Τώρα είναι 12:32 pm 28 03 2024

Τι ΙQ έχετε;

Το α & το ω στη ζωή μας.
Ιατρικα , διατροφικά, κλπ. θέματα.

Συντονιστής: Νέοι

Ποιό είναι το IQ σας;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 07:39 am 19 10 2009

80-90
7
22%
90-100
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
100-110
1
3%
110-120
3
9%
120-130
6
19%
130-140
4
13%
140-150
2
6%
150-160
9
28%
 
Σύνολο ψήφων : 32

Τι ΙQ έχετε;

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 07:39 am 24 01 2007

Ετσι να δω τι νομιζει ο καθενας μας για τον εαυτο του. Στατιστικα στοιχεια 8) 8)
Τελευταία επεξεργασία από Never Surrender και 04:08 am 20 02 2007, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 18:31 pm 29 06 2006

Δημοσίευσηαπό Αννη » 14:00 pm 24 01 2007

Χμ..προχθες εκανα ενα τεστ και το αποτελεσμα..142..
Τι λετε καλα τα παω ή χρειαζομαι δουλεια ακομη..;;
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ...

ΜΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΑΣ ΜΗΝ ΛΗΣΜΟΝΑΤΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ...
Άβαταρ μέλους
Αννη
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 00:46 am 17 01 2007
Τοποθεσία: Γράψη-Κάτω Δρόπολη

Δημοσίευσηαπό ilias » 19:53 pm 24 01 2007

Θες δουλειά ακόμα....
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Δημοσίευσηαπό Αννη » 22:50 pm 24 01 2007

ilias έγραψε:Θες δουλειά ακόμα....


..για να φτάσω το 160 ή το δικό σου; :roll:
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ...

ΜΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΑΣ ΜΗΝ ΛΗΣΜΟΝΑΤΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ...
Άβαταρ μέλους
Αννη
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 00:46 am 17 01 2007
Τοποθεσία: Γράψη-Κάτω Δρόπολη

Δημοσίευσηαπό xenia » 10:37 am 25 01 2007

Στην αρχή του πρώτου έτους είχα 121. Ε,τώρα που πέρασαν τόσα χρόνια(6) και εχω διαβάσει και έχω κάνει αρκετά πράγματα δε θα έχω 160?? ΧΑΧΑΧΑ, πλάκα κάνω!!! :lol: :lol: :lol:
Μην μετανιώνετε για ότι έχετε κάνει αλλά για ότι δεν κάνατε επειδή φοβηθήκατε ή το σκεφθήκατε αρκετά.
Άβαταρ μέλους
xenia
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 13:10 pm 10 11 2006
Τοποθεσία: Ριζά-Αγ. Σαράντα, (Μένω Θεσσαλονίκη)

Δημοσίευσηαπό ilias » 14:43 pm 25 01 2007

Αννη έγραψε:
ilias έγραψε:Θες δουλειά ακόμα....


..για να φτάσω το 160 ή το δικό σου; :roll:


το δικό μου το ξεπερνάτε πολλοί. έχω μικρο IQ. πάντως αυτά που κάνετε στο διαδύκτιο είναι μούφα. το πραγματικό (mensa) το είχα κάνει κάποτε με χαρτί και στυλό και χρόνο. δεν θυμάμαι τι έβγαλα αλλά λίγο ήταν.
αν είστε πραγματικά πάνω απο 100 καλά είστε. άμα έχετε πάνω απο 150 έχετε πρόβλήμα. δεν σας καταλαβαίνει κανείς.
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Δημοσίευσηαπό Human » 03:25 am 26 01 2007

ραδικιου
Hello World!
Άβαταρ μέλους
Human
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 01:29 am 26 07 2006
Τοποθεσία: W&W

Δημοσίευσηαπό Βανα » 15:22 pm 26 01 2007

Βρε Νέβερ, για να καταλάβω, περίμενες να σου πεί κάποιος "εγώ έχω περιορισμένη νοημοσύνη"!!! :P

Πρίν τις γιορτές πήγα σε ένα ειδικό κέντρο για να δω εάν έχω δυσλεξία. Με έβαλαν να κάνω πολλαπλά τεστ...ένα απ' αυτά ήταν και το περίφημο IQ-test (το range ποικίλει, δεν είναι σταθερό).
Η απάντηση που έλαβα ήταν αρνητική για τη δυσλεξία και ότι το IQ μου είναι πάνω απ' αυτό του μέσου ανθρώπου. :D
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 18:19 pm 26 01 2007

χαχαχα α ρε Βανα ψωνιο whip: whip: whip: whip:
Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 18:31 pm 29 06 2006

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 00:17 am 27 01 2007

Το IQ τεστ δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό γιατί εξαρτάται από τις εμπειρίες του καθενός.

Κάποιος μπορεί να λύνει συνέχεια σταυρόλεξα και διάφορα τεστάκια που έχουν τα περιοδικά και όταν έρθει η ώρα να κάνει το IQ τεστ να χτυπήσει κόκκινο!
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εξυπνότερος από τον μέσο άνθρωπο.

Κατά τη γνώμη μου η εξυπνάδα έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα αντιλαμβάνεται κάτι κάποιος σε σχέση με κάποιον άλλον που έχουν ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες και το ίδιο DNA. Δηλαδή, αδύνατον. Αυτό σημαίνει κατ' εμέ ότι δεν υπάρχουν "μέτρα και σταθμά" της εξυπνάδας.

Φυσικά, υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις. Άνθρωποι που είναι ιδιοφυίες και διαπρέπουν σε κάποιον τομέα αδιαμφισβήτητα. Επίσης, υπάρχουν και οι διανοητικά καθυστερημένοι.

Εγώ όταν είχα κάνει το IQ τεστ πριν από 13 χρόνια περίπου είχα βγάλει 132. Πιστέυω με βάση τους παραπάνω συλλογισμούς ότι αν ήμουν πιο πολύ εξασκημένος σε παρόμοια τεστάκια μπορεί να είχα βγάλει και 160. Επίσης, αν δεν ήμουν πορωμένος με τα μαθηματικά την συγκεκριμένη περίοδο ίσως να είχα βγάλει κάτω από 100. Δεν σημαίνει τίποτα....
Venceremos!
Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: 12:58 pm 08 11 2006
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό Βανα » 16:29 pm 27 01 2007

Γιάννης έγραψε:Το IQ τεστ δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό γιατί εξαρτάται από τις εμπειρίες του καθενός.

Κάποιος μπορεί να λύνει συνέχεια σταυρόλεξα και διάφορα τεστάκια που έχουν τα περιοδικά και όταν έρθει η ώρα να κάνει το IQ τεστ να χτυπήσει κόκκινο!
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εξυπνότερος από τον μέσο άνθρωπο.

Κατά τη γνώμη μου η εξυπνάδα έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα αντιλαμβάνεται κάτι κάποιος σε σχέση με κάποιον άλλον που έχουν ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες και το ίδιο DNA. Δηλαδή, αδύνατον. Αυτό σημαίνει κατ' εμέ ότι δεν υπάρχουν "μέτρα και σταθμά" της εξυπνάδας.Φυσικά, υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις. Άνθρωποι που είναι ιδιοφυίες και διαπρέπουν σε κάποιον τομέα αδιαμφισβήτητα. Επίσης, υπάρχουν και οι διανοητικά καθυστερημένοι.

Εγώ όταν είχα κάνει το IQ τεστ πριν από 13 χρόνια περίπου είχα βγάλει 132. Πιστέυω με βάση τους παραπάνω συλλογισμούς ότι αν ήμουν πιο πολύ εξασκημένος σε παρόμοια τεστάκια μπορεί να είχα βγάλει και 160. Επίσης, αν δεν ήμουν πορωμένος με τα μαθηματικά την συγκεκριμένη περίοδο ίσως να είχα βγάλει κάτω από 100. Δεν σημαίνει τίποτα....


Γιάννη, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προσπαθείς να ερμηνευσείς ακόμη και το δείκτη νοημοσύνης με βάση την "κόκκινη" θεωρία ...

Έλεος πιά!!!
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό ilias » 18:58 pm 27 01 2007

Βανα έγραψε:
Γιάννης έγραψε:Το IQ τεστ δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό γιατί εξαρτάται από τις εμπειρίες του καθενός.

Κάποιος μπορεί να λύνει συνέχεια σταυρόλεξα και διάφορα τεστάκια που έχουν τα περιοδικά και όταν έρθει η ώρα να κάνει το IQ τεστ να χτυπήσει κόκκινο!
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εξυπνότερος από τον μέσο άνθρωπο.

Κατά τη γνώμη μου η εξυπνάδα έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα αντιλαμβάνεται κάτι κάποιος σε σχέση με κάποιον άλλον που έχουν ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες και το ίδιο DNA. Δηλαδή, αδύνατον. Αυτό σημαίνει κατ' εμέ ότι δεν υπάρχουν "μέτρα και σταθμά" της εξυπνάδας.Φυσικά, υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις. Άνθρωποι που είναι ιδιοφυίες και διαπρέπουν σε κάποιον τομέα αδιαμφισβήτητα. Επίσης, υπάρχουν και οι διανοητικά καθυστερημένοι.

Εγώ όταν είχα κάνει το IQ τεστ πριν από 13 χρόνια περίπου είχα βγάλει 132. Πιστέυω με βάση τους παραπάνω συλλογισμούς ότι αν ήμουν πιο πολύ εξασκημένος σε παρόμοια τεστάκια μπορεί να είχα βγάλει και 160. Επίσης, αν δεν ήμουν πορωμένος με τα μαθηματικά την συγκεκριμένη περίοδο ίσως να είχα βγάλει κάτω από 100. Δεν σημαίνει τίποτα....


Γιάννη, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προσπαθείς να ερμηνευσείς ακόμη και το δείκτη νοημοσύνης με βάση την "κόκκινη" θεωρία ...

Έλεος πιά!!!


Γιατί όχι ;
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Δημοσίευσηαπό ΒοΒ » 20:01 pm 27 01 2007

ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΟΙ ΒΟΡΟΙΟΗΠΕΙΡΟΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΡΙΟΦΡΟΣΥΝΗ... :lol:
Άβαταρ μέλους
ΒοΒ
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 15:49 pm 12 11 2006
Τοποθεσία: ΧΙΜΑΡΑ-ΣΠΗΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 20:33 pm 27 01 2007

Εγω το ήξερα ότι ξερουμε ότι εχουμε μεγαλο IQ :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό Βανα » 21:00 pm 27 01 2007

ilias έγραψε:
Αννη έγραψε:
ilias έγραψε:Θες δουλειά ακόμα....


..για να φτάσω το 160 ή το δικό σου; :roll:


το δικό μου το ξεπερνάτε πολλοί. έχω μικρο IQ. πάντως αυτά που κάνετε στο διαδύκτιο είναι μούφα. το πραγματικό (mensa) το είχα κάνει κάποτε με χαρτί και στυλό και χρόνο. δεν θυμάμαι τι έβγαλα αλλά λίγο ήταν.
αν είστε πραγματικά πάνω απο 100 καλά είστε. άμα έχετε πάνω απο 150 έχετε πρόβλήμα. δεν σας καταλαβαίνει κανείς.


Ηλια, το ειπες κι εσυ ο ιδιος...οποτε θα ηταν ανουσιο πιστευω να εξηγησω το γιατι :D
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 14:54 pm 29 01 2007

Βανα έγραψε:
Γιάννης έγραψε:Το IQ τεστ δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό γιατί εξαρτάται από τις εμπειρίες του καθενός.

Κάποιος μπορεί να λύνει συνέχεια σταυρόλεξα και διάφορα τεστάκια που έχουν τα περιοδικά και όταν έρθει η ώρα να κάνει το IQ τεστ να χτυπήσει κόκκινο!
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εξυπνότερος από τον μέσο άνθρωπο.

Κατά τη γνώμη μου η εξυπνάδα έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα αντιλαμβάνεται κάτι κάποιος σε σχέση με κάποιον άλλον που έχουν ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες και το ίδιο DNA. Δηλαδή, αδύνατον. Αυτό σημαίνει κατ' εμέ ότι δεν υπάρχουν "μέτρα και σταθμά" της εξυπνάδας.Φυσικά, υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις. Άνθρωποι που είναι ιδιοφυίες και διαπρέπουν σε κάποιον τομέα αδιαμφισβήτητα. Επίσης, υπάρχουν και οι διανοητικά καθυστερημένοι.

Εγώ όταν είχα κάνει το IQ τεστ πριν από 13 χρόνια περίπου είχα βγάλει 132. Πιστέυω με βάση τους παραπάνω συλλογισμούς ότι αν ήμουν πιο πολύ εξασκημένος σε παρόμοια τεστάκια μπορεί να είχα βγάλει και 160. Επίσης, αν δεν ήμουν πορωμένος με τα μαθηματικά την συγκεκριμένη περίοδο ίσως να είχα βγάλει κάτω από 100. Δεν σημαίνει τίποτα....


Γιάννη, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προσπαθείς να ερμηνευσείς ακόμη και το δείκτη νοημοσύνης με βάση την "κόκκινη" θεωρία ...

Έλεος πιά!!!


1) Από που το συμπέρανες αυτό; Επειδή είπα ότι "..να χτυπήσει κόκκινο";
2) Αν και δεν είχα στο νου μου πολιτικές όταν μίλαγα για το IQ test μπορώ να πω αυτό που είπε ο Ηλίας: "Γιατί όχι;"
3) Με βλέπετε προκατελλειμένα ή μάλλον με διαβάζετε προκατελλειμένα ή μου φαίνεται;
4) Αυτό ξέρεις είναι είδος ρατσισμού: "Δεν συμφωνώ με τα πολιτικά και θρησκευτικά σου πιστέυω άρα δεν συμφωνώ με τίποτα με σένα"
Venceremos!
Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: 12:58 pm 08 11 2006
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Είδη τεστ νοημοσύνης

Δημοσίευσηαπό Spyros » 15:05 pm 29 01 2007

Τα πιο γνωστά τεστ νοημοσύνης είναι το Wechsler Adult Intelligence Scale- Revised (WAIS-R) για ενήλικες και το Wechler Intelligence Scale for Children- Revised (WICK-R) για παιδιά. Οι κλίμακες αυτές περιλαμβάνουν 11 υποκλίμακες από τις οποίες οι έξι μετρούν τις λεκτικές ικανότητες του ατόμου και οι υπόλοιπες 5 τις εκτελεστικές δεξιότητες. Σημασία έχει η συνολική βαθμολογία αλλά και η βαθμολογία σε κάθε υποκλίμακα.

Για τα παιδιά υπάρχουν πολλές δοκιμασίες που μετρούν όχι μόνο τη νοημοσύνη, αλλά και την προσαρμοστικότητα, τις κινητικές δεξιότητες, τις σχολικές δεξιότητες, τις αντιληπτικές κ.α.

Η χρησιμότητα των δοκιμασιών νοημοσύνης

Χωρίς να αμφισβητείτε η χρησιμότητα των δοκιμασιών νοημοσύνης, αυτή κρίνεται από τον τρόπο της χρήσης τους και από τον τρόπο ερμηνείας τους. Οι δοκιμασίες αυτές είναι χρήσιμες όταν π.χ θέλουμε να εντοπίσουμε τις όποιες ελλείψεις ή αδυναμίες έχει ένα παιδί σε σχέση με τις απαιτήσεις του σχολείου. Μας βοηθούν ακόμα να εντοπίσουμε τυχόν διαφορές ανάμεσα σε άτομα της ίδιας ομάδας. Ο κίνδυνος όμως ο Δ.Ν να θεωρηθεί απόδειξη ικανότητας και όχι ένδειξη δυνατότητας είναι μεγάλος
Άβαταρ μέλους
Spyros
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16:49 pm 26 04 2006
Τοποθεσία: Vouliarati

Δημοσίευσηαπό Βανα » 17:49 pm 29 01 2007

Γιάννης έγραψε:
Βανα έγραψε:
Γιάννης έγραψε:Το IQ τεστ δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό γιατί εξαρτάται από τις εμπειρίες του καθενός.

Κάποιος μπορεί να λύνει συνέχεια σταυρόλεξα και διάφορα τεστάκια που έχουν τα περιοδικά και όταν έρθει η ώρα να κάνει το IQ τεστ να χτυπήσει κόκκινο!
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εξυπνότερος από τον μέσο άνθρωπο.

Κατά τη γνώμη μου η εξυπνάδα έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα αντιλαμβάνεται κάτι κάποιος σε σχέση με κάποιον άλλον που έχουν ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες και το ίδιο DNA. Δηλαδή, αδύνατον. Αυτό σημαίνει κατ' εμέ ότι δεν υπάρχουν "μέτρα και σταθμά" της εξυπνάδας.Φυσικά, υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις. Άνθρωποι που είναι ιδιοφυίες και διαπρέπουν σε κάποιον τομέα αδιαμφισβήτητα. Επίσης, υπάρχουν και οι διανοητικά καθυστερημένοι.

Εγώ όταν είχα κάνει το IQ τεστ πριν από 13 χρόνια περίπου είχα βγάλει 132. Πιστέυω με βάση τους παραπάνω συλλογισμούς ότι αν ήμουν πιο πολύ εξασκημένος σε παρόμοια τεστάκια μπορεί να είχα βγάλει και 160. Επίσης, αν δεν ήμουν πορωμένος με τα μαθηματικά την συγκεκριμένη περίοδο ίσως να είχα βγάλει κάτω από 100. Δεν σημαίνει τίποτα....


Γιάννη, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προσπαθείς να ερμηνευσείς ακόμη και το δείκτη νοημοσύνης με βάση την "κόκκινη" θεωρία ...

Έλεος πιά!!!


1) Από που το συμπέρανες αυτό; Επειδή είπα ότι "..να χτυπήσει κόκκινο";
2) Αν και δεν είχα στο νου μου πολιτικές όταν μίλαγα για το IQ test μπορώ να πω αυτό που είπε ο Ηλίας: "Γιατί όχι;"
3) Με βλέπετε προκατελλειμένα ή μάλλον με διαβάζετε προκατελλειμένα ή μου φαίνεται;
4) Αυτό ξέρεις είναι είδος ρατσισμού: "Δεν συμφωνώ με τα πολιτικά και θρησκευτικά σου πιστέυω άρα δεν συμφωνώ με τίποτα με σένα"


Το συμπέρανα από το ύφος όλου του κειμένου, αλλά κυρίως από το σημείο το οποίο τόνισα περισσότερο (άλλωστε, γι αυτό το έκανα μπόλντ). Εδώ που τα λέμε δε θέλει μεγάλη μελέτη για να φτάσεις στο δικό μου συμπέρασμα. Δε νομίζω να σε βλέπει κάποιος προκατελειμμένα, απλά ο καθένας ασκεί καλοπροαίρετη πάντα κριτική σ αυτά που γράφεις. Δεν τις είχες κατά νου, αλλά τις ενστερνίζεσαι όμως...άρα, εσύ ο ίδιος επεβεβαιώνεις τα όσα έγραψα!

Το γιατί δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι το ίδιο IQ, είναι πολύ απλό...

~επειδή δέν έχουμε όλοι το ίδιο DND (βλέπε SNP,single nucleotide polymorphism). Προσοχή, ίδια έν μέρη ποσότητα, άλλα διαφορετική "ποιότητα".
~επειδή οι νευρικές απολήξεις δε συνδέονται με τον ίδιο τρόπο τόσο ανάμεσα στα άτομα τη ίδιας φυλής, όσο και στα άτομα της ίδιας οικογένειας(αδέρφια κτλ).
~επειδή οι εντολές που φτάνουν στο κεντρικό νευρικό σύστημα δέν επεξεργάζονται με τον ίδιο τρόπο απ' όλα τα άτομα.
~ οι μηχανησμοί της μνήμης ποικίλουν κ αυτοί (long and short term memory).
~στην εποχή μας, ο κύριως σκοπός όλων των ερευνών (farmacogenomic ecc) είναι να δημιουργήσουν τράπεζες γενετικών δεδομένων για τον καθέναν μας ...The right medicine to the right patient!!!!
~επειδή πολλοί μπορεί να είναι φορείς του HIV1&2, αλλά όχι όλοι εμφανίζουν το AIDS.
.
.
.
~επειδή έγω είμαι η Βάνα, εσύ ο Γιάννης, ο άλλος ο Κώστας και η άλλη η Μαρία...
~επειδή ο καθένας είναι μοναδικός και ξεχωριστός, δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Και εδώ που τα λέμε γιατί να είμαστε όλοι όμοιοι, δε θα είχε κανένα νόημα το ταξίδι της ύπαρξης μας.
~επειδή είτε το θέλουμε είτε όχι, η "κόκκινη" θεωρία αποτελεί γνώρισμα άλλης εποχής και όχι του αιώνα μας, καλό θα είναι λοιπόν να προσαρμoστουμε στα κοινωνικά δ-ε-δ-ο-μ-έ-ν-α.
~επειδή, επειδή, επειδή....
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό ilias » 18:38 pm 29 01 2007

~επειδή είτε το θέλουμε είτε όχι, η "κόκκινη" θεωρία αποτελεί γνώρισμα άλλης εποχής και όχι του αιώνα μας, καλό θα είναι λοιπόν να προσαρμoστουμε στα κοινωνικά δ-ε-δ-ο-μ-έ-ν-α.


Ο αιώνας μας ειναι ακόμα στην αρχή. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα. Άσε να δούμε πρώτα.
Στο δεύτερο μέρος διαφέρουμε. Τα "δεδομένα" εγώ τα θεωρώ θεωρήματα προς απόδειξη. Η "προσαρμογή" μερικές φορές αφαιρεί την κριτική ικανότητα που όπως βλέπω την έχεις περίσσια και καλά κάνεις.
Εξάλλου η πόλωση είναι καταστροφική όταν υπάρχει ένας μόνο πώλος. Οι δυο αντίθετοι πώλοι προσφέρουν ισορροπία.
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Δημοσίευσηαπό ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ » 19:27 pm 17 02 2007

ilias έγραψε:
Αννη έγραψε:
ilias έγραψε:Θες δουλειά ακόμα....


..για να φτάσω το 160 ή το δικό σου; :roll:



αν είστε πραγματικά πάνω απο 100 καλά είστε. άμα έχετε πάνω απο 150 έχετε πρόβλήμα. δεν σας καταλαβαίνει κανείς.




Έδωσες και πάλι ρέστα άσθενή μου!!!............ :wink: Καλό για όσους χάρηκαν.............
:lol:
Άβαταρ μέλους
ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: 13:44 pm 25 10 2006
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Υγεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Login Form