Τώρα είναι 11:41 am 28 03 2024

Ποιά είναι η πιο καταθλιπτική εικόνα που έχετε δεί τον εαυτό

Συζητήσεις για τις φιλικές , οικογενειακές σας σχέσεις ,και για τα κοινωνικά προβλήματα.

Συντονιστής: Νέοι

Δημοσίευσηαπό AFOLIASTOS » 16:53 pm 05 08 2006

Στιγμές πανικού, μελαγχολικές, αδιέξοδες, καταθλιπτικές.....
Εγώ πιστεύω ότι μπορούν να ξεπεραστούν αυτές οι στιγμές αρκεί να είμαστε αισιόδοξοι.Οι άνθρωποι πάντα θα περνούν τέτοιες φάσεις στη ζωή τους άλλοτε πολύ και άλλοτε λιγότερο.Το θέμα είναι να βλέπουμε την θετική πλευρά των πραγμάτων και να μην 'σκάμε' και πολύ για κάποια πράγματα.Εγώ δεν το έχω καταφέρει ακόμα αλλά όσο παιδεύεσαι , μαθαίνεις...
Άβαταρ μέλους
AFOLIASTOS
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 18:09 pm 23 12 2005

Δημοσίευσηαπό 18-ΑΡΑ » 18:56 pm 24 10 2006

Χθες χώρισα με το αγόρι που λατρευω...
Περνάω τις χειροτερες στιγμές της ζωής μου...
Άβαταρ μέλους
18-ΑΡΑ
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 00:18 am 16 02 2006
Τοποθεσία: ΠΩΓΩΝΙ

Δημοσίευσηαπό Phoenix » 19:09 pm 24 10 2006

18-ΑΡΑ έγραψε:Χθες χώρισα με το αγόρι που λατρευω...
Περνάω τις χειροτερες στιγμές της ζωής μου...



:(

:(

:(
__________________________________
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 04:08 am 20 12 2005

Δημοσίευσηαπό Βανα » 21:01 pm 24 10 2006

18-ΑΡΑ έγραψε:Χθες χώρισα με το αγόρι που λατρευω...
Περνάω τις χειροτερες στιγμές της ζωής μου...


...Κουραγιο!

Κ εγω προσφατα περασα πολυ δυσκολες στιγμες....να σκεφτεσαι θετικα και να εισαι διπλα σε ανθρωπους που σ αγαπανε πραγματικα!
Το καλυτερο ειναι να μην τα κρατας μεσα σου και να τα μοιραζεσαι με φιλους/φιλες/ξαδερφια....!

Να φανταστεις οτι ολα ειναι μερος της ζωης...και η λυπη αλλα και οι χαρες...! Να εισαι δυναμικη κ να σκεφτεσαι οτι εχεις την υγεια σου, μετα ολα τα υπολοιπα φτιαχνονται!
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Βανα » 21:18 pm 24 10 2006

Ελεονώρα έγραψε:Εγώ δεν θυμάμαι να έχω δει τον εαυτό μου σε τέτοια κατάσταση, γιατί κάθε εμπόδιο και δυσκολία προσπάθώ να τα αντιμετωπίζω με θάρρος και κουράγιο. Η αισιοδοξία είναι πολύ σημαντική στη ζωή μας και πιστεύω ότι είναι ένα από τα καλύτερα ανθρώπινα ιδανικά. Πρέπει το καθετί να το αντιμετωπίζουμε με αισιοδοξία. Τι να κάνουμε γεννηθήκαμε για να υποφέρουμε


Εγω για την ηλικια μου εχω περασει πολλες δυσκολες στιγμες σε ολους τους τομεις!

Τις αντιμετωπιζω παντα ετσι οπως ανεφερε η Ελεονωρα...!

Γενικα ειμαι ανθρωπος που σκεφτεται παντα θετικα.
Αυτο ομως που με ποναει περισσοτερο ειναι οταν βλεπω τους αλλους και υποφερουν εξαιτιας μου! Κ απο την αλλη εμενα, να μην μπορω να κανω τιποτα για να τους κανω να αισθανθουν καλυτερα!
Ε αυτο ειναι που με "σκοτωνει".....!
Οταν πληγωνω υποφερω περισσοτερο, απ οτι οταν με πληγωνουν!
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό lazos » 22:06 pm 24 10 2006

18-ΑΡΑ έγραψε:Χθες χώρισα με το αγόρι που λατρευω...
Περνάω τις χειροτερες στιγμές της ζωής μου...

Γιατί περνάς τις χειρότερες στιγμές;
Τόσο καιρό περίμεναν οι υπόλοιποι να χωρίσεις.
Προχώρα.
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Ορεστης » 23:15 pm 24 10 2006

melina έγραψε:
18-ΑΡΑ έγραψε:Χθες χώρισα με το αγόρι που λατρευω...
Περνάω τις χειροτερες στιγμές της ζωής μου...


:(


oust βρε απο εδω ολες τα ιδια λετε ουστ :twisted: :twisted:
Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…
1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις
2)
Άβαταρ μέλους
Ορεστης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 07:26 am 10 03 2006
Τοποθεσία: pogoni

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 00:30 am 25 10 2006

18-ΑΡΑ έγραψε:Χθες χώρισα με το αγόρι που λατρευω...
Περνάω τις χειροτερες στιγμές της ζωής μου...

Ολόκληρη νεολαία το επιτρέπει αυτό;;;!!!!! Πάρτυ εδώ και τώρα να χορέψει η 18άρα. :D :D :D
Αν τον λατρεύεις τότε αγαπάς πολύ και θα βρεις άλλον γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ » 14:05 pm 20 11 2006

priest έγραψε:Εμένα ο 21ος αιώνας δεν μου πάει και τόσο καλά.
Το 2001 έχασα τον πατέρα μου από την επάρατη στα 60 του.
Το 2003 τον αδερφό μου από τροχαίο στα 33 του.
Εδώ και ένα χρόνο η μητέρα μου (60 χρονών) υποφέρει από σοβαρή ασθένεια και τα πράγματα όσο πάνε και χειροτερεύουν.
Η αδελφή μου δεν απομακρύνεται από το σπίτι πάνω από 300 μ. (και πολλά έβαλα) λόγω της ευαίσθητης υγείας της.
Η δουλειά μου έχει ξεπεράσει τα όρια της δουλείας.

Μου λένε να βλέπω τη ζωή από τη θετική της πλευρά.
Γιατί όχι;
Χειρότερα γίνεται;



PRIEST αισθάνομαι την ανάγκη έστω και αργά να σου πώ μόνο λίγες κουβέντες:
Κανεις μας δεν ξέρει τι του επιφυλάσσει η ζωή ,όμως λένε:Θεέ μου μην μου δώσεις όσα μπορώ να αντέξω που σημαινει ότι έχουμε πολύ δύναμη μέσα μας .Και κατι άλλο Ο θεός επιτρέπει να δοκιμάζονται περισσότερο οι δυνατοί ανθρωποι και όχι οι αδύναμοι.Θα μου πεις όμως γιατι όλα αυτά?-Άγνωστες οι βουλές Του αλλα να θυμάσαι ότι όλα γίνονται για καλό σκοπό όσο και να μην το καταλαβαίνουμε εμείς.Ίσως σκοπός ΤΟΥ ειναι να μας φέρει πιο κοντά ΤΟΥ μέσω των δυσκολιών.Πάντως προσευχήσου στον Χριστούλη μας για ολα και αυτός πίστεψέ με δεν θα σε εγκαταλείψει ποτέ μα ποτέ.Να χαμογελάς γιατί αξίζει..............................Να είσαι καλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: 13:44 pm 25 10 2006
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό xenia » 14:09 pm 21 11 2006

Δεν τον έχω δει ακόμη πολύ χάλια. Μπορεί να φταίει που πάντα λέω ότι υπάρχουν και χειρότερα, οπότε θεωρώ αυτά που ζω πταίσματα.
Αν και μια φορά τρόμαξα πάρα πολύ. Οδηγούσα και γυρνούσα ένα βράδυ στο σπίτι, πολύ χαρούμενη και εκεί που ήμουν ήρεμη με χτυπάει από πίσω ένα αμάξι. Δεν κατάλαβα πως έγινε, αλλα τρομοκρατήθηκα τόσο γιατί το αμάξι μου έκανε σβούρες και δίπλα είχε πεζούς, έτρεμα στη σκέψη και μόνο οτί μπορεί να χτυπούσα κάποιον. Ελπίζω αυτό να είναι η χειρότερη εικόνα που θα έχω για τον εαυτό μου....
Άβαταρ μέλους
xenia
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 13:10 pm 10 11 2006
Τοποθεσία: Ριζά-Αγ. Σαράντα, (Μένω Θεσσαλονίκη)

Δημοσίευσηαπό natassa » 16:41 pm 21 11 2006

18-ΑΡΑ έγραψε:Χθες χώρισα με το αγόρι που λατρευω...
Περνάω τις χειροτερες στιγμές της ζωής μου...

Ο έρωτας με έρωτα περνάει... :wink:
natassa
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 16:19 pm 26 10 2006
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό Βανα » 19:30 pm 09 12 2006

Έχουν τέλος τα χειρότερα;
Γιατί οι άνθρωποι σκέφτονται αρνητικά όταν έχουν δυσκολίες;


Πολλές φορές βρίσκεται κανείς σε μια δύσκολη φάση της ζωής του η οποία διαρκεί κάποιο χρονικό διάστημα και του προκαλεί έντονα αρνητικά συναισθήματα. Συχνά πρόκειται για περιπτώσεις χωρισμού, ψυχολογικής απώλειας, πένθους, οικογενειακών, επαγγελματικών ή οικονομικών δυσκολιών. Σε τέτοιες δύσκολες περιόδους το άτομο τείνει να αναρωτιέται «μα, έχουν τέλος τα χειρότερα;»

Μια τέτοια σκέψη είναι φυσιολογική αντίδραση σε μια αφύσικη κατάσταση, της όποιας έντονης και παρατεταμένης δυσκολίας. Ωστόσο, οι έντονα αρνητικές σκέψεις κάθε άλλο παρά βοηθούν το άτομο να βρει λύσεις στα προβλήματα που το βασανίζουν. Γιατί λοιπόν οι άνθρωποι κάνουν αρνητικές σκέψεις στις δύσκολες καταστάσεις και δε σκέφτονται με αισιοδοξία το μέλλον;

Ένας βασικός λόγος για τη δημιουργία έντονα αρνητικών σκέψεων, όταν κάποιος ζορίζεται ψυχικά και πρακτικά, είναι ότι έχει κυριολεκτικά «κολλήσει» στην άσχημη κατάσταση του παρόντος και δεν μπορεί να δει φως στην άκρη του τούνελ. Όταν κανείς έχει αυτή την αίσθηση της τελμάτωσης, χάνει την ικανότητά του να σκεφτεί πιθανές διεξόδους και λύσεις. Κατά κάποιον τρόπο ο εγκέφαλός του αδρανεί και μηρυκάζει τα ίδια άσχημα δεδομένα, χωρίς να μπορεί να κάνει νέες συνδέσεις και να βρει τρόπους για να δει πώς θα ξεπεραστεί η άσχημη κατάσταση και τι άλλες καλύτερες επιλογές υπάρχουν μελλοντικά.

Ένας άλλος λόγος για τη δημιουργία αρνητικών σκέψεων είναι ότι επειδή πιθανότατα το άτομο δεν έχει αντιμετωπίσει στο παρελθόν κάτι αντίστοιχο στη ζωή του, αισθάνεται σαν χαμένο, χωρίς «οδηγίες πλεύσης» και κατευθυντήριες γραμμές για να αντεπεξέλθει στην κατάσταση αυτή. Έχει έντονη την αίσθηση ότι δεν έχει τις ικανότητες να βρει τη λύση, πιθανόν δεν έχει θετικά παραδείγματα από τον περίγυρό του -πώς δηλαδή άλλα άτομα χειρίστηκαν αντίστοιχες καταστάσεις- και νιώθει ανήμπορο να κάνει κάτι.

Πολλές φορές οι άνθρωποι είναι απροετοίμαστοι για τις δυσκολίες της ζωής. Όταν μεγαλώνει κανείς σε ένα υπερ-προστατευτικό περιβάλλον όπου οι γονείς αναλαμβάνουν δράση κάθε φορά που το παιδί τους έχει μια δυσκολία, το άτομο αυτό δε μαθαίνει τρόπους με τους οποίους μπορεί να ανταποκρίνεται συναισθηματικά και να διαχειρίζεται αυτές τις καταστάσεις. Αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι κάποιος πρέπει να περάσει δύσκολα παιδικά χρόνια για να ατσαλωθεί ο χαρακτήρας του. Ωστόσο, ο άνθρωπος πρέπει να μάθει να χειρίζεται και πιο δύσκολες ή αναπάντεχες καταστάσεις χωρίς να παραιτείται ή να περιμένει από κάποιον άλλον να τον βγάλει από τη δύσκολη θέση.

Ένας άλλος λόγος που οι άνθρωποι σκέφτονται δύσκολα στα αρνητικά σχετίζεται με το ότι έχουν ανατραφεί να σκέφτονται απαισιόδοξα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι γονείς τους είχαν κατάθλιψη ή ήταν... σεσημασμένοι απαισιόδοξοι. Η απαισιοδοξία σε αυτή την περίπτωση πρόκειται για μια θέση και στάση ζωής, όπου οι άνθρωποι θεωρούν ύβρη και αλαζονεία το να παίρνει κανείς τα πράγματα στα χέρια του, να μη σκύβει εύκολα το κεφάλι και να έχει μια μαχητική και αισιόδοξη στάση απέναντι στις δυσκολίες της ζωής.

Οι αρνητικές σκέψεις συχνά αποτελούν έναν απαισιόδοξο εσωτερικό μονόλογο. Το άτομο δεν έχει εμπιστοσύνη στις δυνάμεις του και δεν μπορεί να φανταστεί πώς θα μπορούσε να αξιοποιήσει τις ήδη υπάρχουσες ικανότητές του. Μερικές φορές επιλέγει να φανταστεί το χειρότερο, ώστε να ευχαριστηθεί περισσότερο το θετικό που μπορεί να προκύψει, ενώ πάλι αν συμβεί κάτι άσχημο να μπορεί να πει στον εαυτό του ότι το περίμενε κάτι τέτοιο και έτσι να νιώσει κάποια ανακούφιση.

Και βέβαια, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όταν κάποιος βρίσκεται σε μια δύσκολη κατάσταση αυτή συνήθως αποτελείται από πολλά επιμέρους αρνητικά στοιχεία. Έτσι εξηγείται γιατί το άτομο έχει την αίσθηση ότι όλα του πάνε στραβά: στην πραγματικότητα είναι διαφορετικές πτυχές της ίδιας άσχημης κατάστασης, και όχι καταιγισμός κακοτυχιών.


Πώς αλλάζουν οι αρνητικές σκέψεις;

Βοηθάει ιδιαίτερα όταν το άτομο κάνει αντικειμενική αξιολόγηση της δύσκολης κατάστασης και δεν έχει συναισθηματική αντίδραση
Το άτομο πρέπει σταδιακά να κάνει αντίλογο στις αρνητικές σκέψεις του και
Να εξετάζει τις πιθανές εναλλακτικές που έχει
Να εστιάζει τη σκέψη του σε λύσεις που μπορεί να βρει αντί να στεναχωριέται παθητικά για τις συμφορές που τον βρήκαν
Να προσπαθεί να φανταστεί ένα καλύτερο μέλλον: να θέσει στόχους για το πώς να κινηθεί προς τα εκεί και να σκεφτεί τις ενέργειες που θα πρέπει να κάνει.

Δρ Λίζα Βάρβογλη, Ph.D. Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Re: Ποιά είναι η πιο καταθλιπτική εικόνα που έχετε δεί τον εαυτό

Δημοσίευσηαπό Eynomia » 20:20 pm 08 03 2008

δεν θα μιλησω για τον εαυτο μου, γιατι ειμαι αισιοδοξη και δεν το βαζω κατω.
πριν ενα χρονο ο αδερφος μου, χωρισε με την αρραβωνιαστικια του, γιατι τον απατουσε με εναν πολυ μικροτερο της.
καθε βραδυ τα επινε και παραμιλουσε στον υπνο του.ειχε χασει 4 κιλα και αρχισε το καπνισμα.κλειστηε στον εαυτο του και δεν μιλουσε σε κανεναν.δεν το εχει ξεπερασει ακομα, αλλα τωρα ειναι με ενα πανερφο πλασμα και περναει καλα.
Άβαταρ μέλους
Eynomia
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 10:15 am 06 03 2008

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Κοινωνία, Σχέσεις και Οικογένεια

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 6 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 6 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Login Form