Τώρα είναι 12:30 pm 28 03 2024

Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Σχόλια, ερωτήσεις νέων μελών & επισκεπτών. δοκιμές προφίλ.

Συντονιστής: Νέοι

Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό KorcaOrthodox » 21:56 pm 16 01 2010

Λοιπον, Γεννηθηκα στην Κορυτσα(μεσα) και ηρθα στην ελλαδα 4ετων. Ειμαι παππου προς παππου Ορθοδοξος Χριστιανος. Κανενας απο τους παππουδες και τις γιαγιαδες μου δεν μιλανε ελληνικα. Λιγα μονον ο παππους μου. Το επιθετο της γιαγιας μου ειναι Παπαγιωργη(papajorgji). Ο Προπαππος μου δουλεβε στο Αγιον Ορος, ενω ο προπροπαππος μου ηταν ιερεας στην Αθηνα και απ'οτι μου εχει πει η γιαγια μου οχι απλως ιερεας νομιζω επισκοπος δεν θυμαμαι καλα. Τωρα εγω αν και δεν πηγα ποτε σε αλβανικο σχολειο εμαθα να διαβαζω και να γραφω αλβανικα μονος μου. Ειμαι περηφανος για την καταγωγη μου και για την Ορθοδοξια μου. Εγω λοιπον που γεννηθηκα μιλωντας αλβανικα, που οι γονεις μου μιλουσαν αλβανικα και οι παππαουδες μου αν και ορθοδοξοι μιλουσαν επισης αλβανικα μονον οι προπροπαππουδες μου μιλουσαν ελληνικα. Α, και ο προππαπος μου ηταν και παρτιζανος Ορθοδοξος φυσικα. Τι ειμαι λοιπον ρε παιδια??? Αλβανος,Βορειοηπειρωτης,Ελληνας??? Ξερετε ποσο ασχημα ειναι να μην ξερεις ποια ειναι πραγματικη καταγωγη σου??? εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι αλβανος 100% ουτε και ελληνας 100% και αγαπαω και τους μεν και τους δεν. και δεν κανω διακρισεις στην θρησκεια ας ειναι και μουσουλμανοι...α, και τελος να πω οτι ειμαι λατρης te serenatabe korcare. Οτι πιο ομορφο εχει να δειξει η κορυτσα...ΖΗΤΩ Η ΚΟΡΥΤΣΑ ΚΑΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ...RROFTE KORCA ORTHODHOKSE
KorcaOrthodox
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21:37 pm 16 01 2010

Re: Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό lazos » 18:21 pm 18 01 2010

Νομίζω οτι ήταν και ενας στο famestory με τα ιδια γουστα στη μουσική

Μονος σου μπορεις να επιλεξεις αν θα εισαι Αλβανος η Ελληνας, αν και δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρέπει να κανεις τετοια επιλογη.
Ορθόδοξος δεν σημαίνει Ελληνας ουτε το αντίστροφο.
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό KorcaOrthodox » 19:14 pm 18 01 2010

.
KorcaOrthodox
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21:37 pm 16 01 2010

Re: Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό KorcaOrthodox » 19:28 pm 18 01 2010

.
KorcaOrthodox
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21:37 pm 16 01 2010

Re: Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό eriselda » 16:13 pm 03 02 2010

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ. ΑΛΒΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ! ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ :?
Άβαταρ μέλους
eriselda
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04:21 am 29 01 2010
Τοποθεσία: athina

Re: Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό UNIQUE83 » 01:54 am 09 02 2010

prin apo 100 xronia den ypirxan Alvanoi ara o propapous sou htan Ellhnas h kati allo. oxi pantws Alvanos. h glwssa den exei shmasia. Pantws na ksereis oti Ellhnas einai aytos pou oi goneis toy einai Ellhnes kai oi goneis aytwn pali Ellhnes k paei legontas. Ara psakse apo pou kekinaei k an sthn poreia mpainei allh ethnikothta sth mesh. O propropapous sou pistevw oti htan Ellhnas logw episkopou pou eipes. K to epitheto pou anefers einai 1000% Ellhniko. apla frontisan kala oi Alvanoi na min ksereis ti eisai telika!elpizw na voithisa!
Ζωή που αναλώθηκε σε λάθη είναι πιο
έντιμη και χρήσιμη, απ'αυτη που αναλώθηκε,
να κάνεις τίποτε.
J. S. MILL
Άβαταρ μέλους
UNIQUE83
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 01:18 am 09 02 2010
Τοποθεσία: ΔΙΒΡΗ

Re: Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό eriselda » 17:27 pm 09 02 2010

unique83 me apostomoses.........den ta eixa skeftei ola auta.
Άβαταρ μέλους
eriselda
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04:21 am 29 01 2010
Τοποθεσία: athina

Re: Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 19:18 pm 09 02 2010

prin apo 100 xronia den ypirxan Alvanoi ara o propapous sou htan Ellhnas h kati allo. oxi pantws Alvanos. h glwssa den exei shmasia.


Αυτοι που μιλαγαν αλβανικα τι ηταν;

Ασχετο, γραφε με ελληνικους χαρακτηρες
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό keravnios » 01:15 am 10 02 2010

Αδερφέ μην περιμενεις απο κανέναν να σου πει ποια είναι η εθνικότητά σου. Αν ήμουν στην θέση σου θα ένοιωθα μάλλον Έλληνας αλλά αυτό δεν μπορεί και δεν πρέπει να σε επηρεάσει. ούτε πρέπει να νοιώθεις άσχημα για το μπέρδεμά σου. στο κάτω κάτω, το ποιος είσαι ορίζεται από το τι κάνεις.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό UNIQUE83 » 03:15 am 11 02 2010

xylino spathi, αλβανικα δεν υπηρχαν πριν απο 100 χρονια. Δημιουργηθηκαν σαν γλωσσα απο την αναγκη που γεννηθηκε λογω δημιουργιας τπυ αλβανικου κρατους. Η γλωσσα αυτη εχει στοιχεια απο πολλες γλωσσες μεσα. Δεν μπορεις να ξερεις μετα αυτοι που μιλουσαν τη γλωσσα τι εθνικοτητας ηταν απο τη στιγμη που ηταν η επισημη γλωσσα.Αυτο βεβαια δεν ειναι δικαιολογια. Και εγω εντος των οριων του αλβανικου κρατους ημουν αλλα στο χωριο μου μιλουσαμε μονο Ελληνικα. Εγω ειμαι Ελληνας, ομως το να μιλας μια γλωσσα ακομα κ αν ειναι η μητρικη σου δεν σε εντασει ταυτοχρονα κ σε αυτο το εθνος. Κ στην Ελβετια μιλανε ξερω π.χ. γαλλικα δεν σημαινει ομως οτι ειναι γαλλοι οπως κ στην Αυστραλια εχει Ελληνες που μιλανε Αγγλικα. Ειναι ομως Ελληνες. Τωρα αν ο παππους σου π.χ ηταν Ελληνας κ παντρευτηκε μια Αλβανιδα τοτε ο πατερασ σου ειναι μισοσ μισος, αν η μανα σου ειναι Αλβανιδα τοτε εσυ εισαι κατα 3/4 Αλβανος. Καπως ετσι παει. Παντως υπαρχει πολυ μπερδεμα ομως ΣΙΓΟΥΡΑ πριν το 1912 δεν θα βρεις κειμενο ή βιβλιο που να αναφέρει το ονομα Αλβανος ή Αλβανια.Δεν υπηρχε τετοιο εθνος.Το μερος ανηκε στην Βυζαντινη αυτοκρατορια και μετα στην Οθωμανικη.Οπως καταλαβαινεισ καπου εγινε μια μιξη ενω καποιοι αντεξαν κ δεν επηρεαστηκαν. Εγινα κουραστικος. Αυτα τα λιγα(!!!!)
Ζωή που αναλώθηκε σε λάθη είναι πιο
έντιμη και χρήσιμη, απ'αυτη που αναλώθηκε,
να κάνεις τίποτε.
J. S. MILL
Άβαταρ μέλους
UNIQUE83
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 01:18 am 09 02 2010
Τοποθεσία: ΔΙΒΡΗ

Re: Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 19:16 pm 11 02 2010

Το μερος ανηκε στην Βυζαντινη αυτοκρατορια και μετα στην Οθωμανικη


οι κατοικοι αυτοι ηταν συγκεκριμενης εθνικοτητας, και αν ναι ποιας;
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό foths » 19:42 pm 16 02 2010

Οι Βλάχοι που ζούνε στην Ελλάδα και μιλάνε βλάχικα (ίσως πιο παλιά που ήταν πιο απομωνομένοι να μιλούσαν μόνο αυτά) , τι εθνικότητας είναι??
Είναι κάτι παρόμοιο..
Τα πραγματα στα βαλκάνια γενικότερα είναι πολύ μπερδεμένα..
Μόνο η θρησκεία ή η γλωσσσα δεν είναι αρκετά,ίσως ο συνδιασμός αυτών και η αυτοδιάθεση να οδηγούν κάπου.
Δεν μπορώ να ακούω όμως για αλβανικό εθνος.....
Η ΗΠΕΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ,ΕΝΙΑΙΑ ΚΑΙ Η ΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΗ...
foths
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11:47 am 20 10 2008
Τοποθεσία: orestiada

Re: Παιδια καλησπερα. Εχω μια απορια...

Δημοσίευσηαπό kleomenis » 01:18 am 02 07 2010

KorcaOrthodox έγραψε:Λοιπον, Γεννηθηκα στην Κορυτσα(μεσα) και ηρθα στην ελλαδα 4ετων. Ειμαι παππου προς παππου Ορθοδοξος Χριστιανος. Κανενας απο τους παππουδες και τις γιαγιαδες μου δεν μιλανε ελληνικα. Λιγα μονον ο παππους μου. Το επιθετο της γιαγιας μου ειναι Παπαγιωργη(papajorgji). Ο Προπαππος μου δουλεβε στο Αγιον Ορος, ενω ο προπροπαππος μου ηταν ιερεας στην Αθηνα και απ'οτι μου εχει πει η γιαγια μου οχι απλως ιερεας νομιζω επισκοπος δεν θυμαμαι καλα. Τωρα εγω αν και δεν πηγα ποτε σε αλβανικο σχολειο εμαθα να διαβαζω και να γραφω αλβανικα μονος μου. Ειμαι περηφανος για την καταγωγη μου και για την Ορθοδοξια μου. Εγω λοιπον που γεννηθηκα μιλωντας αλβανικα, που οι γονεις μου μιλουσαν αλβανικα και οι παππαουδες μου αν και ορθοδοξοι μιλουσαν επισης αλβανικα μονον οι προπροπαππουδες μου μιλουσαν ελληνικα. Α, και ο προππαπος μου ηταν και παρτιζανος Ορθοδοξος φυσικα. Τι ειμαι λοιπον ρε παιδια??? Αλβανος,Βορειοηπειρωτης,Ελληνας??? Ξερετε ποσο ασχημα ειναι να μην ξερεις ποια ειναι πραγματικη καταγωγη σου??? εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι αλβανος 100% ουτε και ελληνας 100% και αγαπαω και τους μεν και τους δεν. και δεν κανω διακρισεις στην θρησκεια ας ειναι και μουσουλμανοι...α, και τελος να πω οτι ειμαι λατρης te serenatabe korcare. Οτι πιο ομορφο εχει να δειξει η κορυτσα...ΖΗΤΩ Η ΚΟΡΥΤΣΑ ΚΑΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ...RROFTE KORCA ORTHODHOKSE



Ωραια τα ειπες αγαπητε αδερφε,σε αποκαλω αδερφο μιας και εισαι ορθοδξος αν και παλι αδερφια ειμαστε ολοι κατω απο τα ματια του δημιουργου.
Ειναι οντως λυπηρο να μην γνωριζεις το εισαι τελικα, ειναι σπουδεα πραγμα να γνωριζεις τις ριζες.
Απο τι διαβασα εδω απο τους υπολοιπους φιλους κανεις δεν σου εδωσε καμια κατευθυνση σχετικα, εγω λοιπον θα σου ελεγα να ψαξεις οσο πιο πολυ μπορεις ουτος ωστε να αποφασισεις στο που θα παρεκλεινει η καρδια.
Με τα γραφομενα σου εγω θα σου ελεγα πως το αιμα σου ειναι ελληνικο παρα αλβανικο,ασχετα εαν μεγαλωσες με τα αλβανικα στο σπιτι,,, αυτο που κανει το αιμα δεν το κανει η γλωσσα και για να σου θυμησω τον Μωυση που οταν καταλαβε οτι ηταν εβραιος δεν λογαριασε τιποτα μπροστα στο αιμα δηλαδη στην εθνηκοτητα.
Για να καταλαβεις¨οτι κι
εγω ειμαι ελληνας 100 % και τα αλβανικα τα εχω μαθει οπως κι εσυ μονος μου και σου λεω πως κι εγω εχω συναισθηματα για την αλβανια, αγαπω την αλβανια αυτο δεν μπορω να το αρνηθω. Ειναι χαζο να μην αγαπα κανεις τον τοπο που γενηθηκε και μεγαλωσε εστω και για λιγο... τεσπα

καλη αναζητηση στις ριζες σου!!!
Άβαταρ μέλους
kleomenis
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 16:30 pm 07 02 2008


Επιστροφή στο Καλως ήρθατε.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 5 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 5 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Login Form