Τώρα είναι 07:34 am 29 03 2024

Αλλαγή ονόματος

Συντονιστής: Νέοι

Δημοσίευσηαπό lazos » 21:37 pm 14 09 2006

agnwstos έγραψε:Δηλαδή το ποιο σίγουρο είναι να βρω ένα δικαστή στην Αλβανία που (με το αζημίωτο βέβαια) θα μου βγάλει μια απόφαση που θα λέει ότι άλλαξα το όνομά μου;


Ε τι λέμε τόσες μέρες :roll:
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 22:16 pm 14 09 2006

Το θέμα είναι Λάζο, ότι στην Αλβανία ΔΕΝ χρειάζεται δικαστήριο για να αλλάξεις το όνομά σου...
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό lazos » 10:48 am 15 09 2006

agnwstos έγραψε:Το θέμα είναι Λάζο, ότι στην Αλβανία ΔΕΝ χρειάζεται δικαστήριο για να αλλάξεις το όνομά σου...


Κανονικά χρειάζεται.
Οταν λέμε δικαστήριο μην νομίζεις ότι θα είσαι κατηγορύμενος σε μια αιθουσα με πολύ κόσμο να συζτάνε επί ώρες την αλλαγή του ονόματος.
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 11:22 am 15 09 2006

Απλα μια "απόφαση" που θα έχει επάνω την υπογραφή του "κερασμένου" μου δικαστή.
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό Ελεονώρα » 12:59 pm 15 09 2006

Agnwste, λεφτά πολλά δίνεις στη γνωμοδότηση που πρέπει να γίνει για να την σωστή εφαρμογή του νόμου κι αν γίνει αυτό, αν δε γίνει χάνεις και τα λεφτά σου. Δεν υπάρχει επιστροφήχρημάτων.

Όπως το είπες, καλύτερα συμφέρει να πληρώσεις έναν αλβανό δικαστή, γνωρίζοντας ότι αυτό είναι παράνομο.
Άβαταρ μέλους
Ελεονώρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 12:39 pm 20 06 2006

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 19:03 pm 15 09 2006

Μα δε θα πληρώσω κανέναν δικαστή...απλά θα το ζητήσω πολύ ευγενικά :D
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό lazos » 21:30 pm 15 09 2006

Δεν θα πληρώσεις κανέναν και τίποτα
Τον καφέ θα τον κεράσεις μόνο για να ξυπνήσει νωρίς ο άνθρωπος ώστε να βρει χρόνο για την υπόθεση σου.

Δεν είναι παράνομο.:oops:
Δοκίμασε να κάνεις κάτι χωρίς καφέ στην Αλβανία και τα λέμε


Αλώστε όπως λέει και μια Αγγλική παροιμία
Χαλφ σεϊμ με, χάλφ σεϊμ γιου. :wink:
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 18:24 pm 29 09 2006

Τελικά έμαθα απο φίλο μου τη διαδικασια αλλαγης ονοματος ( και με τελικο σιγμα).
Πας στο ληξιαρχειο δηλωνεις την επιθυμια σου για αλλαγή του ονοματος, μετα πας στο Αργυροκαστρο κανεις 2 δικαστηρια που σου επικυρωνουν την αλλαγη ονοματος, ξαναπας στο ληξιαρχειο και αλλαζει το ονομα σου.
Στη συνεχεια πας στην αλβανικη πρεσβεια για θεωρηση του πιστοποιητικου και στη μερα ξεκινας το ταξιδι σε ολες τις υπηρεσιες για την αλλαγη των στοιχειων σου.
Καλο ειναι να το κανετε πριν εκδοσετε καινουργιο διαβατηριο, για να βγει το διαβατηριο με τα νεα στοιχεια, οπως επισης και το ΕΔΤΟ.
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 19:27 pm 29 09 2006

Ευχαριστώ για την απάντηση spathi. Μια ερώτηση έχω. Γιατί πρέπει να πάω στο αργυρόκαστρο για τα δικαστήρια και γιατί πρέπει να είναι δύο;

Ευχαριστώ


Υ.Γ. Μπορώ να βάλω και έναν δικηγόρο να τα κάνει αυτά για μένα, σωστά;
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 19:31 pm 29 09 2006

Λαθος δικο μου, θα πας στο Αργυροκατσρο μονο αν εισαι απ την περιοχη του Αργυροκαστρου.
Τωρα για τα δυο δικαστηρια δεν ξερω, αλλα ειναι τυπικη υποθεση, θεμα λεπτων.
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 19:40 pm 29 09 2006

Ωραία τότε, γιατί κάποιοι από εδώ μέσα μου είχαν πει ότι δε γίνεται δικαστήριο.
Να υποθέσω ότι μου δίνουν ένα χααρτί που να λέει το προηγούμενο και το τωρινό μου όνομα, ότι είμαι ο ίδιο δηλαδή.
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Δημοσίευσηαπό ntinos » 16:55 pm 08 04 2007

xylino spathi έγραψε:Τελικά έμαθα απο φίλο μου τη διαδικασια αλλαγης ονοματος ( και με τελικο σιγμα).
Πας στο ληξιαρχειο δηλωνεις την επιθυμια σου για αλλαγή του ονοματος, μετα πας στο Αργυροκαστρο κανεις 2 δικαστηρια που σου επικυρωνουν την αλλαγη ονοματος, ξαναπας στο ληξιαρχειο και αλλαζει το ονομα σου.
Στη συνεχεια πας στην αλβανικη πρεσβεια για θεωρηση του πιστοποιητικου και στη μερα ξεκινας το ταξιδι σε ολες τις υπηρεσιες για την αλλαγη των στοιχειων σου.
Καλο ειναι να το κανετε πριν εκδοσετε καινουργιο διαβατηριο, για να βγει το διαβατηριο με τα νεα στοιχεια, οπως επισης και το ΕΔΤΟ.


Εγω φιλε μου εβαλα σιγμα στο ονομα μου χωρις δικαστηρια κ.λ.π. αλλα στο επιθετο μου ειπαν να το ξεχασω!!
εσυ λες οτι ο φιλος σου εβαλε και στο επιθετο σιγμα??
LOVINA FM 87.9 Mhz

Ο ΣΚΑ'Ι' στη Λοβίνα : Κανάλι CH:26 UHF -- FR: 511 MHz

http://www.lovina.gr

Η Βόρειος Ήπειρος ηταν, ειναι και θα ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ....!!!
Άβαταρ μέλους
ntinos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 14:09 pm 08 04 2007
Τοποθεσία: Λοβίνα-Ανω δρόπολης

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 19:15 pm 09 04 2007

Ναι, και ειναι απο το Λοβινα ο μισος. Μπορει και να τον ξερεις το φιλο μου το Γιαννη, εχει 2 αδερφια το Χρηστο και το Λαμπη.
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό ntinos » 22:52 pm 09 04 2007

(Το χωριο λεγετε η Λοβινα οχι το Λοβινα)

Τελος παντων,τωρα με τα ονοματα που μου ειπες μονο (χωρις επιθετο) δεν μου λενε κατι τα παιδια!

Και ποσα λεφτα ξοδεψανε για να το αλλαξουν το ονομα (και το επιθετο) ??
LOVINA FM 87.9 Mhz

Ο ΣΚΑ'Ι' στη Λοβίνα : Κανάλι CH:26 UHF -- FR: 511 MHz

http://www.lovina.gr

Η Βόρειος Ήπειρος ηταν, ειναι και θα ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ....!!!
Άβαταρ μέλους
ntinos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 14:09 pm 08 04 2007
Τοποθεσία: Λοβίνα-Ανω δρόπολης

Re: Αλλαγή ονόματος

Δημοσίευσηαπό Guest » 00:15 am 12 03 2008

Καλησπέρα σας. Είμαι μαθητής Λυκείου και φέτος δίνω πανελλήνιες. Στο σχολείο, και σε ιατρικά θέματα, είμαι γραμμένος με το ελληνικό σύστημα, ενώ στο διαβατήριο (δν είμαι ομογενής) είμαι γραμμένος με το -μην πω καμια λεξη- αλβανικό. Θέλω να κάνω και 'γώ αλλαγή λοιπόν, θέλω να είμαι παντού γραμμένος με το ελληνικό σύστημα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το οτι είμαι γεννημένος στην Ελλαδα, και το ότι έχω μεγαλώσει εδώ απο την ώρα που γεννήθηκα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θελω το απολυτηριο να με γραφει με το αλβανικοποιημενο ονομα και οχι με το ελληνικο που εχω παρει απολυτηριο γυμνασιου, δημοτικου κ.ό.κ ... Ειμαι ανηλικος οπως καταλαβατε γιαυτο θα σας δυσκολεψω και λιγο. Θελω να μου πειτε τι πρεπει να κανω για να καταφερω τα παραπανω που σας γραφω, και ποσο χρονο θα μου παρει? Δινω φετος, εκτος απ'αυτο ολοι με ξερουν με το ελληνικοποιημενο ονομα και οχι με το αλβανομπουρνεζικο, δεν μπορω απο την μια μερα στην αλλη να αλλαξω ετσι επωνυμο (μιλαω για το διαβατηριο και το "νεο"ονομα που θα μπει λογικα σε απολυτηριο και πανελληνιες εξετασεις)...Ευχαριστω πολυ, και 1000 συγνωμη αν σας μπερδεψα.
Guest
 

Re: Αλλαγή ονόματος

Δημοσίευσηαπό ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ » 19:59 pm 12 03 2008

Εμενα το απολυτηριο μου ειχε κανονικα το ονομα μου με ελληνικους χαρακτηρες...Δε νομιζω να αλλαξε κατι φετος...
Μην κοιτας την επιφανεια την θαλασσας γιατι δεν θα δεις τιποτα, ο θυσαυρος ειναι κρυμενος στο βυθο....!!!!
Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 17:05 pm 02 09 2007
Τοποθεσία: ΠΕΠΕΛΗ-ΓΙΑΝΝΕΝΑ

Re: Αλλαγή ονόματος

Δημοσίευσηαπό fuegogriega » 20:07 pm 12 03 2008

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΓΡΑΨΟΥΝ ΜΕ ΑΛΒΑΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ..ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΟΜΟΓΕΝΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ? ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙ ΟΝΟΜΑ ΕΧΟΥΝ? ΕΣΥ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΝΤΥΠΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.. ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩς ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ. ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.
fuegogriega
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 21:00 pm 13 02 2008

Re: Αλλαγή ονόματος

Δημοσίευσηαπό ANNOYLA » 12:27 pm 13 03 2008

αν θυμαμαι καλα γραφεισ τα στοιχεια οπωσ και στην ταυτοτητα σου.
ασε το διαβατηριο.εαν στην ταυτοτητα υπαρχουν στα ελληνικα τα στοιχεια σου θα τα γραψεισ ετσι και οταν θα γινει ελεγχοσ (που παντα γινεται) δεν θα χεισ προβλημα.

αλλωστε και εγω δεν εχω προβλημα.και οτι εντυπο θελω να συμπληρωσω ειναι στα ελληνικα
ANNOYLA
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09:08 am 17 09 2007

Re: Αλλαγή ονόματος

Δημοσίευσηαπό Giannis » 15:22 pm 17 03 2008

Μια ερώτηση,
Γιατί θα πρέπει κάποιος που είναι Αλβανός πολίτης να γραφτει σε Αλβανικα δημοτολόγια με Ελληνικό πρότυπο?
Άβαταρ μέλους
Giannis
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14:45 pm 25 05 2007
Τοποθεσία: Δρυμάδες

Re: Αλλαγή ονόματος

Δημοσίευσηαπό keravnios » 15:35 pm 17 03 2008

Για λόγους που από ότι φαίνεται δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβεις. πήγαινε σε κανένα αλβανικό site και ρώτα. Είμαι σίγουρος ότι αυτούς τους καταλαβαίνεις καλύτερα.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νομοθεσία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 0 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 0 επισκέπτης (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Login Form