Τώρα είναι 11:55 am 28 03 2024

Παππούδες γεννημένοι στην Ελλάδα

Συντονιστής: Νέοι

Παππούδες γεννημένοι στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 19:18 pm 08 09 2006

Παιδιά, ισχύει ότι υπάρχει νόμος που εάν έχεις κάποιον παππού ή γιαγιά γεννημένο στην Ελλάδα τότε μπορείς να πάρεις και υπηκοότητα;
Το θέμα αυτό με καίει...!!
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Re: Παππούδες γεννημένοι στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό lazos » 22:07 pm 08 09 2006

agnwstos έγραψε:Παιδιά, ισχύει ότι υπάρχει νόμος που εάν έχεις κάποιον παππού ή γιαγιά γεννημένο στην Ελλάδα τότε μπορείς να πάρεις και υπηκοότητα;
Το θέμα αυτό με καίει...!!

Δεν χρειάζεται να καίγεσε άλλο
Αν βρείς σε κάποιο ληξιαρχείο γραμμένο κάποιον προγονό σου και μπορείς να αποδείξεις όλο το γενεαλογικό δέντρο πχ το γάμο του παππού σου, την γένηση του πατέρα σου ή της μητέρας σου και μετά την δική σου γένηση τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, την υπηκοότητα την έχεις σίγουρη
Ο νόμος υπάρχει και ισχύει πάνω από μισό αιώνα

Θα πάρει μερικόυς μήνες για τα γραφειοκράτικά απο την πλευρά της περιφέρειας στην οποία μένεις και μετά αφού γραφτείς στο δήμο και σου βγάλουν ποιστοποιητικό γέννησης πάς με αυτό στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου και σε λίγα λεπτά φευγεις με την ταυτότητα στο χέρι

Αν πρόκειτε για άντρα σε κάνα εξάμηνο πάει και φαντάρος υποχρεωτικά.

Τρέχα προλαβαίνεις.
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 03:20 am 09 09 2006

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου φίλε μου.
Εμπιστεύομαι τα λόγια σου απόλυτα, αλλά για να μπορέσω να πείσω και μερικούς άπιστους (στην ουσία πρόκειται για τον πατέρα μου του οποίοι οι παππούδες ήταν γεννημένοι στα τρίκαλα και στα Γιάννενα) μπορείς να αναφερθείς σε συγκεκριμένο νόμο;Κάποιο link για να μπορέσω να το δείξω εκεί που χρειάζομαι;
Επίσης, από πότε μπορεί να κρατάνε αρχεία τα ληξιαρχεία και συγκεκριμένα των Ιωαννίνων; Θα πάρω τηλ τη Δευτέρα, απλά είμαι κάπως ανυπόμονος να μάθω.

και πάλι ευχαριστώ...[/list]
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό lazos » 17:12 pm 09 09 2006

agnwstos έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου φίλε μου.
Εμπιστεύομαι τα λόγια σου απόλυτα, αλλά για να μπορέσω να πείσω και μερικούς άπιστους (στην ουσία πρόκειται για τον πατέρα μου του οποίοι οι παππούδες ήταν γεννημένοι στα τρίκαλα και στα Γιάννενα) μπορείς να αναφερθείς σε συγκεκριμένο νόμο;Κάποιο link για να μπορέσω να το δείξω εκεί που χρειάζομαι;
Επίσης, από πότε μπορεί να κρατάνε αρχεία τα ληξιαρχεία και συγκεκριμένα των Ιωαννίνων; Θα πάρω τηλ τη Δευτέρα, απλά είμαι κάπως ανυπόμονος να μάθω.

και πάλι ευχαριστώ...[/list]


Ο νόμος είναι αυτός που βρήκες μόνος σου
Δεν χρειάζεσε κάτι άλλο
Αν θές πάς στο εθνικό τυπογραφείο και πάιρνεις την έντυπη έκδοση
Ν. 3284/2004 (ΦΕΚ 217, τ. Α΄) ή τον παραγγέλνεις και σου έρχεται ταχυδρόμικα με 3 ή 4 ευρώ
http://www.et.gr

Ενοείς ότι ο ένας ήταν γενημένος στα Τρίκαλα και ο άλλος στα Γιάννενα ;
Ας πάει ο πατέρας σου να ρωτήσει και στα δύο ληξιαρχεία.

Αν σε ένα από τα δύο είναι κάποιος γραμμένος τότε παίρνει την υπηκοότητα ο πατέρας του πατέρα σου μέτα ο ίδιος και μετά εσύ
Η μητέρα δεν παίρνει για κανένα λόγο εκτός αν και εκείνη έχει κάποιον δικό της πρόγονο
Θα έπερνε με πολιτογράφιση αν ο νόμος δεν παραβλεπόταν για του Β/Η
αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία

Το άν υπάρχουν η όχι στοιχεία στα ληξιαρχεία είναι επίσης μια άλλη ιστορία
Αλλα ληξιαρχεία έχουν καεί στους διάφορους πολέμους,
σε άλλα ο υπάλληλος βαριέται να ψάξει ή δεν ξέρει που να ψάξει.
Μπορεί όμως και να υπάρχει ακόμει και από το 1800
Μπορεί επίσης να υπάρχουν σε κάποιο άλλο ληξιαρχείο πχ κάποιο ειδικό της Αθήνας.
Υπομονή και ψάξιμο.

Αν υπάρχει πάς στην περιφέρεια και σου λένε τι ακριβώς χρειάζεσαι στην συνέχεια και άν όλα πάνε καλά καλές σκοπίες όταν πας φαντάρος στον Εβρο
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 18:50 pm 09 09 2006

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η υπόθεση έχει τελικά ως εξής.

Οι παππούδες του πατέρα μου(από τη μεριά της μάνας τους) είναι γεννημένοι και οι 2 στα Γιάννενα(τωρα το σιγούρεψα). Το θέμα είναι ότι η μάνα του πατέρα μου, δεν ζει για να πάρει την υπηκοότητα έτσι ώστε να την πάρει και ο πατέρας μου μετά. Υπάρχει κόλλημα σε αυτό; Μπορεί κάποιος να πάρει την υπηκοότητα από τον παππού του; Η μάνα του πατέρα μου δεν είχε ελληνική υπηκοότητα (δεν πρόλαβε δηλαδή αφού πέθανε πριν ανοίξουν τα σύνορα) και είχε γεννηθεί στο Δέλβινο.
Μπορεί να πάρει την υπηκοότητα ο πατέρας μου απέυθείας από τον παππού του ή τη γιαγιά του;
Ο ένας είναι γεννημένος 1876 και ο άλλος 1879. Το γεγονός ότι τότε τα Γιάννενα ανήκαν στην Ωθ. Αυτοκρατορία και όχι στην "επίσημη" Ελλάδα, παίζει κανέναν ρόλο;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, αλλά καταλαβαίνεις...
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό lazos » 20:58 pm 09 09 2006

agnwstos έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η υπόθεση έχει τελικά ως εξής.

Οι παππούδες του πατέρα μου(από τη μεριά της μάνας τους) είναι γεννημένοι και οι 2 στα Γιάννενα(τωρα το σιγούρεψα). Το θέμα είναι ότι η μάνα του πατέρα μου, δεν ζει για να πάρει την υπηκοότητα έτσι ώστε να την πάρει και ο πατέρας μου μετά. Υπάρχει κόλλημα σε αυτό; Μπορεί κάποιος να πάρει την υπηκοότητα από τον παππού του; Η μάνα του πατέρα μου δεν είχε ελληνική υπηκοότητα (δεν πρόλαβε δηλαδή αφού πέθανε πριν ανοίξουν τα σύνορα) και είχε γεννηθεί στο Δέλβινο.
Μπορεί να πάρει την υπηκοότητα ο πατέρας μου απέυθείας από τον παππού του ή τη γιαγιά του;
Ο ένας είναι γεννημένος 1876 και ο άλλος 1879. Το γεγονός ότι τότε τα Γιάννενα ανήκαν στην Ωθ. Αυτοκρατορία και όχι στην "επίσημη" Ελλάδα, παίζει κανέναν ρόλο;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, αλλά καταλαβαίνεις...


Δεν έχει καμία σημασία αν κάποιος από την γενιά έχει πεθάνει
απλώς θα ζητηθεί και πιστοποιητικό θανάτου

Όπως είπα αν έχεις το αρχικό πιστοποιητικό κάποιου που είναι γραμμένος σε κάποιο δήμο πχ στα Γιάννενα και όλα τα υπόλοιπα όπως γεννήσεις, γάμους, θανάτους δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Όσοι έχουν πεθάνει τυπικά θα πάρουν και αυτοί υπηκοότητα απλώς θα τους δηλώσουν σαν αποθανόντες.

Όπως λέει ο νόμος «το τέκνο Έλληνα ή Ελληνίδας» άρα:
Ο παππούς του πατέρα σου έχει την Ελληνικά υπηκοότητα εφόσον είναι γραμμένος σε κάποιο μητρώο.
Τα παιδιά του παίρνουν την υπηκοότητα σαν τέκνο Έλληνα. (και αυτά μπορεί να είναι γραμμένα σε κάποιο μητρώο ασχέτος που γεννήθηκαν)
Τα παιδιά του προηγούμενων ( ο πατέρας σου ) παίρνει την υπηκοότητα σαν τέκνο Έλληνα (στην περιπτωσή σου Ελληνίδας).
Τα παιδιά του προηγούμενου (εσύ ) παίρνεις την υπηκοότητα σαν τέκνο Έλληνα.

Όλοι οι προηγούμενοι θα αναγνωριστούν σαν Έλληνες από την γέννηση τους και έτσι θα ισχύει ο νόμος

Εσύ σαν τέκνο του πατέρα σου εφόσον είσαι ενήλικος μπορείς αν θες να πάρεις την υπηκοότητα κατά δήλωση σου και όχι λόγω γέννησης.
Με αυτό το τρικ δικαιούσαι κατά τον νόμο να πάρεις αναβολή από τον στρατό μέχρι το τέλος του επόμενου χρόνου λόγω πολιτογράφησης.

Για την τελευταία ερώτηση δεν ξέρω να σου πω σίγουρα άλλα μέχρι κάποια στιγμή κανένας Έλληνας δεν είχε Ελληνική υπηκοότητα άλλα Τουρκική. Όταν όμως δημιουργήθηκε το ανεξάρτητο ελληνικό κράτος όλοι πήραν αυτόματα την Ελληνική ( τότε έγινε και ένα ακόμα μεγάλο μπαστάρδεμα του Ελληνικού γένους). Άρα τυπικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Έχεις όλα τα τυπικά προσόντα αλλά ρώτα καλύτερα στην περιφέρεια.
Αν πέσεις σε κάποιον σοβαρό υπάλληλο και όχι σε κάνα α@@@@ θα σου τα εξηγήσει.
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 21:32 pm 09 09 2006

Μα εγώ σπουδάζω, δεν μπορώ να πάρω αναβολή γι'αυτό;
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό lazos » 21:48 pm 09 09 2006

agnwstos έγραψε:Μα εγώ σπουδάζω, δεν μπορώ να πάρω αναβολή γι'αυτό;


Αναβολή μπορείς να πάρεις για χίλιους δυο λόγουν εγώ απλώς το είπα για να έχουν το νου τους όσοι πάρουν υπηκοότητα και δεν έχουν άλλους λόγους για αναβολή.

Αν σπουδάζεις σε ΤΕΙ/ΑΕΙ παίρνεις μέχρι τα 28
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 21:52 pm 09 09 2006

lazo, ευχαριστώ πάρα πολύ. Οι βοήθεια σου σε αυτό το θέμα ήταν σπουδαία.
Από Δευτέρα θα αρχίσω το τρέξιμο. Θα πάω και στα Γιάννενα να ζητήσω τα πιστοποιητικά (εάν υπάρχουν). Θα σας κρατάω ενήμερους, έτσι ώστε εάν υπάρχει και κάποιος άλλος σαν εμένα αργότερα, να μάθει την διαδικασία.

και πάλι ευχαριστω...!!!! :wink: :wink: :wink: :wink:
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 22:06 pm 09 09 2006

Υ.Γ. Για το μόνο που αγχώνομαι τώρα, είναι εάν θα έχουν αρχεία στο ληξιαρχείο Ιωαννίνων από το 1876 και το 1879. Θα πάρω τηλ. τη Δευτέρα, εως τότε....άγχος.
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό lazos » 22:13 pm 09 09 2006

agnwstos έγραψε:Υ.Γ. Για το μόνο που αγχώνομαι τώρα, είναι εάν θα έχουν αρχεία στο ληξιαρχείο Ιωαννίνων από το 1876 και το 1879. Θα πάρω τηλ. τη Δευτέρα, εως τότε....άγχος.


Δεν νομίζω να πιστεύεις ότι με ένα τηλέφωνο στο Ελληνικό δημόσιο τελείωσες
Αν κάποιος το σηκώσει και έχει όρεξη να σου μιλήσει θα σου πεί να πας εκεί. :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 22:29 pm 09 09 2006

Και εάν μου πουν από το τηλ. ξεκάθαρα, ότι τα αρχεία του είναι μετά το 1915 π.χ. τι να κάνω, να πάω;
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό lazos » 22:37 pm 09 09 2006

agnwstos έγραψε:Και εάν μου πουν από το τηλ. ξεκάθαρα, ότι τα αρχεία του είναι μετά το 1915 π.χ. τι να κάνω, να πάω;

Εγώ θα έλεγα να πάς έαν νομίζεις ότι αξίζει έστω και τον χαμένο χρόνο
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 22:42 pm 09 09 2006

Σίγουρα θα πάω, ό,τι και να μου πουν...

Ευχαριστώ για όλα lazo
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό Ελεονώρα » 13:31 pm 11 10 2006

Φίλε, άγνωστε είσαι πολύ τυχερός, είναι σίγουρο πως θα πάρεις ελληνική υπηκοότητα από τη στιγμή που οι παππούδες σου γεννήθηκαν εδώ.
Ο Λάζος σου έδωσε ολόσωστες εξηγήσεις.

Στα Γιάννενα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να βρεις αρχείο, γιατί εγώ όταν είχα πάει η ίδια για περίπου παρόμοια περίπτωση δική μου δεν μπόρεσα να βρω κάτι από το μητρώο αρρένων, αλλά επειδή ήταν κάαπως διαφορετική η περίπτωση υπήρχε αλληλογραφία με το Υπουργείο Εσωτερικών και από εκεί μπόρεσα ας στο πούμε να βρω μία άκρη.

Ακόμη δεν έκανα τίποτα, γιατί είναι ειδική περίπτωση. Ισχύει ακόμη ο Βασιλικός Νόμος, αλλά εκείνοι στο Υπουργείο φέρνουν αντιρρήσεις, ότι ισχύει άλλο καθεστώς για τους Βορειοηπειρώτες. Στην ουσία δεν είναι έτσι. Εγώ δεν έχω και την πολυτέλεια του χρόνου να ασχοληθώ εκτενέστερα και το παράτησα το θέμα προς το παρόν.

Η δική σου περίπτωση είναι πολύ εύκολη. Εγώ έχω την περίπτωση του έφεδρου αξιωματικού στον ελληνικό στόλο και η διχνογνωμία είναι για το αν οι βορειοηπειρώτες παλιά είχαν υποχρεωτική στράτευση ή όχι.
Άβαταρ μέλους
Ελεονώρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 12:39 pm 20 06 2006

Δημοσίευσηαπό lazos » 14:40 pm 11 10 2006

Ελεονώρα που ακριβώς έχεις κολήσει;
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Ελεονώρα » 14:56 pm 11 10 2006

Εκείνος, δεν γεννήθηκε στην Ελλάδα, απλώς ήταν έφεδρος αξιωματικός στον ελληνικό στόλο το 1940. Εκείνοι ισχυρίζονται ότι τότε δεν έπαιρνε ο βρειοηπειρώτης ελληνική ιθαγένεια, γιατί ήταν υποχρεωτική η στράτευση για όλους, ακόμη και για τους αξιωματικούς.

Μου είχαν πει ότι ήταν γραμμένος στο δήμο Ιωαννίνων, αλλά αρχεία δεν υπήρχαν από εκείνη την εποχή.

Μέσω του υπουργείου Εσωτερικών βρήκα αλληλογραφία, η οποία έχει πολλά κενά και δεν διευκρινίζει τι είχε γίνει τελικά. Καταλαβαίνεις, ότι μπόρεσα να βρω και από εκεί. Επειδή είχε τρέξιμο και εγώ λόγω δουλειάς δεν μπορώ να φεύγω συχνά, πάγωσα τη διαδικασία.

Άλλωστε υπάρχει κι ένα μπέρδεμα στο όνομα και στο στρατολογικό γραφείο δεν βρίσκουν ουσιώδη πράγματα, καταλαβαίνεις ότι είναι από τις δύσκολες περιπτώσεις. Σε δύο άλλες περιπτώσεις φίλων μου, τους βοήθησα και πήραν τελικά, αλλά ήταν απλή η διαδικασία. Εγώ θα περιμένω να την πάρω όπως όλοι οι βορειοηπειρώτες.
Άβαταρ μέλους
Ελεονώρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 12:39 pm 20 06 2006

Δημοσίευσηαπό lazos » 15:22 pm 11 10 2006

Αν έχεις όρεξη ξαναψάξε στο μητρώο Αρρένων των Ιωαννίνων με κάποιο δικηγόρο ίσως.
Αρχεία υπάρχουν και πιο πριν αλλά για κακή μας τύχη είναι στο Ελληνικό δημόσιο.
Οι υπάλληλοι λένε πολλές φορές ότι δεν υπάρχουν ή ότι έχουν καεί σε κάποια φωτιά.
Σιγά μην κάτσει ο επαγγελματίας τεμπέλης να ασχοληθεί με αρχεία προπολεμικά.
Πάντως υποτίθεται ότι η κτίση της Ελληνικής ιθαγένεια αποδεικνύεται μόνο με εγγραφή σε κάποιο δημοτολόγιο.
Η στρατός και άλλα πράγματα δεν μετράνε κατά τον νόμο.
Δηλαδή μπορεί να υπηρέτησε κάποιος αποδεδειγμένα στον στρατό αλλά να μην είναι γραμμένος στο δημοτολόγιο.
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Ελεονώρα » 09:49 am 12 10 2006

Πήγα, η ίδια και έψαξα στο δημοτολόγιο και δεν μπόρεσα να βρω κάτι, γιατί πολλά ήταν και σχισμένα. Εδώ κουράστηκα εγώ, για φαντάσου ο υπάλληλος. Στο στρατολογικό γραφείο έψαχνα, για να εξακριβώσω το όνομα πως το είχαν γραμμένο, για να ψάξω μετά στο δημοτολόγιο, γιατί μου είχαν πει ότι ήταν διαφορετικά γρα΄μμένο το όνομα και υπήρχε μπέρδεμα.
Άβαταρ μέλους
Ελεονώρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 12:39 pm 20 06 2006

Re: Παππούδες γεννημένοι στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό anastasia87 » 18:09 pm 25 05 2008

Γεια χαρα...προσφατα αρχισα και εγω κοιταζοντας το παρελθον μου να ψαχνω τις ριζες μου. Ο παππους της μητερας μου ηταν γενημενος στη Κεφαλλονια απο γονεις γεννημενους στην Κεφαλλονια κτλ. Γραμμενος σε δημοτολογιο εκει το 1912 και μετα δεν ξερω βεβαια γιατι εφυγαν για την Αλβανια (ισως πολιτικοι λογοι το πιθανοτερο). Τωρα εγω που εχω κανει ηδη αιτηση και ειμαι πολυ κοντα στο τελος οπως μου ειπαν, θα παιξει ρολο ολο αυτο η αν το μπλεξω και αυτο θα περιπλεξω την κατασταση?
anastasia87
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19:09 pm 11 05 2008
Τοποθεσία: λευκαδα


Επιστροφή στο Νομοθεσία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 8 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 8 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Login Form