Τώρα είναι 13:10 pm 28 03 2024

Συζητηση για την πορεια της 2/10

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΣΗΜΕΡΑ Η ΠΟΡΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό athlon » 20:22 pm 13 09 2006

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΠΟΡΕΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΜΠΕΡΙΣΑ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΜΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΣΗΜΕΡΑ Η ΠΟΡΕΙΑ ……ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ??????????????????????????
Ο ΜΠΕΡΙΣΑ ΕΦΥΓΕ ΣΗΜΕΡΑ ΟΠΟΤΕ ΠΕΤΑΞΕ ΤΟ ΠΟΥΛΙ..
athlon
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 08:21 am 11 09 2006

Δημοσίευσηαπό Φοιβος » 19:59 pm 14 09 2006

Καλή η ιδέα σου φίλε athlon, όμως δεν νομίζω ότι θα ήταν η ενδεδειγμένη κίνηση, τουλάχιστον όχι την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, που η Ελληνική Κυβέρνηση δεν έκανε ούτε μια νύξη για το θέμα μας …. Ξέρεις θα φαινόμασταν εντελώς εκτεθειμένοι, ο φίλτατος Μπέρισα, που όλοι ξέρουμε πόσο μας αγαπάει, θα καταλάβαινε ότι είμαστε εντελώς απροστάτευτοι.

Άλλωστε να διαδηλώσεις παρουσία του Μπερίσα, για πιο λόγο, αφού σε δηλώσεις του (αφού επίσημη πρόταση από την Ελληνική Κυβέρνηση δεν του έχει γίνει ακόμα) έχει αποδεχτεί την λύση της διπλής υπηκοότητας για τους Βορειοηπειρώτες.
And you run and you run to catch up with the sun, but it's sinking
Racing around to come up behind you again
The sun is the same in a relative way, but you're older
Shorter of breath and one day closer to death
Άβαταρ μέλους
Φοιβος
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 21:03 pm 04 12 2005

Δημοσίευσηαπό Μπατζακης » 17:45 pm 16 09 2006

Ειχε πει και ο Σημίτης ότι θα παίρναμε, έλα όμως που τα πράγματα άλλαξαν και ξανά στο ίδιο χάλι και χειρότερα.
Από την Πάτρα ετομάζεται λεωφορείο για την πορια και κυκλοφόρησε και εδω η εφημερίδα του Βορειοηπειρώτη.
Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τις άλλες πολιτείες...
Α, έμαθα ότι και οι Σύλλογοι των χωριών της Χειμάρας θα είναι στην πορεία.

2 Οκτωβρη στην Κοτζιά,
συγκέντρωση με πανιά.
και η Νεολαία αμπροστά
θα φωνάζει δυνατα:
Στη Βουλή θα μπούμε,
αν δε δικαιωθούμε.
Δεν είμαστε αλλοδαποί,
αλλά Έλληνες ως το πετσί.
Μπατζακης
 

Δημοσίευσηαπό AFOLIASTOS » 23:19 pm 18 09 2006

ΕΙΧΕ ΔΙΑΤΥΠΩΘΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ( ΜΗΝΥΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΒΗΣΤΗΚΕ, ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ) Η ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΕΙΝ ΑΙ ΕΚΕΙ?

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΟΥ, ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ Η ΝΕΟΛΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΗΣ.
Η ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ, ΓΙΑ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ.
ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΩ ΕΓΩ, ΕΣΥ, ΑΥΤΟΣ, Ο ΑΛΛΟΣ....ΤΟΤΕ ΑΣ ΚΛΕΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΒΟΥΚΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ, ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΕΞΕΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ...

ΟΧΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΥΨΩΝΟΥΝ ΑΝΑΣΤΗΜΑ, ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΝΕ ΟΛΟ ΤΟ ΛΟΥΚΙ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΑΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ????

ΑΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ, ΑΣ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΨΩΡΟΕΓΩΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟΝ 21ο Αιωνα.

ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΗΔΗ ΕΧΩ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ, ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΙΤΕΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ 2 ΟΚΤΩΒΡΗ.

ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΥΣΙΕΣ, ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΓΩΝΑ, ΕΝΩΣΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ.
Άβαταρ μέλους
AFOLIASTOS
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 18:09 pm 23 12 2005

Δημοσίευσηαπό Βανα » 00:26 am 19 09 2006

AFOLIASTOS έγραψε:ΕΙΧΕ ΔΙΑΤΥΠΩΘΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ( ΜΗΝΥΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΒΗΣΤΗΚΕ, ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ) Η ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΕΙΝ ΑΙ ΕΚΕΙ?

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΟΥ, ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ Η ΝΕΟΛΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΗΣ.
Η ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ, ΓΙΑ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ.
ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΩ ΕΓΩ, ΕΣΥ, ΑΥΤΟΣ, Ο ΑΛΛΟΣ....ΤΟΤΕ ΑΣ ΚΛΕΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΒΟΥΚΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ, ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΕΞΕΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ...

ΟΧΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΥΨΩΝΟΥΝ ΑΝΑΣΤΗΜΑ, ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΝΕ ΟΛΟ ΤΟ ΛΟΥΚΙ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΑΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ????

ΑΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ, ΑΣ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΨΩΡΟΕΓΩΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟΝ 21ο Αιωνα.

ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΗΔΗ ΕΧΩ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ, ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΙΤΕΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ 2 ΟΚΤΩΒΡΗ.

ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΥΣΙΕΣ, ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΓΩΝΑ, ΕΝΩΣΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ.


Πεστα ανθρωπε μου πεστα....βεβαια θα τα ακουσεις κι εσυ τωρα, οπως τα ακουω εγω απο την ωρα που εγινα μελος αυτου του Φορουμ "ανηκεις στο Δ.Σ της Νεολαιας, μιλας απο συμφερον και πολλα αλλα κουφα!!!!">>>βροχη τα π.μ...., αυτο επειδη δεν μπορουμε να καταλαβουμε τα αυτονοητα, το παιζουμε παντογνωστες η καλυτερα "ξερολες"! Οι περισσοτεροι εχουν απελπιστει, επαναπαυονται με κουφιες υποσχεσεις και οραματα....μετα τους φταιει η Ομονοια, ο Μπερισα, ο Νανο, Η Νεολαια, Η οργανωση Α,Β,Γ-Ω...! Πιστευουν οτι ειναι "ξυπνιοι" ενω ριχνουν τον υπνο του δικαιου, ψαχνοντας στο SKIP η στο ARIEL την πολυποθητη Υπηκοοτητα...!!!!
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Ελεονώρα » 15:20 pm 19 09 2006

Παιδιά, ο αγώνας φαίνεται από τα έργα και όχι από τα λόγια.

Ας ξεκολλήσουμε από την πολυθρόνα της αδράνειας και ας αποδείξουμε σε όλους ποιοι πραγματικά είμαστε.

Είμαστε, ενωμένοι μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα.

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΡΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ!!!!!!!!!!!!

ΜΠΡΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΩΝ!!!!!
Άβαταρ μέλους
Ελεονώρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 12:39 pm 20 06 2006

Δημοσίευσηαπό Eleni » 09:57 am 21 09 2006

Ematha oti ta paidia ekei sta grafeia ergazontai pyretwtdws kai ayto deixnei oti exei dothei barythta sth sygkekrimenh poreia.
Apo merias moy thlefwnv sxedon kathimerina.O KOSMOS EINAI THETIKOS KAI THA KATEBEI.
Akoyste kati to opoio einai gia gelio kai gia klamata.
"""Ekeinh thn hmera exei h aderfi moy party gia ta genethlia ths kai de tha mporesw na katebw"""" Ayti htan h apanthsh mias gnwsths moy.
Na zisoyn ta Niata ths Patridos mas.
GEia sas neoi kai nees.
Ayto einai to mellon mas.
LOGIA, LOGIA,LOGIA, EPIKRISEIS....
kSYPNHSTE....
Άβαταρ μέλους
Eleni
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 17:53 pm 10 01 2006

Δημοσίευσηαπό Gori » 23:22 pm 21 09 2006

Kala vre Elenh to party pote tha ginei? Sigoura oxi toso noris oso h poreia... as paei kai met ana plakwthei stis tourtes .... :?
Gori
 

Δημοσίευσηαπό mayromata » 13:39 pm 24 09 2006

Giati den tis lete na 'rthei na tis poyme to Happy Birthday sthn poreia kai na zhsei kati poy de tha zhsei pote sth zoi ths.
«ΚΙ ΑΝ ΠΛΗΘΟΣ Τ΄ ΑΣΧΗΜΑ, ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Τ΄ ΑΔΕΙΑ ΑΦΕΝΤΕΣ, ΦΤΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ, ΜΙΑ ΨΥΧΗ, ΦΤΑΝΕΙΣ ΕΣΥ, ΕΓΩ ΦΤΑΝΩ, ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΝΟΗΜΑ ΣΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ. ΕΝΑΣ ΦΤΑΝΕΙ.»
Άβαταρ μέλους
mayromata
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 21:30 pm 26 01 2006

Δημοσίευσηαπό akisp » 21:35 pm 24 09 2006

Χιμαραιε να με συμπαθας αν σε πικρανω αλλα πρεπει να σου απαντησω.

ΧΙΜΑΡΑΙΟΣ έγραψε:Και σ'αυτο που λες τι εχουμε κανει για την πατριδα μας,για τον τοπο μας δε νομιζω πως αν κατεβουν στη πορεια θα ειναι για τον τοπο τους αλλα για τα συμφεροντα τους εδω στην Ελλαδα.Για μια καλυτερη καθημερινοτητα.
Για να κανουμε για τον τοπο μας πρεπει να ειμαστε εκει και οχι εδω!Εδω δεν κανεις τιποτα για τη ΒΗ.

Καλως υποστηριζεις τα οσα γραφεις αλλα μπορεις να
μου ξεκαθαρισεις κατι;
Σε ποιους απευθυνεσαι;
Σε αυτους που σε λιγο θα διδασκονται τα παιδια τους αλβανικη ιστορια σε ελληνικα δημοσια σχολεια ;

Πιστευω να εμαθες πως αυτο συζητηθηκε στην συναντηση με το μπερισα..

Ποιο αναστημα να ορθωσουμε οι βορειοηπειρωτες οταν ζωντας υπο το κρατος που θα επρεπε να ανηκουμε μας
φιμωνουν με χιλιου δυο τροπους

Γινομαστε ισχυροι απενατι στην ελληνικη πολιτεια με
το γα..μενο το χαρτι.
Και μετα οταν ορθοποδησουμε σαλπαρουμε για την πατριδα που πιστεψε με αν και βουνα με βραχια μας λειπει
πιοτερο απο τα παραλια σας-μας


Και σαν απαντηση σε παλαιοτερη σου αναφορα.
Η επισημη φωνη των Χιμαριωτων και τις νεολαιας σας
δηλωνει πως το 99% των Χιμαραιων επιθυμουν να παρουν
το ρημαδοχαρτο
.
Και οπως ειχες δηλωσει αυτοι δεν θελουν να χασουν την περιουσια του σαν και μας.
Το τελευται το προσθεσα για να μην δημιουργουνται ψευδοις εντυπωσεις,
akisp
 

Δημοσίευσηαπό keravnios » 14:58 pm 25 09 2006

"Γι' αυτό σας καλούμε, όλοι μαζί να βροντοφωνάξουμε για τα δίκαια αιτήματά μας, για το μέλλον μας,
για το μέλλον των παιδιών μας και της Πατρίδας μας της Βορείου Ηπείρου."

Εάν αυτή η ανακοίνωση τελείωνε στην φράση "παιδιών μας" θα με βρίσκατε απόλυτα σύμφωνο. Δεν νομίζω ότι η βόρειος Ήπειρος έχει τόσα να εποφεληθεί από την υπηκοότητά μας. Δεν θέλω να είμαι βιαστικός στις κρίσεις μου αλλά θεωρώ πως ο Χιμαραίος έχει δίκιο σε πολλά από αυτά που λέει. Λυπάμαι που βλέπω πως κάποιοι δεν μπορούν να ξεφύγουν από τα συμπλέγματά τους και επιτίθονται χωρίς καν να έχουν καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Για κάποιους εδώ μέσα είναι απλό. Από την στιγμή που δεν συμφωνεί μαζί μας, βουρ επίθεση. Δεν υπάρχει λόγος να αφουγκραστούμε τις ανησυχίες και τους λόγους για τους οποίους διαφωνεί. Οι πάππες της νεολαίας καλό θα ήταν να λάβουν υπ'όψιν τους πως το αλάθητο δεν υφίσταται. Οι υπόλοιποι απλά ξεκολλήστε από την ρινοκερίτιδα
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Δημοσίευσηαπό priest » 17:14 pm 28 09 2006

Ναι! Την ελληνική υπηκοότητα την χρειαζόμαστε περισσότερο από ποτέ κι αυτό γιατί τελικά το ΕΔΤΟ δεν μας έλυσε τα προβλήματα όπως μας είχαν υποσχεθεί, για τα ζητήματα της καθημερινότητας, σε όσους σκοπεύουν να ζήσουν περισσότερο στα όρια του ελλαδικού κράτους.
Κακά τα ψέματα όμως, τον τόπο μας πιστεύω ότι όχι μόνο δεν θα τον βοηθήσει αλλά κι ότι θα τον βλάψει κι από πάνω. Θα τον βλάψει, όχι η υπηκοότητα από μόνη της, αλλά από το πως θα την χειριστούν αυτοί που θα την αποκτήσουν. Η συμπεριφορά αρκετών, κυρίως νέων, Βορειοηπειρωτών αποτελεί ένδειξη γι' αυτό το συμπέρασμα μου.
Υπάρχουν και κάποιοι που ενώ έχουν τη δυνατότητα να επιστρέψουν δεν θα το πράξουν γιατί διακατέχονται από το κόμπλεξ του επαρχιώτη. Και αυτό συναντάται κυρίως από τους εκπροσώπους του ωραίου φύλου-φαινόμενο βέβαια που συναντάται εντονότατα και στην ελλαδική επαρχία.
Από την πλευρά μου τα πρώτα χρόνια που είχα έρθει στην Ελλάδα έβαλα στόχο να επιστρέψω στον τόπο μου μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 2000.
Τίποτα όμως στη συνέχεια δεν βοήθησε ώστε να πραγματοποιηθεί αυτή η προοπτική. Δεν το βάζω όμως κάτω.
Στην πορεία θα προσπαθήσω να παρευρεθώ.
Γιατί η απόκτηση της ελληνικής υπηκοότητας σίγουρα θα μας βοηθήσει τον καθένα Βορειοηπειρώτη προσωπικά.
Τη Βόρειο Ήπειρο όμως;
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Rikela » 08:08 am 30 09 2006

Παιδιά.....................
Όλοι στην πορεία.....................
Με πάθος, δύναμη,άποφασιστικότητα............
Δε χρειάζονται πιότερα λόγια.
Άβαταρ μέλους
Rikela
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 22:36 pm 18 03 2006
Τοποθεσία: ag.saranda

Δημοσίευσηαπό Φοιβος » 16:05 pm 30 09 2006

priest έγραψε:Γιατί η απόκτηση της ελληνικής υπηκοότητας σίγουρα θα μας βοηθήσει τον καθένα Βορειοηπειρώτη προσωπικά.
Τη Βόρειο Ήπειρο όμως;


Θα την βοηθήσει πιο πολύ απ ‘όσο φαντάζεσαι, φίλε priest!!

Να ξέρεις ένα πράγμα, όσοι έφυγαν και έριξαν μαύρη πέτρα ΄πίσω τους δεν πρόκειται να γυρίσουν είτε με ΕΔΤΟ, είτε με υπηκοότητα, αυτοί πάνε τελείωσαν….

Το ζήτημα είναι για αυτούς που ζουν με μισή καρδιά εδώ και μισή εκεί….

Αυτοί πρέπει να βοηθηθούν για τι αυτοί μπορούν να ξαναδώσουν ζωή στο τόπο μας…

Αυτοί 8α γυρίσουν να ανοίξουν επιχειρήσεις, να αναλάβουν έργα υποδομής και αυτοί την χρειάζονται την υπηκοότητα για να μπορούν να κινηθούν ελεύθερα, υπό την προστασία της Ελληνικής υπηκοότητας και κατ’ επέκταση της Ευρωπαϊκής.
And you run and you run to catch up with the sun, but it's sinking
Racing around to come up behind you again
The sun is the same in a relative way, but you're older
Shorter of breath and one day closer to death
Άβαταρ μέλους
Φοιβος
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 21:03 pm 04 12 2005

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 00:26 am 02 10 2006

Αύριο είναι η μεγάλη μέρα λοιπόν...

Ραντεβού στην πορεία

Ελπίζω να είναι όλα έτοιμα για την καλή διεξαγωγή της...
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό Βανα » 00:48 am 02 10 2006

Θα ειμαστε ολοι εκει........δυναμικοι και αποφασιστικοι!!!!!!
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό zisis » 15:52 pm 02 10 2006

Σε λιγο φθάνει η μεγάλη ώρα.
Η ώρα που οι Βορειοηπειρωτες θα δώσουν το βροντερο παρόν στην πλατεία Κοτζιά, 6 η ώρα το απόγευμα.
Σας αφήνω.
Ετοιμάζομαι για το κέντρο
zisis
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 03:38 am 22 12 2005

Επόμενο

Επιστροφή στο Πoρειες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Login Form