοιας τον κ. Μπολάνο, ο οποίος αυτή τη στιγμή είναι στο Λούκοβο σε προεκλογική περίοδο…

Δημ. : Θα το κάνουμε…

Ντούλε: … με τον οποίο ήμασταν μαζί χθες στην Άρτα Αυλώνας, όπου κι εκεί έχουμε μια μεγάλη ελληνική κοινότητα. Πως είναι δυνατόν τη σήμερον ημέρα να ισχυρίζεται κάποιος ότι παραποίησα…

Δημ. : ο κ. Μπολάνος να πούμε εδώ ότι στηρίζει τη συνεργασία και δημόσια, σε δημόσια συζήτηση εδώ μαζί μου στο ΙΩΑΝΝΙΝΑ TV, στήριξε τη συνεργασία με το Σοσιαλιστικό Κόμμα του Έντι Ράμα. Στηρίζει τις θέσεις που κι εσείς καταθέτετε εδώ σήμερα κ. Ντούλε.

Ντούλε : Ελλείψει συστηματικής ενημέρωσης κάποιοι παραπληροφορούν. Το επιχείρημα «δεν υπήρχε κοινή απόφαση της Ομόνοιας με το ΚΕΑΔ» είναι το επιχείρημα των ανθρώπων που μεταπηδήσανε στο Δημοκρατικό Κόμμα την τελευταία στιγμή…
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛ-ΛΗΣΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό Αδέσμευτος » 08:53 am 04 07 2009

΄Κελαιδήστε αηδόνια πίσω από τα βάτα. Κι εσείς μπαρτσοκοτσύφια πάνω στις κουμαριές!
Γιατί όλοι τραγουδάνε για το "θρίαμβο" και άλλοι γραμμένους μας έχουν και ρίχνουν πο...ές.
Αδέσμευτος
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 11:34 am 24 02 2007


Επιστροφή στο Πολιτικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form